آزمون تافل

همانطور که میدانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشورهای کانادا و آمریکا شما نیاز دارید تا نمره قابل قبول آن دانشگاه را در امتحان زبان کسب نمایید 

یکی از این آزمون های بین المللی زبان انگلیسی تافل است که در این مطلب سعی داریم توضیحات کاملی در باره آن ارائه کنیم 

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید 

 

 

تافل (به انگلیسی: TOEFL) که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد

آزمون TOEFL iBT در مقیاس ۰ تا ۱۲۰ نمره دهی می‌شود.

هر یک از چهار بخش (خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن) نمره ای از ۰ تا ۳۰ کسب می‌کند.

بخش‌های خواندن و گوش دادن ابتدا تست می‌شوند و پس از آن ده دقیقه استراحت انجام می‌شود. سپس بخش‌های صحبت کردن و نوشتن پس از استراحت تکمیل می‌شوند.

حداکثر ۲۰۳ دقیقه برای تکمیل مراحل آزمون مجاز است.

در ابتدا به هر سؤال گفتاری نمره ۰ تا ۴ داده می‌شود، و در ابتدا به هر سؤال نوشتن نمره خام ۰ تا ۵ داده می‌شود. این نمرات به نمرات مقیاس ۰ تا ۳۰ تبدیل می‌شوند.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی‌تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سؤالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است.

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوهٔ دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به‌طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش شامل شش متن می‌باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و چهار متن نیز شبیه‌سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.

مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

این بخش مجموعاً شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آن‌ها یک سؤال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخش‌های reading,listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخش‌ها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خواند یا می‌شنود یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سؤال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

هزینه شرکت و ثبت نام در این ازمون برای هرکشور متفاوت است

در حال حاضر این هزینه برای ایران 225 دلار میباشد که باید به قیمت دلار روز محاسبه شود

مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران

ETS مرکز برگزاری آزمون تافل است. این مرکز سازمانی است همانند سازمان سنجش ایران که در آمریکا برگزارکننده آزمون‌های هماهنگ و ارزشیابی افراد مختلف است. متاسفانه برخلاف مراکز مجاز آزمون آیلتس که به صورت شفاف و مشخص در سایت سازمان سنجش معرفی شده‌اند مراکز مورد تایید و برگزار کننده آزمون تافل بسیار نامشخص هستند. اگر شخصی در سایت سازمان سنجش مراکز برگزارکننده آزمون تافل در ایران را جستجو کند این سازمان او را به سایت ETS که در واقع مرکز سنجش آموزش کشور آمریکا است راهنمایی خواهد کرد و اما طبق تحقیقات، مراکز موجود در ایران شامل مراکز زیر می‌شوند.

 

سازمان سنجش آموزش کشور واقع در خیابان کریم خان تهران

 

موسسه فرهنگی علامه سخن واقع در محدوده میدان ونک تهران

 

مرکز آزمون تافل امیربهادر در محدوده میدان ولیعصر تهران

 

دانشگاه اصفهان واقع در میدان آزادی شهر اصفهان

 

دانشگاه شیراز واقع در محدوده میدان ارم شیراز

 

دانشگاه تبریز واقع در محدوده خیابان دانشگاه این شهر

 

همچنین آزمون تافل در شهرهای آمل، جیرفت، ارومیه و زنجان برگزار می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توان به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرد.

چگونه در آزمون تافل ثبت نام کنم؟

مرحله اول: ثبت نام شما در سایت

برای ثبت نام تافل iBT ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در در بخش تافلسایت ETS یعنی http://www.ets.org/toefl، یک پروفایل برای خود ایجاد کنید. سپس با استفاده از منوی سمت چپ در محیط کاربری خود ((Register را بزنید. حال می توانید تاریخ مناسب خود را در مرکز مورد نظر (چنانچه جای خالی داشته باشد) پیدا کنید. مراکز مهم برگزاری آمون تافل در تهران شامل:

1)      سازمان سنجش آموزش کشور

2)      مجتمع آموزشی امیربهادر

3)      موسسه فرهنگی علامه سخن

4)      مجتمع فنی تهران

می باشد. پس از انتخاب تاریخ امتحان و حوزه مورد نظر، پس از طی چند مرحله، ثبت نام بوسیله پرداخت آنلاین توسط کارت اعتباری بین المللی مثلVisa Card،Master  و غیره امکانپذیر است.همچنین میتوانید از طریق موسسه پارسه بین الملل ویژن برای ثبت نام در آزمون تافل اقدام نمایید 

021860818/10

02186085217منابع آزمون تافل

کافی است سری به کتابفروشی ها بزنید شما با حجم زیادی از منابع و کتاب ها مواجه خواهید شد و هریک از اطرافیان ممکن است با توجه به تجربه شخصی کتابی را به شما پیشنهاد دهندو همین عامل باعث سردرگمی خواهد شد

در زیر لیستی از کتب رسمی و مورد تایید را برای شما گردآوری کرده ایم :

 

 1. ETS Official Guide to the TOEFL Test- 4th edition

این کتاب یکی از معتبرترین کتاب‌های موجود آمادگی برای آزمون تافل است چون توسط سازمان ETS منتشر شده است که طراح و برگزارکننده آزمون تافل است. این کتاب شامل به‌‌روز ترین اطلاعات درمورد تافل وساختارش است. اگر می‌خواهید مرتبط‌ترین و مفیدترین اطلاعات را درمورد این آزمون بدانید، این کتاب را از دست ندهید.

 

 

 

 1. TOEFL iBT Premier Kaplan 2016-2017

مهم‌ترین ویژگی این کتاب دارا بودن تست تمرینی برای آزمون است. در واقع همه کتاب‌های آمادگی آزمون تافل شامل تست‌های تمرینی هستند، ولی این کتاب منحصر به فرد دارای بیشترین تعداد تست‌های تمرینی موجود در بازار است. همراه این کتاب سی‌دی نیز وجود دارد که در آن می‌توانید ویدئوهای آموزشی نیز تماشا کنید.

 

 

 

 1. Barron’s TOEFL iBT

انتشارات بارونز یکی از معتبرترین انتشارات در زمینه کتاب‌های آمادگی برای آزمون تافل است. کتاب Barron’s TOEFL iBT توسط همین انتشارات چاپ شده است و برای مطالعه خودآموز بسیار مفید است. این کتاب شامل تمرین‌هایی بر اساس هر چهار مهارت خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن است. یک فصل مجزا از این کتاب به آموزش نکات تخصصی درمورد نکته‌برداری، خلاصه نویسی، تفسیر جملات و غیره پرداخته است. همچنین هشت آزمون شبیه‌سازی شده همراه با جواب تشریحی در یک فصل جداگانه آمده است. 

 

 

 

 1. Pass Key to the TOEFL iBT 9th

در واقع این کتاب خلاصه ای از کتاب Barron’s TOEFL iBT ویرایش 15‌ام است و امکان حمل و نقل آن راحت‌تر است. این کتاب تمام ویژگی‌های مهم و خوب کتاب قبلی را دارا است.

 

 

 

 1. BARRONS TOEFL Strategies and Tips 2nd Edition

این کتاب استراتژی‌ها و نکات مهم و کاربردی در آزمون تافل را ارائه می‌کند. همچنین، شیوه امتیازدهی در هر قسمت از آزمون را توضیح می‌دهد و درمورد ساختار و طرح کلی این آزمون بحث می‌کند.

 

 

 

 1. Barron’s Essential Words for the TOEFL

اکثر کتاب‌های آموزشی vocabulary مربوط به تافل دارای لیستی از لغات به همراه تعریفی از آن‌ها هستند. ولی این کتاب خاص گامی فراتر از تعریف واژگان برمی‌دارد و به توضیح این مطلب می‌پردازد که چرا واژگان در هر قسمت مجزای آزمون تافل مهم هستند و نکات کاربردی یادگیری کامل این لغات چه هستند. این کتاب فهرستی دارای 500 لغت مهم مورد نیاز برای آزمون تافل را ارائه می‌کند که پس از هر لغت تعریف، کلمات هم‌معنی، و مثال‌های جمله‌ای آمده است. علاوه بر این، تمرین‌های زیادی نیز در این کتاب وجود دارند که به شما اجازه می‌دهد مهارت vocabulary خود را بسنجید و برای آزمون تافل خود را آماده کنید. همچنین در این کتاب استراتژی‌هایی برای موفقیت در قسمت Reading آزمون ارائه شده‌اند.

 

 

 

 1. Official TOEFL iBT Tests Volume 2

این کتاب که توسط سازمان برگزارکننده آزمون یعنی ETS منتشر شده، شامل 5 آزمون جامع است که سوالات مربوط به چهار مهارت‌ زبانی یعنی Reading, Listening, Speaking and Writing در این آزمون‌ها به‌صورت مجزا و جدا ارائه شده‌اند. این کتاب به شما در کسب نمره بالا در آزمون تافل کمک خواهد کرد.

 

 

 

 1. NOVA’S Pre-TOEFL Guide: Academic English Practice

این کتاب متشکل از دو قسمت است. در قسمت اول به شما آموزش داده می‌شود که چگونه بتوانید درمورد موضوعی خاص بحث کنید. داشتن این مهارت هم در نوشتن و هم در صحبت کردن به‌کار شما می‌آید و این کتاب کاملا توانایی مباحثه کردن شما را بالا میبرد. همچنین، طرز خلاصه‌نویسی مطالب نیز در این قسمت به شما آموزش داده می‌شود. قسمت دوم این کتاب شامل تمرین‌هایی بر اساس ساختار و گرامر زبان، نوشتن، و لغات است.

 

 

 

 1. NOVA’S Practice Tests for the TOEFL iBT

این کتاب شامل چهار تست جامع دربردارنده هر چهار مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن است و برای آموزش در کلاس و همچنین self-study مفید است.

 

 

 

 1. 400 Must-Have Words for the TOEFL

این کتاب به آموزش لغات اساسی و مهارت‌های لازم برای نوشتن و صحبت کردن می‌پردازد و به شما کمک می‌کند تا برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه شمال امریکا یا یک دانشگاه انگلیسی زبان موفق‌‌تر ظاهر شوید. این کتاب شامل لغات کاربردی و مهم در همه حوضه‌ها از قبیل سیاست، غذا، ورزش، اجتماع و غیره است.

 

 

 

 1. McGraw-Hill Education TOEFL iBT with 3 Practice

این کتاب حاوی پنج تست تمرینی جامع، سوالات تکمیلی، و لغات تخصصی مربوط به تافل است. به همراه آن، یک سی‌دی شامل تمرین‌های مربوط به listening، و مدل‌های پاسخ speaking وجود دارد.

 

 

 

 1. Cracking the TOEFL iBT, 2016-17 Edition

خوبی این کتاب این است که هر سال به‌روزرسانی می‌شود و منبع کامل و جامعی برای آمادگی یافتن برای آزمون تافل محسوب می‌شود. این کتاب تمرین‌های بسیار خوبی در قسمت speaking  و listening دارد و همچنین استراتژی‌های تست‌زنی را نیز به شما آموزش می‌دهد.

 

 

 

 1. Delta’s Key to the TOEFL iBT-4th edition

این کتاب متشکل از تعداد زیادی تست تمرینی و پنج آزمون‌ شبیه‌سازی شده تافل و یک پیش آزمون تشخیصی است. 35 درس از این کتاب به تمام چهار مهارت اصلی زبان و گرامر و لغات به خوبی می‌پردازند. همچنین، در سی‌دی همراه آن فایل‌هایی صوتی وجود دارند که مدت زمان‌شان بیش از 11 ساعت است.

 

 

 

 1. Cambridge Preparation for the TOEFL Test-4th edition

این کتاب به پرورش مهارت‌های زبانی افراد کمک زیادی می‌کند. صدها تمرین مهارت‌سازی در این کتاب وجود دارد. همچنین این کتاب دارای هفت آزمون شبیه‌سازی شده آزمون تافل است.

 

 

 

منابع اختصاصی برای یادگیری هر کدام از مهارت‌ها به‌ صورت مجزا

در این قسمت از مقاله به معرفی کتاب‌هایی می‌پردازیم که به صورت مجزا به آموزش و تمرین مهارت‌های خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن پرداخته‌اند.

 

 1. Collins Skills for The TOEFL iBT Test- Reading and Writing
 2. Collins Skills for The TOEFL iBT Test- Listening and Speaking
 3. Collins Vocabulary and Grammar for the TOEFL Test

مجموعه کتاب Collins Skills for The TOEFL iBT Test شامل سه جلد است که هر کدام از این سه جلد به صورت جداگانه به مهارت‌های مرتبط با هم یعنی خواندن و نوشتن، و شنیدن و صحبت کردن و نیز ابزارهای زبانی یعنی گرامر و لغات می‌پردازند. این کتاب به شما کمک می‌کند تا پیچیدگی‌های آزمون تافل برایتان آسان‌تر شود و با ارائه استراتژی‌ها و نکات کاربردی برای یادگیری هر یک از مهارت‌های زبانی به شما کمک می‌کند تا آمادگی رویارویی با هر نوع سوالی را داشته باشید. ارائه تمرین‌های پیش‌رو و راهنمای گام به گام آن‌ها از ویژگی‌های بارز این کتاب است. همراه این کتاب سی‌دی صوتی نیز هست.

 

 

 

 1. Barron’s Writing for the TOEFL iBT- 6th edition

این کتاب به شما کمک می‌کند تا در بخش writing آزمون تافل که یکی از بخش‌های مهم و اساسی این آزمون است، نمره بالایی کسب کنید. این کتاب آخرین و به‌روزترین مدل‌های writing امروزی را برای شما توضیح می‌دهد و مثال‌ها و تمرین‌هایی را همراه با پاسخ ارائه می‌کند تا شما به راحتی بتوانید در این بخش موفق باشید. شما با مطالعه این کتاب به راحتی می‌توانید ایده‌های خود را به‌صورت منسجم ارائه دهید و آن‌ها را به جملات درست انگلیسی تبدیل کنید.

 

 

 

 1. NOVA’S TOEFL Strategies: A Complete Guide to the iBT

این کتاب به ارائه استراتژی‌های کاربردی برای موفقیت در هر چهار مهارت اصلی زبان می‌پردازد و درمورد مشکلات رایج درآزمون تافل صحبت می‌کند و با تحلیلی مفصل به بیان راهکارهایی برای رفع این مشکلات می‌پردازد.

 

 

 

 1. NOVA’S Speaking and Writing Strategies for TOEFL iBT

این کتاب نیز استراتژی‌های مختص مهارت‌های speaking و writing را ارائه می‌کند.

 

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید