بورسیه تحصیلی کانادا

[rank_math_breadcrumb]

فهرست اطلاعات درباره بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

فهرست مطالب:

  • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی
  • شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی
  • شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد
  • شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا
  • انواع بورسیه
  • مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا
  • مهمترین دلایل عدم موفقیت در دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
  • سوالات متداول در زمینه بورسیه تحصیلی کانادا

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

برای درخواست بورس تحصیلی در کانادا ، متقاضیان باید بدانند که بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه های مختلف فاند ، بورسیه و بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و شناخت این بورسیه ها بسیار مهم است.

به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. انواع بورسیه تحصیلی کانادا از چند طریق: دولت کشور کانادا، برخی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی و دیگر سازمان‌های خصوصی به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی ارائه می‌گردد. در ادامه هریک از این موارد بررسی خواهد شد.

Scholarships بر اساس شرایط درسی و تحصیلی متقاضی بوده و توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و به این نوع اسکولارشیپ‌ها اصطلاحا فلوشیپ (fellowship) هم گفته می‌شود. برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه تحصیلی در کانادا ، متقاضی باید دارای گواهینامه های دانشگاهی مناسب از جمله GPA ، مقاله و گاه نمره انگلیسی یا GRE مناسب باشد. کمک هزینه ها و بورس ها زمانی است که دانش آموز نیاز مالی داشته باشد و توسط یک منبع به آنها کمک شود. در این موارد ، مدارک تحصیلی دانشجو در نظر گرفته نمی شود. این نوع کمک ها کمتر برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. وام های دانشجویی نیز برای دانشجویان بین المللی و همچنین شهروندان کانادایی در دسترس است. این بدان معناست که آنها باید وامها را با همان نرخ بهره کانادایی ها بازپرداخت کنند. دانشجویان بین المللی برای درخواست وام دانشجویی باید از طریق یک بانک خصوصی کانادا اقدام کنند.

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس کمی سخت تر از سایر مقاطع تحصیلی می باشد. بهترین راه اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس این می باشدد که ابتدا با اخذ پذیرش تحصیلی وارد کانادا شوید و پس از یک یا دو ترم تحصیلی با ارائه نمرات و وضعیت تحصیلی مناسب، از دانشگاه محل تحصیل بورسیه اخذ نمود. مبلغ بورسیه اعطایی در مقطع لیسانس بین 2 تا 5 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی و 2 تا 9 هزار دلار کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد.

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد مستلزم داشتن شراط علمی قوی، مقالات و پژوهش های بین المللی، نمره زبان بالا، سن مناسب و داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاه می باشد. این بورسیه ها به صورت علمی تحقیقاتی بوده و دانشگاه مورد نظر مبلغی را به عنوان بورسیه در ازای فعالیت های علمی و تحقیقاتی دانشجو برای دانشگاه در طول تحصیل، به وی ارائه می نماید. این بورسیه ها در حدود 14 هزار دلار کانادا می باشند.

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

بورسیه های ارائه شده در مقطع دکترا در کانادا به صورت دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی ارائه می شوند. دانشجو بر اساس میل خود و نوع بورسیه می تواند در ازای مبلغی که برای بورسیه و تحصیل رایگان دریافت می کند، به تدریس در دانشگاه و یا انجام تحقیقات و فعالیت های علمی تا پایان مدت تحصیل مشغول می شود که نوع دوم بیشتر برای دانشجویان رشته های فنی و علوم پایه است. این بورسیه ها مبالغی تا 18 هزار دلار کانادا را کاور می کند.

اغلب دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا به دانشجویان فارغ‌التحصیل واجد شرایط خود کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. عموما دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا تحت یکی از عناوین زیر به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد درخواست می‌دهند:

۱- بورسیه های ورودی کشور مبدا ( Domestic Entrance Scholarships) : این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا یکساله می باشد و به دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده و بومی کانادا ( شهروندان کانادایی، مهاجران دارای اقامت دائم) اهدا می گردد. دانشجویان متقاضی این بورسیه تحصیلی باید دارای معدل میانگین GPA 10.5 یا بالاتر و ثبت‌نام تمام وقت در دانشگاه مورد نظر باشند. ارزش این بورسیه برای دانشجویان جدید فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجویان جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.
۲- کمک هزینه تدریس Teaching Assistantships TA : اساتید معمولا از اعضای این بخش که از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند برای وظایف مختلفی نظیر اداره کردن آزمایشگاه‌ها و گروه‌های تحصیلی، کمک به آماده‌سازی سخنرانی، نشانه‌گذاری تکالیف و آزمون‌ها ، کلاسهای رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، تصحیح اوراق و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. وظایف کاری دستیار استاد ( TA) در صورتی که دانشجو در محدوده‌های مختلف تحصیلی نظیر معدل تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی قدرتمند ظاهر شود، ممکن است در خارج از محوطه دانشگاه انجام گیرد و در این شرایط اغلب اساتید دانشگاه‌ها دامنه وسیعی از دوره‌ها و فرصت‌های آموزشی TA را در دفاتر مختلف و به همراه حقوق در اختیار فرد قرار می‌دهند. ارزش این نوع از کمک هزینه چیزی بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار در سال می باشد و نیازمند میانگین معدل GPA 10 یا بالاتر و مهارت عالی زبان انگلیسی است.
۳- کمک هزینه تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RA: افراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده (سوپروایزر) و اساتید استخدام شده و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجوی ذکر شده در خلال گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را صرف تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت می شود و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی خواهد انجامید. حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه باید توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشد. وظایف نیروی RA شامل کار درون دانشگاه ( On-campus ) برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری نظیر بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها، برگزاری مصاحبه‌ها و مواردی از این قبیل می‌شود. شایان ذکر است که کمک هزینه‌های تحصیلی و وظایف دانشگاهی TA و RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر ایجاد رزومه تحصیلی فوق‌العاده برای دانشجو، مزیتی ویژه برای فرد مورد نظر محسوب می‌شود.
۴- بورسیه تحصیلی شایستگی تحصیلی Merit Scholarships: این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا براساس نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی‌ دانشجو اهدا می‌گردد و تنها برای دانشجویان ممتاز در دسترس است. مقدار ارزش این نوع از بورسیه تحصیلی از ۱۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ دلار متغیر می باشد و پیشنهاد و تصمیم‌گیری در مورد آن توسط دپارتمان تحصیلی مربوطه انجام می‌پذیرد.
۵- جوایز کمک مالی Donor-Funded Awards: این نوع از جوایز مالی با ارزشی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار براساس نیاز مالی، محدوده‌های تحقیقاتی خاص و برتری تحصیلی فردی توسط دانشگاه به دانشجوی مربوطه اهدا می‌گردد.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

مهمترین دلایل عدم موفقیت در دریافت  بورسیه تحصیلی کانادا

مشکلات اقتصادی  در دنیا و همچنین تفاوت ارتباطات دیپلماتیک کشورها کمابیش در کاهش اختصاص بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی تاثیرگذار می باشد. اما به غیر از این مورد چه دلایلی موجب عدم موفقیت در اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا می باشد؟

گپ یا فاصله تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ارشد مسئله‌ای حائز اهمیت برای بخش پذیرش دانشگاه کانادا خواهد بود و در صورت وجود فاصله طولانی از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا درخواست ادامه تحصیل، پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا، به دلیل نبود دلیل قانع کننده ، رد پذیرش و درخواست بورسیه احتمال خیلی زیاد خواهد بود. اما برای مقطع دکترا این موضوع چندان تاثیرگذار نمی باشد، البته بهتر است گپ تحصیلی فرد با سوابق کاری، پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا پر شده باشد.

به طور کل در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا نمرات بالای ۱۰۰ و ۷ مدارک ایلتس و تافل مورد نیاز است.

برای دانشگاه‌های معتبر کانادا حداقل نمره ۱۷ مدنظر می باشد که در صورت پایین بودن معدل و نمرات، رد پذیرش و درخواست بورسیه اتفاق می‌افتد.

عموما دانشگاه‌های کانادا سهمیه‌های محدود بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ممتاز مقاطع ارشد و دکترا اختصاص می‌دهند و سهمیه بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی اکثرا مختص دانشجویان بومی این کشور می باشد ؛ لذا در صورتی که بخواهید از طریق بورسیه تحصیلی کانادا به تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور بپردازید، شانسی نخواهید داشت و درخواست شما رد خواهد شد.

رزومه تحصیلی و انگیزش نامه با نگارش قوی و دقیق و پرهیز از گزافه‌گویی، توصیه‌نامه مناسب و بدون اغراق از اساتید معتبر و مرتبط با رشته تحصیلی فرد جزو مواردی می باشند که در موفقیت پذیرش و بورسیه تحصیلی متقاضی تاثیر بسزایی دارد و رعایت نکردن‌شان باعث عدم موفقیت درخواست می‌شود.

با در نظر گرفتن این موضوع که حتی دانشگاه‌های دولتی کانادا نیز در مقاطع مختلف تحصیلی دارای شهریه تقریبی سالانه ۱۰۰۰۰ دلار هستند، نبود تمکن مالی کافی برای کاور هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا و وابستگی کامل فرد به مبلغ بورسیه تحصیلی و یا کار دانشجویی از عوامل تاثیرگذار در رد درخواست پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا خواهد بود.

سوالات متداول در زمینه 
بورسیه  تحصیلی 
 کانادا
✅ چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم؟
برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا باید رزومه علمی قوی داشته باشید. معمولاً ریز نمرات با معدل بالا، مقالات ISI و مدرک زبان با نمره بالا در رزومه تاثیر مثبتی دارند.
✅ آیا اسکالرشیپ همه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تامین می کند.؟
برخی از اسکالرشیپ ها ممکن است فقط بخشی از هزینه ها را پوشش دهند، برخی دیگر نیز تمامی هزینه ها اعم از شهریه و هزینه زندگی دانشجو را پوشش می دهند.
✅ تفاوت فاند یا اسکالرشیپ کانادا چیست؟
کمک هزینه های مالی که به دانشجویان تعلق می گیرد را اسکالرشیپ یا فاند می گویند. فاند به دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند پرداخت می شود اما اسکالرشیپ یا بورسیه به دانشجویان شایسته تعلق می گیرد.
برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید