CV

[rank_math_breadcrumb]

فهرست اطلاعات درباره CV

رزومه (CV)

رزومه (Resume)یا Curriculum Vitae (CV) خلاصه سوابق فعالیت های یک متقاضی پذیرش، به ترتیب معکوس زمانی به همراه فهرستی از توانمندی ها، مهارت ها و علاقه مندهای او می باشد. رزومه آکادمیک، رزومه ای متفاوتی با رزومه های کاری (Professional) می باشد و از بخش های متفاوت با ترتیبی متفاوت تشکیل شده است.

CV یا Curriculum Vitae در واقع تاریخچه ای از تمام فعالیتهای مفیدی است که انجام داده اید. CV نیز همانند رزومه شامل اطلاعات مربوط به تحصیل، کار، تحقیق، سوابق تالیفی و انتشاراتی، جوایز و افتخارات و … است. CV در واقع بک گراندی از فعالیتهای حرفه ای شماست.
مهمترین کاربرد CV در زمینه اپلای برای موسسات آکادمیک یا تحقیقاتی است.

معرفی قسمت های مختلف رزومه

1.مشخصات فردی دانشجو(Personal information)
اغلب رزومه ها با این بخش آغاز مي شوند. مواردي مثل: نام و نام خانوادگي، تاريخ تولد يا سن، تلفن و آدرس و ایمیل شخصی فرد از نکات مهم ولازم اين قسمت است.
2.تحصيلات و توانايي‌هاي علمي(Education and Training)
در اين بخش مقاطع و سوابق تحصیلی خود را بیان می کنید.مدت زمانی تحصیل در هر مقطع،عنوان دقیق رشته تحصیلی،نام دانشگاه یا دبیرستان و پیش دانشگاهی و معدل فارغ التحصیلی از مواردی می باشد که باید در این قسمت عنوان شوند.هدف از تکمیل این قسمت این است که سوابق تحصیلی خود را با بیان جزییات به صورت مجزا عنوان کنید.
3.گواهینامه ها و تخصصی ها(Certification)
این قسمت شامل دوره های تخصصی-کاری،مدارک تخصصی مرتبط و توانایی‌های کامپیوتری و نرم‌افزاری مرتبط و زبان‌های خارجی که شما با آن آشنا هستید و میزان سطح توانایی خود در هر یک از این موارد. بیان کنید با چه زبان‌هاي خارجی آشنا هستيد و تا چه حد؟ میزان مهارت خود در هر بخش یا نمره ازمون ان مهارت را عنوان کنید.
4.سوابق کاری (Work Experiences)
در اين بخش بايد كل سوابق شغلي شما ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، سمت شغلی شما در شرکت یا ارگان مربوطه وهمچنین بازه زمانی اشتغال فهرست گردد. مواردی که در این بخش باید معرفی کنید عبارتند از: عنوان فعالیت، سمت، نوع فعالیت (قراردادی، پیمانی، رسمی …)، محل کار (و یک توضیح بسیار خلاصه در صورت نیاز) و دوره زمانی کار. هنگام فهرست کردن تجارب کاری، همیشه آخرین شغلی که در آن مشغول بوده‌اید را ابتدا بنویسید و به همین ترتیب به گذشته برگردید. این در مورد فهرست کردن سوابق تحصیلی نیز صدق می‌کند.
5.سوابق علمي و پژوهشي (Publications and Articles)
فهرست کارهای تحقیقاتی ، كتابها و مقالاتي كه منتشر كرده و يا در كنفرانس‌ها یا ژورنال های داخلی و خارجی ارائه نموده‌ايد به اضافه زمان انتشار را در اين بخش بياوريد.عنوان دقیق مقاله یا کتاب را قید کنید.در صورت لزوم چکیده ای نیز عنوان کنید. در این قسمت کتاب‌ها ، مقاله‌ها چاپ شده در مجلات علمی و تخصصی ، مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی و دیگر تالیفات شما نوشته می‌شود. فرمت صحیح آوردن یک مقاله در رزومه به این صورت می باشد: نام نویسنده یا نویسندگان؛ “نام مقاله”، محل چاپ یا ارائه، و سال انتشار .
6.عضویت ها(Memberships)
در این بخش در صورت داشتن عضویت در انجمنھای علمی , واحد ھای پزوھشی در این قسمت باید ذکر گردد.در صورتی که عضویت انجمن های علمی و تخصصی مربوط به حیطه تحصیلی یا کاری مرتبط دارید را عنوان کنید. به طور مثال:عضویت انجمن مشاورین مدیریتی،عضویت نظام مهندسی،عضو انجمن خبرنگاران ورزشی و…….
7.عناوین و افتخارات (Honors and Awards)
در این بخش باید تمامی جوایز و افتخاراتی که درمراحل زندگی و تحصیل به دست آورده اید را از آخرین و جدید ترین آنھا شروع نمایید. بطور مثال می توانید به این موارد اشاره کنید: کسب رتبه های بالا در قبولی دانشگاه در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب رتبه های بالا در فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، کسب افتخارات در المپیادهای علمی دانش آموزی و دانشجویی در سطح ملی و بین المللی، انجام اختراع و ثبت آن و …… .
8.علائق (Interests)
در صورت تمایل می توانید فهرستي از علائق خود در زمينه هاي فوق برنامه مثل ورزش يا هنر را در اين بخش بنويسيد و احياناً اگر سوابق حرفه‌اي در اين زمينه ها نیز داريد، حتما ذكر نمایید.
9.معرف‌ها (References)
در رزومه‌های علمی معمولا رسم می باشد که افرادی را بعنوان معرف فرد در انتهای رزومه با مشخصات کامل و نحوه تماس می‌آورند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. لذا نام ، رتبه ، درجه تحصيلي ، آدرس يا تلفن و كلاً اطلاعات مربوط به معرفين خود ( كه معمولا اساتيد شما هستند ) را در اين بخش بياوريد. اين معرف‌ها باید همان معرفيني باشند كه توصيه نامه‌هاي شما را تكميل نموده‌اند.

چه چیزهایی را باید در سی وی CV خود بنویسیم؟

مانند رزومه، سی وی CV شما نیز با اطلاعات تماس و اطلاعات پایه شما آغاز می گردد. مواردی هم چون نام کامل، آدرس ایمیل، شماره تلفن و آدرس در این بخش باید نوشته شوند. در ضمن باید زمینه های علمی مورد علاقه ی خود را در این بخش بنویسید.

در حالی که تمرکز نمونه رزومه کاری بیشتر بر روی سوابق شغلی و مهارت های فنی و زندگی شغلی شما می باشد و در آن تنها یک مرور اجمالی و نگاه کلی به سابقه ی تحصیلی شما انداخته می شود، در سی وی CV کاملا این مسئله متفاوت است. به این شکل که شما باید با جزییات بیشتر و خیلی مفصل تر درباره اطلاعات تحصیلی و سوابق دانشگاهی خود صحبت نمایید.

اگر در رزومه کاری صرفاً به نام دانشگاه، رشته تحصیلی، زمان شروع و پایان و معدل خود (فقط در صورتی که معدل بالایی دارید) اشاره می کردید در سی وی CV باید موارد جزیی تری را از اطلاعات تحصیلی خود ذکر کنید، به عنوان مثال باید عنوان پایان نامه یا پروژه پایانی خود را در سی وی CV بنویسید.

سی وی CV شما باید شامل اطلاعات کاملی از نشریات شما ( هم چون کتاب، مقاله، ترجمه)، پروژه های تحقیقاتی تان، ارائه ی مقالات و سخنرانی هایی شما در کنفرانس هایی که شرکت کرده اید، باشد. همچنین شما باید یک بخش مخصوص افتخارات آکادمیک و موفقیت های مرتبط با آن قرار دهید و جوایز و تقدیر نامه هایی که در زمینه علمی دارید و حتی اگر بورسیه تحصیلی دریافت کرده اید را در این بخش ذکر کنید.

بخش سوابق شغلی شما باید شامل سوابق کارهای آموزشی و تحقیقاتی شما باشد و فارغ از این که به صورت داوطلبانه بوده اند یا این این که بابت آن ها حقوق دریافت می کردید، باید آن ها را در بخش سوابق استخدامی و تجارب شغلی سی وی CV خود بنویسید. در ضمن کارهایی که در قالب کارآموزی انجام داده اید و شغل های داوطلبانه ای که داشته اید را در صورت مرتبط بودن با تحصیلات خود در سی وی CV بنویسید. در ادامه نیز سوابق عضویت در انجمن های علمی و تخصصی که در آن ها فعالیت داشته اید را در سی وی CV بیان کنید.

در آخر نیز شما باید یک لیست از رفرنس ها و افراد معرف خود (اشخاص معتبر دانشگاهی که برای شما توصیه نامه نوشته اند) به همراه اطلاعات تماس آن ها تهیه کنید و در سی وی CV خود یادداشت نمایید.

فرق رزومه و CV

مهمترین تفاوت رزومه و CV در طول (تعداد صفحات) محتوا و هدف آنهاست. رزومه خلاصه ای ۱-۲ صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارتهای شماست. هدف از نوشتن رزومه تهیه متن کوتاهی است که معمولا خواننده آن ۱-۲ دقیقه زمان صرف خواندن آن میکند. بنابراین رزومه باید دقیقا مواردی را شامل شود که مرتبط با زمینه اپلای شما و حاوی اطلاعات مربوط به آن باشد.
CV معمولا ۲ تا چند صفحه را شامل میشود که در آن اطلاعات با جزییات بیشتری بیان شده اند. CV میتواند تمام زمینه های کاری و تحقیقی شما (اعم از زمینه مورد اپلای شما و تمام زمینه های دیگری که دقیقا با زمینه اپلای شما یکسان نیست) را در بر گیرد.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید