اصطلاحات و واژه نامه گرفتن پذیرش

فهرست اطلاعات درباره اصطلاحات و واژه نامه گرفتن پذیرش

اصطاحات و واژه نامه گرفتن پذیرش

Admission

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه پس از ارسال مدارک و پذیرفته شدن درخواست شما از طرف دانشگاه را Admission می‌گویند.

Admission Fee or Deposit

برخی از دانشگاه‌ها پس از ارسال پذیرش (Admission)  به متقاضی، جهت حصول اطمینان از اینکه متقاضی‌ای که به او پذیرش داده شده است .

حتما قصد تحصیل در آن دانشگاه را دارد، از وی مبلغی را تحت عنوان هزینه پذیرش یا Admission Fee یا Deposit Fee دریافت می‌کنند.

Admission Letter

پذیرش شما از سوی دانشگاه طی ارسال نامه‌ای از سوی دانشگاه رسماً اعلام می‌شود .

و که این مورد میتواند از طریق ایمیل ، پروفایل شما در آن دانشگاه و یا نامه رسمی که از طریف پست به دستتان میرسد .

Applicant
متقاضی دریافت پذیرش با عنوان Applicant شناخته می‌شود.
Application Form
شما برای درخواست دریافت پذیرش خود، باید فرمی را تکمیل کنید که به طور معمول شامل اطلاعات تماس خود و دانشگاه، نمرات، تجربه‌های کاری، فعالیت‌های آکادمیک و اجتماعی و… می‌شود. به این فرم Application Form می‌گویند.
Application Fee
هزینه بررسی درخواست مدارک متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه مقصد اپلیکشن فی نامیده می‌شود . که با کارت اعتباری (Visa Card/Master Card) یا به روش انتقال وجه بانکی قابل پرداخت است.
Apply
به اقدام برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارجی اپلای گفته می‌شود.
Awards
یکی از انواع کمک هزینه‌های تحصیلی است که به صورت جایزه یا پاداش به دانشجو تعلق می‌گیرد. و معمولا مبلغ مشخصی ندارد ولی به اندازه‌ای نخواهد بود که هزینه دانشگاه را تامین کند. در مواردی نیز ممکن است جایزه به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد.
Bank Statement
در صورتی که کمک هزینه تحصیلی به شما تعلق نگیرد، دانشگاه از شما می‌خواهد تا یک گواهی بانکی مبنی بر داشتن توانایی مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل خود برای آن‌ها ارسال کنید. (این نامه بانکی معمولا برای دانشگاههای کشور آمریکا درخواست میشود.)
Clearance
در صورتیکه متقاضی تحصیل در ایالات متحده آمریکا باشید، پس از انجام مصاحبه در سفارت،(در بیشتر موارد) می‌بایست منتظر بمانید تا فرایند بررسی سوابق و پیشینه شما توسط وزارت امور خارجه آمریکا و دیپلمات‌های مستقر در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور آغاز ‌شود. پروسه Clearance شما جهت رد یا قبول صدور ویزای شما توسط کنسولگری می‌باشد.
Conditional Admission
برخی پذیرش‌ها می‌تواند به صورت مشروط باشد. یعنی زمانی که این نوع پذیرش به شما داده ‌می‌شود. در نامه پذیرش ذکر می‌شود که لازم است دانشجو قبل از شروع دوره تحصیل در دانشگاه مورد نظر، درخواست خاصی از سوی دانشگاه مثل داشتن مدرکی یا نمره زبان (مانند تافل iBT یا IELTS) را برآورده نماید. این شرایط زمانی پیش می‌آید که به طور مثال شما تمامی شرایط را در زمان دریافت پذیرش ندارید اما تا قبل از شروع ترم تحصیلی این شرایط مهیا می‌شود.

CV

CV که مخفف Curriculum Vitae است، شناسنامه حرفه‌ای فرد به حساب می‌آید.

محدودیتی در تعداد صفحاتش وجود ندارد و هر مورد که جزئی از فعالیت‌های فرد باشد مانند مقاله، سابقه کاری، جوایز گرفته شده و غیره در آن نوشته می‌شود.

 Deadline
در فرآیند اپلای و در زمان ارائه درخواست پذیرش (Submission) با اصطلاحی به نام ددلاین (Deadline) برخورد می‌کنید.
ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است که شما می‌توانید اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را پر کرده و آن را ارائه (Submit) کنید و هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت نمایید .

Domestic Student

به دانشجویانی که تبعه همان کشوری هستند که دانشگاه در آنجا قرار دارد، دانشجوی بومی یا وطنی (Domestic) نامیده میشود.

فرم DS-160
برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا پس از دریافت فرم I-20، شما باید جهت پر کردن فرم DS-160 اقدام نمایید. این فرم، فرمی الکترونیکی و آنلاین است که باید قبل از تعیین وقت سفارت، جهت اخذ ویزای تحصیلی (F1 (تکمیل کنید.
Financial Need
کمک هزینه‌ای تحصیلی است که به دانشجویان نخبه تعلق می‌گیرد که از درجه علمی مناسبی برخوردارند اما بنا به وضعیت اقتصادی، امکان ادامه تحصیل برای آن‌ها وجود ندارد.
Fellowship
بورس تحصیلی است که در دوره دکترا و گاهی ارشد به دانشجویانی ارائه می‌شود که بر روی رشته یا موضوع خاصی تمرکز نموده‌اند.
Fund

منابع مالی‌ای که دانشجویان جهت کمک هزینه تحصیلی امکان استفاده از آنها را دارند، بسیار متنوع هستند اما به طور کلی در پروسه اپلای به هرگونه کمک هزینه تحصیلی فاند گفته می‌شود.

Graduate Student

دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا (Master , PhD )

International Student

دانشجوی بین‌المللی، دانشجویی است که دارای ملیت و تابعیتی به غیر از تابعیت کشوری است که دانشگاه در آن واقع است و جزو دانشجویان خارجی دانشگاه محسوب می‌شود.

GMAT
GMAT که مخفف Graduate Management Admission Test می‌باشد، امتحان زبان مخصوص متقاضیان مطالعات MBA یا Business Program است.
GRE General
آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که ممکن است دانشگاه از متقاضیان مقطع فوق لیسانس و دکترا درخواست کنند.
GRE Subject
آزمون زبان انگلیسی مخصوص متقاضیان اپلای برخی از رشته‌ها مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر، ادبیات انگلیسی، زیست شناسی و روان شناسی و… است.
I-20 Form
در صورتی که از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش گرفته باشید، از طرف دانشگاه یک فرم کاغذی به نام I-20 برای شما صادر می‌شود که برای حضور در سفارت و پرداخت هزینه SEVIS به این فرم نیاز دارید.
IELTS و TOEFL iBT
اصلی ترین آزمون‌های عمومی و بین المللی زبان انگلیسی هستند که داشتن نمره یکی از آنها برای اپلای دانشگاه‌ها مورد نیاز است.
Merit- Based Scholarships
نوعی از کمک هزینه تحصیلی است که همان‌طور که از نام آن پیداست براساس شایستگی به شما اعطاء می‌گردد. جهت احراز شایستگی برای دریافت این کمک هزینه لازم است از نظر علمی در سطح بالایی باشید.
MRV Fee
هزینه‌ای که برای تعیین وقت سفارت آمریکا می‌بایست پرداخت نمایید، MRV Fee نامیده می‌شود. که مخفف Machine Readable Visa می‌باشد.
Official Transcripts
منظور از این واژه ریز نمرات شماست و برای اپلای لازم است ریز نمرات و دانشنامه خود را ترجمه کنید و جزو مدارک خود داشته باشید.
Pick-Up

پس از صدور ویزای آمریکا و یا کانادا از شما خواسته می‌شود که جهت دریافت ویزا به سفارت مراجعه کنید تا ویزا ضمیمه گذرنامه شما شود.

به این امر پیکاپ ویزا گفته می‌شود. پیکاپ ویزا می‌تواند علاوه بر خودتان از طریق نماینده شما و یا شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند، نیز انجام پذیرد.

Professionals

بورس تحصیلی است که با عنوان کمک هزینه مهارت‌های خاص به افرادی که در حرفه خاصی مهارت کامل و کافی دارند و صاحب مدال و مدارک خاص هستند، اعطا می‌گردد

Ranking

از جمله عواملی که در انتخاب دانشگاه برای اپلای حائز اهمیت است، رنکینگ یا رتبه دانشگاه‌ مورد نظر در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها می‌باشد.

Recommendation Letter

LOR یا توصیه نامه از طرف اساتید فعلی شما ارائه می‌شود. این توصیه‌نامه معمولا به صورت فرم مشخصی است که در آن سوالات معینی وجود دارد و استاد آن فرم را تکمیل می‌کند. برای دریافت توصیه‌نامه سعی کنید استادهایی را انتخاب کنید که با شما آشنایی بیشتری دارند.

Research Interests

به زمینه‌های علمی و پژوهشی مورد علاقه استاد شما که با آن برای اپلای ارتباط برقرار کرده‌اید، گفته می‌شود. برای انتخاب استاد می‌بایست این علائق را بشناسید و سعی کنید زمینه مشترکی با وی داشته باشید.

(Research Assistantship (RA

به دانشجویانی که برای انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد خود، کمک هزینه‌ای از طرف وی دریافت می‌کنند، RA گفته می‌شود.

Requirements

شرایط و ملزوماتی است که متقاضی اپلای باید برای دریافت پذیرش، دارای آن شرایط باشد. در بیشتر موارد، قسمت اصلی اطلاعات مورد نیاز شما در بخشی از وب‌سایت دانشگاه با همین عنوان (Requirements) یافت می‌شود.

Resume

سندی است که باید مجموعه‌ای از قابلیت‌ها، توانمندی‌ها، تجربه‌ها و افتخارات تحصیلی را در قالبی بسیار مناسب نمایش دهد و معمولا ۱ تا ۲ صفحه است. در رزومه باید سعی شود بخش‌های مرتبط با زمینه مورد نظر برای اپلای ذکر شود.

Scholarship

بورس تحصیلی یا Scholarship نوع دیگری از کمک هزینه‌های مالی به دانشجویان محسوب شده که برای رشد تحصیلی شخص در نظر گرفته می‌شود. اما برای دریافت آن، باید دارای شرایط تحصیلی و علمی در سطح بالایی باشید. این کمک هزینه بیشتر برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته می‌شود.

(Student Exchange Visitor Information System Fee (SEVIS Fee
برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آمریکا شما ملزم به پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان SEVIS Feeهستید که باید رسید آن را در روز مصاحبه به سفارت ارائه دهید. این هزینه ۲۰۰ دلار آمریکا میباشد.
(Statement Of Purpose (ُSOP
SOP یا انگیزه‌نامه در واقع نامه‌ای است که شما در آن اهداف آکادمیک خود از ادامه تحصیل و برنامه‌های خود برای آینده و همچنین تجربیات مرتبط را به بهترین نحو بیان خواهید کرد.
SEVIS ID
کدی است که در فرم I-20 شما نوشته شده است و در واقع شناسه فرم شما محسوب می‌شود و شما برای ادامه فرایند ویزا به آن نیاز دارید.
Student Residence

مقصود از این کلمه محل اقامت شما می‌باشد که می‌تواند خوابگاه درون دانشگاه، خوابگاه بیرون دانشگاه، خانه‌های اجاره‌ای در شهر و انواع آن باشد.

(Teaching Assistantship (TA

به دانشجویانی که برای دریافت کمک هزینه تحصیلی وظایفی همچون برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی و ارائه آزمایشگاه‌ها را بر عهده دارند، TA گفته می‌شود.

Tuition

نوعی از فاند به صورت Tuition به دانشجویان اختصاص داده می‌شود .

که تنهاشامل هزینه واحددرسی یاهمان شهریه دانشگاه شده وبه صورت تخفیف‌های ۲۵ الی ۵۰درصدی از کل شهریه اعطاء می‌شود.

Unconditional Admission

درصورت کامل بودن تمامی مدارک شمابرای اپلای،پذیرش غیرمشروط دریافت خواهید کرد.

این به معنی آن است که  پذیرش شما قطعی بوده و دیگر نیازی به ارائه مدارک بیشتر ندارید.

Visiting Student

به معنای دانشجوی مهمان یادانشجویی است که برای مدت زمان کمتراز یک‌سال دردانشگاه دیگری برای انجام پروژه یاپژوهشی خاص حضورمی‌یابد.

Undergraduate Student

دانشجوی دوره کارشناسی (لیسانس)

Waiver
کمک‌های مالی مانند پرداخت هزینه خوابگاه یاپرداخت هزینه ۱واحد درسی ویا هزینه شرکت دریک بازدید علمی را Waiverمی‌نامند. که بسته به شرایط در هر دانشگاه، این کمک مالی برای دانشجو در نظر گرفته میشود .
(World Education Services (WES
برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نیاز به ارزیابی مدارک تحصیلی است، یکی از معتبرترین سازمان‌های “ارزیابی مدارک تحصیلی موسسه WES“می‌باشد. شما میبایست قبل از انتخاب هر دانشگاهی مکاتبات لازم را انجام دهید زیرا حدودا این پروسه ۲۷۰ دلار هزینه دارد.
برای ویزای تحصیلی از وی‌پارسه راهنمایی بگیرید