شروع ترم های تحصیلی در کانادا

کشور کانادا دارای شبکه گسترده ای از دانشگاه ها و کالج ها و مدارس است و سیستم آموزشی این کشور از قوی ترین سیستم های آموزشی به حساب میآید .

این کشور هرساله از سراسردنیا دانشجوهای بین المللی زیادی را میپذیرد و خالی از لطف نیست اگر در این مقاله با ترم های تحصیلی دانشگاه ها و مدارس و کالج های این کشور بیشتر آشنا شویم. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا با دید بازتری به هنگام پذیرش اقدام کنید و با برنامه دقیق و زمان بندی صحیح پیش بروید.

 

ترم های تحصیلی دانشگاه ها و کالج های کانادا

در مورد برنامه‌ریزی تحصیل در کانادا ممکن است این سوال برای شما  پیش بیاید که هر سال تحصیلی در سیستم آموزشی عالی  کانادا چقدرطول می‌کشد؟

 باید گفت که تاریخ و روز دقیقی برای تمامی مراکز آموزش عالی مشخص نیست اما به‌طور کلی می‌توان گفت که هر سال تحصیلی در مقطع دانشگاه معمولاً از سپتامبر آغاز شده و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد.این بازه زمانی شامل دو نیمسال میشود .

اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور در ترم شهریور (سپتامبر) و دی (ژانویه) اقدام به جذب دانشجویان خارجی میکنند. در این جا پیشنهاد میشود با توجه به ورودی دانشگاه مورد نظر یک ترم جلوتر اقدام به پذیرش کنید زیرا بسیاری از دانشگاه ها زمان زیادی برای بررسی پرونده لازم دارند و همچنین برای دانشجویان بین المللی زمان اخذ ویزا قابل پیشبینی نیست.

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا در هر نیم‌سال تحصیلی، ۵ درس را انتخاب می‌کنند. به‌طور معمول برای هر رشته، به‌صورت سه ساعت در هفته برگزارمیشود. بعضی دوره‌ها (به‌ویژه دوره‌های مهندسی و علوم) نیاز به کار عملی یا کلاس‌های آزمایشگاهی نیاز دارند. بیشتر درس‌ها به صورت ۳ واحدی ارائه می‌شوند. لازم است بدانید که برخی رشته‌ها تنها ۲ نیم‌سال طول می‌کشد و تنها ۶ واحد خواهند داشت

یک نیم‌سال تحصیلی (هر ترم) که معمولاً ۵ درس دارد، دارای ۱۵ واحد است. به‌عبارتی دیگر، دو نیم سال برابر با ۳۰ واحد می‌شود، این بدان معنی است که دوره ۴ ساله دارای ۱۲۰ واحد است

برخی دانشگاه‌های کانادا، ترم بهاره (۲ ماهه) و ترم تابستانی (۲ماهه) یا ترم ۴ ماهه تابستانی را برای دانشجویان مهیا می‌سازند. در این صورت، گرچه سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی محسوب می‌شود، اما برای بعضی از رشته‌ها در بعضی دانشگاه‌ها تنها باید در ماه ژانویه ثبت‌‌نام کرد.

ترم های تحصیلی مدارس کشور کانادا

 

دانش‌آموزان درکشور  کانادا اواخر ماه اگوست آماده مدرسه رفتن می‌شودو سال تحصیلی تا اواخر ژوئن ادامه دارد . در واقع، سال تحصیلی در کانادا معمولا از هفته‌ی اول سپتامبر آغاز وتا پایان ژوئن (۱۰ ماه) به طول می انجامد.و البته تعدادی از مدارس در تمام سال دایر هستند و در تعطیلات تابستان به برنامه‌های فوق برنامه دارند..

در طول سال تحصیلی دانش‌آموزان در روز دوشنبه هفته را آغاز می‌کنند و تا جمعه روزها را در مدرسه سپری می‌کنند (به جز تعطیلات رسمی)

البته این زمان مشخص، برای مدارس خصوصی و دولتی تعیین شده است؛ مدرسه‌های شبانه‌روزی، به صورت شبانه و روزانه دایرهستند و دانش‌آموزان تنها در پایان هفته و تعطیلات رسمی می‌توانند به خانه بازگردند..

ساعت شروع مدارس ابتدایی کانادا معمولا ۸:۳۰ است و تا ساعت ۳ یا ۳:۳۰ بعدازظهر ادامه دارد. در لحظات استراحت ظهر یک ساعت برای صرف نهار اختصاص داده می‌شود. به‌طور معمول دو زنگ تفریح پانزده دقیقه‌ای در طول روز وجود دارد.

 در مقطع دبیرستان، ساعت کلاس‌ها معمولا از ۸:۳۰ صبح تا ۲:۳۰ برنامه‌ریزی می‌شود

در مدارس کانادا فعالیت‌های فوق برنامه و کلاس‌های ورزشی بعد از ساعت درسی مدرسه برنامه‌ریزی می‌شود.  کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در تعطیلات آخر هفته، یعنی روز شنبه و یکشنبه ارائه نمیگردد

برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید