آزمون GMAT

بالغ بر دو سوم دانشکده های کسب و کار در سراسر جهان، ارائه نمره قابل قبول آزمون GMAT را شرط الزامی برای ورود به دوره های تحصیلی خود می دانند.

در یک معنای کلی، آزمون GMAT یا Graduate Management Admission Test آزمونی بین المللی است که ارائه مدرک آن جهت ورود به یکی از رشته های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی در یکی از هزاران دانشگاه مرتبط با این حوزه ها در قاره های آمریکای شمالی و اروپا الزامی است.

این آزمون امروزه به عنوان یکی از معتبرترین و قابل اتکا ترین ابزارهای سنجش مهارت های فردی و ذهنی متقضیان شرکت در دوره هایی مثل MBA شناخته می شود و بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر برگزارکننده های این گونه دوره ها، نمره آزمون GMAT را به عنوان یک معیار برای ارزیابی دانشجویان متقاضی درنظر می گیرند. به واقع اهمیت این آزمون در حد و اندازه های سایر امتحانات معتبر بین المللی مثل آیلتس، تافل و GRE می باشد.

اگر شما نیز قصد شرکت در این آزمون را دارید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید!

 

قسمت های مختلف آزمون GMAT

آزمون GMAT از بخش های زیر تشکیل یافته است:

1- ارزشیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment : AWA )

این بخش از یک قسمت نوشتاری ۳۰ دقیقه ای تشکیل شده است که به دنبال یافتن مهارت شخص متقاضی در فهمیدن و واکاوی استدلال های نهفته در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. نکته قابل توجه این است که این بخش شباهتی به قسمت های نوشتاری (رایتینگ) آیلتس یا تافل ندارد و کمی پیچیده تر از آنها است. ارزیابی نوشته متقاضیان در این بخش نیز بدین صورت است که دو نمره بین 0 تا 6 توسط کامپیوتر و یک شخص تصحیح کننده به برگه امتحانی متقاضی تعلق گرفته و در نهایت میانگین این دو نمره به عنوان نمره نهایی این بخش برای فرد منظور خواهد شد.

 

2- بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)

 

مدت زمان این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه بوده و در آن اقدام به ارزیابی توانمندی های متقاضی در تحلیل منابع مختلف اطلاعاتی مانند نمودارها و جداول می‌شود. علت این امر آن است که تجزیه و تحلیل منابع داده ای، از نیازهای دنیای اطلاعات محور امروز می باشد.

 

این بخش دارای ۱۲ سوال در چهار بخش مجزا است:

 

– تفسیر بصری (Graphic Interpretation)

در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.

 

– تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis)

یک سوال با {معمولا} دو زیرسوال داده می شوند که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد، انتخاب شود.

 

– تحلیل جدول (Table Analysis)

یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.

 

– استدلال چند منبعی ( Multi-Source Reasoning )

در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات، به سوالات مربوطه پاسخ داد.

 

۳- مهارت محاسباتی (Quantitative )

 

این بخش که یکی از مهم ترین قسمت های آزمون GMAT محسوب می شود، از مجموعه ای از سوالات تحلیلی و محاسباتی ریاضیات تشکیل شده و در صدد است تا دانش ریاضیات متقاضی را در دو حوزه جبری و استدلالی ارزیابی کند. پیچیده بودن سوالات این بخش نسبت به سایر بخش ها به مراتب بیشتر احساس می شود و به همین دلیل زمان پاسخگویی به سوالات آن 75 دقیقه در نظر گرفته شده است. نمرات این قسمت در بازه ای بین 0 و 60 محاسبه می شوند و در سالیان اخیر میانگین نمرات داوطلبین در این قسمت 36 از 60 بوده است.

 

۴- مهارت کلامی (Verbal)

 

در این بخش که دشوارتر از سایر بخش ها است، باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله پاسخ گفت، توانایی های دانش زبان انگلیسی متقاضی در قالب ارائه جملات بعضا پیچیده به همراه نکاتی که نیاز به استدلال فرد دارد، سنجیده می شود. این قسمت نیز از 41 سوال 5 گزینه ای تشکیل شده که داوطلب 75 دقیقه زمان برای پاسخگویی به آنها دارد.

میانگین نمرات دواطلبان در این قسمت 28 از 60 بوده است.

 

منابع آزمون GMAT

سایت رسمی آزمون GMAT یک نرم‌افزار رایگان را جهت آمادگی برای شرکت در آزمون، در اختیار متقاضیانی که در سایت آزمون ثبت نام کرده‌اند قرار می‌دهد. در واقع، این نرم‌افزاری است که برای آزمون واقعی از آن استفاده می‌گردد، بنابراین می‌توان آن را نوعی شبیه ساز برای آزمون واقعی در نظر گرفت. شرکت‌کنندگان همچنین می‌توانند از منابع گوناگون موجود در سایت QS LEAP بهره‌مند شود. وب‌سایت رسمی آزمون (www.mba.com) نیز تمرین‌های رایگانی را به صورت هفتگی برای آمادگی هرچه بیشتر متقاضیان شرکت در آزمون ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که نرم‌افزار GMATPrep که به صورت رایگان ارائه می‌گردد نیز، جز منابع مناسب برای آزمون GMAT می‌باشد.

در قسمت ذیل نیز نام 10 مجموعه از بهترین منابع جهت موفقیت در آزمون GMAT آورده شده است:

 

The Official Guide to the GMAT Review Bundle + Question Bank + Video

 

Complete GMAT Strategy Guide Set: Manhattan Prep GMAT Strategy Guides

 

Ace the GMAT: Master the GMAT in 40 Days

 

GMAT for Dummies

 

1,138 GMAT Practice Questions: Princeton Review (Graduate School Test Preparation)

 

GMAT Test Prep

 

The GMAT Roadmap: Expert Advice Through Test Day

 

30 Day GMAT Success

 

Franklin GMAT Vocab Builder

 

GMAT Clarity: The Official Guide for GMAT Self-Study

 

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید