USMLE

[rank_math_breadcrumb]

فهرست اطلاعات درباره USMLE

معرفی آزمون USMLE

آزمون USMLE آمریکا که مخفف عبارت United States medical Licensing Examination است، برای ورود به دوره­های تخصصی پزشکی برای کسانی که دوره­ ی پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند تا مجوز کسب کنند، توصیه میگردد. این آزمون هم اکنون زیر نظر بیش از 80 نهاد از جمله FSMB یا Federation of State Medical Board یا بورد پزشکی دولت آمریکا، NBME یا The National Board of MedicaExaminers یا انجمن ملی آزمون دهندگان پزشکی آمریکا، ECFMG یاEducational Commission for Foreign Medical Graduates یا کمیسیون آموزشی برای دانش آموختگان پزشکی خارجی برگزار می­شود، که ECFMG مسئولیت تأیید مدارک تحصیلی متقاضیان را بر عهده دارد.

آزمون USMLE در تمام طول سال برگزار می‌شود و دارای اجزای مختلفی می باشد که هر کدام بازه­ های زمانی برگزاری خود را دارند. در صورتی که فرد متقاضی نتواند در این آزمون نمره­ ی قبولی کسب کند، جواز طبابت و ورود به دوره ­ی تخصصی پزشکی به وی داده نخواهد شد.

کاربرد آزمون USMLE

آزمون USMLE همانند هر آزمون بین المللی دیگر دارای کاربردهای گسترده­ای است، که فرد آزمون دهنده در صورت قبولی می­تواند از آن بهره مند گردد و به نوعی پیش نیاز یا الزام کارهای بعدی را با آن رفع کرده است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

آزمون USMLE از سه بخش کلی تشکیل شده که بخش دوم خود شامل 2 زیر شاخه است:

بخش اول یا Step 1 دارای رنج نمره­ای بین 1 تا 300 می باشد که طبق نظر نهاد نظارت و برگزاری آزمون USMLE یعنی ECFMG حداقل نمره­ی قبولی برای این بخش 194 است. شایان  ذکر است که حدود 80 نهاد و مجموعه مسئول برگزاری آزمون USMLE هستند.

بخش دوم یا Step 2 خود متشکل از دو بخش CK و CS می باشد. برای بخش CK نیز بازه­ی نمره­­ای بین 1 تا 300 داشته و نمره­ی قبولی حداقل 209 است. بخش CS شفاهی است و نتیجه­ی آن به صورت رد یا قبول اعلام می­گردد که حاصل دریافت نمرات مربوط به مهارت­های ارتباطی و بین افراد (CIS)، توانایی و مهارت در انگلیسی صحبت کردن (SEP) و مواجهه بالینی با بیمار (ICE) است.

بخش سوم آزمون USMLE نیز نمره­ای بین 1 تا 300 دارد و طبق تغییرات اخیر، حداقل نمره­ی کسب شده برای قبولی در این قسمت از 192 به 196 افزایش پیدا کرده است.

آزمون USMLE دارای قوانین برگزاری و شرایط بسیار خاصی است که کمتر نظیر آن را در سایر آزمون­ها دیده­اید. این مورد حتی برای زمان اعلام نتایج آن هم صادق است. زمانی که نتایج برای شما اعلام می­شوند که می­توانید از طریق ایمیل آنها را دریافت نمایید، بسته به اینکه مربوط به کدام مرحله باشد متفاوت است.

در صورتی که در Step 1، Step 2 CK یا 3 شرکت کرده باشید، از تاریخ برگزاری آزمون، 3 تا 4 هفته بعد در روز چهارشنبه نتایج اعلام می­شوند. نتایج بخش Step 2 CS نیز 4 تا 5 هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون و در روز چهارشنبه اعلام خواهند شد.

باید توجه داشته باشید که به مدت 365 روز این نتایج قابل دسترس می باشند و حتما از آنها نسخه­ی پرینتی مهر و امضاء شده در اولین فرصت تهیه کنید.

در ابتدا لازم است بیان کنیم که منظور از اعتبار بین المللی آزمون USMLE این است که آیا با داشتن مدرک نمرات این آزمون می­توان در رشته­ی پزشکی سایر کشورها نیز شرکت کرد؟ جواب خیر است. این آزمون فقط مختص متقاضیان بومی و بین المللی می باشد که قصد ادامه تحصیل در دوره­ی تخصصی پزشکی و کسب مجوز کار در آمریکا را داشته باشند و سایر کشورها آزمون­های مختص خود را دارند.

بنابراین با اینکه این آزمون در سرتاسر جهان مرکز برگزاری دارد اما نمرات و مدرک آن فقط برای کشور آمریکا قابل قبول می باشد و برای کشورهای دیگر باید در آزمون­های ورودی تخصصی آنها شرکت کنید، به عنوان مثال IMAT در ایتالیا.

آزمون USMLE جهت دریافت دریافت گواهی نامه USMLE ECFMG دارای چهار مرحله STEP 1 و STEP 2 – CK و STEP 2 – CS و STEP 3 می باشد که هر کدام دارای هزینه های مربوط به خود می باشد.
مرحله اول مربوط به سنجش علوم پایه بالینی و مراحل دوم و سوم برای سنجش دانش و مهارت های کلینیکی و مرحله چهارم برای سنجش مهارت های مدیریت پروسه درمان مطابق با استانداردهای آمریکاست. برای رزیدنت شدن در آمریکا باید مراحل ۱ تا ۳ و برای گرفتن اجازه طبابت در آمریکا (اخذ ویزای کار H1 آمریکا) باید همه مراحل گذرانده شوند.
مراحل ۱ و ۲ در کشورهای مختلف از جمله امارات و ترکیه و مراحل ۳ و ۴ تنها در داخل کشور آمریکا برگزار می شوند.

هزینه های خود آزمون، برای مرحله یک و دو 940 دلار و برای مرحله سه 1,580 دلار می باشد اما این آزمون دارای هزینه های جانبی دیگری نظیر Application for ECFMG و Extension of Eligibility Period و … می باشد.

نحوه شرکت در امتحان USMLE 

قبل از اینکه برای امتحان USMLE اقدام کنید باید حتماً سوابق تحصیلی شما توسط ECFMG یا Educational Comission for Foreign Medical Graduates تایید شود. برای این کار باید در وب سایت ECFMG ثبت نام کنید و در بخش IWA با نام کاربری خود وارد شوبد و فرمی پر کنید که در واقع فرم ثبت نام امتحانات USMLE می باشد. در این فرم مشخصات فارغ التحصیلی و مدرک و دانشگاه شما پرسیده میشود. این فرم باید دقیق و کامل پر شود. در نهایت فرمی به شما داده میشود که باید این فرم را پرینت گرفته و توسط دانشگاهتان آن را تایید کنید و برای ECFMG بفرستید. این مراحل که انجام شد می توانید برای امتحان USMLE ثبت نام کنید.

ساختار آزمون

امتحان USMLE چند مرحله دارد:

USMLE STEP 1

USMLE STEP 2

STEP 2 CK

STEP 2 CS

USMLE STEP 3

همانطور که ملاحظه می گردد امتحانات سه مرحله هستند، اما در واقع چهار مرحله دارند چون STEP 2 خود دارای دو مرحله ی جداگانه می باشد .امتحانات STEP 1 و STEP 2 CK به صورت رایانه ای برگزار میشوند و هر کدام حدود هشت ساعت طول می کشند، این هشت ساعت شامل هفت قسمت یک ساعتی برای پاسخ دادن به سوالات و شش قسمت 10 دقیقه ای ویژه ی استراحت می باشد که در مجموع هشت ساعت خواهد شد. با توجه به اینکه امتحانها بصورت رایانه ای برگزار میشوند باید قبل از امتحان تمرین داشته باشید. از وب سایت USMLE می توانید نرم افزار آزمایشی رادرخواست کنید.

STEP 1

در STEP 1 اطلاعات علوم پایه داوطلب در ارتباط با بالین سنجیده میشود. این اطلاعات شامل چند ترم اولیه ی تحصیل در رشته پزشکی در ایران میشود که به همین نام (علوم پایه) معروف است. از جمله فیزیولوژی، آناتومی، ایمونولوژی و….

STEP 2

در واقع STEP 2 یک امتحان بالینی می باشد که خود از دو مرحله تشکیل شده است. STEP 2 CK یا Clinical Knowledge تقریباً مثل پره انترنی یا امتحان رزیدنتی که داخل ایران برگزار میشود است، گرچه سوالهای این مرحله از امتحان اصلاً به دشواری امتحانات فوق الذکر نیستند! اما چیزی که امتحانات USMLE را مشکل می کند این است که برای اینکه شانس خوبی برای قبولی در دوره رزیدنتی وجود داشته باشد باید نمره بالای 92-90 از 100 بشود یعنی باید نمره ی تقریبا کامل اخذ گردد. STEP 2 CS یا Clinical Skills یکی از مراحل مشکل امتحان می باشد، در این مرحله بازیگرانی وجود دارند که نقش بیمار را “بازی” می کنند. پرواضح است که در این مرحله، داوطلب علاوه بر تسلط علمی، باید به زبان انگلیسی هم خیلی خوب مسلط باشد تا بتواند از عهده امتحان بر بیاید (و در واقع به همین دلیل است که برای پذیرش در رشته های تخصصی پزشکی در ایالات متحده مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل درخواست نمیشود). در این امتحان داوطلب می بایست فوق العاده مؤدب باشد و تمام شئونات اخلاقی و حرفه ای را به دقت رعایت کند (عملا بایدجلوی مریض تعظیم کند!).

STEP 3

گذراندن STEP 3 برای ورود به رزیدنتی لازم نمی باشد اما برای طبابت در آمریکا لازم است. بنابراین برای اخذ ویزای کار (H1) حتما باید STEP 3 گذرانده شده باشد. خیلی از مهاجرین به آمریکا این مرحله از امتحان را در پایان سال اول رزیدنتی در آمریکا میدهند چون برای موفقیت در این امتحان باید از سیستم پزشکی و بیمارستانی آمریکا به خوبی آگاه باشند. در این مرحله که باز هم به صورت رایانه ای برگزار می شود قدرت مدیریت پزشک در handle کردن بیمار و manage کردن بیماری (منطبق با استانداردهای ایالات متحده) مورد سنجش قرار می گیرد.

بایدها و نبایدهای آزمون USMLE

*بدون همراه داشتن پاسپورت معتبر قادر به شرکت در جلسه­ امتحان نخواهید بود .

*کپی مدارک شناسایی به هیچ وجه برای مسئولین برگزاری آزمون قابل قبول نخواهد بود.

*بهتر می باشد قبل از شرکت در هر بخش از آزمون از اساتید و دانشجوهای قبلی مشورت بگیرید تا از بهترین زمان شرکت در آزمون مطلع شوید.

*آزمون USMLE به گونه‌­ای نخواهد بود که بتوانید نمونه سؤالات آن را حفظ کنید.

*شرکت در دوره­‌ها و کلاس­‌های این آزمون به حدی ضروری می باشد که میتوان گفت بدون کمک گرفتن از چنین منابعی، قبولی شما بسیار ضعیف خواهد بود.

*بخش Step 1 آزمون USMLE بسیار سخت می باشد و برخی افراد ترجیح می­‌دهند در ابتدای تحصیل خود در آن شرکت نمایند و در صورتی که می­‌دانند در آزمون قبول خواهند شد اما از عمد مردود شوند تا صرفا با جو واقعی آزمون و نمونه سؤالات آشنا گردند.

*به هیچ وجه در وقت­‌های استراحت با سایر داوطلبین صحبت نکنید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون USMLE در کشور خودمان
• این آزمون در سطح بین‌المللی برگزار می گردد و هیچ تفاوتی نمی‌کند در کدام شهر یا کشور در آزمون USMLE شرکت نمایید. • این آزمون اصلا در ایران برگزار نمی گردد و باید به کشورهای همسایه مانند امارات و غیره سفر کنید.
معایب و مزایای شرکت در آزمون USMLE در کشورهای دیگر
• دو بخش Step 2 CS و Step 3 فقط در آمریکا برگزار میگردد.

معایب و مزایای فرم کاغذی آزمون USMLE

اولین باری که آزمون USMLE در سال ۱۹۹۲ برگزار شد به صورت کاغذی انجام شد تا اینکه در سال ۱۹۹۹ تصمیم گیری شد که فقط به صورت کامپیوتری اجرا گردد. لذا تا به امروز این آزمون به صورت کامپیوتری انجام شده و بعید است که فرم کاغذی به آن اضافه شود. با این حال در صورت انجام چنین اتفاقی مزایا و معایب آن به صورت زیر خواهد بود:

مزایا
یکی از مزیت هایی که مسلما باعث برتری فرم برگزاری کاغذی نسبت به کامپیوتری می شود، نوت برداری از هر سؤال و نکته نویسی بر روی برگه سؤالات می باشد تا در صورت نیاز بتواند آن‌ها را مرور نمایید.
معایب
ممکن است برای چند سؤال پیش بیاید که نیاز به پاک کردن یا تعویض جواب خود در پاسخ برگ داشته باشید یا اگر جواب به صورت تشریحی باشد خط خوردگی پیدا کند. در این مواقع فرد مصحح آزمون و یا برنامه کامپیوتری امکان رد کردن جواب و عدم توانایی در خواندن آن برای دستگاه وجود دارد و فرد نمره لازم را نخواهد گرفت. نکته بعدی که از عیب¬‌های فرم کاغذی آزمون USMLE می باشداشتباهاتی است که در وارد کردن جواب¬‌ها پیش می¬‌آید. با این کار ممکن است هنگام انتقال جواب¬‌ها از برگه¬ سؤال به پاسخ برگ به علت سرعت در پاسخ‌دهی یا خطای دید پاسخ دیگری علامت زده شده و نمره¬ این سؤال از دست برود.

معایب و مزایای فرم کامپیوتری آزمون USMLE

مزایا
با توجه به زیادتر بودن مراکز آزمون در فرم کامپیوتری احتمال پر شدن ظرفیت در تاریخ مورد نظر کمتر می باشد هر چند تقریبا در مورد آزمون USMLE معنایی ندارد چرا که تاریخ و روز برگزاری را برای شما تعیین می‌کنند. وقتی فرم کامپیوتری یک آزمون برگزار میگردد امکان تایپ کلمات اشتباه و سخت بودن تغییر دادن آن‌ها بسیار کم می باشد چرا که به راحتی با فشردن دکمه کیبورد این کار امکان پذیر است. سرعت تایپ کلمات در فرم کامپیوتری به مراتب بیشتر می باشد به صورتی که به ۴۰ کلمه در دقیقه رسیده و در نوع کاغذی حداکثر به ۳۱ کلمه در دقیقه خواهد رسید. اگر مایل باشید تا زمان خود را از طریق ساعت مدیریت کنید، نیازی به آوردن ساعت مچی یا رومیزی نیست بلکه با ساعت خود سیستم می‌توانید آن را مدیریت کنید. با حضور تعداد افراد کمتر سر و صدای کمتری ایجاد می گردد و برای شما بهتر می باشد. هرچند ممکن است صدای تایپ کلمات شما را اذیت نماید. با این حال استفاده از هدست بسیار توصیه می‌شود.
معایب
امکان اینکه قادر باشید نکات و یادداشت هایی در این نوع فرم برگزاری آزمون USMLE انجام دهید وجود ندارد. در آزمون USMLE حداقل 8 ساعت باید به صفحه کامپیوتر نگاه کنید و این مورد چشم ها را خیلی خسته می‌ کند.

اعتراض به نتیجه آزمون USMLE

مسلما پیش خواهد آمد که افرادی نسبت به نمره دریافتی خود معترض باشند و از مرکز برگزاری آزمون درخواست تجدید نظر نمره کنند. برای آزمون‌هایی که به فرم کامپیوتری برگزار می شوند امکان ایجاد اشتباه بسیار پایین می باشد لذا در اکثریت موارد نمره دریافتی تغییری نخواهد کرد. در موارد بسیار کمی هم شاید نمره دریافتی بیشتر و یا حتی کمتر شود. در هر صورت شما باید از طریق فرم مربوطه در سایت ECFMG در طی مدت ۹۰ روز پس از دریافت نمرات، اعتراض خود را ثبت نمایید و بابت هر بخش نیز ۸۰ دلار بپردازید تا ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته به درخواست شما رسیدگی و نمرات جدید به ایمیل یا آدرس پستی شما ارسال شوند. فقط توجه داشته باشید که برای Step ۳ باید از سایت FSMB اقدام نمایید که ثبت‌نام خود را برای این بخش از همین سایت انجام داده بودید.

منابع آزمون USMLE چیست؟

1- First Aid for USMLE Step 1

این کتاب، یکی از منابع مفید برای USMLE می‌باشد که تکنیک‌های ارائه‌شده در آزمون را برای داوطلب مشخص می‌نماید. در حال حاضر این کتاب در ایران وجود ندارد و برای تهیه آن، می‌توان از سایت‌های خارجی اقدام نمود.

2- Kaplan’s MedEssentials for USMLE Step 1

انتشارات Kaplan در نوشتن کتب معتبر زبان انگلیسی برای آزمون‌هایی همچون آیلتس و تافل شهرت خاصی دارد. امروزه منابع آزمون USMLE نیز تحت  این انتشارات قرار گرفته اند. همچنین دانشجویان پزشکی سال اول و دوم می‌توانند از این راهنمای مرجع، علاوه بر آمادگی برای مرحله 1 USMLE، به عنوان مکمل برنامه درسی استفاده نمایند.

3- USMLE Step 1 Secrets

این کتاب دارای سوالات کوتاه پاسخ و سناریوهای موردی می باشد که شما را برای این آزمون آماده می‌نماید. به علاوه، این کتاب با خواندن آسان، مرور اجمالی، یکپارچه و تخصصی را در مورد محتوای مرحله 1 USMLE در اختیار شما قرار می‌دهد.

4- Toronto Notes 2018

نسخه 2018 این کتاب، دارای یک فصل کاملاً جدید از ژنتیک پزشکی است. این کتاب با قابلیت‌های متنوع همچون بروزرسانی مطالب در متن اصلی، شکل‌ها، گرافیک‌ها و بخش‌های پزشکی مبتنی بر شواهد، آمادگی داوطلب را برای آزمون USMLE افزایش می دهد.

5- USMLE Platinum Notes Step 1 2nd Edition

کتاب اول یا همان مرحله 1، به هفت فصل تحت عنوا‌ن‌های آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی، داروشناسی و بیو استاتیک تقسیم می گردد. مرحله 2 این کتاب شامل دانش بالینی برای پزشکی، اطفال، روان‌پزشکی، پوست، جراحی، ارتوپدی، چشم پزشکی و زنان و زایمان است. این راهنماها شامل سوالات متنوع بر اساس آخرین قالب امتحان، همبستگی‌های بالینی و سناریوهای موردنظر آزمون می باشد که در پایان هر مبحث قرار دارد. یادداشت‌های USMLE Platinum Notes مرحله 1 و USMLE Platinum Notes Step 2 CK به همراه عکس و نمودار‌های رنگی می باشد که این ویژگی، موضوعات بیان‌شده را قابل درک بیشتر کرده است.

6- USMLE Step 1 Secrets 3rd Edition

این کتاب با ارائه اطلاعات اصلی به صورت شکل، جداول و جعبه‌های خلاصه که دارای نمای کلی و تصویری مختصری از مطالب مهم می‌باشند، باعث میگردد تا داوطلب از زمان مطالعه خود بیشترین استفاده را ببرد.

 

7- Dermatology for the USMLE 5th edition

تنها کتاب بررسی پوست برای USMLE با بیش از 450 تصویر تمام رنگی اختصاصی می باشد که در بهبود نمره USMLE داوطلبان بسیار مهم است. ارائه تصاویر کلیدی همراه با متن، درک حداکثری از بیماری‌های پوستی را برای خواننده فراهم می‌نماید. این کتاب قابل درک و کاملاً به‌روز‌شده برای دانشجویان پزشکی، دستیاران، پزشکان خانواده و… بسیار مفید می باشد.

مدت زمان آزمون USMLE و نحوه برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون USMLE برای هر Step طول می‌­کشد بین ۸ تا ۹ ساعت متغیر می باشد که برای هر بخش نیز بالای ۲۸۰ سؤال طراحی شده و تقریبا برای هر سؤال ۹۰ ثانیه فرصت دارید. شاید در نگاه اول در مقایسه با سایر آزمون­ها زمان بسیار خوبی باشد اما به علت سختی و طولانی بودن بیش از حد سؤالات، زمان کمی هم هست. بنابراین مدیریت زمان در موفقیت آزمون USMLE تاثیر بسزایی دارد.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید