برنامه ریزی سفر به آمریکا

تنظیم زمان

شما میتوانید ازطریق ویزای دانشجویی تا ۳۰روز قبل ازشروع برنامه تحصیلی تان وارد ایالات متحده آمریکا شوید. قبل ازاینکه برنامه تان پرمشغله شود،برای جبران خستگی ناشی ازتاخیر زمانی حداقل به چندروز استراحت نیاز خواهید داشت. همچنین درمورد تاریخ برگزاری جلسه آشنایی دانشگاه برای دانشجویان خارجی جویا شوید. برای شرکت در این جلسه آشنایی و سایر جلسات آشنایی برای دانشجویان، بموقع حضور داشته باشید. زیرا این برنامه ها اطلاعات مهمی را در ارتباط با الزامات و منابع دانشگاهی در اختیارشما میگذارند. اگر باید هواپیما عوض کنید، لطفاً به اندازه کافی وقت مد نظر داشته باشید. حداقل سه ساعت بین ساعت ورود وعزیمت پرواز رابط بعدی. بخاطر داشته باشید که باید تشریفات ورود را پشت سر بگذارید . و ممکن است که لازم باشد از فرودگاه یا ترمینالی به فرودگاه یا ترمینال دیگر بروید. یا احتمال دارد که پرواز ورودی شما تاخیر داشته باشد.جلوگیری از بروز مشکلات در سفر

مدت معقولی قبل از عزیمت،دفتر دانشجویان خارجی دانشگاه را از برنامه سفرتان آگاه سازید. همچنین از آنها در مورد بهترین نحوه رفتن به دانشگاه و هزینه تقریبی آن سوال کنید. اطمینان کسب کنید که ترتیبات مربوط به مسکن به مرحله نهایی رسیده باشد. از دفتر دانشجویان خارجی درمورد مسکن موقت و یاسایر ترتیباتی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید جویا شوید. مخصوصاًاگر زمانی وارد میشوید که خارج ازساعات کاری معمول دانشگاه(بطور معمول روزهای دوشنبه تا جمعه از ۹ تا ۵)است. در صورت امکان ترجیح داده میشود که طی ساعات کاری وارد شوید. نام و شماره تلفن کارمندی را دردانشگاه آمریکا برای تماس درصورت تاخیر و یابرای موارداضطراری یادداشت نموده ودر طول سفرتان به همراه داشته باشید. همچنین اطلاعات تماس با شخصی در کشورتان و همچنین شخصی در ایالاتمتحده آمریکا که در صورت نیارممکن است بتواند کمک و حمایت بیشتری به شما ارائه دهد. مانند دوست و یا کارمندی دردفتر ضمانت کننده را نیز همرا خود داشته باشید. یک بیمه مسافرتی خریداری نمایید که هزینه باطل سازی سفر و یا تاخیر را تحت پوشش قرار داده و در صورت اورژانس پزشکی هزینه آنرا در حین سفر متقبل شود. ممکن است جهت محافظت در مقابل مفقود شدن، خسارت و یا سرقت بارتان، خرید بیمه بار سفر را مد نظر داشته باشید.با هوشیاری بسته بندی کنید

در مورد محدودیت وزن و چمدانهایی که میتوانید به داخل هواپیما ببرید آگاهی کسب کنید. معمولاً میتوانید یک عدد چمدان به اندازه ای محدود و “اقلام شخصی” مانندکیف یا کوله پشتی کوچک را به همراه خود به داخل هواپیما ببرید. سایر چمدانها باید به قسمت بارتحویل داده شوند و در این خصوص محدودیتهایی درارتباط با وزن و اندازه نیز وجود دارد. فتو کپی ریز نمرات، پاسپورت، ویزا، I-20 ، و سایر مدارک مهم را بصورت جداگانه از اصل آنها ، درچمدان دستی که به داخل هواپیما خواهید برد نگهداری نمایید. 

(ممکن است فکر بدی نباشد که یک نسخه اضافی از آنها را در منزل نگهداری نمایید)

بیشتر پول اولیه تان را به صورت چک مسافرتی حمل کنید

(به مقدار کافی برای مخارج چند هفته اول تا زمانی که بتوانید حساب بانکی درآمریکا باز کنید، که ممکن است بالغ بر ۱۵۰۰$ یا بیشتر باشد.) و چنانچه نتوانید پولتان رابمحض ورود تبدیل کنید، سعی کنید که مبلغ ۱۰۰$ تا ۲۰۰ $ بصورت اسکناسهای کوچک ۱$، ۵$، ۱۰$ و ۲۰$ دلاری برایمخارج اولیه تان داشته باشید.

پیگیری بارها

فهرستی از اقلامی که در چمدان تان بسته بندی کرده اید را تهیه نمایید. که در صورت مفقود شدن چمدان به آسانی بتوانید آنرا مطالبه نمایید. در چمدانی که به داخل هواپیما حمل خواهید کرد یک دست پوشاک، لوازم آرایش و هر گونه اقلامی را که بمجرد ورود ممکن است به آن نیاز داشته باشید و نتوانید به آسانی آنرا جایگزین نمایید. من جمله تمامی مدارک حقوقی، پزشکی، یا تحصیلی را حمل نمایید. تمامی چمدانهایی را که به قسمت بار تحویل میدهید و آنهایی را که به داخل کابین هواپیما حمل می کنید در فرودگاه از سکنرها (دستگاه پوینده)رد خواهند شد و ممکن است حتی موردتفتیش قرار بگیرند. همچنین ممکن است بازرسی تصادفی انجام شود – تمامی مسافران منجمله آنهایی که تابعیت ایالاتمتحده را دارند مشمول این بازرسی ها میباشند. چه بارهایی را همراه ببریم ؟ از آنجاییکه سکنرهای بازرسی چمدان به فیلم لطمه وارد می کند، فیلم ها را در ساکهای دستی تان جای دهید. هیچ کادویی را کادوپیچی نکنید زیرا به دلیل بازرسی باز خواهد شد. چمدانها را قفل نکنید و یا فقط از قفل های تایید شده توسط مدیریت امنیت حمل و نقل (Transportation Safety Administration ) استفاده نمایید. بهتر است که موادخوراکی یا آشامیدنی در چمدانایی که به قسمت بار تحویل داده میشود نگذارید. زیرا برخیاز مواد (مانند شکلات) ممکن دستگاههایی که به منظور غربال کردن برای مواد منفجره استفاده میشوند را فعال سازد. درچمدان تان کتابها را روی هم دسته نکنید زیرا آنها در دستگاه های غربال تشخیص داده نخواهند شد. ازاینکه چه اقلامی را نمیتوان در ساک دستی حمل کرد آگاهی کسب کنید. ژل ها، مواد مایع و اسپری ها را فقط به مقادیر کمی میتوان حمل کرد اما فقط در چمدانهایی که به قسمت بار تحویل داده میشود. اقلام دیگری را که نمیتوانید درداخل ساک دستی تان حمل نمایید. شامل ناخن گیر، قیچی، تیغ، چاقوی جیبی، ابزاری همچون چکش و پیچ کوشتی، ووسائل ورزشی مانند چوب بازی گلف و یا چوب بیلیارد هستند. همچنین آگاهی از مقررات گمرکی حائز اهمیت میباشد. برخی از اقلام مستلزم اخذ جواز ویژه ای برای ورود به ایالات متحده آمریکا هستند و یا کاملاً ممنوع هستند. من جمله هر گونه دارو و مواد مخدری که در ایالات متحده آمریکا غیر قانونی محسوب شود؛ اسلحه، مهمات، و مواد منفجره (شامل آتش بازی)؛ موادی که بوی تنفرآور و یا سوزش آوری داشته باشند مانند اسپری فلفل، میوه تازه، سبزیجات، گیاهان، دانه ها و سایر مواد گیاهی تصفیه نشده؛ حیوانات غیر اهلی و یافرآورد هایی که از حیواناتی که در معرض خطر نابودی هستند تهیه شده باشد، و همچنین ماهی تازه، گوشت و غذاهای دریایی. شاید لازم باشد که از حمل موادی که تشخیص آن ممکن است برای بازرسان مشکل باشد نیز خودداری نمایید.نکات هنگام پرواز

در پروازهای آمریکا کشیدن سیگار ممنوع است. طبق قانون تمامی مسافرین باید از راهنمایی هایی که بوسیله خدمه هواپیما اعلام میشود پیروی نمایند. من جمله نشستن هنگام بلند شدن و فرود هواپیما، و هنگام گذشتن ازدست اندازهای هوایی. اگر ممکن باشد، حد اقل دو ساعت یکبار از صندلی خود بلند شوید و یا در حالت نشسته نرمش هایی را انجام دهید. نشستن دراز مدت در یکجا نه تنها ناخوشایند است اما همچنین میتواند گاهی منجر به ایجاد لخته خون های خطرناک بشود. هوای خشک هواپیما میتواند منجر به کم شدن آب بدن بشود که خود باعث تشدید خستگی ناشی از تاخیر زمانی میشود. طی مدت زمان پرواز بمقدار فراوان آب بنوشید. غذای سبک میل نمایید. و ازخوردن نوشیدنی های دارای کافئین والکل خودداری کنید. برای اینکه بتوانید بخوابید شاید بهترباشد که پنبه برای گوش، ماسک برای چشمان ویا بالشی برای گردن با خود داشته باشید. قبل از فرود هواپیما به شما یک فرم گمرکی جهت تکمیل داده خواهد شد. با در نظر گرفتن اینکه شما اقلام ممنوعه ایرا به همراه نداشته باشید، پر کردن این ورقه مشکل نخواهد بود. شما باید آنرا به مامور گمرک در فرودگاه نشان دهید.

در فرودگاه

برنامه US-VISIT اطلاعات پایه ای را در ارتباط با تمامی مسافرین غیر مهاجرتی خارجی از زمان ورودشان به ایالات متحده آمریکا پیگیری می کند. هنگام تقاضای ویزا به شما اطلاعاتی در مورد روند ثبت نام میهمانان خارجی ارائه داده میشود. به علاوه فهرستی از نقاط هوایی و دریایی “بندر ورود/بندر خروج” که مقر بازرسان برای ثبت ورود می باشد. هنگام ورود به آمریکا و خروج از آن، شما باید از یکی از این مراکز سفر کنید (اکثر فرودگاههای بزرگ بندر محل ورود هستند). به مجرد رسیدن در بندر ورود بعد از گرفتن چمدانها، تمامی میهمانان خارجی باید بسوی دفتر حفاظت مرزها و گمرکات در فرودگاه هدایت شوند. در آنجا بازرسان ماموریت دارند که از هر مسافر دو “تعیین کننده هویت از طریق بیومتریک ” گردآوری نمایند. در حال حاضر برای انجام اینکار از شما عکسی گرفته خواهد شد و انگشت نگاری الکترونیکی خواهید شد. شما همچنین مدارک سفرتان را نشان داده و از شما در مورد مدت زمان اقامت و هدف از سفرتان به ایالات متحده آمریکا سوال خواهد شد. این روند ممکن است که با بازرسی گمرکی (بازرسی برای دانستن اینکه آیا اقلامی برای اعلام نمودن دارید، و تفتیش های تصادفی چمدانها) ترکیب شده باشد. و بسته به فرودگاه ممکن است که به عنوان قدمی جداگانه انجام شود. بمجرد اینکه این مرحله راپشت سر گذاشتید به شما از طرف بازرس مدرکی برای ثبت ورود/خروج (فرم I-94 )ارائه خواهد شد. این ورقه را نگهداری نمایید زیرا هنگام خروج از کشور ملزم به ارائه مجدد آن خواهید بود. اگر یکی از چمدانهای شما نرسیده باشد،قبل از ترک فرودگاه، از طریق دفتر هواپیمایی تان شکایت نامه ای به این منظور ارائه نمایید. نام و شماره تلفن شخصی را که در این مورد به شما کمک می کند یادداشت نمایید. تا در صورت بروز مشکلاتی بتوانید با او تماس بگیرید. بعد از یافتن چمدانهای شما، دفتر هواپیمایی آنها را به نشانی تان در ایالات متحده آمریکا ارسال خواهد کرد. تمامی فرودگاهها برای کمک به مسافرین دارای غرفه های اطلاعاتی هستند. و همچنین برای هدایت تان بسوی وسائل نقلیه محلی علائمی را خواهید دید. رهنمودهایی در مورد هزینه تاکسی نیز معمولاً اعلان شده و یا توزیع میشود.

سیستم گمرک آمریکا

پس از عبور از قسمت مهاجرت چمدانهای خود را دریافت کرده و از گمرک عبور خواهید کرد. یک مامور گمرکی از شما خواهد خواست تا آنچه که به همراه خود وارد کشور می کنید را اعلام کنید. چمدانهای شما را تفتیش کرده وفرم گمرکی پرشده در هواپیما را بررسی خواهد کرد. جرائم برای پنهان کردن اقلامی که باید اعلام می شدند می تواند سنگین باشد. بنابراین صادق باشید وتمامی اقلام را اعلام کنید. (به خاطرداشته باشید که درمورد اقلام اضافی که ارسال کرده ایدیا به زودی برای شما ارسال می شود بامامور صحبت کنید.) شما می توانید اقلامی رابرای استفاده شخصی بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد آمریکا کنید.

به عنوان یک شخص غیر ساکن شما آوردن هدایایی به ارزش کل ۱۰۰دلار بدون پرداخت عوارض دارید. در صورتیکه ارزش کل این اقلام بیش از ۱۰۰دلار باشد، باید عوارض گمرکی پرداخت کنید. شما باید مبلغ پولی که به همراه دارید را اعلام کنید اما مجبور به پرداخت عوارض برآن نخواهید بود. شما می توانید مبلغ دل خواهتان را وارد آمریکا کنید. اما اگر آن مبلغ بیش از ۱۰۰۰۰$ باشد باید آنرا به مقامات گمرک گزارش دهید. آوردن برخی از اقلام ممنوع یا محدود می باشد.

 

 

مستقر شدن

بهترین روش عادت کردن به ساعات منطقه جغرافیایی جدید، پیروی از برنامه جدید و گذراندن کمی وقت در بیرون است. نور خورشید به بازنشانی “ساعت بدنی” شما کمک خواهد کرد. سعی کنید که تا ساعت خواب شبانه بیدار بمانید و بعد تا صبح در رختخواب بمانید. به مجرد ورود مشاور خارجی دانشگاه را از حضورتان مطلع سازید.

اشتراک مطلب با دوستان:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
برای مهاجرت از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید