SAT

فهرست اطلاعات درباره SAT

آزمون SAT چیست؟

آزمون «SAT» که مخفف عبارت «Scholastic Aptitude Test» است برای آن دسته از افرادی می باشد که در کلاس یازدهم یا دوازدهم دبیرستان قرار دارند و قصد دارند وارد دانشگاه شوند. با شرکت در این آزمون عیار مهارت‌های آموخته‌شده و نحوه به‌کارگیری آن‌ها در دانشگاه سنجیده می‌شود.

یکی از دو آزمون استاندارد پذیرش دانشگاهی در ایالات متحده   SAT می باشد  و دیگری ACT  است.

فرایند و پروسه‌­ کلی آزمون

ابتدا برای ثبت‌نام آزمون SAT وارد سایت مربوطه ‌شوید و نوع آزمون خود «کاغذی یا اینترنتی» و «Essay» را انتخاب ‌کنید. سپس تاریخی که در آن مایل به امتحان دادن هستید را انتخاب کنید و حساب جداگانه‌ «College Board» را ایجاد ‌کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه‌ آزمون، ثبت‌نام را نهایی خواهید کرد. در روز برگزاری آزمون SAT نیز به سؤالات سه‌گانه که متشکل از «Reading»، «Mathematics» و «Essay» است، در طی مدت‌زمان مشخص‌شده برای هر بخش جواب خواهید داد که کل مدت‌زمان آزمون 3 ساعت و با احتساب بخش اختیاری Essay، به مدت 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد بود.

در انتها نیز مبتنی بر نوعی از آزمون SAT که انتخاب کرده باشید و همچنین زمان انتخابی برای شرکت در آزمون، نتایج آن را بین 2 تا 6 هفته پس از آزمون دریافت خواهید کرد.

گونه­‌‌های آزمون SAT

آزمون SAT در دو نوع برگزار می‌شود که نوع اول همان آزمون معمول sat می باشد که به بخش ریاضی و هوش و زبان انگلیسی تمرکز دارد و نوع دوم می‌تواند بر بخش علمی خاصی مثل زیست، شیمی یا فیزیک تمرکز داشته باشد. شرکت‌کنندگان بر اساس هدف خود در آن شرکت می‌کنند؛ البته توجه داشته باشید که در این آزمون براساس رشته‌ انتخابی خود می‌توانید بخش Essay را نیز انتخاب کنید. به‌طور کلی آزمون SAT با هدف سنجش عیار علمی و درک ریاضیات دانش‌آموختگان مقطع دبیرستان می باشد و اینکه تا چه میزان می‌توانند از اطلاعات آموخته‌شده در مقاطع دانشگاهی استفاده کنند.

قبولی در این آزمون به‌منزلۀ کسب جواز ورود به دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان، فرانسه، استرالیا، نروژ و دیگر کشورهای جهان می باشد و در بیش از 700 مؤسسه‌ غیرانتفاعی قابل‌قبول است.

کدام مدرسه ها SAT را قبول میکنند؟

تمام کالج های چهار ساله در ایالات متحده SAT را قبول می کنند و همانگونه که در بالا گفته شد، اکثر مدارس نیاز به SAT یا ACT دارند (آنها بین این دو تفاوت زیادی قائل نیستند). با این حال، تعداد بیشتری از کالج ها و دانشگاه ها با سیاست های انعطاف پذیر تر وجود دارد، پس اطمینان حاصل کنید که با مدارس خاصی که قصد دارید از آنجا پذیرش بگیرید حتما جزئیات تفاوتی که بین دو ازمون دارند را بررسی کنید.

بخش‌بندی‌های مختلف آزمون SAT

آزمون SAT از سه بخش مختلف تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

بخش اول
این بخش مرتبط با درک مطلب و نگارش است، در این بخش سؤالاتی درزمینۀ کلمات مرتبط در متن، ارجاع‌دهی در متن، بیان ایده‌ها و مکالمات استاندارد انگلیسی طراحی‌شده است. بخش درک مطلب خود شامل 52 سؤال استاندارد چندگزینه‌ای است و بخش نگارش نیز شامل 44 سؤال چندگزینه‌ای استاندارد است. به‌طور کلی 100 دقیقه زمان برای بخش اول در نظر گرفته‌شده است که بخش درک مطلب 65 دقیقه و بخش نگارش نیز 35 دقیقه را به خود اختصاص داده است.
بخش دوم
این بخش شامل سؤالاتی درزمینۀ ریاضیات است، سؤالات درزمینۀ هندسه، ریاضیات پیشرفته، حل‌المسائل و آنالیز داده‌ها هستند. 45 سؤال چندگزینه‌ای طراحی‌شده است. برای این بخش نیز 80 دقیقه زمان در نظر گرفته‌شده که 25 دقیقه به سؤالاتی اختصاص پیدا می‌کند که برای آن‌ها مجاز به استفاده از ماشین‌حساب نیستند و 55 دقیقه نیز به سؤالاتی اختصاص‌یافته که برای جواب دادن به آن‌ها می‌توانید از ماشین‌حساب استفاده کنید.
بخش سوم
این بخش از آزمون SAT اختیاری است و دررابطه‌با نگارش مقاله مرتبط با موضوع درخواستی است. برای این بخش 50 دقیقه زمان در نظر گرفته‌شده است. لذا بدون احتساب این بخش زمان کلی این آزمون 3 ساعت و با احتساب این بخش 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد بود.

هر زمان که شما مدرک آزمون SAT خود را دریافت کردید، از آن تاریخ به‌مدت 2 سال اعتبار دارد. گفتنی است پس از گذشت این زمان موظف به شرکت مجدد در آزمون خواهید بود.

 هزینه ثبت‌نام این آزمون 145 دلار با نرخ روز دلار می باشد.

آزمون «SAT» برای کسانی که در آمریکا زندگی می‌کنند به مدت‌زمان 7 بار در سال و در طی ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر برگزار می‌گردد. در غیر این صورت به مدت‌زمان 4 بار در سال و در ماه‌های مارس، می، اکتبر و دسامبر برگزار می‌ شود؛ البته روزهای برگزاری آزمون در کشورهای مختلف متغیر می باشند. 

بنابراین اگر قصد ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا، استرالیا، انگلستان و نروژ و دیگر کشورها را دارید، می‌توانید تا 4 هفته قبل از برگزاری آزمون به‌صورت آنلاین، ثبت‌نام کنید.

آزمون SAT  در سراسر دنیا مرکز برگزاری آزمون دارد. در حال حاضر در خاورمیانه به جز ایران و افغانستان تمامی کشورها دارای مراکز برگزاری آزمون هستند.  ترکیه، امارات و آذربایجان پرطرفدارترین کشورها برای شرکت در آزمون از طرف ایرانیان هستند. آزمون SAT در امریکا ۷ بار و در کشورهای دیگر ۶بار در سال برگزار می شود.

  • ANKARA, TURKEY 
  • ISTANBUL
  • IZMIR
  • TARSUS
  • ………………..
برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید