آزمون آیلتس

اگر به ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا و یا سایر کشور های انگلیسی زبان علاقه دارید باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آن کشور حداقل نمره زبان در آزمون زبان انگلیسی را بدست بیاورید 

آزمون آیلتس در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و دانشجویان ایرانی ترجیح میدهند در این ازمون شرکت کنند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و امریکا باید حداقل نمره ی 6.5 را در این ازمون کسب کنید

البته با توجه به سطح دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی این حداقل متغییر میباشد و ممکن است با توجه به دانشگاه و مقطع این حداقل بیشتر باشد

در ادامه سعی کرده ایم تمام نکاتی که برای شرکت در این ازمون باید بدانید را برای شما در مقاله زیر گردآوری کنیم 

با ما همراه باشید:

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به‌طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می‌پذیرند.

 

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو گونه دانشگاهی (Academic) و آموزش عمومی(General training ) است که گونهٔ آکادمیک برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد.

 

آیلتس معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. آزمون آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانائی شنیداری (Listening)، خوانداری (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک آیلتس الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در آزمون آیلتس به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل‌گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش به‌طور جداگانه ذکر می‌شود.

 

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آن‌ها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوری‌که نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ بگیرید.

 

در روز امتحان ابتدا به سوالات شنیداری سپس به سوالات خوانداری و بعد به سوالات نوشتاری پاسخ خواهید داد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت گفتاری در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود و معمولاً امتحان گفتاری از عصر روز امتحان شروع شده و بمدت ۵ روز ادامه می‌یابد. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

 

نتایج آزمون آیلتس دو هفته پس از پایان یافتن امتحان گفتاری اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می‌شود و از طریق تلفن، فاکس یا رایانامه قابل دریافت نیست.

 

تا ۵ کارنامه برای دانشگاه‌ها و موسسات مورد درخواست شما به صورت رایگان توسط دفاتر برگزارکننده امتحان ارسال می‌گردد، بشرطی که از تاریخ امتحان شما بیشتر از یک ماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یک ماه از تاریخ امتحانتان سپری شود یا بخواهید بیشتر از ۵ کارنامه برایتان ارسال شود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاه‌ها کارنامه آیلتس را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند. مسئولیت نوع امتحانی که می‌خواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران

سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز فعاليت جهت برگزاري آزمون هاي بين المللي در ايران مي باشد و فعاليت مراکزي که از اين سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غيرقانوني مي باشد. اسامی مراکزی که مجوز برگزاری آزمون IELTS را از این سازمان دریافت کرده اند به شرح زیر است. بدیهی است که مجوز سازمان صرفا جهت برگزاری آزمون IELTS می باشد و فعالیت های دیگر این موسسات منوط به اخذ مجوزهای جداگانه از مراجع ذیصلاح است.

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی:

پايگاه اطلاع رساني: http://english.iau.ac.ir/ielts

نشاني: تهران اتوبان شهید ستاری- بالاتر از اتوبان شهيد همت – خیابان مخبری- ابتدای خیابان ایران زمین- خیابان گاز- مرکز آیلتس دانشگاه آزاد اسلامی (دانشکده مدیریت واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی)

 شماره تماس:  02144439181

 

 

 

موسسه فرهنگي و هنري ايرسافام:

پايگاه اطلاع رساني: www.irsafam.com

نشاني: تهران، خيابان دكتر شريعتي، بالاتر از پل صدر، انتهاي شهيد ميرزاپور(سهيل سابق)، قلندري شمالي، بن بست ساناز، پلاك 3

شماره تماس:02175292

 

 

نشاني: اصفهان، چهارباغ بالا، نرسيده به فکله دروازه شيراز، مجتمع پارسيان، طبقه 1

شماره تماس: 03136254781 و 03136244158

 

نشاني: مشهد، بلوار سجاد، خيابان بهارچهارم، پلاک 27، طبقه 5

شماره تماس: 05137601085

 

 

نشاني: شيراز، قصر دشت، بعد از سه راه عفيف آباد، جنب بانک پارسيان، ساختمان پرتوي، طبقه 3، واحد 5

تلفن: 07136285488

 

 

نشاني: تبريز، بلوار استاد شهريار، جنب اداره بهزيستي، ساحتمان دفتري اداري استاد شهريار، طبقه 4، واحد 5

تلفن: 04136590988 و 04136590989

 

 

نشاني: ساري، کيلومتر 8 جاده نکا – هتل بادله

تلفن: 02175292

 

 

نشاني: اهواز، خيآبان 24 متري، خيابان شهيد عابدي، هتل پارس

تلفن: 02175292

 

 

نشاني: جزيره کيش، بلوار مرجان – مارینا پارک هتل

تلفن: 02175292

 

 

نشاني: کرمان، بلوار جمهوری اسلامی – چهارراه فرهنگیان – هتل پارس

تلفن: 02175292

 

نشانی رشت: آدرس آفسایت: خیابان لاکانی – نبش صندوق عدالت – ساختمان کادوس – موسسه فنی و آموزشی کادوس

 

تلفن: 33232323-013

 

 

 

موسسه آموزش عالي عصر دين و دانش:

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ieltsadd.ir

نشاني: تهران، خیابان ولی عصر ، ضلع شمالی پارک ساعی،کوچه ساعی یکم، بن بست دانش،موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش

شماره تماس: 02188644690 و 02188644691

 

 

 

آیلتس تهران:

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ieltstehran.com

نشاني: تهران – خیابان فرمانیه غربی بین آقایی و آریا – بالای بانک پاسارگاد پلاک 118

شماره تماس: 02126459239 – 02122692833 – 02126658313

 

نشانی: کرج، میدان شهدا، خیابان بهار (شهید شرع پسند)، برج دالاهو

شماره تماس: 02632220830 و 02632234923

 

نشانی: جزیره کیش – بلوار میرمهنا – ابتدای نیایش – دانشگاه تهران – پردیس بین المللی کیش

شماره تماس: 0764434884

 

نشانی: شيراز – قدوسی غربی – نبش کوچه هشتم – ساختمان بانک اقتصاد نوین – طبقه دوم – واحد 5

شماره تماس: 07136312300

 

موسسه آموزش عالي آزاد پروشات نوين (Offsite موسسه آیلتس تهران):

پايگاه اطلاع رساني: http://www.proshotielts.com

نشاني: تهران – بزرگراه شهید مدرس شمال – خیابان شهید دستگردی (ظفر) – پلاک 215 – برج های طلایی کیش – طبقه اول

شماره تماس: 02122921524 و 02122921532 و 02122921579 و 02122921097

 

 

 

موسسه پارسیان (Offsite موسسه آیلتس تهران):

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ielts-parsian.ir

نشاني: تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، نبش کوچه اعرابی 2، ساختمان 97

شماره تماس: 02171053253 و 02186071660

 

 

 

موسسه فرهنگی هنری مهر آریا دانش (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش):

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ieltsaria.com

نشاني: ساری، خیابان فرهنگ، نبش فرهنگ 22، روبروی بانک ملی، جنب پاساژ تقوی

شماره تماس: 01133313641

 

 

 

موسسه آموزشی علوم و فنون پاراکس (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش):

پايگاه اطلاع رساني: http://www.paraxielts.com

نشانی: مشهد، بلوار سجاد، خیابان بهارستان، بهارستان 3، پلاک 53

شماره تماس: 05137620143 و 05137674037 و 05137646620

 

 

 

موسسه آموزش عالی دانش پژوهان اصفهان (Offsite موسسه آیلتس تهران):

نشانی: اصفهان، خیابان چهارباغ بالا، چهار راه نیکبخت، کوچه سرور(اداره پست)، آکادمی زبان های خارجه

شماره تماس: 03136651531

منابع آزمون آیلتس

Road to IELTS

یکی از بهترین روش‌های تقویت مهارت‌های زبان، استفاده از  سایت‌های  آنلاین و رایگان است. که از آن‌ها می‌توان به سایت Road to IELTS اشاره کرد. همزمان با شرکت در کلاس‌های مخصوص آیلتس، با تمرین در این سایت، هم می‌توانید نمونه سوالات آیلتس را دانلود کنید، هم به تمرین‌های انگیزشی و تعاملی بپردازید. در این سایت، تمرینات در دو بخش متفاوت تخصصی و عمومی ارائه می‌شوند تا بر اساس سطح خود، به خوبی بتوانید به تمرین بپردازید.

 

LearnEnglish Online

از دیگر سایت‌های آنلاین جهت تمرین مهارت‌های چهارگانه در زبان انگلیسی، می‌توان به LearnEnglish Online اشاره کرد. در این سایت، درس‌ها و تمریناتی کاربردی و رایگان جهت پیشرفت در سطح خود و آمادگی در آزمون آیلتس، ارائه می‌شود و همگی، زیر نظر British council  بررسی می‌شوند. برای مثال، در بخش تمرین مهارت listening، علاوه بر فایل‌های صوتی مختلف، نکاتی جهت تقویت این مهارت نیز ارائه می‌شود. پس درنگ نکنید و حتما به سایت LearnEnglish Online   نیز سر بزنید.

 

British Council’s iTunes University

اگر یک iTunes  در دسترستان قرار دارد، پس به خوبی می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و به سایت Itunes University سر بزنید. در سایت ویدیوها و ابزارهای مختلفی جهت تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی، خصوصا speaking‌ و listening وجود دارد. بنابراین می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و طی برنامه‌های آموزشی British Council، به خوبی در زبان انگلیسی پیشرفت کنید.

 

اپلیکیشن IELTS

با دانلود این اپلیکیشن در گوشی‌های اندروید و آیفون، به راحتی می‌توانید هر روز و هرجایی که هستید، به تمرین و آماده سازی جهت شرکت در آزمون، بپردازید.

 

از طریق این اپلیکیشن می‌توانید به تمرین نکات گرامری، کوییزها، نمونه سوالات و … بپردازید. همچنین می‌توانید چهار مهارت اصلی و دایره لغات خود را تقویت کرده و به خوبی، پیشرفت کنید.

 

این اپلیکیشن که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد، از طریق British Council توسعه داده شده و بزرگترین متخصصان زبان انگلیسی در دنیا، در طراحی این اپلیکیشن نقش داشته‌اند.

 

کتاب‌های کاغذی را فراموش نکنید!

 

با اینکه اینترنت فرصت زیادی جهت تمرین مهارت‌های زبان انگلیسی فراهم کرده است، اما هیچ‌چیز مثل سروکله زدن با کتاب‌های کاغذی به شما درس و نکته نمی‌آموزد. در ادامه به شما کتاب‌های پرکاربرد و پرطرفدار جهت تمرین و آماده سازی برای شرکت در آزمون آیلتس را معرفی می‌کنیم:

 

Barron’s IELTS Superpack

این کتاب، تمام نکات آموزشی Barron را با بیانی واضح ارائه می‌دهد. یک سی دی نیز با این کتاب ارائه می‌شود تا به کمک آن بتوانید مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود را تقویت کنید. در این کتاب، استراتژی‌ها و نکات مربوط به IELTS توضیح داده شده و به شما کمک می‌کند تا علاوه بر مهارت‌های reading و  writing، مهارت‌های مکالمه و listening‌ را با لهجه‌ی آمریکایی بیاموزید.

 

The Official Cambridge Guide to IELTS

برخلاف سایر کتاب‌های تمرین برای IELTS، این کتاب تمرینات مخصوص هر دو سطح عمومی و تخصصی را ارائه می‌دهد. The Official Cambridge Guide to IELTS تجارب آزمون دهندگان قبلی را در اختیار شما قرار داده و با دقت زیادی، نحوه‌ی اخذ نمرات بالاتر در هر بخش آزمون را توضیح می‌دهد. در این کتاب هشت تست تمرینی وجود دارد که با تمرین هرکدام، حسابی پیشرفت خواهید کرد. علاوه بر این، به همراه این کتاب فایل‌های صوتی و ویدیوهای مختلفی در قالب سی دی ارائه می‌شود تا به کمک آن‌ها بتوانید برای هر بخشی، آمادگی لازم را پیدا کنید.

 

Cambridge IELTS 13 Academic Student’s Book with Answers

این کتاب که آخرین چاپ سری کتاب‌های Cambridge IELTS Academic است، آزمون‌هایی را ارائه می‌دهد که مستقیما از کتاب معتبر Cambridge Assessment English برگرفته شده است. فایده‌ی این کتاب چیست؟ خب، آزمون‌های این کتاب دقیقا شبیه آزمون‌های واقعی آیلتس هستند و شامل چهار آزمون کامل در سطح تخصصی می‌شوند. علاوه بر این، دانش آموز‌ها می‌توانند فایل‌های صوتی و ویدیوهای مربوط به درس‌های این کتاب را از طریق اینترنت دانلود کنند و تمام مهارت‌های خود را، تقویت نمایند.

 

Complete IELTS

این کتاب سه جلدی یکی از بهترین منابع جهت تمرین و تقویت مهارت‌‌های زبان است که شما را جهت شرکت در آزمون‌های آیلتس، آماده می‌سازد. سه جلد مخصوص سطح A1 تا C1 است و در نام‌های (Complete IELTS Bands 4-5)، ( Complete IELTS Bands 5-6.5) و (Complete IELTS Bands 6.5-7.5) در بازار کتاب، یافت می‌شوند. در تمام درس‌های این کتاب، به تمرین هر چهار مهارت می‌پردازد و در پیشرفت شما، کمک بسزایی می‌کند.

 

New insight into IELTS

این کتاب یکی از منابعی است که به سرعت شما را با آزمون آیلتس آشنا می‌سازد و با چهار درس کلی، نکاتی مفید و آموزنده را یادتان می‌دهد. هر یک از درس‌های این کتاب شامل سه بخش صورت مسئله، استراتژی و تکنیک حل آن مسئله در آزمون آیلتس شده و به طور خلاصه، تمام نکات را به شما می‌آموزد.

 

Cambridge Objective IELTS

این کتاب شامل دو سطح intermediate و advanced می‌شود. اگر تمایل دارید در این آزمون نمره‌ای بالاتر از هفت کسب کنید، به شما توصیه می‌کنیم کتاب advanced را مطالعه فرمایید تا طی بیست درس، تمام مهارت‌ها و نکات گرامری و واژگان را به شما بیاموزید و در این مسیر، همراهتان باشد.

 

Kaplan IELTS 2009-2010 Edition

با اینکه این کتاب، مثل سایر کتاب‌های تمرین آزمون آیلتس مشهور نیست، اما دقیقا مناسب کسانی است که می‌خواهند از سطح صفر صفر شروع کرده و به صد برسند و در این آزمون، نمره‌ی قابل قبولی بگیرند.

 

Cambridge English Vocabulary for IELTS

این کتاب در دو سطح advanced و intermediate وجود دارد و همزمان علاوه بر ساختار جملات، لغات بسیار کاربردی را به شما می‌آموزد. نحوه‌ی تلفظ لغات با سی‌ دی که به همراه کتاب ارائه می‌شود، آموزش داده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بتوانید در بخش writing  و speaking از لغات جدیدی که آموخته‌اید بهره ببرید.

 

Cambridge grammar for IELTS

این کتاب شامل تمرینات زیادی جهت آموزش نکات گرامری می‌شود و قواعد را بر اساس سطح‌های مختلفی، آموزش می‌دهد. همچنین، در این کتاب سعی شده تمام کاربرد‌های یک نکته‌ی گرامری نشان داده شود تا بتوانید به صورت کاملا عملی و موثر از آن‌ها استفاده کرده و به عبارتی، حرفه‌ای بنویسید و سخن بگویید.

 

Common Mistakes at IELTS

این کتاب یکی از بهترین گزینه‌ها جهت تمرین آزمون آیلتس است. در مراحل آخر که حسابی تمرین کردید، به چنین کتابی نیاز دارید تا منبع مشکلاتتان را پیدا کرده و دیگر اشتباهات را تکرار نکنید.

 

Cambridge IELTS 1- 12

سری کتاب‌های آیلتس 1 تا 12، از سطح کاملا مبتدی تا پیشرفته دسته بندی شده و با ارائه تمرینات نگارشی، listening، speaking‌و  reading به تقویت چهار مهارت شما کمک می‌کند. با حفظ مقاله های این کتاب نیز می‌توانید تا حد زیادی، نحوه‌ی جمله بندی صحیح و ساختار‌های گرامری را به خاطر بسپارید.

 

 

چگونه در آزمون آیلتس ثبت نام کنم؟

  1. ثبت نام در سایت IELTS Essentials

 به سایت my.ieltsessentials.com بروید.

کشور ایران را انتخاب نمایید.

تاریخ آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید.

به نوع ماژول آزمون خود (آکادمیک یا جنرال) دقت کنید.

پس از تکمیل ثبت نام به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد.

  1. واریز وجه ثبت نام

واریز وجه آزمون به صورت آنلاین نجام میپذیرد.

شهریه آزمون از اول فوریه ۲۰۱۷ مطابق با نرخ مصوب سازمان سنجش و آموز کشور ۹۵۰ هزار تومان میباشد.

چنانچه پس از ۲۴ ساعت نسبت به پرداخت وجه آزمون اقدام نفرمایید. ثبت نام شما لغو میشود.

  1. مدارک لازمه جهت اسکن و حضور در جلسه آزمون

به صورت کلی اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی (هوشمند یا قدیمی) برای ثبت نام الزامیست. اما در صورتی که فردی پاسپورت داشته باشد اما کارت ملی هوشمند نداشته باشد، مشکلی برای شرکت در آزمون آیلتس نخواهد داشت. در روز آزمون همراه داشتن اصل پاسپورت معتبر و کارت ملی قدیمی جهت حضور در سالن آزمون الزامی است. چنانچه تنها کارت ملی قدیمی خود را همراه داشته باشید، اجازه حضور در آزمون را نخواهید داشت.

اما خانم هایی که پاسپورت ندارند اجازه حضور در آزمون را ندارند! در خصوص آقایانی که پاسپورت ندارند، با ارئه گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به خدمت و کارت ملی قدیمی یا هوشمند میتوانند ثبت نام کنند البته فقط برای آزمون آکادمیک! توجه نمایید برای این دسته از آقایان مراجعه به سازمان سنجش جهت أخذ تاییدیه وضعیت خدمت یا معافیت تحصیلی اجباری است.

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید