کار دانشجویی کانادا

فهرست اطلاعات درباره کار دانشجویی کانادا

کار دانشجویی در کانادا

فهرست مطالب:

 • اوضاع بازار کار در کانادا
 • شرایط و مهارت های لازم برای ورود به بازار کر در کانادا
 • کار در کانادا و پرداخت حقوق
 • انواع مرخصی ها
 • کار در کانادا و بیمه بیکاری
 • کار در کانادا و ویزای همراه
 • کار در کانادا زمینه ساز اقامت دائم
 • ساعات مجاز کار برای دانشجویان در کانادا
 • درآمد کار دانشجویی در کانادا
 • شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا
 • دوره‌های مهندسی عمران در کانادا
 • حقوق و دستمزد رشته پزشکی در کانادا
اوضاع بازار کار در کانادا

لازم به ذکر است بازار کار در کانادا خیلی شبیه بازار کار در ایران می باشد. در ایران در اغلب موارد تا زمانی که پارتی یا معرفی وجود نداشته باشد، استخدام معمولاً غیرممکن خواهد بود. در کانادا هم به همین صورت می باشد. یعنی تا زمانی که نت ورکینگ یا شبکه ارتباطی توسعه یافته ای نداشته باشید، نمی‌توانید راحت کار پیدا کنید.

نکته مهم این می باشد که برای ورود به بازارهای کار در کشور کانادا، باید شناخت کافی از صنایع کانادا و فرهنگ کار در کاناد اداشته باشید.

شرایط و مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار در کانادا

کانادا یک کشور دوزبانه انگلیسی و فرانسوی می باشد. افرادی که به هر دو زبان تسلط داشته باشند، شانس بسیار بالایی در پیدا کردن کار خواهند داشت. به دلیل اینکه  بسیاری از شرکت‌ها در کانادا به این دو زبان فعالیت می‌کنند.

برای کار در مشاغل پردرآمد، علاوه بر مدارک دانشگاهی، به مهارت‌های فردی نظیر کار با کامپیوتر، فن بیان قوی یا حتی روحیه کار تیمی نیز نیاز می باشد,همچنین داشتن سابقه کاری از امتیاز بالایی در استخدام فرد به شمار می آید.

بررسی ساعت کار در کانادا

در کشور کانادا رایج می باشد  که هر فردی هشت ساعت در روز و به‌طورکلی چهل ساعت در هفته کار کند؛ ولی ممکن است در این ساعات، بنا بر  شرایط کار تغییراتی ایجاد گردد.

اضافه‌کاری در کانادا

اگر کارمندی بیشتر از ساعات کاری استاندارد کار کند، برای او اضافه‌کاری در نظر گرفته خواهد شد. همچنین بعضی از مشاغل مثل، مدیران و متخصصین (پزشکان، وکلا، دندان‌پزشکان، معماران و مهندسین) از اضافه‌کاری معاف می باشند.نرخ دستمزد اضافه‌کاری در کانادا، حداقل ۱.۵ برابر دستمزد ساعتی معمولی می باشد.

کار در کانادا و پرداخت حقوق

میزان دستمزد و پرداختی در هر استان متفاوت می باشد. حداقل دستمزد در حوزه‌های قضایی کانادا از ۱۱ دلار در ساعت تا ۱۴ دلار در ساعت متغیر است، در جدول زیر حداقل دستمزد در بعضی از استان‌های کانادا نشان داده شده است:

استان
حداقل دستمزد ساعتی

آلبرتا

۱۵ دلار

بریتیش کلمبیا

۱۴ دلار

ساسکاچوان

۱۱٫۶ دلار

مانیتوبا

۱۱٫۳۵ دلار

انتاریو

۱۴ دلار

کبک

۱۲ دلار

نیوبرانزویک

۱۱٫۲۵ دلار

نوااسکوشیا

۱۱ دلار

جزیره پرینس ادوارد

۱۲٫۵۵ دلار

انواع مرخصی‌ها
کار در کانادا و بیمه بیکاری

کارمندانی که به طورموقت و ناخواسته شغل خود را ازدست‌داده‌اند میتوانند از بیمه بیکاری استفاده نمایند. این افراد، تا زمانی که در جستجوی کار جدید و یا در حال ارتقای مهارت‌های خود هستند، از کمک‌های مالی موقت دولت بهره‌مند می شوند.

بیمه بیکاری در کانادا شامل افراد زیر نمی‌شود.

 • افرادی که بدون دلیل مناسب کار خود را ترک کرده باشید.
 • به دلایل موجه، از کار اخراج شده باشید.
 • برای یک بازه زمانی معین مشغول به کار نبوده باشند.
 • حق بیمه خود را پرداخت نکرده باشند. (مانند مشاوران یا کارگران قراردادی)
کار در کانادا و ویزای همراه

منظور از همراه، همسر، پارتنری که حداقل به مدت یک سال با فرد زندگی کرده باشد و فرزندان وابسته (کمتر از ۱۸ سال،  مجرد یا  بالاتر از ۱۸ سال و وابسته مالی)

مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه

تکمیل فرم درخواست، گذرنامه معتبر، تمکن مالی، نامه عدم سوءپیشینه

نکته:ویزای همراه برای پدر، مادر، خواهر و بردار صادر نمی‌شود.

کار در کانادا زمینه ساز اقامت دائم

اگر فردی قصد داشته باشد از طریق کار، اقامت دائم کانادا را دریافت نماید، بعد از ۳ الی ۵ سال زندگی و کار  کردن در کانادا، پرداخت بیمه و مالیات دولتی می‌تواند نسبت به اخذ اقامت دائم یا PR اقدام بکنند. در این شرایط، وضعیت متقاضی مجدد بررسی می‌شود و در صورت صلاحیت داشتن، اقامت دائم داده می‌شود.

ساعات مجاز  کار برای دانشجویان در کانادا

طبق قوانین کانادا ، شرایط کار دانشجویی در کانادا براساس نوع دوره تحصیلی به کار تمام وقت یا کار پاره وقت تقسیم می گردد. دانشجویان با شرایط تحصیل تمام وقت ،میتوانند به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند اما کار نیمه وقت این دانشجویان در کانادا حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته مجاز می باشد . ولی دانشجویان پاره وقت در صورت داشتن مجوز کار محدودیتی در زمان کاری ندارند و می توانند بصورت تمام وقت کار کنند .( ۴۰ ساعت در هفته ).

 در پیدا کردن کار مواردی از جمله سطح زبان ، توانایی فرد ، سطح دانش و تجربه کار مرتبط تاثیر گذار می باشد . ولی برای پیدا کردن کار مناسب با حقوق خوب داشتن سطح زبان انگلیسی خوب در کانادا و در استان کبک زبان فرانسه ضروری می باشد. اما اصولا کار های معمولی مثل: فروشندگی و مانند آن با سطح زبان متوسط هم قابل قبول است.

درآمد کار دانشجویی در کانادا

درآمد در کانادا معمولا به دو صورت درآمد به ازای ساعت کاری ( Pay per Hour که بیشتر معمول می باشد ) و یا درآمد به صورت سالانه ( Salary اصولا برای کار فول تایم و بلند مدت معمول هست) محاسبه می گردد. حقوق پرسنل معمولا دو هفته یک بار پرداخت می گردد. اما هیچ تفاوتی بین حداقل حقوق کار دانشجویی در کانادا و کار افرادی که در کانادا متولد شده اند وجود ندارد.

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

بورسیه های ارائه شده در مقطع دکترا در کانادا به صورت دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی ارائه می شوند. دانشجو بر اساس میل خود و نوع بورسیه می تواند در ازای مبلغی که برای بورسیه و تحصیل رایگان دریافت می کند، به تدریس در دانشگاه و یا انجام تحقیقات و فعالیت های علمی تا پایان مدت تحصیل مشغول می شود که نوع دوم بیشتر برای دانشجویان رشته های فنی و علوم پایه است. این بورسیه ها مبالغی تا 18 هزار دلار کانادا را کاور می کند.

دوره‌های مهندسی عمران در کانادا

تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌ های کانادا، به دو نوع آموزش محور (Course Based) و یا پژوهش محور (Research Based) ارائه میگردد.انتخاب هر یک از انواع به علایق شخصی، توانایی‌های علمی و امکانات مالی فرد بستگی دارد.متقاضیانی که امکان پرداخت شهریه برای دانشگاه را ندارند توصیه می شود که دوره    Meng را انتخاب نکنند.

حقوق و دستمزد رشته پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا از پردرآمدترین مشاغل می باشد . طبق آمار بانک شغلی کانادا، در سال 2016، متوسط درآمد پزشکان خانواده و پزشکان عمومی در کانادا، 125,000 دلار در سال است. آمار سال 2016 نشان می دهد که پزشک خانواده بالاترین حقوق را در استان ساسکاچوان دارد.

برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید