SOP

فهرست اطلاعات درباره SOP

  Statement of Purpose

(SOP )

Statement of Purpose یا انگیزه نامه مهمترین بخش درخواست اخذ پذیرش شما است و همانگونه که از اسم انگیزه نامه مشخص است این نامه درباره دلایل و انگیزه شما از تحصیل در دانشگاه مورد نظر می باشد که به کمیته مسئول پذیرش در دانشگاه نشان میدهد شما چه کسی هستید؟ چه عواملی بر روی مسیر شما تاثیر گذار بوده اند؟ علائق حرفه ای شما چیست ؟ هدف شما از تحصیل چیست؟

مدارک تحصیلی شما متعلق به گذشته است، بیشتر افراد فقط یک یا دو بار در آزمونهایی مانند GER, Gmat, IELTS, TOEFL شرکت کرده اند و نمره آنها به میزان زیادی تحت تاثیر شرایط آنها در روز امتحان بوده است، انتخاب مناسب اساتید برای توصیه نامه مهم است ولی شما فقط می توانید امیدوار باشید که اساتید توصیه نامه خوبی به شما بدهند. انگیزه نامه شما تنها قسمت از مدارک شما می باشد که کاملا تحت کنترل شما است.

انگیزه نامه تنها پل ارتباطی مستقیم شما با دانشگاه مورد نظر می باشد که خود را از میان دیگر متقاضیان متمایز کنید و به کمیته پذیرش نشان دهید که لیاقت این فرصت را دارید و تشنه کسب علم و دانش هستید.

بیشتر دانشجویان برای آزمونهای بین المللی مانند IELTS, GRE, GMAT سخت تلاش می کنند تا بالاترین نمره را کسب کنند، همچنین در کلاسهای زیادی شرکت می کنند، از دوره های تقویتی استفاده می کنند، امتحانهای زیادی می دهند و در واقع تمام تلاش خود را می کنند تا نمره خوبی کسب کنند زیرا می دانند که نمره بالا برای اخذ پذیرش و یا حتی بورسیه ضروری می باشد.

در طرف دیگر، انگیزه نامه به آخرین لحظه ممکن موکول می شود. وقتی به انگیزه نامه های نمونه نگاه می کنیم با خود فکر می کنیم آیا من هم می توانم به این خوبی انگیزه نامه بنویسم؟ یا فکر می کنیم چه نقطه قوتی را می توانیم از زندگی معمولی خود جدا کنیم و نشان دهیم که دانشجوی منحصر به فردی هستیم؟ و یا چگونه تمام باید و نبایدها را لحاظ کنیم؟ و در انتها و پس از غلبه بر تمامی این مشکلات به این نقطه میرسیم که آیا آخرین نسخه بازنویسی شده انگیزه نامه ما به اندازه کافی خوب می باشد ؟

نهایتاً چون آخرین زمان تحویل مدارک بسیار نزدیک است یک انگیزه نامه معمولی می نویسیم و خوشحالیم که بالاخره نگارش انگیزه نامه تمام شد و پس از یک بار چک کردن سریع، مدارک را ارسال می کنیم. اگر شما هم این کار را می کنید در واقع فرصت اخذ پذیرش خود را به سادگی از دست می دهید.

یک انگیزه نامه خوب به طور قطع شانس اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان را افزایش می بخشد و حتی باعث پوشش نقاط ضعف شما مانند نمره های نه چندان خوب می شود در حالیکه یک انگیزه نامه بد می تواند یک رزومه خوب را بی تاثیر کند.

اگر برای انگیزه نامه درست برنامه ریزی کنید می توانید به خود زمان کافی برای نگارش یک انگیزه نامه مناسب، منطقی و کارآمد می دهید که شانس شما را برای اخذ پذیرش مسلماً افزایش می دهد. نگارش چنین انگیزه نامه ای غیر ممکن نیست و به زمان، دقت و صبر نیاز دارد و پس از نوشتن چندین پیش نویس و نشان دادن آن به افراد مختلف و برطرف کردن اشتباهات می توانید یک نسخه نهایی راضی کننده از انگیزه نامه خود داشته باشید.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید