شرایط

[rank_math_breadcrumb]

فهرست اطلاعات درباره شرایط

شرایط اقامت در آمریکا

فهرست مطالب:
  • اقامت در آمریکا از طریق کار
  • اقامت در آمریکا از طریق تحصیل
  • هزینه زندگی در شهرهای مختلف آمریکا
  • ویزای تحصیلی J1 آمریکا
  • اقتصاد در آمریکا
  • بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد
  • رنکینگ دانشگاه‌های امریکا در سال 2021

اقامت در آمریکا از طریق کار

کشور آمریکا به دلیل نرخ مناسب بیکاری و صنعت پیشرفته و بازار کار گسترده همواره یکی از مقاصد اصلی برای کار و اخذ ویزای کار محسوب می شود. ویزای کار آمریکا تاکنون یکی از راحت ترین و بهترین انواع ویزا برای ورود به آمریکا محسوب می شد. ویزای کار آمریکا به چند دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل ویزاهای H, J, E و P می باشند و در ادامه به طور مختصر به آنها خواهیم پرداخت.

نکته قابل اهمیت

هرچند یافتن شخصی که به شما در آمریکا دعوت نامه کاری بدهد کار دشواری می باشد اما اگر بتوانید کسی را در آمریکا پیدا بکنید که به شما کار پیشنهاد کند می توانید درخواست ویزای کاری آمریکا داشته باشید که یکی از بهترین انواع ویزا در آمریکا است. اگر شما ۳۰ ماه پس از گرین کارت آمریکا بتوانید در آمریکا مشغول به کار شده و زندگی کنید میتوانید درخواست پاسپورت یا همان تابعیت آمریکایی کنید. راه دیگر در اخذ اقامت در آمریکا غیر از ویزای کاری آمریکا یا غیر از کار در آمریکا این می باشد که شما از طریق تحصیل اقدام کنید که در خصوص تحصیل در آمریکا در ذیل شرح می دهیم.

اقامت در آمریکا از طریق تحصیل

تحصیل در آمریکا یکی از بهترین راه های ورود به آمریکا است به این دلیل که در آمریکا بهترین مدارس و دانشگاه های دنیا واقع شده اند که تحصیل در این دانشگاهها نه تنها باعث اقامت در آمریکا می شود بلکه آینده ای مطمن را تضمین می کند. سن ورود به دوره آموزش اجباري در آمریکا ، با توجه به قوانین هر ایالت به طور جداگانه تعیین می شود و از سطح سني 5 تا 8 سالگي متفاوت بوده و عمومي ترين سن براي ورود به آموزش اجباري 7 سالگي می باشد. در پايان دوره دبستان، سن فارغ التحصيلان بين 15 تا 18 مي باشد كه البته 16 سالگی عمومي ترين و متداول ترين سن براي فارغ التحصيلي محوب می شود. دوره آموزش متوسطه در آمریکا با توجه به قوانین هر ایالت شامل كلاس 7 الی 12می باشد. بيش از 14.000 مدرسه محلي در آمریکا وجود دارد. نام عمومي براي مدرك فارغ التحصيلي متوسطه، ديپلم تحصيلات دبيرستاني است. دبیرستان های آمریکا در دو نوع نظری و فنی و حرفه ای وجود دارند. در پایان دوره متوسطه، به دانش آموزان گواهی به نام دیپلم دبیرستان داده می شود که لازمه ورود به مقطع دانشگاهی است.

دانشگاه های آمریکا به دو نوع ایالتی (STATE SCHOOL) و خصوصی (PRIVATE SCHOOL) تقسیم بندی می شوند. البته تحصیل در دانشگاه های آمریکا نیازمند پرداخت شهریه است و دولتی بودن آن دلیلی بر رایگان بودن آن نمی باشد و تنها به معنی کمتر بودن شهریه آنهاست. ویزاهای تحصیلی آمریکا به نام های F1, B1, M1, J1 شناخته می شوند.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آمریکا

هزینه زندگی در ایالات مختلف متفاوت می باشد.در زیر به بخشی از ایالت های آمریکا که کمترین هزینه زندگی را دارند اشاره کرده ایم:

میسی سیپی کمترین هزینه را برای زندگی در بین ۵۰ ایالت آمریکا دارد. این به دلیل این می باشد که شاخص هزینه زندگی میسی سیپی ۸۶.۷ می باشد و کمترین هزینه مسکن را در کشور دارد. 

ویزای تحصیلی J1 آمریکا

ویزای تحصیلی J1 مخصوص فرصت‌های مطالعاتی می باشد. اشخاصی متقاضی این ویزا هستند که می‌خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی J1 بر اساس طول دوره متغیر می باشد. دارنده ویزای تحصیلی J1 بایستی پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام نماید. دارنده ویزای تحصیلی J1، می تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر 21 سال خود درخواست ویزای J2 کند.

ویزای تحصیلی F1
یکی از معروف ترین ویزاهای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F1 است. این ویزا جهت ورود به دانشگاه ها و کالج های آمریکا می باشد. اگر دانشجو متاهل بوده و یا فرزند زیر ۲۱ سال داشته باشد می تواند برای آنها ویزای F2 را نیز که ویزای همراه آمریکاست درخواست کند.
ویزای تحصیلی B1
این ویزا، برای دوره های تحصیلی ۶ ماهه بوده و در نتیجه دانشجو همراه نمی تواند برای ویزای همراه درخواست نماید.
ویزای تحصیلی M1
این ویزا با سایر ویزاهای تحصیلی تفاوت دارد و تفاوت این است که برای رشته های فنی و حرفه ای قابلیت صدور دارد. متقاضی می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱سال خود درخواست ویزای همراه نماید.
ویزای تحصیلی J1
این ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است و ویژه دانشجویانی است که جهت تحقیق و یا تدریس به آمریکا مهاجرت می کنند. مدت زمان اعتبار ویزا بسته به مدت زمان فرصت مطالعاتی متغیر می باشد، اما به طور متوسط دانشجو پس از ۲ سال از خاک آمریکا باید از این کشور خارج شده و مجدداً جهت اخذ ویزا اقدام و ورود نماید. برای این ویزا می توان درخواست ویزایJ1 ویزای همراه نمود.

جهت ورود به دانشگاه های آمریکا قبولی در آزمون هایی به نام های SAT، GRE، Gmat، Lsat و Mcat قبول شد و به نوعی کنکور دانشگاه های آمریکا محسوب می شود. امکان کار پس از تحصیل در آمریکا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آمریکا با همکاری دانشگاه ها نیز وجود دارد. البته می بایست بدانید هر دانشگاهی هم برای تحصیل مناسب نیست. در آمریکا بیش از 4.000 دانشگاه و کالج وجود دارد بنابراین شما باید در انتخاب دانشگاه دقت لازم را انجام دهید. وقتی شما در دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شدید، چنانچه کار پیدا کنید می توانید ویزای خود را تغییر داده و به ویزای کاری مبدل سازید. میانگین هزینه تحصیل در آمریکا برای دانشگاه های خصوصی به طور میانگین 60.000 دلار و برای دانشگاه های دولتی و ایالتی 23.000 دلار آمریکا می باشد که بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان نخبه و دارای شرایط ویژه وجود دارد.

اقتصاد در آمریکا

اقصاد آمریکا از نوع سرمایه داری و نخستین کشور جهان می باشد . این کشور با صادر کردن تجهیزات صنعتی ، تولیدات صنایع هوایی ، خودرو و لوازم وابسته ، صنایع غذایی و …سومین صادر کننده دنیاست . از نظر انرژی هسته ای ، تولید برق ، ظرفیت پالایش نفت و ذخیره زغال سنگ رتبه اول را دارا می باشد .کشور آمریکا در کانادا، انگلیس، کره جنوبی و آلمان و ژاپن شریک بزرگ تجاری دارد. این کشور دارای ذخایر عظیم طبیعی است.

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد 

برخلاف بورسیه دوره کارشناسی، بورسیه مقاطع بالاتر می بایست در همان ابتدای پذیرش تحصیلی آمریکا ، با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی درخواست شود، و دانشگاه با توجه به امتیازات و رزومه دانشجو، تصمیم می گیرد که آیا با درخواست بورسیه موافقت کند یا خیر، و دانشجو، شایستگی کدام نوع بورسیه را داراست.

 

رنکینگ دانشگاه‌های امریکا در سال 2021

۱۸۱ دانشگاه و کالج ایالات متحده در بین بهترین دانشگاه‌های جهان وجود دارد و بنابراین هر کجا بخواهید در ایالات متحده تحصیل کنید ، یک دانشگاه برتر دور نخواهد بود. تقریباً تمام ایالت‌ها و حدود ۱۳۰ شهر در بهترین لیست دانشگاه‌های ایالات متحده حضور دارند.

ایالت کالیفرنیا با داشتن ۱۵ موسسه، نیویورک با ۱۳ دانشگاه، تگزاس  با ۱۲ دانشگاه و ماساچوست  با ۱۰ دانشگاه دارای بیشترین نماینده در میان بهترین دانشگاه‌های ایالات متحده هستند.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید