LMIA چیست و اهمیت آن برای جاب آفر

مطالعه مقاله آموزشی درباره LMIA چیست و اهمیت آن برای جاب آفر از بلاگ مهاجرت پارسه بین الملل

LMIA یک سند مهم شغلی می باشد که برای دریافت جاب آفر کانادا بسیار قابل اهمیت است. Labour Market Impact Assessment سندی می باشد که نشان می‌دهد شغل مورد نظر یک مهاجر خارجی در کانادا چگونه می‌تواند بازار کاری این کشور را مورد تاثیر قرار دهد. در صورتی که نتیجه LMIA شما مثبت و یا حتی خنثی باشد، سازمان کار کانادا پاسخ مثبت به درخواست کارفرما برای پذیرش شغلی شما به این کشور می دهد و می‌توانید خودتان را برای مهاجرت و اقامت دائم در این کشور آماده نمایید.
گواهی LMIA به مدت شش ماه دارای اعتبار می باشد. شخصی که قصد مهاجرت از طریق دریافت جاب آفر کانادا را دارد باید دقیقا مشغول به همان کاری شود که درخواست مهاجرتی خود را طبق آن ثبت کرده است. مدت زمان کار ۴ سال می باشد و با داشتن LMIA جاب آفر خود می‌تواند در سیستم اکسپرس اینتری ۵۰ امتیاز و در مشاغلی که به صورت مدیریتی می باشند تا ۲۰۰ امتیاز دریافت نماید. 

چه مشاغلی نیازی به LMIA ندارند؟
تنها دو دلیل وجود دارد که کارفرما نیازی به گرفتن LMIA جدید ندارد: 1. اگر شما بر اساس ورک پرمیت منطبق با LMIA قبلی کار خود را ادامه می‌دهید 2. در گروه شغلی هستید که نیازی به LMIA ندارد
در شرایط زیر، باید LMIA جدید گرفته شود:
1. ورک پرمیت شما تمام شده است 2. با ورک پرمیت اپن کار می‌کنید 3. دارای جاب آفر از فردی می باشید که نام او در ورک پرمیت شما نیست

مراحل دریافت مجوز کار در کانادا بر پایه تأییدیه وزارت کار LMIA

۱. درخواست کارفرما برای گرفتن تأییدیه LMIA

کارفرمای کانادایی که قصد استخدام یک نیروی کار موقت را دارد، قبل از صدور یک مجوز کار موقت می بایست برای گرفتن مجوز کار LMIA به سازمان ESDC کانادا درخواست دهد و سپس آن را دریافت نماید. این گواهی در صورتی داده می شود که برای انجام آن شغل نتوان از هیچ یک از شهروندان یا ساکنین دائم کانادا استفاده نمود. مسئولین مهاجرت کانادا این امکان را دارند در برخی شرایط خاص، بدون تاییدیه LMIA نیز مجوز کار صادر نمایند. این شرایط به شکل زیر می باشند:

  • بودن تحت توافقنامه های بین المللی مثل توافقنامه ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
  • در شرایطی که دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در کانادا بتوانند الزامات دوره ی تحصیلی خود مانند دوره ی کو-آپ را تکمیل نمایند.
  • به همسر فردی که دارای مجوز کار می باشد و به برخی از دارندگان مجوز تحصیل کانادا، اجازه کار در کانادا داده شود. (ویزای همراه برای تحصیل در کانادا)
  • ماهیت کار به صورت خیرخواهانه و مذهبی باشد.

 

۲. دادن پیشنهاد کار موقت از سوی کارفرما

بعد از دادن مجوز کار LMIA ، کارفرمای کانادایی این امکان را دارد تا یک پیشنهاد کار موقت به نیروی کار خارجی بدهد. کارفرما باید کپی از مجوز LMIA را همراه با جزئیات نامه ی پیشنهاد کارش به نیروی کار خارجی ارسال نماید.

۳.اعلام درخواست مجوز کار از سوی نیروی کار خارجی

نیروی کار خارجی همراه با این مستندات می تواند برای گرفتن مجوز کار موقت کانادا به ESDC درخواست خود را بدهد.

اگر کارفرمای کانادایی که قرار است فرد را استخدام نماید, در استان کبک باشد، نیروی کار برای کار موقت در کبک، باید گواهینامه ی پذیرش کبک (CAQ) را نیز دریافت نماید.لازم به ذکر است پذیرش در بعضی از حرفه ها در کبک آسان شده است.

۴. صدور مجوز کار

موسسه خدمات برون مرزی کانادا (CBSA) در زمان ورود هنگامی که نیروی کار به کانادا می رسد، مجوز کار موقت کانادا را صادر خواهد نمود.

در صورت داشتن یک LMIA که در کمتر از یک سال گذشته صادر شده باشد، آیا نیازی به دریافت دوباره آن می باشد؟

هر LMIA برای مدت زمان محدودی دارای اعتبار است. اگر کارفرمای شما نیت داشته باشد برای مدت زمان طولانی تری شما را در استخدام خود نگه دارد، باید برای دریافت یک LMIA جدید درخواست دهد. وظیفه اداره کار و توسعه کانادا این می باشد که مطمئن شود هیچ شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا برای اشتغال در آن موقعیت شغلی در آن زمان وجود ندارد.

آیا کارآفرینان برای اشتغال در کانادا باید LMIA دریافت کنند؟

جواب خیر می باشد.کارآفرینان بدون داشتن LMIA میتوانند درخواست خود را برای اجازه کار صادر نمایند. هدف کارآفرینان در کانادا باید راه اندازی کسب و کاری باشد که هم مزایای اقتصادی برای کانادا داشته باشد و هم برای شهروندان کانادایی شغل ایجاد نماید.

اشتراک مطلب با دوستان:
برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید