GRE

فهرست اطلاعات درباره GRE

آزمون GRE چیست؟

آزمون (GRE (Graduate Record Examination آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادی می باشد که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند.

در آزمون GRE سه موضوع مهارتی: محاسبات ریاضی، درک مطلب و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمون از نظر درجه سختی توسط شرکت‌کنندگان در درجه‌ی آزمون‌های دشوار زبان انگلیسی قرار دارد.

چرا که در این آزمون مهارت‌هایی نظیر علم ریاضی، احتمالات، جبر و هندسه‌ی شرکت‌کنندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

البته این مباحث جز مباحث دشوار ریاضی نیستند ولی به دلیل اینکه شما باید جواب سوالات و در برخی موارد تحلیل جواب خود را به زبان انگلیسی و به نحوی متقاعد کننده و منطقی مورد بررسی قرار دهید، در اغلب اوقات این بخش جز بخش‌های دشوار آزمون GRE محسوب می‌شود.

 

انواع آزمون GRE

آزمون جی آر ای به دو نوع متفاوت با نام‌های GRE General و GRE Subject برگزار می‌شود. این دو آزمون در نحوه برگزاری و محتوای مورد سنجش با یکدیگر متفاوت می باشند که اکنون به مقایسه‌ی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

این آزمون به دو شیوه کامپیوتری و کاغذی برگزار می‌شود با توجه به اینکه در ایران عمدتا آزمون کامپیوتری مورد استفاده است بیشتر تمرکز ما هم بر روی همین آزمون خواهد بود.

آزمون GRE کامپیوتری در سه بخش مختلف مهارت‌های شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد:

 • بخش نگارش تحلیلی :

در این بخش فرد شرکت‌کننده در آزمون لازم می باشد ۲ سوال را در مدت زمان شصت دقیقه (یک ساعت) پاسخ دهد. این بخش در مجموع شامل شش نمره می باشد که به‌صورت نیم نمره کم یا زیاد می‌شود.

 • بخش لغت و درک مطلب :

در این بخش از امتحان جی ار ای، شرکت‌کنندگان لازم است ۴۰سوال را که متشکل از دو مجموعه ۲۰ تایی می باشد در مدت زمان سی دقیقه پاسخ دهند. شما می‌توانید بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از این بخش کسب کنید که این نمرات به‌صورت یک نمره‌ای تغییر می‌کنند.

 

 • استدلال ریاضی:

در بخش استدلال ریاضی که شاید خاص‌ترین بخش از آزمون جی آر ای است، شرکت‌کنندگان لازمست چهل سوال متشکل از دو مجموعه‌ی ۲۰ سوالی را در مدت زمان ۷۰ دقیقه پاسخ دهند. نمره‌ی این بخش هم دقیقا مشابه بخش دانش لغت سنجیده می‌شود به نحوی که شما می‌توانید در این بخش هم بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره کسب نمایید و نمرات به‌صورت یک نمره‌ای تغییر خواهند کرد.

در نظر داشته باشید با توجه به توضیحاتی که ارائه شد شما برای نگارش دو بخش رایتینگ خود یک ساعت زمان دارید و برای چهل سوال از بخش واژگان یک ساعت دیگر زمان خواهید داشت علاوه بر این شما می‌بایست در ۷۰ دقیقه‌ی باقی‌مانده از زمان‌تان به پاسخگوی ۴۰ سوال باشید.

به یاد داشته باشید که شما در مجموع برای دو بخش واژگان و ریاضی نمره‌ی برابر با ۲۶۰ تا ۳۴۰ کسب خواهید کرد و عمدتا دانشگاه‌های معتبر دنیا برای پذیرش دانشجو برای این دو نمره حداقلی قائل شده‌اند که این نمره معادل ۳۰۰ تا ۳۱۰ نمره است.

 

بررسی دقیق‌تر بخش‌های امتحان جی ار ای

 

 • بخش رایتینگ تحلیلی GRE

این بخش مهم از آزمون جی ار ای شامل دو قسمت اصلی‌ست که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • Issue writing

در این بخش شرکت‌کننده باید به یک سوال پاسخ دهد و برای پاسخگویی به این سوال سی دقیقه زمان در نظر گرفته می شود. پاسخ این بخش بصورت تایپی وارد می‌شود و شما باید برای مدیریت زمان خود بر روی مهارت تایپ خود نیز کار کنید. از نظر محتوا، این بخش شباهت زیادی به بخش Task2 امتحان آیلتس دارد.

 • Argument writing

بخش دیگری که در قسمت نگارشی امتحان جی ار ای مورد بررسی قرار می‌گیرد بخش Argument است. این قسمت از رایتینگ از نظر محتوایی و نوع سوال کاملا با سوالات تافل و آیلتس متفاوت می باشد و تمرین جداگانه‌ای برای کسب حداکثر نمره می‌طلبد.

در این قسمت پاراگرافی از یک نویسنده به عنوان سوال به شما داده خواهد شد که آن پاراگراف شامل تحلیل‌ها و شواهدی برای یک مبحث خاص می باشد که منجر به یک نتیجه‌گیری شده است و شما می‌بایست از این استدلال‌ها و شواهدی که نویسنده استفاده کرده است منطقا ایراد گرفته و نظرات و مستدلات خود را در قالب یک متن ارائه دهید.

 • بخش واژگان (Verbal)

یکی دیگر از بخش‌های مهم و تاثیرگذار در آزمون بین المللی GRE بخش دایره لغات و واژگان می باشد که در سال‌های اخیر با توجه به تغییر سیاست‌های برگزارکنندگان این آزمون، دستخوش تغییراتی شده است.

این بخش که وابسته به دایره‌ی لغات شماست تا آگوست سال ۲۰۱۱ با تمرکزی محسوس بر روی دامنه‌ی لغات، شرکت‌کنندگان در آزمون را وادار به حفظ لغات، کلمات مترادف و متضاد می‌کرد اما از آن تاریخ به بعد این آزمون در سیاستی جدید به کار خود ادامه داد که در آن درک مطلب و مهارت خواندن متن از اهمیت بالاتری برخوردار است.

این آزمون که در ابتدا به اسم Revised GRE شناخته می‌شد پس از منقضی شدن آخرین مدارک صادره GRE در تاریخ آگوست ۲۰۱۶ به اسم اصلی خود تغییر نام داد.

در این قسمت شرکت‌کنندگان باید به سوالاتی در قالب جای خالی، سوالات مترادف و متضاد و سوالات مربوط به درک مطلب پاسخ دهند.

 • بخش ریاضیات

بخش ریاضی آزمون جی ار ای یکی از مهم‌ترین و موثرترین قسمت‌های این امتحان در مسیر کسب نمره‌ی مورد نظر شرکت‌کنندگان است.

بر خلاف تصورات متقاضیان شرکت در این آزمون که این ذهنیت را دارند که این بخش شامل سوالات سطح بالای ریاضی است، سوالات این بخش از نظر سطح آموزشی با سوالات دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی مدارس ایران برابری می‌کند. ولی نکته‌ای که این بخش را به یکی از بخش‌های پیچیده‌ی این آزمون بدل می‌کند نیاز به سرعت عمل و از آن مهم‌تر قدرت تحلیل این سوالات و پاسخ‌ها می باشد.

در این بخش شرکت‌کنندگان مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند ولی کسب نمره‌ای که بتواند شما را در رسیدن به هدف‌تان کمک کند تنها نیازمند به دست آوردن پاسخ‌ها نیست و در بعضی از موارد شما باید پاسخی تحلیلی از آن سوال را ارائه دهید و پیشنهاد می‌شود برای رسیدن به نمره مورد نظر بیش از پیش بر روی مهارت‌های ریاضی و محاسباتی و همچنین سرعت عمل در پاسخگویی خود تمرکز نمایید.

آزمون جی ار ای سابجکت آزمونی می باشد که میزان دانش زبانی شما را در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد سنجش قرار می‌دهد نمره‌ی این آزمون از ۲۰۰ تا ۹۹۰ بوده و در بازه‌های ۱۰ نمره‌ای تغییر می‌کند.

یکی از تفاوت‌های عمده‌ی این آزمون با آزمون جنرال شیوه برگزاری این آزمون است: آزمون سابجکت فقط به‌صورت کاغذی برگزار می گردد و به همین دلیل فقط در برخی از مراکز آزمون جی ار ای این آزمون قابلیت برگزاری دارد.

پرداخت آزمون GRE و زمان برگزاری آن

یکی دیگر از تفاوت‌های امتحان جی ار ای سابجکت و جنرال در زمان برگزاری این آزمون‌ها می باشد. آزمون GRE general در تمامی ماه‌های سال برگزار می‌شود و شما می‌توانید برای شرکت در این امتحان برنامه‌ریزی داشته باشید اما آزمون سابجکت فقط در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شود.

پرداخت هزینه‌ی شرکت در این آزمون‌ها اختلاف زیادی با یکدیگر ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده پرداخت هزینه آزمون GRE تقریبا 205 دلار است. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بعد از ثبت‌نام در آزمون تصمیم به تغییر زمان آزمون بگیرید می‌بایست مبلغ ۵۰ دلار و همچنین برای تغییر مکان آزمون هم لازم‌ است مبلغ ۵۰ دلار پرداخت نمایید.

اگر پس ثبت‌نام به هر دلیلی تصمیم به کنسل کردن این امتحان داشته باشید تنها قادر به باز پس‌گیری نصف مبلغ پرداختی خواهید بود و این مبلغ به حساب ETS شما عودت خواهد شد.

اگر این ثبت نام و پرداخت آزمون GRE توسط یکی از موسسات برای شما صورت گرفته باشد استرداد مبلغ مورد نظر به حساب این موسسه صورت خواهد گرفت.

مراکز برگزار کننده GRE

مرکز سازمان سنجش
تهران ، خيابان کریمخان زند، بین خیابان های استاد نجات الهی (ویلا) و سپهبد قرنی، پلاک 204 http://www.sanjesh.org مرکز تلفن ساختمان تهران :3 الي 88923950
مرکز علامه سخن
آدرس: تهران خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک،خیابان نگار،پلاک 35 http://www.asmdi.ir/ تلفن تماس:02188794506
مرکز زبان نگار
تهران-میدان انقلاب کارگر شمالی- نبش کوچه عبدی نژاد،پلاک24.زبان نگار http://www.toeflnegar.com تلفن: ۴۳۹۴۲
مرکز دانشگاه علوم پزشکی مجازی(GEMS)
تهران – خیابان آزادی -روبروی پارک اوستا http://vums.ac.ir تلفن: 88504051-88504057
مرکز دانشگاه خاتم
آدرس: تهران – خیابان ملاصدرا- خ شیراز شمالی – خ حکیم اعظم – پلاک 30 – دانشگاه خاتم http://khatam.ac.ir/ تلفن گویا : 89170
مجتمع آموزشی امیربهادر
نرسیده به میدان ولیعصر ، قبل از وزارت بازرگانی ، بن بست صدف ، ساختمان امیر بهادر http://www.amirbahador.com و http://www.amirbahador.org تلفن : 33 – 8891902

آیا آزمون جی آر ای نمره منفی دارد؟

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم دو آزمون سابجکت و جنرال که می‌توان به آن اشاره کرد نحوه‌ی محاسبه‌ی نمره‌ی منفی در این دو آزمون می باشد. برخلاف آزمون جنرال که شامل نمره‌ی منفی نمی‌شود، آزمون سابجکت به نحوی مورد بررسی و نمره‌دهی قرار می‌گیرد که در ازای هر چهار پاسخ اشتباه یک نمره‌ی منفی برای شرکت کننده ثبت خواهد شد. البته این روند نمره‌دهی تا تاریخ جولای ۲۰۱۷ صورت ‌پذیرفته است و از بعد از آن تاریخ، با توجه به اعلام ETS نمره منفی از آزمون سابجکت حذف شده و نمره‌ی شما فقط بر حسب جواب‌های صحیح شما سنجیده خواهد شد.

منابع آزمون GRE چیست؟

 

 • The Official Guide to the GRE Revised General Test
 • Essential Words for the GRE
 • GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
 • GRE Math Prep Course
 • ۵ Lb. Book of GRE Practice Problems
 • GRE Prep by Magoosh
 • Manhattan GMAT Set of 8 Strategy Guides, Fourth Edition
 • Algebra GRE Strategy Guide
 • GRE Geometry
 • ۵۰۰ GRE Math Flash Cards
 • GRE Number Properties
 • Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
 • GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation

پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا با مدرک GRE

برای آن دسته از متقاضیانی که هدفشان از کسب مدرک GRE جی ار ای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های کشور آمریکای شمالی است لازم به ذکر است که دانشگاه‌هایی که با استناد به این نمره برای جذب دانشجو اقدام می‌کنند معمولا دو گزینه را برای نمره مورد قبول به شرح زیر مد نظر قرار می‌دهند:

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید