کاهش 26درصدی ویزاهای مهاجرتی کانادا در ماه مارس

تقریبا سطح مهاجرت به تمام استان های کانادا بین ماه های فوریه و مارس 2020 کاهش داشته است. دو استان نیو برانزویک (با کاهش 0 درصدی) و آلبرتا (با کاهش 8 درصدی) در این میان استثنا بوده اند. دسته مهاجرت اقتصادی نیز از کرونا آسیب دیده است مهاجرت از راه های پیوستن به خانواده و پناهندگی در هر استان نوسان داشته و بیشتر با کاهش مواجه بوده است تا افزایش.

 

آلبرتا کم ترین تغییر را در این میان داشته است؛ تنها 9 درصد مهاجران دسته اقتصادی، 8 درصد مهاجران خانوادگی و 5 درصد مهاجران از طریق پناهندگی را از دست داده است. این در حالی است که استان نیو برانزویک تنها در دسته مهاجرت اقتصادی با کاهش مواجه بوده است. مهاجرت به نیو برانزویک از طریق پیوستن به خانواده و پناهندگی به ترتیب 40 و 43 درصد کاهش داشته است.

 

در ماه مارسی که پشت سر گذاشتیم مهاجرت به استان نیو فاندلند و لابرادور نسبت به ماه فوریه افزایش 67 درصدی داشته است. در نرخ مهاجرت به این استان از طریق پناهندگی تغییری مشاهده نشد اما سطح مهاجرت اقتصادی/کاری به این استان با 53 درصد بیشترین سطح در کانادا بوده است.

 

اما کانادا علیرغم تدابیر خاصی که در مبارزه با کرونا اندیشیده است همچنان به درخواست های اقامت دائم و اقامت موقت رسیدگی می کند. اداره مهاجرت کانادا همچنان به برگزاری پذیرش های اکسپرس انتری ادامه می دهد. حتی پس از اعمال محدودیت های مسافرتی در مرزهای کانادا تا اینجای سال 2020 نسبت به سال قبل دعوتنامه های یبشتری برای متقاضیان اکسپرس انتری صادر شده است.

 

علاوه بر این طی ماه مارس، برنامه مهاجرت استانی فعالیت خود را در استان های نوا اسکوشیا، انتاریو، منیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا از ماه مارس انجام داده است. مهاجرت از طریق دسته خانواده یا Family class کمترین تاثیر را از کرونا گرفته اند. اعضای خانواده شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم کانادا در بحبحه کرونا و محدودیت های مرتبط با آن، به دلایل ضروری می تواند به کانادا بیایند.

 

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی اما بیشترین تاثیر را از کرونا داشته است و بنا به دستور کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل مهاجرت از طریق پناهندگی و اسکان پناهندگان در همه گیری کرونا متوقف شده است. اما با این وجود می توان هنوز باور داشت که سیستم مهاجرتی کانادا بهترین سیستم است و دوباره روی پای خود خواهد ایستاد.

 

آقای مارک مندیسینو وزیر مهاجرت کانادا گفته است که دولت فدرال برای حمایت از اقتصاد خود را همچنان متعهد به استقبال از مهاجران بیشتر است. از ابتدای پندمی کرونا تا کنون کانادا تعداد دعوتنامه های اکسپرس انتری را افزایش داده است. در ماه آوریل کانادا برای 11700 متقاضی اکسپرس انتری دعوتنامه صادر کرد حال آنکه در ماه قبل از آن و هنگامی که خبر از کرونا و محدودیت های آن نبود تنها از 8000 متقاضی دعوت کرد.

 

از این رو می توان امید داشت که در نیمه دوم سال جاری میلادی با عادی شدن رسیدگی های دولت فدرال و پیوستن اعضای خانواده ها به هم و صدور دعوتنامه های بیشتر برای متقاضیان اکسپرس انتری شاهد افزایش ویزاهای صادره برای اقامت دائم باشیم.

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید