رشته های پزشکی

فهرست اطلاعات درباره رشته های پزشکی

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا و کانادا

رشته های پزشکی در کانادا و آمریکا جزو بهترین و معتبرترین رشته های تحصیلی در سرتاسر جهان می باشند. پزشکان ، دندانپزشکان و پزشکان داروساز نیز به همین دلیل دارای بالاترین سطح درآمد در کانادا و آمریکا می باشند. نحوه ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی؛ و داروسازی در کانادا و آمریکا متفاوت از کشورهایی مانند ایران می باشد. برای تحصیل در این رشته ها ، متقاضیان بایستی ابتدا به مدت دو، سه یا چهار سال سال که بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، در یک رشته مقطع کارشناسی در کانادا و یا آمریکا تحصیل نمایند. دانشجویان علاقمند به ورود به دانشکده های پزشکی معمولا برای دوره تحصیل کارشناسی خود، رشته های عمومی مانند علوم تجربی ( Science )، حرکت شناسی ( Kinesiology ) و رونشناسی ( Psychology ) را انتخاب می کنند. دانشجویان مقطع لیسانس پس از سال سوم باید در آزمون سراسری پزشکی ( Medical College Admission Test ) که به نام MCAT نیز شناخته می شود، ثبت نام کرده و در صورت موفقیت در این آزمون، وارد دانشکده پزشکی، دندانپزشکی؛ و یا داروسازی خواهند گردید. در این حال دانشجویان پس از چهار تا پنج سال تحصیل در دانشکده های پزشکی، مدرک خود را دریافت خواهند کرد. بالا بودن معدل سال های تحصیل در مقطع کارشناسی و رزومه قوی از سایر عوامل قبولی در دانشکده های پزشکی است.

شرایط اخذ پذیرش برای رشته های لیسانس مرتبط با پزشکی

برای تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا و آمریکا، متقاضی می بایست ابتدا از یک دوره کارشناسی پذیرش بگیرد. شرایط پذیرش در این رشته های به صورت زیر می باشد:

معدل بالای 15 دیپلم و پیش دانشگاهی

مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 یا تافل با نمره 70

دانشجویان در صورت نداشتن مدرک زبان، ابتدا باید در دوره های زبان دانشگاه به مدت یک تا دو ترم شرکت نمایند. برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی معدل بالای 55 در تمامی سال های تحصیل و رزومه قوی شامل شرکت در فعالیت های داوطلبانه و معرفی نامه از اساتید تاثیر گذار می باشد.

شرایط پذیرش در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی امریکا در اکثر این دانشکده ها پس از گذراندن یک دوره کارشناسی علوم پایه به عنوان دوره پیش پزشکی ) 4 ساله برای رشته های پزشکی و 3 ساله رشته های دندان پزشکی( و سپس در آزمون MCAT/DCAT و اخذ نمره قبولی وارد دوره 4 ساله بالینی می شوند و در مجموع طول دوره پزشکی 8 ساله و دندانپزشکی 7 ساله محسوب می شوند و در پایان تحصیلات مدرکMD را اخذ می نمایند در برخی موارد، دانشجویان پس از اخذ مدرک لیسانس علوم پایه وارد دوره 5 ساله دکترا می شوند )تلفیقی از رشته دندانپزشکی و پیراپزشکی می باشد که در پایان دوره مدرک D.D.S / Ph.D را اخذ می نمایند.

دروس پیش نیاز اکثر دانشکده پزشکی کانادا

• بیولوژی با آزمایشگاه • شیمی عمومی با آزمایشگاه • شیمی آلی با آزمایشگاه • فیزیک با آزمایشگاه • انگلیسی

شرایط صدور مجوز نظام پزشکی کانادا برای دانشجویان بین المللی
 • گذراندن آزمون های MCCEE
 • گذراندن آزمون MCCQE Part 1
 • گذراندن  MCCQE PART 2
آزمون MCCEE (آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا)
آزمون MCCEE آزمونی می باشد که توسط سازمان MCC کانادا برگزار می شود. در صورتی که بخواهید در رشته ی پزشکی در کانادا فعالیت داشته باشید و فارغ التحصیل یا دانشجوی 20 ماه قبل از فارغ التحصیلی از یکی از : • دانشکده پزشکی در خارج از کانادا یا آمریکا • دانشکده پزشکی بیماری های استخوان باشید، قبل از گذراندن آزمون (MCCQE) بخش 1 یا آزمون شورای ارزیابی ملی (NAC)، باید آزمون MCCEE را بگذرانید. این آزمون یک آزمون کامپیوتری چهار ساعته می باشد که دانش پایه پزشکی و آمادگی برای ورود به سال اول دوره ی رزیدنتی نظارت شده را ارزیابی می کند
آزمون MCCQE Part 1 (آزمون بررسی واجد شرایط بودن شورای پزشکی کانادا)
آزمون MCCQE بخش اول، یک آزمون کامپیوتری یک روزه می باشد که مهارت های داوطلبینی که مدرک پزشکی خود را اخذ کرده اند و قصد ورود به شیوه های بالینی در دروه ی کارورزی را دارند، ارزیابی می کند. این آزمون دانش، مهارت های بالینی و نگرش مطرح شده در اهداف سازمان MCC را بررسی می کند.
آزمون MCCQE Part 2
در صورتی که بخواهید مجوز شورای پزشکی کانادا (LMCC) را اخذ نمایید، ملزم به گذراندن این آزمون هستید. نظام های پزشکی کانادا برای ارائه مجوز اشتغال در رشته پزشکی در استان ها یا مناطق خود نیازمند مجوز LMCC هستند.
شورای پزشکی کانادا (MCC)

سازمانی می باشد که مسئول ارزیابی داوطلبین پزشکی، ارزشیابی پزشکان از طریق آزمون و اعطای مدرکی با عنوان مجوز شورای پزشکی کانادا (LMCC) به افرادی پروانه طبابت در کانادا را اعطا می کند. اما این پروانه به این معنی نمی باشد که فرد با آن قادر به شروع کار است. LMCC مجوز اشتغال در رشته پزشکی نیست و صادر کردن مجوز کار وظیفه ی نظام پزشکی کانادا می باشد. در عوض داشتن LMCC عموما جزو نیازمندی های اخذ مجوز اشتغال در رشته ی پزشکی است.

حقوق و دستمزد رشته پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا از پردرآمدترین مشاغل می باشد . طبق آمار بانک شغلی کانادا، در سال 2016، متوسط درآمد پزشکان خانواده و پزشکان عمومی در کانادا، 125,000 دلار در سال است. آمار سال 2016 نشان می دهد که پزشک خانواده بالاترین حقوق را در استان ساسکاچوان دارد. 

شهریه رشته پزشکی در کانادا

شهریه های ذکر شده شهریه های سالیانه (به صورت تقریبی) می باشند.

 • دانشگاه تورنتو : 27,850 دلار
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: 17,755.38 دلار
 • دانشگاه آلبرتا : 12,044.16 دلار
 • دانشگاه کلگری: 15,986 دلار
 • دانشگاه دالهاوزی : 17,616 دلار تا 18,300 دلار
 • دانشگاه لاوال: 16,559.19 تا 19,971.96 دلار
 • دانشگاه ساسکاچوان: 16,236 دلار
 • دانشگاه شربروک: 12,660 دلار
 • دانشگاه کوئین : 24,260 دلار
 • دانشگاه وسترن آنتاریو : 26,456.10‌دلار
 • دانشگاه اتاوا: 22,500 دلار
 • دانشگاه مک مستر : 27,531 دلار برای دانشجویان کانادایی( دوره سه ساله) / شهریه کل دوره برای دانشجویان بین المللی : 95,955.02 دلار
 • دانشگاه مک گیل : 37,396.17 دلار
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند: 8,250 دلار سالیانه برای شهروندان کانادایی/ 30,000‌ دلار برای دانشجویان بین المللی
 • دانشگاه لیکهد : 23,432 دلار
 • دانشگاه مونترال: 14,310 دلار
 بهترین دانشگاه های 
پزشکی 
 
کانادا کدامند؟

دانشگاه های تورنتو، بریتیش کلمبیا (UBC)،‌مک گیل، مک مستر و کلگری جزو پنج دانشگاه برتر کانادا در حوزه پزشکی می باشند.

موسسه پارسه بین الملل ویژن

برای اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید

86081810-86085217

دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا متقاضی میبایست دوره لیسانس ۱ تا ۳ ساله را گذرانده باشد و هم چنین در آزمون ورودی دندانپزشکی در کانادا یا همان آزمون  Dental Aptitude Test DAT قبول شوند تا بتواند به یکی از دوره های (DMD) (Doctor of Dental Medicine) یا (DDS) (Doctor of Dental Surgery) وارد شوند. برای ورود به دوره فوق لیسانس دندانپزشکی در کانادا باید متقاضی دارای مدرک DDS یا DMD بوده و برای ورود به دوره دکتری دندانپزشکی در کانادا متقاضی باید دارای مستر دندانپزشکی باشد.

هزینه ی تحصیل در رشته  دندانپزشکی در کانادا

شهریه ی دوره کامل دندانپزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه و منطقه ی تحصیل بین 41,000 دلار (در کبک- به دلیل وجود سوبسید) و 220,000 دلار در بریتیش کلمبیا متغیر می باشد.

معرفی انجمن ها و سازمان های مربوط به دندانپزشکی در کانادا

 

مدارک ارائه شده در دندانپزشکی

 

 • دکترای جراحی دندان (DDS)
 • دکترای دندانپزشکی (DMD)
 • دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی و جراحی دندان (ارشد و دکترا)
 • دوره ی تخصص های بالینی

داروسازی در کانادا

جهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، متقاضی تحصیل در کانادا میبایست ابتدا وارد دوره عمومی در مقطع تحصیلی لیسانس یا دوره های معادل فوق دیپلم شود که در این دوره دروس شیمی و بیولوژی و زبان و ریاضی را با نمره بالای ۷۵٪ گذرانده و سپس در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کرده و قبول شود. این تست ورودی رشته دارو سازی در کانادا شامل ۲۳۲ سوال تستی و نوشتن یک متن می باشد. 

 

معمولاً به چند روش زیر دانشجویان موفق به اخذ مدرک داروسازی می شوند:

الف- کارشناس دارو سازی 4 ساله (لیسانس)

ب-دوره 4 ساله بعلاوه دوره 2 ساله بعنوان دکترای دارو سازی

ج-دوره 5 ساله Pharm.D که شامل 2 سال Pre Pharm بعلاوه 4 سال دارو سازی )مقطع دیپلم به دکترا

د- دوره دکترای داروسازی Doctora of Pharmacy  (5ساله پیوسته)

 

مرجع ملی برگزاری آزمون برد داروسازی در کانادا

The Pharmacy Examining Board of Canada – PEBC تنها مرجع ملی جهت صدور و ارزشیابی مدارک داروسازی در کانادا است که در آن رویه ارزیابی مدارک داروساز در کانادا در هر استان شرح داده شده است. این سازمان از طریق آزمون هایی که برگزار میکند داروسازان را تائید یا رد صلاحیت مینماید. در تمامی استان های کانادا به جز کبک، داروسازانی که قصد فعالیت در این رشته را دارند باید توسط این سازمان تائید شوند و گواهینامه آن را دریافت کنند. از این طریق تمامی ارگان ها اطمینان کسب میکنند که داروسازان صلاحیت کافی برای فعالیت را دارند. مدرک این سازمان به متقاضیانی اهدا میشود که در دو آزمون MCQ و OSCE قبول شوند.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید