کارت اقامت دائم کانادا (Permanent Resident Card – PR Card)

مطالعه مقاله آموزشی درباره کارت اقامت دائم کانادا (Permanent Resident Card – PR Card) از بلاگ مهاجرت پارسه بین الملل

کارت اقامت دائم کانادا (Canada PR Card) یک سند شناسایی می باشد که اثبات کننده وضعیت شما  ، بعنوان یک مقیم دائم کانادا است  و مدت زمان اقامت در کانادا برای 5 سال روی آن ثبت شده است، در صورت خارج شدن  از کانادا  ، برای  ورود مجدد به این کارت نیاز خواهید داشت . این کارت اولین بار در سال 2002 صادر شد که اطلاعات بایومتریک فرد روی آن نوشته شده است.

اعتبار کارت PR هر پنج سال منقضی می گردد ، بنابراین باید حین کنترل تاریخ اعتبار آن ، حداقل 90 روز قبل از مسافرت به خارج از کانادا ، برای صدور کارت جدید درخواست کنید.

اگر کارت PR شما گم شود و یا بسرقت رفته و یا معدوم شود، اگر در داخل کانادا باشید  بلافاصله می بایست با اداره تابعیت و  مهاجرت کانادا (CIC) با شماره تلفن 2100-242-888-1 تماس بگیرید و در صورتیکه در خارج از کانادا باشید، مراتب را می بایست به نزدیکترین دفتر صدور ویزای کانادا اطلاع دهید.

 

مراحل گرفتن کارت PR برای اولین بار و یا برای تجدید کارتی که تاریخ اعتبار آن منقضی شده باشد و یا گرفتن کارت المثنی برای کارت PR گمشده و یا سرقت شده :

 

  • فرم های تقاضای کارت اقامت دائم (PR Card) را تهیه نمایید
  • عکس مناسب برای کارت پی آر تهیه کنید. (برای مشاهده فرمت قابل قبول عکس کلیک کنید . (برای مشاهده فرمت قابل قبول عکس کلیک کنیدphoto_specification_for Permanent_resident_card)
  • راهنمای مربوطه را مطالعه و فرم درخواست را تکمیل کنید.
  • مدارک لازم را به فرم درخواست الحاق نمایید.
  • هزینه تعیین شده را پرداخت نموده و رسید اصلی را نزد خود نگهداری کنید
  • فرم درخواست و مدارک را بوسیله پست ارسال کنید.
  • به این نکته توجه کنید که بعد از صدور کارت، اداره مهاجرت این کارت را به خارج از کانادا پست نخواهد کرد. بنابراین اگر شما خارج از کانادا هستید باید درخواست Travel Document بدهید.
  • تمدید کارت PR کانادا فقط در صورتیکه کمتر از 9 ماه به پایان اعتبار آن مانده باشد امکان دارد.
دارنده کارت اقامت دائم کانادا دارای حقوق زیر می باشند:
- از مزایای قانونی و رایگان دولت کانادا که به شهروندان خود ارائه می دهد برخوردار می باشند، مثل دریافت کارت خدمات بیمه درمانی رایگان Health/Santé - هزینه تحصیل فرد یک دهم دانشجوی بین المللی می باشد. - به آساننی در هر کجای کانادا می توانند به تحصیل، اقامت و کار مشغول شوید. - می تواند به راحتی بعد از گذراندن مدت زمان مشخص (در حال حاضر 3 سال در یک دوره 5 ساله) برای دریافت پاسپورت و سیتی زن شیپی کانادا اقدام نمایید. - تحت حمایت قانونی دولت کانادا طبق قانون مصوب دولت فدرال می باشید.
دارنده کارت اقامت دائم کانادا دارای چه حقوقی نیست:
- حق رای دادن و یا انتخاب شدن در انتخابات رسمی کانادا نخواهند داشت. - امکان اشتغال در ادارات و موسسات امنیتی را نخواهند داشت.

به چه کسی “مقیم دائم کانادا” گفته می شود؟

به فردی که در پاسپورت خود دارای ویزای ورود به کانادا به عنوان مقیم دائم می باشد و به خاک کانادا وارد شده است (به اصطلاح “Land” شده است) ولی هنوز سیتی زن نشده اباشد مقیم دائم کانادا. می گویند. همچنین این فرد ممکن است مقیم دائم کشوری دیگر مثل کشور محل تولد خود باشد.

چگونگی تمدید کارت اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم PR تا 5 سال اعتبار دارد و در طول این مدت نیاز به تمدید نخواهد داشت و می توانید بارها به کانادا وارد یا خارج شوید.

فرد مقیم کانادا Permanent Resident احتمال دارد به دلیل رعایت نکردن شرایط ، اقامت خود را از دست بدهد.یکی از شرایط : حضور در کانادا به مدت 730 روز در هر 5 سال است. این مدت می تواند در داخل یا خارج کانادا محاسبه شود.برای محاسبه این مدت در خارج از کانادا فرد می بایست :

آیا کارت اقامت دائم کانادا مانند کارت آمریکا است؟

شما با گرین کارت آمریکا مجوز ورود و زندگی در آمریکا را خواهید داشت ولی با کارت اقامت کانادا حق دائمی ورود و زندگی در کانادا را خواهید داشت. هر دوی این کارت ها حق و حقوقی را به شما می دهند که دارنده آن شامل آن خواهد بود.

چگونه کارت اقامت دائم کانادا به فرد داده می شود؟

در زیر مثال هایی از روشهای کسب اقامت کانادا بیان شده است:

از طریق این برنامه شما می توانید اعضاء خانواده خود را مانند همسر، پدر و مادر را مقیم کانادا نمایید.

افرادی که سابقه کار یا تحصیل در کانادا به مدت یکسال به بالا دارند می توانند برای اقامت از این گروه اقدام نمایند.

این برنامه مربوط به افرادی می باشد که حداقل یکسال سابقه کار و آیلتس معتبر و رشته تحصیلی مورد تایید فدرال دارند.

تمام استان های کانادا دارای برنامه های جذب مهاجر و اقامت دائم هستند.

افرادی که دارای حداقل سه تا پنج سال تجربه مدیریتی و دارای پروانه کسب، پروانه پزشکی، شرکت ثبت شده، سابقه مدیریت در رده بالا و حداقل 350هزار دلار سرمایه می باشند می توانند در این روش به همراه خانواده مقیم کانادا گردند.

استان کبک به افرادی که دارای مدرک زبان فرانسه با نمره B2 هستند و سابقه کار و تحصیل دارند، اقامت دائم ارائه می دهد.

اشتراک مطلب با دوستان:
برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید