مهاجرت به کانادا پس از بحران کرونا

وزیر مهاجرت کانادا آقای مارک مندسینو اخیرا طی نشست و گفت و گویی با مطبوعات کانادا گفته است “بحران کرونا به ما نشان داد که چقدر به تداوم جذب مهاجر نیازمندیم و نیروی کار مهاجر چه کمکی می تواند به اقتصاد کانادا کند. مهم این است که در دنیای امروز به نوعی مهاجرت کنیم که ایمن و قانونمند باشد و به آینده ای دست پیدا کنیم که باور داریم مهاجران مانند گذشته در آن نقش مهمی دارند.”

 

آقای مندسینو این سخنان را در پاسخ به پرسش هایی بر زبان رانده است که اخیرا تحلیلگران و منتقدین در مورد اهداف بالای مهاجرتی کانادا و سیاست های این کشور در قبال جذب مهاجر آن هم در زمانی که حتی پس از پشت سر گذاشتن بحران سلامت بحران اقتصادی بر سر کانادا سایه انداخته است مطرح کرده اند.

 

چندین دهه است که سیاست جذب مهاجر و استقبال از مهاجران رکن اساسی جامعه کانادا بوده است اما شیوه و همه گیری کرونا اخیرا خللی در آن ایجاد کرده است و تردیدهایی را در مورد درست یا غلط بودن گشودگی بیش از حد مرزهای کانادا به روی خارجی ها ایجاد نموده است. دلایل این تردیدها را می توان اقدامات دولت فدرال در مهار ویروس کرونا، نرخ بیکاری و اکراه برخی از کارگران، کارمندان و دانشجویان خارجی به سفر در روزهایی که فاصله اجتماعی و عدم قطعیت وجود دارد بر شمرد.

 

مندسینو اما خوشبین و مطمئن است که رویکرد کانادا به استقبال از تازه واردان تغییری نخواهد کرد. او می گوید: “من مطمئنم که کانادایی ها طرفدار مهاجرت هستند چرا که با آن ارتباط برقرار می کنند. مهاجرت بخشی از هویت ماست. مهاجرت در اصل یعنی مردم برای ساختن کشوری قدرتمند تر دور هم جمع می شوند و این همان چیزی است که در تاریخ کانادا دیده ایم، طی این بحران شاهدیم و امیدوارم در آینده هم خواهیم دید.”

 

گفتنی است بسیاری از بخش های اقتصاد کانادا به نیروی کار خارجی و مهاجر متکی است و طی بحران کرونا به مهاجران برای تقویت و حفظ بسیاری از خدمات اساسی نیاز است. در کانادا زنجیره های تامین غذا، یبمارستان ها و مراکز مراقبت بلندمدت و سایر بخش ها همه به نیروی کار خارجی متکی هستند. طی سال ها، مهاجرت در کانون سیاست های کانادا قرار داشته است چرا که نیروی کار را حفظ می کند، رشد اقتصادی را رقم می زند و نوآوری را تزریق می کند.

 

مندسینو احتمال اینکه در ماه نوامبر در اهداف مهاجرتی کانادا تغییراتی ایجاد شود را رد نکرده است؛ در ماه نوامبر دولت فدرال کانادا اهداف جدید خود را برای جذب مهاجر اعلام خواهد کرد. وزیر مهاجرت کانادا همچنین به مطبوعات کانادا گفته است که دولت پیوسته بر وضعیت کنونی نظارت داشته و به دنبال راهی برای بهبود فرایندهای درخواست برای اقامت دائم و مهاجرت نیروی کار خارجی موقت بوده است.

 

برای نمونه سه شنبه ای که گذشت اتاوا سیاست موقتی را اعلام کرد مبنی بر اینکه نیروی کار خارجی هنگام انتظار برای دریافت ویزای کار جدید قادر خواهد بود برای کارفرمایی کار کند که غیر از کارفرمایی است که در ویزای کارش قید شده است. اداره مهاجرت قول داده است که درخواست های متقاضیان را به جای ظرف 10 هفته ظرف 10 روز رسیدگی کند.

 

همچنین نگرانی هایی در مورد دانشجویان خارجی وجود داشت که سهم آنها در اقتصاد کانادا 21.6 میلیارد دلار است و در عین حال، قادر نیستند در ترم پاییز سال جاری که مرزها بسته خواهد بود در دانشگاه های کانادا ثبت نام کنند. دولت کانادا در صدد به بر طرف کردن این مشکل برآمده است و اخیرا اقدامات و سیاست هایی را اتخاذ کرده است که به دانشجویان خارجی اجازه می دهد کلاس های خود را به صورت آنلاین شرکت کنند. از جمله ارفاق ها و تغییرات مهمی هم که در این رابطه اخیرا انجام داده است امکان بهره مندی از ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی یا PGWP حتی در صورت شرکت در کلاس های آنلاین است.

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید