بورسیه استانی ایتالیا

فهرست اطلاعات درباره بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا

دلیل مهمی که ایتالیا یکی از انتخابهای دانشجویان ایران است همین بورسیه استانی یا بورسیه DSU است . ایتالیا تنها کشوری است که به این شیوه بدون نیاز به ارائه سابقه علمی و پژوهشی به دانشجویان بورسیه می دهد.

این بورسیه در واقع یک نوع کمک مالی است. زمانی که دانشجویی قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارد. و توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را ندارد. این بورسیه به شخص تعلق می گیرد. با بررسی درآمد خانواده شما و شرایط مالی سرپرست خانواده، و اثبات این موضوع که پرداخت هزینه های دانشگاهی و امکانات رفاهی ( خوابگاه، غذا و سرویس و ایاب و ذهاب ) برایتان دشوار است. می توانید از این بورسیه استفاده کرده و تمام هزینه های تحصیل و زندگی یا تقریبا بخش قابل توجهی از آن را دریافت کنید.

خوشبختانه همه دانشجویانی که از ایران اقدام می کنند ، شرایط لازم برای دریافت بورسیه استانی را دارند .به این دلیل که دریافت این بورسیه مشروط به درآمد شخص سرپرست خانواده است. در ایران تقریبا ترجمه تمامی فیش های حقوقی مبلغی کمتر از ده هزار یورو در سال می باشد و به این دلیل است که میتوان گفت همه دانشجویان ایرانی این بورسیه را دریافت میکنند

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا

 

دریافت این بورسیه شرایط نسبتا ساده ای دارد.در ابتدا برای دریافت این بورسیه شما باید از یکی از دانشگاههای ایتالیا پذیرش دریافت کنید. این بورسیه توسط اداره بورسیه هر استان و تقریبا در تمامی مقاطع به دانشجویان تعلق می گیرد. حداکثر سن برای دریافت این بورسیه ۳۵ سال می باشد. و به افراد زیر ۱۸ سال این بورسیه تعلق نمی گیرد.

این بورسیه فقط بر اساس مدارک مالی ارائه می شود. و نیازی به هیچگونه رزومه تحصیلی یا مقالات ISI نیست. شما باید اثبات کنید که توانایی مالی لازم برای تقبل هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا را نخواهید داشت. شما با ارائه مدارکی از قبیل درآمد سالانه سرپرست خانواده، تعداد افراد خانواده، ارزش اموال سرپرست ( ارائه سند ملک با متراژ پایین) می توانید این موضوع را اثبات کنید.

باید به این نکته توجه نمایید. که با توجه به استانی بودن این نوع بورسیه یک سری از شرایط به صورت عمومی در بین تمامی استان های ایتالیا مشترک می باشد. اما در بعضی نکات ریز بین قوانین استان ها برای پرداخت این نوع بورسیه تفاوت می باشد. پس ابتدا لازم است از دانشگاه خود پذیرش دریافت نمایید. و سپس با توجه به استان پذیرش اطلاعیه های هر استان که سالانه منتشر می شود. را به طور دقیق مطالعه نمایید.

مبلغ این بورسیه چه میزان است؟

 

مبلغ این بورسیه تقریبا تا سقف ۵۲۰۰ یورور در طول سال می باشد. که این مبلغ به صورت نقدی طی دو قسط در سال پرداخت می شود. و همچنین تخفیف تا سقف ۹۰ درصد در میزان شهریه پرداختی و تا ۷۰ درصد در پردخت هزینه های خوابگاه و سلف سرویس می باشد.

بورسیه استانی در چه مقاطعی به دانشجو پرداخت می شود؟

در ادامه بررسی راهنمای جامع اخذ بورسیه استانی ایتالیا پاسخ به این سوال الزامی است. این بورسیه به تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد. همچنین به دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز پرداخت می شود. بیشتر دانشگاههای دولتی این بورسیه را پرداخت می کنند. و تعداد محدودی از دانشگاههای خصوصی این بورسیه به دانشجویان تعلق می گیرد.

تمامی رشته های تحصیلی هم می توانند. برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. فقط برخی رشته های هنری که در آکادمی های هنری دولتی و کنسرواتورهای موسیقی دولتی به تحصیل مشغول می شوند. احتمال پایین تری برای دریافت این بورسیه دارند.

آیا دریافت این بورسیه برای دانشجو تعهدی به وجود می آورد؟

 

 

تنها تعهدی که پس از دریافت بورسیه برای دانشجو به وجود می آید. پاس کردن تمام واحدهای سال تحصیلی می باشد. در صورت پاس نکردن حداقل واحدهای تعیین شده برای دانشجو، بورسیه وی قطع می شود. و از سال بعد خود دانشجو موظف به پرداخت هزینه های شهریه و تحصیل خود خواهد بود.

این نوع بورسیه هیچ نوع تعهدی مبنی بر خدمت به دولت ایتالیا. یا انجام کارهای علمیو پژوهشی برای این کشور برای دانشجو نخواهد داشت. و دانشجو پس از اتمام تحصیلات می تواند به هر کشور، شغل یا دانشگاه دیگری نقل مکان نماید.

زمان اقدام جهت اخذ بورسیه استانی ایتالیا

 

شما باید حداقل به فاصله زمانی ۶ ماه قبل از زمان پذیرش و بورسیه برای پذیرش و بورسیه اقدام کنید. اقدام به موقع می تواند در موفقیت پرونده شما بسیار تاثیرگذار باشد. زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی ماههای سپتامبر تا ژوئن می باشد. و زمان اقدام برای ویزای تحصیلی ترم پاییز ماه مارس تا ژوئن می باشد. البته شما قبل از این ددلاین باید اقدام به تهیه مدارک و پیش نیازها داشته باشید.

و زمان اقدام برای دریافت بورسیه اتسانی ایتالیا ماه ژانویه تا ژوئیه می باشد.

عدد ISSE معیاری برای سنجش میزان دارایی شما

 

این عدد معیار نهایی اندازه گیری این موضوع است. که آیا وضعیت اقتصادی خانواده شما به شکلی می باشد. که به شما بورسیه استانی تعلق گیرد؟

معادل این کلمه در فارسی همان معادل شاخص وضعیت اقتصادی است. این شاخص شامل مجموع درآمد خالص تمام اعضای خانواده در یک سال، به اضافه ۲۰ درصد املاک مستغلات و دارایی های اونهاست.

طبق آخرین آمار اداره بورس کشور ایتالیا این شاخص رو معادل ۲۳۰۰۰ یورو اعلام کرده است. و این به این میزان است که اگر درآمد سالیانه خانواده شما زیر این مبلغ است. بورسیه استانی به شما تعلق خواهد گرفت

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا معمولا طبق برنامه رسمی دانشگاه های ایتالیا پیش میرود. هر یک از دانشگاه های ایتالیا برنامه خاص خود را طبق تمهیدات بورسیه استانی ایتالیا سالانه اعلام خواهند کرد. اگر شما هم تصمیم به نحصیل در ایتالیا دارید و تمایل دارید بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید ، بورسیه دانشگاه BOLOGNA، PAVIA، پلی تکنیک میلان و تورین، بورسیه دانشگاه Padova و بورسیه های EDISU پایمونت از اصلی ترین بورسیه های دانشگاه های ایتالیا هستند.


اتواع بورسیه ایتالیا

بورسیه تحصیلی در ایتالیا برنامه های مختلفی دارد. تعدادی از این برنامه ها به دانشجویان ایتالیایی در حال تحصیل در ایتالیا و یا خارج از آن تعلق می گیرد و برخی نیز برای دانشجویان بین المللی به ویژه از کشورهای در حال توسعه تعریف شده است که شاید آن را با نام بورسیه جهان سوم ایتالیا نیز بشناسید.:


بورسیه دولتی

دولت ایتالیا بورسیه هایی را برای دانشجویان ایتالیایی خارج از کشور و دانشجویان خارجی داخل کشور تعریف کرده است. این بورسیه ها برای برخی از دوره های کارشناسی ارشد، دوره های آموزش عالی در رشته های هنر، موسیقی و رقص، دوره های دکتری و تحقیقات زیر نظر سوپروایزر دانشگاه و دوره های فرهنگ و زبان ایتالیایی در نظر گرفته شده است.

سرمایه گذاری استعدادها

برنامه ای است که توسط وزارت امور خارجه و وزارت توسعه اقتصادی کشور ایتالیا تعریف گردیده و به دانشجویانی از کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتوپیا، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام پیشنهاد می گردد که مهارت ها و تخصص خود را از طریق دوره های تحصیلات تکمیلی این کشور به زبان انگلیسی و در رشته هایی همچون اقتصاد، تکنولوژی پیشرفته، معماری، طراحی و مدیریت تکمیل کنند. به بهترین دانشجوها بورسیه تعلق می گیرد و به نام بورسیه جهان سوم ایتالیا شناخته شده است.

بورسیه دانشگاه PADOVA

این دانشگاه برای دانشجویان ایتالیایی و خارجی کم درآمد که رزومه تحصیلی درخشانی دارند، در همه مقاطع بورسیه هایی را در نظر گرفته است. این بورسیه شامل پول نقدی و ارائه برخی خدمات همچون اسکان و غذا می باشد.

مدارک

یکی از مهم ترین مراحل پروسه مهاجرت جمع آوری مدارک است و هر گونه سهل انگاری می تواند نتیجه را تغییر دهد. زمانی که شما قصد ثبت درخواست بورسیه تحصیلی در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارید، به مدارک مختلفی در هر یک از مراحل پروسه خود نیاز خواهید داشت. که این مدارک بسته به دانشگاه و نوع بورسیه درخواستی متفاوت می باشد.

مدارک لازم جهت دریافت دریافت بورسیه استانی ایتالیا

 • اولین مدرک نامه پذیرش از دانشگاههای ایتالیاست.
 • ترجمه ایتالیایی شناسنامه متقاضی و کفیل
 • دفترچه بیمه کفیل
 • اسکن صفحه اول پاسپورت متقاضی
 • ترجمه سند ملکی خانه یا اجاره نامه ( قطعا متراژ پایین تر خانه بسیار تاثیرگذار)
 • ترجمه فیش حقوقی کفیل ( در صورت عدم وجود فیش حقوقی مشاوران موسسه وی پارسه راهکارهای جایگزین را به شما معرفی خواهند کرد)
 • نامه و پرینت حساب بانکی بر اساس یورو
 • ترجمه دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات به ایتالیایی
 • ترجمه اصل لیسانس و ریزنمرات لیسانس
 • اقرار نامه محضری
 • پرینت حساب کفیل برای یک سال که نشان دهنده حقوق واریزی یا درآمد باشد.

بورسیه های EDISU پایمونت

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های تمام وقت و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه های پایمونت ثبت نام کرده اند اگر شرایط لازم را داشته باشند، می توانند برای این بورسیه اقدام کنند. دانشجویان پاره وقت، فقط در مقطع کارشناسی امکان بهره مندی از این بورسیه را دارند. مقدار این بورسیه متفاوت بوده و خدمات اسکان را نیز شامل می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA برای دانشجویان بین المللی

این بورسیه برای دانشجویانی شایسته ای که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه ثبت نام کرده اند، تعریف شده است. هر گرنت برای یکسال تحصیلی بوده و علاوه بر حذف شهریه، مبلغی در کل به میزان 11,059 یورو دارد.

بورسیه دانشگاه PAVIA برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه

این دانشگاه در راستای توسعه همکاری های بین المللی، بورسیه هایی برای دانشجویان برجسته از کشورهای در حال توسعه که قصد ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی را دارند، در نظر گرفته است. هر بورسیه ارزشی در حدود 8 هزار یورو دارد.

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان

این دانشگاه هر ساله تعدادی بورسیه برای دانشجویان با استعداد بین المللی که در برنامه های کارشناسی ارشد علوم ثبت نام کرده اند، در نظر می گیرد. شهریه این دانشجویان حذف شده و هر ساله مبلغی بین 5 تا 10 هزار یورو به آن ها پرداخت می شود.

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین

بورسیه های این دانشگاه در رشته هایی همچون معماری و مهندسی تعریف شده است.

محاسبه شاخص ISEE

با شاخص ISEE اداره بورس استان مشخص می‌کنند که آیا کمک هزینه و خوابگاه به دانشجو تعلق می‌گیرد یا خیر. این شاخص اگر کمتر از ۱۵٫۰۰۰ یورو باشد بورس بصورت کامل به شما تعلق می‌گیرد و اما اگر بیشتر باشد برای دانشجو مشکل ساز خواهد شد.

 

ویژگی های بورسیه استانی ایتالیا

۱- دریافت تا سقف ۷۲۰۰ یورو در سال (استان و عدد ایزه که متقاضی دارد می‌تواند دریافتی کمتری داشته باشد)
۲- صفر شدن شهریه (مالیات باید پرداخت شود)
۳- یک وعده غذایی رایگان (از بورس کم می‌شود)
۴- خوابگاه با هزینه کمتر
۵- مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا میتوانند از بورسیه استفاده کنند.

سایت بورسیه استانی در استانهای مختلف:

استان ‏Piemonte که دانشگاه تورین و پلی‌تکنیک تورین در آن قرار دارد.
‏سایت سازمان بورسیه استانی پیه‌مونته: edisu.piemonte.it

استان ‏Emilia Romagna که دانشگاه بولونیا در آن قرار دارد.
‏سایت سازمان بورس استانی امیلیا روماگنا: er-go.it

استان Lazio که دانشگاه‌های شهر رم مانند ساپینزا و تورورگاتا در آن قرار دارند.
‏سایت سازمان بورس استانی لاتزیو: laziodisco.it

استان Toscany دانشگاه‌های پیزا و فلورانس در آن قرار دارند.
سایت سازمان بورس استانی توسکانی: dsu.toscana.it

استان Veneto دانشگاه‌های پادوا، ونیز و ورونا در آن قرار دارد.
۱- سایت سازمان بورس استانی دانشگاه پادوا esu.pd.it
۲- سایت سازمان بورس استانی دانشگاه ونیز esuvenezia.it
۳- سایت سازمان بورس استانی دانشگاه ورونا esu.vr.it/en

سوالات متدوال در مورد بورسیه استانی ایتالیا

به ترتیب پدر, مادر و با حکم دادگاه مادر بزرگ و یا پدر بزرگ می‌توانند سرپرست خانواده باشند. اما یک مسئله‌ای وجود دارد و آن هم این است که اگر مادر به عنوان سرپرست معرفی شود بایدمدرکی همچون طلاق, زندگی جداگانه, بیکار بودن و یا از کار افتاده بودن پدر ارائه شود.

خیر, کلیه مدارک بورس می‌بایست به زبان ایتالیایی ترجمه شده و به تائید امور خارجه و دادگستری برسد.

گواهی‌های حقوقی ک نوع شغل را پاره وقت ذکر نموده‌اند به سختی تائیید می‌شوند و دارالترحمه‌ها عموما به علت دردسری که دارد از پذیرفتن آن اجتناب می‌کنند. در صورت تائید استفاده از آن بلامانع است.

همه‌ی سنین می‌توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند.

ددلاین کلی برای بورسیه استانی وجود ندارد یعنی ددلاین هر استان باهم متفاوت هست.

تمامی رشته‌های که در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا ارائه می‌شود می‌توانند برای بورسیه استانی اقدام کنند.

خیر. بورسیه استانی ایتالیا هیچ تعهدی اعم از ارائه خدمت برای دانشگاه یا دولت ایتالیا یا انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی برای دانشجو ایجاد نمی‎کند و تنها تعهد دانشجو این است که در هر سال تحصیلی مقدار معینی از واحد های خود را ( تقریبا نیمی از واحد های یکسال ) با موفقیت پاس کند. بدین ترتیب دانشجو قادر خواهد بود پس از اتمام دوره تحصیلی بدون هیچ تعهدی کشور ایتالیا را به مقصد دیگر کشور ها ترک کنند.

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو در سال ( با اختلاف اندک بین استان های مختلف ) به علاوه حذف کامل شهریه و تخفیف خوابگاه تا سقف ۷۰% درصد است . علاوه بر این موارد ، تخفیف های سلف سرویس و کارت تردد نیز از مزایای بورسیه استانی است.

هدف دولت ایتالیا از پرداخت بورسیه استانی ایتالیا کمک به دانشجویانی است که توانایی تحصیل در این کشور را دارند اما از لحاظ مالی با مشکل روبرو هستند. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می کنند از کشورهای جهان سوم هستند.

بله، این بورسیه به تمامی رشته ها تعلق می گیرد. دانشجویان در هر رشته ایی که در دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرند می توانند برای بورسیه درخواست بدهند.

 

خیر. بورسیه استانی ایتالیا به تمامی مقاطع اعم از لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا تعلق میگیرد. دانشجویان برای هر مقطعی میتوانند یکبار بورسیه را دریافت کنند یعنی دانشجویی که سه مقطع دانشجویی خود ( لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ) را در ایتالیا می گذراند برای هرمقطع میتواند یکبار بورسیه را دریافت کند.

 

خیر. دریافت بورسیه استانی ایتالیا صرفا بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو است و داشتن رزومه قوی یا ضعیف تاثیری در گرفتن آن ندارد.

 

قسط اولیه بورسیه استانی ایتالیا که معمولا نیمی از کل هزینه پرداختی است حدودا یکماه پس از اعلام نتایج اولیه هر استان به حساب دانشجو واریز شده یا به صورت کارت اعتباری به دانشجو داده می شود که از لحاظ زمانی تقریبا قبل از سال نوی میلادی خواهد بود .قسط دوم بورسیه نیز پس از ترم دوم پرداخت خواهد شد.

طبق اعلام سازمان بورسیه ایتالیا هر دانشجویی که درآمد سرپرست اش زیر ۱۰ هزار یورو در سال باشد شانس گرفتن بورسیه را خواهد داشت.

 

بله می توانند، دانشجویانی که درآمد سرپرست شان بالاتر حد تعیین شده باشد نیز می توانند با ارائه مدارکی اضافی این بورسیه را دریافت کنند.

 

اطلاعات دانشگاه های ایتالیا

شرایط اقامت در ایتالیا

هزینه ها در ایتالیا

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید