کانادا در یک نگاه

[rank_math_breadcrumb]

فهرست اطلاعات درباره کانادا در یک نگاه

کانادا در یک نگاه

فهرست مطالب

آب و هوای کانادا

بطور کل در خصوص آب و هوای کانادا می توان گفت بدلیل پهناور بودن این کشور، آب و هوای کانادا را نمی‌توان برای مثال سرد و خشک و یا گرم و معتدل توصیف کرد. همانگونه که پیشتر گفتیم در مناطق شمالی این کشور که نزدیک به قطب است آب و هوای کانادا کاملا سرد بوده و متوسط دمای سال در این مناطق بسیار پایین است (عمدتا زیر صفر). آب و هوای کانادا در مناطق جنوبی و چسبیده به مرز آمریکا اما به اندازه ای با مناطق شمالی این کشور متفاوت می باشد که می توان گفت، میانگین دمای سالانه در ایالاتی مثل انتاریو و بریتیش کلمبیا تا مرز ۲۰ درجه بالای صفر نیز می‌رسد.

در کانادا چهار فصل مختلف زمستان ،بهار ،تابستان ،پاییز وجود دارد

زمستان کانادا  بسیار سرد می باشد. برف از دسامبر تا مارس یا حتی آوریل روی زمین می ماند. در جنوب غربی بریتیش کلمبیا ،باران در زمستان شایع تر از بارش برف است.

تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد ،دمای هوای روز بین 20تا 30درجه ی سانتی گراد می باشد. تابستان در جنوب انتاریو و کبک، اغلب  شرجی است.

پاییز و بهار فصل های کوتاهی هستند و باران زیادی می بارد.

گرم ترین شهرهای کانادا کدامند؟

ویندسور جنوبی ترین شهر کانادا است که در ماه های تابستان دارای آب و هوایی بسیار گرم و سوزان می باشد بطوریکه دمای هوا به 40 درجه سانتیگراد نیز می­ رسد. شایان ذکر است دمای هوا در زمستان ها به 2 درجه سانتی گراد می­ رسد. علت اصلی این تغییرات ناگهانی دما در طول سال هموار بودن زمین های این شهر می باشد. در این شهر هیچ کوهی وجود نداشته و همین امر باعث می­گردد تا توده های هوای سرد و گرم به یکباره وارد این شهر شوند.

ویکتوریا یکی دیگر از شهرهای گرم در کانادا می باشد که توسط کوه های سنگی زیادی محاصره شده است و همین کوه ها مانعی برای ورود هوای سرد به این شهر می­ باشند. جریان های هوای گرم اقیانوس آرام نیز از دیگر دلایل گرم بودن این شهر می ­باشد. بطور کلی  ویکتوریا شهری با آب و هوای گرم و معتدل می باشد و در فصول سرد سال دمای هوا تنها به 7 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

سردترین شهرهای کانادا کدامند؟

طبق رتبه‌بندی شهرهای کانادا بی و لایک در نوناووت سردترین آب و هوای ممکن را دارد و دمایش در زمستان تا منفیِ 36 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

بیور کریک و اینوایت در این رده‌بندی جایگاه دوم و سوم را دارند. اگر قصدتان پیدا کردن سردترین شهر از بین شهرهای مشهور کانادا می باشد، جواب شما می تواند وینیپگ باشد. در زمستان های این شهر دما به منفی 30 درجه هم می رسد.

تورنتو و آب و هوای کانادا

تورنتو یکی از شهرهای معروف و پرجمعیت کشور کانادا می باشد که دود ناشی از کارخانه ها نیز از دیگر دلایل گرمی هوای این شهر می ­باشد. در مقابل این گرمی هوا در ماه های مارس و دسامبر سرمای شدیدی این شهر را فرا می­ گیرد.

ونکوور و آب و هوای کانادا

ونکوور دارای آب و هوایی بسیار مناسب است. این شهر در زمستان ها دارای آب و هوایی بسیار مناسب و ملایم می ­باشد. دلیل این امر وجود صخره هایی می باشد که در اطراف شهر واقع گردیده اند و از ورود آب و هوای سرد به داخل شهر جلوگیری می ­نماید. بارش برف را در زمستان ها به ندرت می­توان در ونکوور مشاهده کردد. اما در روزهای زمستانی تمامی شهر مه آلود می باشد و ممکن است چند روز متوالی شاهد باران های شدیدی در این شهر باشید. گشایان ذکر است این شهر دارای تابستان هایی گرم و مرطوب می ­باشد.

اتاوا و آب و هوای کانادا

اتاوا یکی از شهرهای شمالی کانادا می باشد که دارای آب و هوایی سرد است. در طول زمستان بارش برف به بیش از 1 سانتی متر می­رسد. در طول زمستان کمتر می­توان خورشید را در میان ابرها مشاهده نمود. در مقابل سرمای زمستان این شهر دارای تابستان هایی گرم می­ باشد و در اکثر روزهای تابستان می­توان روزهای گرم و آفتابی را در این شهر تجربه نمود.

آب و هوای کلگری

کلگری نیز از دیگر شهرهای شمالی کانادا می باشد که دارای زمستان های بسیار سردی است. در اکثر روزهای زمستانی می­توان شاهد بارش برف بود. همچنین در تابستان ها نیز می­توان بارش باران را در این شهر مشاهده نمود. با توجه به بارش های فراوان در این شهر کلگری به شهری سرسبز تبدیل شده است.  می­توان گفت کلگری دارای آب و هوایی متغیر و غیر قابل پیش بینی می ­باشد.

جمعیت کانادا تا سال ۲۰۲۰

 • بر اساس گردآوری Worldometer از آخرین داده های سازمان ملل، جمعیت کانادا تا سه شنبه ۳ نوامبر   ۳۷،۸۵۴،۵۰۰ نفر برآورد شده است.
 • جمعیت کانادا معادل %۰٫۴۸ از کل جمعیت جهان است.
 • تراکم جمعیت در کانادا ۴ نفر در هر کیلومتر مربع است. (۱۱ نفر در هر مایل مربع)
 • مساحت کل سرزمین کانادا ۹،۰۹۳،۵۱۰ کیلومتر مربع (۳،۵۱۱،۰۲۲ مایل مربع) است.
 • ۸۱٫۳% از جمیعت کشور شهرنشین هستند. (۳۰،۶۷۰،۰۶۴ نفر در سال ۲۰۲۰)
 • متوسط سن در کانادا ۴۱٫۱ است.

کانادا از نظر جمعیت در رتبه ی 39 در میان کشورهای جهان، قرار دارد و از نظر وسعت دومین ،کشور جهان می باشد.

بنابراین اکثر مناطق کانادا بسیار کم جمعیت،هستند .بیشترین جمعیت کانادا ،در  تورنتو، مونترال، ونکوور، کلگری و ادمونتون، سکونت دارند.

بین سالهای 1990 تا  2008، جمعیت کانادا  5.6 میلیون نفر افزایش یافته است، که رشد 20.4 درصدی است.

با وجود اینکه تراکم جمعیت کانادا کم است، بسیاری از مناطق جنوب آن  مانند جنوب انتاریو، تراکم جمعیت بالایی  دارد.

پایتخت کانادا

پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا می باشد که چهارمین شهر بزرگ این کشور است. مجلس فدرال و خانهٔ فرماندار کل در این شهر قرار دارد.اتاوا در ۳۱ دسامبر سال ۱۸۵۷ به عنوان پایتخت کانادا انتخاب شد. در انگیسی کانادایی و آمریکایی نام این شهر آ-دو-وا تلفظ می‌شود.تلفط فارسی این شهر یعنی "اتاوا" از ریشه تلفظ “ Ottawa ” به زبان فرانسوی گرفته شده. این شهر در مرز ایالت انتاریو و کبک و در شمال شرقی تورنتو و غرب مونترال قرار گرفته است. در این شهر چند دانشگاه و کالج وجود دارد.دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا دو دانشگاه اصلی این شهر هستند. این شهر دارای بالاترین رتبه از نظر تحصیلات ، بالاترین سطح زندگی و کمترین نرخ بیکاری در بین تمام شهرهای کانادا است. بخشهای مربوط به سلامت نیز دارای بیشترین کارمند در این شهر است. آب و هوای اوتاوا از نوع مرطوب قاره ای و دارای 4 فصل مجزا می باشد. میانگین دمای کمینه در ماه ژانویه یا دی ماه بین منفی 10 تا منفی 15 درجه و میانگین دمای بیشینه آن در ماه جولای یا تیرماه بین 21 تا 27 درجه سانتیگراد میباشد.

زبان رایج در کشور کانادا چیست؟

زبان‌های ارتباطی در کشور کانادا به انگلیسی و فرانسوی محدود نمی‌ماند. یک دسته‌بندی کمابیش قابل استناد نشان می‌دهد که مردم این کشور دست‌کم به واسطه 22 زبان دنیا در کنار یکدیگر معاشرت و کار و تحصیل می‌کنند. همین دسته‌بندی نیز به زبان آمار می‌گوید بیش از 67% از مردم در کانادا به زبان انگلیسی و کم‌تر از 22% آنان به زبان فرانسوی با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

پس، زبان‌های رایج در کانادا اول انگلیسی و دوم فرانسوی‌ می باشد.

آداب کلی رفتار در کانادا

در کانادا تا زمانی که روابط دو نفر از حالت رسمی خارج نشده، یکدیگر را به نام فامیل صدا کرده در زمان دست دادن نیز مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنند. همچنین در حالت کلی در مناطق انگلیسی زبان قطع کردن صحبت دیگری مرسوم نیست، اما در مناطق فرانسوی زبان، بیشتر احتمال دارد که کسی صحبت دیگری را قطع کند. کانادایی‌ها بیشتر به وسیله کلمه گفتاری به جای عبارات غیر کلامی مثل زبان بدن ارتباط برقرار می‌کنند. آنها از عبارات غیر کلامی فقط برای افزودن تأکید به پیام یا بخشی از سبک ارتباطی شخصی هر فرد که مختص او می باشد، استفاده می‌کنند. کانادایی‌ها همچنین دوست دارند در مورد زندگی شخصی‌شان با دوستان و همکارانشان صحبت کرده و انتظار دارند که دیگران حرفهایشان را ساده و صریح بیان کنند. استفاده از عناوین دانشگاهی به ویژه در کبک، جایی که برای احترام از دو واژه «موسیو» و «مادام» استفاده می‌شود، بسیار مهم می باشد. در غیر این صورت، تا زمانی که امکان استفاده از اسم کوچک فراهم نشده، از عناوین خانم یا آقا استفاده کنید.

آداب هدیه دادن

به طور کلی، کانادایی‌ها برای جشن‌های تولد و کریسمس هدیه می‌دهند. اگر برای شام به خانه کسی دعوت شوند، یک جعبه شکلات یا یک دسته گل با خود می‌برند، البته در کبک، دسته گل را پیش از شام ارسال می‌کنند. در کانادا همچنین هدایا معمولاً بلافاصله پس از دریافت باز می‌شوند. در این کشور هیچگاه استفاده از پول نقد به عنوان هدیه به هیچ عنوان مرسوم نیست.

آداب غذا خوردن

آداب غذا خوردن در کانادا تا حدود زیادی غیر رسمی می باشد. در هنگام صرف غذا چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست نگه داشته شده و هیچ کس آرنج خود را روی میز نمی‌گذارد. همچنین باید منتظر بمانید تا صندلی شما مشخص شده و هیچگاه قبل از آغاز مهمانی شروع به خوردن غذا نکنید.

جلسات و سخنرانی ها

کانادایی‌ها جلسات را با کمترین میزان بحث شروع می‌کنند که می تواند نوعی احوالپرسی باشد، اما در کبک ممکن است زمان بیشتری صرف احوالپرسی شود. جلسات به طور کلی خوب سازماندهی شده و براساس برنامه زمان‌بندی شده برگزار می‌شوند. آنها حتی اگر موضوع مورد بحث در جلسه موضوع مهمی باشد، تمایل دارند که به شکل غیر رسمی و و با آرامش به بحث درباره آن بپردازند. در جلساتی که توسط انگلیسی زبان‌ها برگزار می‌شود، تا حدودی زیادی دموکراسی حاکم بوده و همه شرکت کنندگان در بحث‌ها درگیر و مشارکت خواهند کرد. اما در جلسات فرانسوی زبان‌ها به‌دلیل احترام بیشتر به سلسله مراتب، ممکن است بحثها بیشتر حول محور شرکت کنندگان ارشد متمرکز شود. جلسات کاری در شرکت‌های کانادایی به مرور پیشنهادات، ارائه برنامه‌ها، طوفان مغزی و بحث و بررسی درباره تصمیمات می‌گذرد. در این جلسات معمولاً شرکت کنندگان در سطوح مختلف کاری با تجربیات مختلف قرار داشته و از همگان انتظار می‌رود که نظرات خود را بیان کنند.

مدیریت

مدیران کانادایی بر تساوی حقوق و تنوع قومیتی تأکید دارند. احترام گذاشتن یک ارزش محسوب می شود و براساس رتبه‌بندی کاری با زیردستان خود رفتار نمی‌کنند. شیوه اداره کسب و کارها سلسله مراتبی نبوده و اعضای تیم گزارش‌های خود را به طور مستقیم به مدیران ارائه کرده و همچنین تشویق می‌شوند تا ایده‌های خود را بیان کنند و در روند تصمیم گیری مشارکت داشته باشند.

 ایالت های کانادا

از لحاظ جغرافیایی کانادا به ۵ منطقه اصلی به نام های Atlantic ،Prairies ,North ,Central و West Coast تقسیم گردیده است. این ۵ منطقه ۱۰ ایالت را در دل خود جای داده اند. فرهنگ و جمعیت هر یک از مناطق و ایالت های کانادا متفاوت است، این تنوع فرهنگی جذاب در اثر مهاجرت افراد مختلف از سرتاسر جهان به این کشور پهناور به وجود آمده است.

مرکز ایالت آلبرتا شهر ادمونتون می باشد و شهر کلگری مهمترین شهر این ایالت است. ادمونتون در محدوده خط تراز شمالی کانادا واقع شده است که آن را به منابع بزرگ نفت کانادا نزدیک می نماید.

آلبرتا چهارمین ایالت پرجمعیت کانادا به شمار می آید. و از لحاظ نفتی اهمیت ویژه ای دارد چرا که منابع بزرگ نفتی کانادا در این ایالت واقع شده است. ایالت آلبرتا غربی ترین ایالت در بین ۳ استان شمالی کانادا می باشد. اغلب از آلبرتا به عنوان استان انرژی یاد می کنند.

آلبرتا به دلیل صنعت انرژی در حال انفجار خود یکی از اشتغال زا ترین ایالت ها در کانادا است. بدلیل نرخ پایین بیکاری در این ایالت، متوسط درآمد افراد در این ایالت معمولاً بالاتر از نقاط دیگر کانادا می باشد.

جالب اینکه ایالت آلبرتا نام خود را از چهارمین دختر ملکه ویکتوریا گرفته است. میانگین قیمت خانه در آلبرتا تقریبا ۴۰% پایین تر از ونکوور و تورنتو می باشد. نکته دیگر راجع به این ایالت نظام آموزش تحصیلات عالیه آن می باشد که در بین ایالات دیگر کانادا معروف و مشهور شده است. آلبرتا دارای ۲۴ موسسه و ۴ دانشگاه با امکانات آموزشی فوق العاده است.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت آلبرتا به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۰۰ الی ۵۰۰ دلار

*رفت و آمد:۸۰ الی۲۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۵۰ الی ۴۵۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۷۵۰ الی ۱۲۰۰ دلار

بریتیش کلمبیا از غربی ترین ایالت های کانادا است که در کنار اقیانوس آرام جای دارد. ایالت بریتیش کلمبیا یکی از غنی ترین تاریخچه های بومی کانادا را در دل خود جای داده است بطوریکه باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش را در آن یافته اند.

ایالت بریتیش کلمبیا در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ایالت به کنفدراسیون کانادا پیوست. مرکز این استان شهر ویکتوریا می باشد و بزرگترین و معروف ترین شهر آن ونکوور است. مهاجرت نقش بسزایی در شکل گیری این استان داشته و در حال حاضر منبع بسیار مناسبی برای اقتصاد این ایالت محسوب می شود.

هزینه های مسکن در این ایالت کمی بیشتر از دیگر نقاط کانادا می باشد. گران ترین بخش های بریتیش کلمبیا، شهرهای ونکوور و ویکتوریا هستند. شایان ذکر است که ونکوور به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای جهان از لحاظ کار و زندگی شناخته می شود.

این ایالت دارای سیستم آموزشی دولتی مورد تایید جهان می باشد. از دانشگاه های تراز اول این استان می توان به دانشگاه های بریتیش کلمبیا، سایمون فریزر و دانشگاه ویکتوریا اشاره کرد که جذب کننده محققین و دانشمندان سراسر جهان می باشد. مردم این ایالت به داشتن سلامت جسمی و انجام تفریحات در فضای باز مشهور می باشند. ایالت بریتیش کلمبیا دارای یکی از بهترین مناطق طبیعی جهان است و شرایط بسیار خوب تفریحی در این استان فراهم می باشد.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت بریتش کلمبیا به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

*رفت و آمد:۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار

*خورد و خوراک:۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۱۱۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار

ایالت مانیتوبا یکی از ایالت های انگلیسی زبان کانادا می باشد که پایتخت آن شهر وینیپک نام دارد. این ایالت یکی از ۳ ایالت سرسبز کانادا محسوب می شود که در قلب این کشور قرار گرفته است. ایالت مانیتوبا در سال های اخیر شمار زیادی مهاجر به خود جذب کرده و در تلاش است که سالانه حدود ۱۰ هزار نفر مهاجر جدید جذب کند. از لحاظ وسعت و میزان جمعیت مانیتوبا در جایگاه پنجم در میان سایر ایالت های کانادا قرار دارد.

با توجه به آمار بالای مهاجرت افراد به این ایالت، مانیتوبا کاملا چند ملیتی است به صورتی که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ زبان در این استان صحبت می شود که بزرگترین اقوام مهاجر، بریتانیایی ها و ایرلندی ها می باشند. از صنایع اصلی این استان می توان به صنعت معدن، تولید و کشاورزی اشاره نمود. مردم اایالت مانیتوبا در ماهیگیری مهارت کافی دارند و اغلب مردم به این حرفه رجوع می نمایند.

صنایع غذایی از جمله گندم، جو، آفتاب گردان در این استان به وفور یافت می شود که با توجه به این منابع، صنایع غذایی در این ایالت قدرت خوبی دارد. یکی از مزایای اصلی مانیتوبا پایین بودن هزینه های زندگی می باشد. مسکن، بیمه، انرژی و هزینه های دانشگاه در ایالت مانیتوبا به مراتب کمتر از سایر ایالت های کانادا می باشد. ایالت مانیتوبا مهد هنر و ارکست سمفونی در جهان است و سالانه مراسم هنری بسیار باشکوهی در این ایالت برگزار می شود، از این رو در مرکز این ایالت همواره منظره های ویژه هنری، موسیقی و کمدی یافت می شود.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت مانیتوبا به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

*رفت و آمد:۷۵ الی ۲۰۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار

از دیگر ایالات کانادا می توان به ایالت کبک اشاره کرد که پایتخت آن شهر کبک و بزرگترین شهر آن مونترال است. زبان اصلی کبک فرانسوی می باشد. ۸۵% مردم کبک به زبان فرانسوی صحبت می کنند و تنها ۸ درصد آنها انگلیسی زبان می باشند.

کبک از لحاظ جمعیت و مساحت در جایگاه دوم در میان سایر ایالت های کانادا قرار دارد. مساحت استان کبک سه برابر کشور فرانسه می باشد. ایالت کبک سرشار از منابع طبیعی به همراه جنگل های سوزنی برگ و پهن برگ، دریاچه های متعدد و رودخانه است که از این رو صنایع کاغذ و چوب جزء مهم ترین صنایع این ایالت می باشد.

رودخانه سن لوران در این ایالت واقع شده است که یکی از بزرگترین مجاری کشتی رانی جهان و محور اصلی رودخانه ای  قاره آمریکای شمالی است. کبک یک ایالت ۴ فصل است به صورتی که دارای بهاری آرام و لطیف، تابستان های گرم، پاییز سرد و زمستان های سرد و نسبتا طولانی و برفی می باشد.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت کبک به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

*رفت و آمد:۸۰ الی ۲۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۷۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار

ایالت ساسکاچوان در قسمت شمال غربی کانادا واقع شده است که پایتخت آن شهر رجینا می باشد. این ایالت دارای تاریخ غنی است. اولین گروه اروپایی در سال ۱۶۰۰ میلادی وارد این ایالت شدند که اکثر این مهاجران کاشف و یا تاجر پوست بودند.

ایالت ساسکاچوان در قسمت سرسبز کانادا و در جوار مانیتوبا از سمت شرق و آلبرتا از سمت غرب می باشد. این استان از جمله آفتابی ترین ایالت های کانادا می باشد. در قدیم به علت خاک حاصلخیز، افراد به این استان جذب می شدند ولی امروزه، اقتصاد رو به رشد مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکاچوان می باشد.

شهر ساسکاتون بزرگترین شهر این استان می باشد. اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سوی فناوری و خدمات مالی تغییر مسیر داده است. ساسکاتون سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان بوده است و سالانه جذب کننده سرمایه شرکت های درجه یک دارویی جهان می باشد.

مهاجرت یکی از عوامل مهم در شکل گیری فرهنگ و تاریخچه این استان می باشد. در ضمن مهاجرت عامل افزایش جمعیت استان در آینده محسوب می شود. قیمت خرید مسکن در این ایالت بسیار منطقی و مناسب می باشد. ساسکاچوان تولید کننده ۲۸ درصد غلات و بیش از ۵۴ درصد گندم کشور می باشد با توجه به همین نکته سالانه ۲ میلیارد دلار از بخش کشاورزی درآمدزایی می کند ولی کارهای خدماتی از جمله موسسات مالی، بیمه، بنگاه های مسکن سهم بسزایی در اقتصاد این ایالت دارند.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت ساسکاچوان به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۵۰ الی۴۵۰ دلار

*رفت و آمد:۱۱۰ الی ۲۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۷۰۰ الی ۱۱۰۰ دلار

از دیگر ایالات کانادا می توان به ایالت نوااسکوشیا اشاره کرد، ایالتی که در ساحل جنوب شرقی کانادا واقع شده است و مرکز و بزرگ ترین شهر آن ها لیفاکس می باشد. ایالت نوااسکوشیا یکی از ۴ استانی بود که در ابتدا به کنفدراسیون کانادا پیوستند این استان همچنان یکی از بندرهای دریایی اصلی کانادا و محل دسترسی به اقیانوس اطلس می باشد.

جالب است که بدانید قدیمی ترین قوم سیاه پوست در کانادا در این استان زندگی می کنند. نام این ایالت یک عبارت لاتین می باشد که به معنی اسکاتلند نو می باشد و پرچم این استان ترکیبی از پرچم و نشان ملی اسکاتلند است. ایالت نوااسکوشیا یکی از کم جمعیت ترین ایالت های کشور کانادا می باشد. البته با توجه به کم بودن مساحت، دومین استان از لحاظ تراکم در کشور کانادا محسوب می شود.

اقتصاد این ایالت از راه های تولید، ماهیگیری و کشاورزی تامین می شود ولی در حال حاضر منابع ماهیگیری با خطر مواجه شده و بروی صنعت شیلات تاثیر نامطلوبی گذاشته است. اخیرا با تغییر اقتصاد این استان و با آموزش ماهیگیران بی کار از آن ها در کار های جدید استفاده شده است. این استان دارای سیستم کامل و جامع عالی شامل دانشگاه کالج فنی و برنامه های کارورزی می باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها نسبت به اغلب دانشگاه های کانادا بیشتر می باشد.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوااسکوشیا به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

*رفت و آمد:۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۶۵۰ الی ۱۰۰۰ دلار

شهر کوچک آلمانی نشین که بعدها نام خود را به نیوبرانزویک تغییر داد. این ایالت جزو ۴ ایالت ابتدای کانادا بوده است که در تاریخ اول جولای ۱۸۶۷ کنفدراسیون کانادا را تشکیل داده اند. این ایالت تنها ایالت کانادا می باشد که قانون اساسی دو زبانه دارد که این زبان ها شامل انگلیسی و فرانسوی می شود. ۸۵% این ایالت پوشیده از جنگل است و مناطق بکر به وفور در این ایالت دیده می شود. ایالت نیوبرانزویک از لحاظ وسعت یازدهمین و از لحاظ جمعیت با جمعیتی بیش از ۷۵۱ هزار نفر هشتمین ایالت کانادا محسوب می شود.

شهر فردریکتون مرکز این ایالت می باشد ولی بزرگترین شهر ایالت نیوبرانزویک، شهر سنت جان می باشد که بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد. ۳۵ درصد مردم این ایالت به زبان فرانسوی و بقیه افراد به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی لازم به ذکر است که زبان اول آنان فرانسوی است.

آب و هوای ایالت نیوبرانزویک تا حدود زیادی قاره ای بوده و تحت تاثیر جریان های اقیانوسی قرار نمی گیرد. این ایالت دارای منابع سرشار طبیعی بوده که بخش اصلی اقتصاد این ایالت را تشکیل داده است. جریانات رودخانه ای بسیاری در این ایالت وجود دارند. به طوری که سبک سکونت و حتی اقتصاد ایالت تا حدود زیادی با رودخانه ها وفق یافته اند. با توجه به مساحت زیاد جنگل ها، محصولات چوبی از صادرات اصلی این ایالت می باشد. تولید اصلی ایالت نیوبرانزویک، صنایع غذایی، نوشیدنی، ساخت کاغذ، فنر کاری و تجهیزات حمل و نقل می باشد.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوااسکوشیا به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

*رفت و آمد:۷۵ الی ۲۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار

انتاریو در ناحیه مرکزی-شرقی کانادا واقع شده است و با پنج ایالت آمریکا به نام های میشیگان، پنسیلوانیا، اوهایو، نیویورک، و مینه سوتا مرز مشترک دارد. انتاریو قوی ترین و بزرگ ترین اقتصاد را در سراسر کشور کانادا دارد. شهر تورنتو مرکز این ایالت می باشد و پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا در این ایالت واقع شده است.

انتاریو یکی از ۴ ایالت اولیه بوده است که در سال ۱۸۶۷ به هم پیوسته و کانادا را تشکیل داده اند. بیشترین تبادل مسافر و بار بین دو ایالت کانادا و آمریکا از طریق ایالت انتاریو صورت می گیرد.

از لحاظ آب و هوا، انتاریو به ناحیه های مختلف تقسیم می شود. بخشی که در جنوب غربی واقع شده است دارای آب و هوای مرطوب ملایم قاره است. بخش شمالی این ایالت آب و هوای قطبی دارد و در بخش مرکزی و شرقی آب و هوای مرطوب قاره ای دارد. با توجه به این موضوع که ایالت انتاریو یکی از اولین ایالت های کانادا بوده است، از اولین مناطق صنعتی در کانادا به شمار می رود که قدیمی ترین شرکت های کانادایی در این ایالت واقع شده است و شهر تورنتو صنعتی ترین بخش این ایالت می باشد.

انتاریو به همراه بریتیش کلمبیا دارای بیشترین تعداد مهاجران به کانادا می باشند. به طور میانگین درآمد اهالی انتاریو در بین ایالت های کانادا جزء بالاترین درآمدها می باشد. به دلیل رشد مداوم و ازدیاد جمعیت شهرهای بزرگ در انتاریو قیمت مسکن در این شهرها نسبت به دیگر شهرهای کانادا بالاتر است. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که میزان درآمد بالا در این شهرها می تواند به جبران این هزینه ها کمک نماید. انتاریو مرکزی برای موسسات تحقیقاتی شناخته شده ای در سطح جهان است که از بودجه آموزشی ایالتی استفاده می نمایند.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت انتاریو به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

*رفت و آمد:۱۵۰الی۳۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار

ایالت نوناووت شمالی ترین و جدیدترین ایالت های کانادا می باشد که بخش اعظم شمال کانادا و مخصوصا مجمع الجزایر قطب شمالی کانادا را در بر می گیرد. این ایالت پنجمین بخش بزرگ دنیاست. شهر ایکالویت که در جزایر بافین واقع شده است مرکز این ایالت می باشد. با توجه به وسعت بالای این ایالت و کم جمعیت بودن آن، نوناووت به عنوان نامتراکم ترین ایالت کانادا شناخته می شود. ۹۳% ساکنان نوناووت مسیحی هستند، نرخ زاد و ولد نیز در این قلمرو از متوسط کانادا بیشتر است. نزدیک به ۷۰% مردم در این قلمرو به زبان بومی خود صحبت می کنند ولی زبان رسمی این ایالت فرانسوی و انگلیسی می باشد.

معادن طلا، مس، الماس، روی و سایر فلزات در سرتاسر این سرزمین پراکنده اند به طوری که صنعت معدن بزرگ ترین سهم اقتصاد نوناووت را در اختیار دارد. از لحاظ فرهنگی نیز این سرزمین تنوع زیادی دارد و ورزش های زمستانی در آن بسیار رواج دارند. صنعت موسیقی و فیلم نیز در این ایالت گسترده است. استفاده گسترده از سوخت دیزلی به جای سوخت فسیلی و نیز گرمایش زمین، باعث گردیده است که یخ های این قلمرو به سوی ذوب شدن حرکت نمایند و در سال های اخیر روند ذوب شدن سریعتر نیز شده است.

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوناووت به شرح ذیل می باشد:

*هزینه های جانبی:۳۰۰ الی ۵۵۰ دلار

*رفت و آمد:۱۵۰ الی ۳۵۰ دلار

*خورد و خوراک:۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار

*اجاره بهای مسکن:۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار

 

 

نقشه کانادا

حساب بانکی در کانادا

چگونه یک حساب بانکی در کانادا افتتاح کنیم؟

چه اسنادی مورد نیاز است؟

اگر شهروند کانادا نیستید برای باز کردن یک حساب بانکی نیازمند:

 • گذرنامه ی معتبری که تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد (معتبر باشد)
 • کارت اقامت دائم یا اوراق مهاجرتتان

بانک های مختلف ممکن است الزامات خاصی داشته باشند بنابراین بهتر است از قبل با بانکی که می خواهید در آنجا حساب باز کنید، در تماس باشید تا اطمینان حاصل کنید که تمام چیزهای مورد نیاز را تهیه کرده اید.

به عنوان یک قاعده ی کلی، بانک مد نظر احتمالا یکی از برگه های زیر را قبول می کند.

 • مجوز اقامت موقت
 • مجوز کار یا تحصیل (‌استادی پرمیت)‌ ( ورک پریمت)
 • تاییدیه ی اقامت دائم از (IMM5292 یا IMM 5688)

قبل از سفر به کانادا، باید حداقل مجوز اقامت دائم یا مجوز کار یا تحصیل را اخذ نمایید. بدون آنهاٰ مجاز به ورود به کشور نیستید.

آیا می توانم از خارج کشور حساب بانکی باز کنم؟

امکان باز کردن حساب از راه دور قبل از رسیدن به کانادا وجود دارد. برای ارائه ی درخواست افتتاح یک حساب بانکی از راه دورٰ باید با گفت و گوی آنلاین یا از طریق پست الکترونیک یا تلفن با بانک تماس بگیرید.

در ابتدا از شما سئوالاتی درباره ی وضعیت مهاجرتتان (اینکه شما ساکن موقت با مجوز تحصیل یا کار هستید یا ساکن دائم) پرسیده می شود.

سپس باید منتظر بمانید تا یک تیم اختصاصی افتتاح حساب با شما تماس بگیرد که ممکن است این تماس در روزهای بعد صورت پذیرد. اوراق مهاجرت شما باید به صورت صحیح در دسترس باشند در غیر اینصورت قادر به ادامه ی درخواست خود نخواهید بود.

شایان ذکر است این فرایند ساده نیست و تکمیل آن چند روز زمان خواهد برد. در اکثر موارد شما مجور به تعیین یک وقت ملاقات و بازدید از شعبه ی بانک در کانادا خواهید بود.

حساب بانک های بین المللی

شما همچنین امکان باز کردن یک حساب بانکی بین المللی را نیز دارید. چندین بانک بین المللی همانند BNP Paribas، Citibank و HSBC در کانادا فعالیت می کنند. اگر در یکی از بانک های بین المللی در کشور مبدا خود حساب باز کنید، آنها می توانند به شما کمک کنند تا از قبل ورود به کانادا از راه دور حساب افتتاح نمایید.

ذکر این نکته لازم است که این حساب ها بیشتر مد نظر افراد ثروتمند بر حسب شاخص HNWI (high net worth individual) هستند و ممکن است باز کردن و نگهداری این نوع حساب ها پرهزینه باشد و از این رو مناسب شما نباشد.

بسیاری از بانک ها حساب هایی به دلار کانادا نیز ارائه می کنند. این محصولات توسط بانک کشور شما ارائه می شوند بنابراین باز کردن این نوع حساب ها برای شما راحت ترمی باشد. با این حال از آنجایی که این حساب، حساب داخلی کانادا محسوب نمی شود، استفاده از آن احتمالا بسیار گران قیمت خواهد بود.

حساب بدون مرزی Transferwise. برای کسب و کارهای بدون مرزی

حساب بانک های قدیمی جهان فقط در یک کشور به درستی عمل می کنند. آنها پول را فقط در یک ارز نگهداری می کنند. و وقتی شما تلاش می کنید تا از آنها در خارج مرزها استفاده کنید، برایتان هزینه ی زیادی خواهد داشت.حساب های بدون مرزی جدید Transferwise همه ی این مشکلات را حل می کند.

اکنون شما می توانید پول های خود را به صورت بین المللی  و بدون هزینه های سرسام آور یا حتی هزینه های سرسام آورتر تبادل آنها، ارسال، دریافت و سازماندهی کنید.

بانک رویال کانادا (Royal Bank of Canada)
بانک رویال کانادا، بزرگترین بانک کانادا می باشد و سرویس مشتریان خود را در بیش از 200 زبان ارائه می کند. این بانک همچنین پکیج های جامعی برای تازه واردین کانادا دارد. اگر شما دارای ویزای موقت هستید، می توانید یک حساب بانکی بدون محدودیت امضای RBC و یا یک حساب بانکی ویژه RBC VIP بدون هزینه را به مدت 6 ماه افتتاح کنید. شما همچنین یک کارت اعتباری رایگان نیز دریافت خواهید کرد. هنگامی که وضعیت اقامت دائم را اخذ کردید، حتی بدون داشتن یک سابقه ی اعتباری، واجد شرایط یک وام خودرو و وام مسکن خواهید بود. اگر دانشجو هستید، حساب بانکی بدون محدودیت RBC برای دانشجویان هیچ هزینه ی پولی ندارد و همراه با یک کارت رایگان Visa Gold یا کارت اعتباری MasterCard افتتاح می شوند. در نهایت اگر صاحب یک کسب و کار یا یک کارآفرین هستید، در شروع کار هنگام افتتاح حساب سپرده های کاری، همه ی مزایای پکیج تازه واردین به کانادا به اضافه ی یک اعتبار 50 دلاری را دریافت خواهید کرد.
بانک TD
پکیج تازه واردین کانادا در بانک حوزه ی تورنتو (TD Bank) شامل یک حساب جاری رایگان به مدت 6 ماه و یک کارت اعتباری رایگان با محدودیت اعتبار تا سقف 1000 دلار کانادا می باشد. شما در صورت عدم داشتن سابقه ی اعتباری نیز ممکن است واجد شرایط وام مسکن باشید. پکیج دانشجویی این بانک شامل یک حساب بانکی بدون هزینه های ماهیانه و کارهای پرداخت اعتباری رایگان است. هنگامی که شما از کارت اعتباری استفاده می کنیدٰ می توانید از امتیازات بازخرید در پروازها و سایر مخارج سفر برخوردار شوید. اگر قصد شروع یک کسب و کار جدید را دارید، می توانید یک برنامه ی سرویس سفارشی که شامل حفاظت از اضافه برداشت و تعدادی تراکنش رایگان ماهیانه می باشد، دریافت کنید.
Scotiabank
ScotiabanK سومین بانک بزرگ کانادا می باشد و بیش از 4000 ATM در کل کشور دارد. این بانک حوزه ی وسیعی از انواع حساب ها را دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد و همه دارای امتیازات مخصوص خود هستند. حتی بر اساس یک طرح بانکداری ساده، می توانید از امتیاز بازخرید برای فیلم های رایگان برخوردار شوید. این حساب ها ماهیانه 9.95 دلار هزینه می برند ودر صورتی که همیشه مبلغ 2500 دلار در حساب شما باشد، از این مبلغ نیز چشم پوشی می شود. طرح مزایای بانکداری دانشجو هزینه ی ماهیانه ندارد و تعداد تراکنش ها نامحدود است در حالیکه تعدادی از حساب های بانک کسب و کار شامل حفاظت از اضافه برداشت تا سقف 5000 دلار، یک طرح سفارشی کسب و کار و یک کارت اعتباری ویزا می باشد.
بانک مونترال (Bank of Montreal)
قدیمی ترین بانک کاناداٰ بانک مونترال است و پکیجی برای تازه واردین دارد که نیروهای کار، دانشجویان و صاحبان کسب و کار را پوشش می دهد. شما تا سقف یک سال، حساب بانکی با تراکنش های نامحدود و بدون هزینه ی ماهیانه، یک کارت اعتباری Mastercard و حتی یک صندوق امانات دریافت خواهید کرد. حتی در صورتی که تازه به کانادا آمده اید و هنوز دارای سابقه ی اعتباری نیستید نیز ممکن است واجد شرایط وام مسکن باشید. پکیج بانکداری دانشجویی بانک مونترال شامل حسابی بدون هزینه های ماهیانه و یک کارت اعتباری MasterCard است. شما همچنین یک کارت دانشجویی دریافت خواهید کرد که شامل تخفیف خریدهای مختلف در سراسر کانادا می باشد. می توانید با توجه به کسب و کار خود، از انواع مختلف حساب های بانکی کاری، حسابی را انتخاب کنید.
امپریال بانک تجارت کانادا (Canadian Imperial Bank of Commerce)
همانند سایر 4 بانک مهم کانادا، CIBC طرحی برای تازه واردان کانادا دارد که هم برای ساکنان موقت و هم برای ساکنان دائم در دسترس است. این پکیج شامل یک حساب جاری روزانه ی CIBC بدون هزینه ی ماهیانه و تراکنش های نامحدود به مدت یک سال و یک کارت بدهی ویزا (Visa Debit Card) است. در صورتی که ساکن دائم کانادا هستید، می توانید در یک صندوق امانات تا سقف 55 دلار کانادا پول نقد داشته باشید. پکیج دانشجویی بانک CIBC کم و بیش شبیه پکیج تازه واردین می باشد اما تا وقتی که به عنوان دانشجوی تمام وقت ثت نام می کنید، بدون هزینه و رایگان می باشد. همچنین تعداد حساب بانکی کاری وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. این حساب ها شامل تراکنش های نامحدود، ساختار انعطاف پذیر نسبت به هزینه با توجه به اندازه ی کسب و کار و دسترسی شما به انواع وام ها با نرخ های ترجیحی می باشند.
هزینه های همراه با افتتاح حساب چیست؟

در کانادا، هزینه ها و کارمزد ها ممکن است در هر بانک متفاوت باشد.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید