تغییرات اساسی در ویزای کاری و تحصیلی کانادادر پاییز 2020

کانادا قصد دارد پاییز امسال در مقررات ویزای کار پس از فارغ التحصیلی یا به اختصار PGWP تغییرات اساسی بدهد. گفتنی است ویزای PGWP دانشجویان خارجی را قادر می سازد پس از تمام شدن درسشان در یکی از یکی از دانشگاه های معتبر کانادایی، در کانادا کار کنند و تجربه کار در کانادا داشته باشند. دانشجویان خارجی برای دریافت این ویزا باید در یک دوره تحصیلی تمام وقت که حد اقل هشت ماه به طول می انجامد شرکت کرده باشند. همچنین، دوره تحصیلی شان باید به دریافت مدرک ختم شود. حداکثر طول مدت ویزای PGWP بسته به رشته تحصیلی دانشجو در کانادا دارد. 

معمولا دوره های تحصیلی آنلاین دانشجو را واجد شرایط دریافت PGWP نمی کند. اما در گیرودار کرونا و اختلالاتی که در سراسر جهان ایجاد کرده است اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا ارفاق کرده و به دانشجویان خارجی اجازه داده است تا ضمن شرکت در کلاس های آنلاین پس از فارغ التحصیلی از ویزای PGWP هم بهره مند شوند.

 

دانشجویان خارجی جدید الورود می توانند درس خود را در پاییز امسال به صورت آنلاین شروع کنند تا سقف 50 درصد دوره تحصیلی خود را در حالی تمام کنند که در خارج از کانادا به سر می برند و در عین حال خواهند توانست پس از فارغ التحصیلی ویزای PGWP دریافت کنند. اداره مهاجرت کانادا همچنین گفته است که از طول مدت ویزای PGWP دانشجویان خارجی که تا تا 31 دسامبر 2020 خارج از کانادا به صورت آنلاین تحصیل کرده اند کم نخواهد شد.

 

در یک سناریوی فرضی، دانشجوی خارجی در پاییزی که پیش رو داریم تحصیل خود را به صورت آنلایم در یکی از دانشگاه های معتبر شروع خواهد کرد و مشروط بر اینکه تا انتهای سال 2020 یعنی 31 دسامبر خود را به کانادا برساند، خواهد توانست ویزای سه ساله PGWP دریافت کند.

 

گفتنی است ویزای PGWP در بین دانشجویان خارجی از اهمیت و محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که امکان اقامت و کار در کانادا تا سقف سه سال را به آنها می دهد. کسب تجربه و سابقه کار در کانادا هم هنگام ارائه درخواست مهاجرت و اقامت دائم مزیت مهمی تلقی می شود و آنگونه که نظرسنجی سالانه دفتر آموزش بین المللی کانادا به ما می گوید 60 درصد دانشجویان خارجی قصد دارند اقامت دائم کانادا دریافت کنند. دانشجویان خارجی با تحصیل و کار در کانادا می توانند در سیستم جامع رتبه بندی امتیاز بیشتری کسب کنند.   

 

علاوه بر مسیرهای مهاجرتی فدرال، چندین مسیر مهاجرتی مرتبط با برنامه مهاجرت استانی به دانشجویان خارجی در اخذ اقامت دائم کانادا کمک می کنند. در ماه های اخیر دانشجویان خارجی بیشتری توانسته اند از طریق پذیرش های اکسپرس انتری اقامت دائم دریافت کنند چرا که این پذیرش ها، به خاطر شیوع کرونا، تنها متقاضیان برنامه مهاجرت استانی و تجربه کانادایی را هدف گرفته اند.   

 

بنابراین این تغییر، به دانشجویان خارجی بیشتری کمک می کند تا به جای اینکه هدف تحصیلی خود را به آینده ای نامعلوم موکول کنند در پاییز امسال به صورت آنلاین به تحصیل در کانادا بپردازند. یک مزیت دیگر این تغییر، کاهش هزینه های دانشجویان است چرا که دیگر هزینه های روزمره زندگی را به ویژه در ابتدای تحصیل متقبل نخواهند شد.

 

نکته دیگر اینکه این اقدام باعث رشد و شکوفایی اقتصاد کانادا هم خواهد شد؛ دانشجویان خارجی با پرداخت شهریه به دانشگاه های کانادا و کالج های سراسر کانادا به اقتصاد و اشتغال کانادا کمک خواهند کرد. گذشته از این، دانشجویان خارجی به انحاء مختلف، مثلا از طریق خرید کالا و خدمات، کار و پرداخت مالیات، به فعالیت اقتصادی کانادا کمک می کنند. جالب است بدانید قبل از شیوع کرونا بالغ بر 640000 دانشجوی خارجی سالانه 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می کردند و از 170000 شغل کانادایی حمایت می کردند.  

 

به هر ترتیب، بسیاری از این دانشجویان در نهایت اقامت دائم کانادا می گیرند و همین امر در بلند مدت به سود اقتصاد کاناداست چرا که این افراد ویژگی های اصلی سرمایه انسانی را به مهاجران در بازار کار بسیار کمک می کند دارا هستند. این ویژگی ها عبارت اند از: جوانی، تسلط بر زبان های انگلیسی یا فرانسه، تحصیلکرده کانادا، سابقه کار در کانادا و ارتباطات حرفه ای و اجتماعی

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید