کار حین تحصیل در کانادا

قبل از توضیح این مطلب باید یادآور شویم هر دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید به دولت و سفارت کانادا اثبات کند که قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود در حین زمان تحصیل در کانادا میباشد.

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی میبایست برای برخورداری از شرایط کار حین تحصیل در کانادا به صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور ثبت‌نام کرده باشند و دارای مجوز تحصیلی معتبر باشند.

کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره وقت میباشد و هردانشجو میتواند تا حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شود. از آنجایی که هزینه های تحصیل در کانادا حدود 10000 دلار در سال است ( به استثنا برخی رشته ها ) کار پاره وقت در حین زمان تحصیل میتواند کمک بسیار خوبی به دانشجو در تامین مخارج تحصیل و زندگی باشد.

با این‌حال اخذ مجوز کار و انجام کار دانشجویی در کانادا تنها بخشی از هزینه‌های دانشجوی خارجی را پوشش می‌دهد، اما در عین حال تجارب ارزشمند کاری مفیدی را در خلال تحصیل در اختیار فرد قرار می‌‌دهد. با این وجود می‌توان اینطور گفت که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا در مقایسه با کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا به مراتب منطقی‌تر و مناسب‌تر است و فرد می‌تواند با کسب اطلاعات لازم و انتخاب مناسب کار دانشجویی در کانادا در هر دو عرصه تحصیلی و کاری در خاک کشور کانادا موفق عمل کند.

 

انواع کار دانشجویی در کشور کانادا

کار پاره وقت دانشجویی که در بالا توضیح داده شد به دو دسته تقسیم میشود :

کار داخل دانشگاه یا on Campus :

چنانچه یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا باشید که به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت‌نام کرده و دارای مجوز تحصیل معتبر است، بدون نیاز به داشتن مجوز کار یا ورک پرمیت میتواند مشغول کار شود.

کار های دانشجویی داخل دانشگاه به کارهایی اطلاق میشود که در محیط دانشگاه انجام میشود مانند کارکردن در کتابخانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت‌نام، مرکز ورزشی، اقامتی و مواردی از این قبیل. در این کارها کارفرما ی شما دانشگاه میباشد ..

کاردانشجویی داخل دانشگاه برای دانشجویان بین المللی ملزم به داشتن موارد زیر است :

دارای مجوز تحصیل معتبر باشد (study permit)

به صورت دانشجوی تمام وقت ثبت‌نام کرده باشد

دارای SIN معتبر باشد (شماره بیمه اجتماعی) باشد

کار خارج از دانشگاه یا off Campus:

کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus به کارهای خارج از فضای کالج و دانشگاه با کارفرمایان خارج از چارچوب دانشگاه اطلاق می‌شود. دانشجوی بین المللی در‎‌المللی در صورتی که دارای شرایط زیر باشد می‌تواند بدون مجوز کار به انجام کار دانشجویی در خارج ازدانشگاه بپردازد:

دارای مجوز تحصیل معتبر باشد (study permit)

به صورت دانشجوی تمام وقت برای یک مقطع تحصیلی ثبت‌نام کرده باشد ( در صورتی که دانشجو در آخرین ترم از سال آخر تحصیل خود قرار داشته باشد، می‌تواند حتی در صورت تحصیل پاره‌وقت، میتواند به کار حین تحصیل در کانادا بپردازد

برنامه تحصیلی فرد از لحاظ زمانی حداقل ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد و به اتخاذ مدرک معتبر تحصیلی نظیر گواهی‌نامه، دیپلم و غیره منجر شود.

دارای SIN معتبر باشد (شماره بیمه اجتماعی)

اما در صورتی که دانشجوی خارجی شامل هریک از شرایط زیر باشد مجاز به انجام کار

  نخواهد بود :

 

اگر دانشجوی انتقالی و یا مهمان باشد.

اگر در یک ورک‌شاپ و یا دوره آموزشی عمومی فاقد مدرک ثبت‌نام کرده باشد.

اگر در یک دوره یادگیری ESL/FSL زبان انگلیسی و یا فرانسوی به عنوان زبان دوم ثبت‌نام کرده باشد.

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید