نحوه محاسبه نمره در آزمون GRE

آزمون GRE جدید، سبک خاصی در نمره دهی دارد. آزمون  GRE به دو روش نمره داده می شود . ابتدا بخشهای کلامی و کمی که متشکل از یک تست سازگار با کامپیوتر هستند ، این بدین معنا است که سوالاتی که به داوطلبان داده میشود تا حدی وابسته به پاسخهایی هستند که داوطلب برای سوالات  بخش پیشین در نظر گرفته است .تعداد سوالاتی که در هر کدام از این دو بخش به طور صحیح پاسخ داده شده اند چیزی است که نمره خام نامیده می شود.

 

سپس نمره خام به نمره درجه بندی شده تبدیل می شود این نمره درجه بندی شده درجات مختلف سختی در میان مدلهای مختلف تست شده را محاسبه می کند. نمره درجه بندی شده برای بخشهای کلامی و کمی از ۱۳۰-۱۷۰ نمره می باشد. بخش نوشتاری تحلیلی توسط  کامپیوتر  E-Rater و  سپس یک ممتحن تعلیم دیده و بصورت دستی نمره داده می شود.

 

ممتحن به پاسخ های بخش نوشتاری در یک مقیاس کلی از ۶ نمره خواهند داد. چنانچه نمراتی که کامپیوتر و ممتحن به این بخش می دهند بیشتر ا ز یک درجه متفاوت باشد آنگاه یک ممتحن سوم این بخش را نمره می دهد اگر نمره هایی که دو ممتحن اول در نظر گرفته اند بیشتر از یک درجه تفاوت نداشته باشد آنگاه از هر دو نمره میانگین گرفته و بطرف نزدیکترین نمره گرد می شود. یک نمره واحد برای کل بخش گزارش می شود و این نمره از ۶-۰ و خواهد بود.

 

در هر آزمون ممکن است بخشی (نمره ای به آن تعلق نمی گیرد) پس از بخش نگارش تحلیلی به صورت نا مشخص در بین سوالات اصلی قرار بگیرد که به آن Unscored Section می گویند.

در هر آزمون ممکن است بخشی (نمره ای به آن تعلق نمی گیرد) در پایان آزمون با هدف تحقیقاتی گنجانده شود که به آن Research Section می گویند.

اگر در بخشی به هیچ سوالی پاسخی داده نشود، هیچ نمره ای به آن بخش تعلق نخواهد گرفت.

 

کاربرد نمره GRE در پذیرش ها

بسیاری از دانشکده های تحصیلات تکمیلی در آمریکا به نتایج GRE به عنوان بخشی از فرایند پذیرش نیاز دارند. GRE آزمونی استاندارد است که هدف آن سنجش توانایی های تمام فارغ التحصیلان در تکالیفی با ماهیت دانش عمومی، صرف نظر از رشته تخصصی آن ها است. GRE باید میزان پرورش مهارت های لغوی و ریاضی فرد را در زمینه تفکر انتزاعی در دوران تحصیلی کارشناسی اندازه گیری کند.

 

بر خلاف سایر آزمون های استاندارد پذیرش (نظیر SAT، LSAT و MCAT)، کاربرد و اهمیت نمرات GRE نه تنها از یک دانشکده به دانشکده ای دیگر بلکه از یک دپارتمان به دپارتمانی دیگر و از دوره ای به دوره دیگر کاملاً متفاوت است. دوره هایی در موضوعات هنرهای آزاد ممکن است فقط نمره لغوی متقاضی را در نظر بگیرند در حالی که دوره های ریاضیات و علوم ممکن است فقط توانایی ریاضی فرد را در نظر بگیرند؛ با وجود این، از آنجایی که اکثر متقاضیان دوره های تحصیلات تکمیلی ریاضیات، علوم یا مهندسی نمرات ریاضی بالایی دارند حتی نمره لغوی نیز می تواند به عاملی موثر در این دوره ها تبدیل شود. پذیرش در دانشکده های تحصیلات تکمیلی به ترکیب پیچیده ای از چندین عامل مختلف بستگی دارد. دانشکده ها توصیه نامه ها، انگیزه نامه، معدل، نمره GRE و غیره را در نظر می گیرند. برخی از دانشکده ها از GRE در تصمیمات پذیرش استفاده می کنند اما در تصمیمات ارائه کمک مالی خیر؛ برخی دیگر از GRE برای انتخاب نامزدهای دریافت بورسیه و کمک هزینه استفاده می کنند اما برای پذیرش خیر. در برخی موارد، GRE ممکن است یکی از پیش نیازهای عمومی برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی باشد که دانشگاه آن را تعیین کرده است در حالی که دپارتمان های خاص اصلاً نمرات آن را در نظر نگیرند. دانشکده های تحصیلات تکمیلی معمولاً اطلاعاتی را درباره نحوه بررسی نمره GRE در تصمیمات پذیرش و ارائه کمک مالی و میانگین نمرات دانشجویان پذیرفته شده قبلی ارائه می کنند. بهترین راه برای آگاهی از نحوه ارزیابی نمره GRE در فرایند پذیرش یک دانشکده یا دوره خاص تماس گرفتن با شخص مسئول تصمیم گیر مربوط به دوره خاص مورد نظر است (نه دانشکده تحصیلات تکمیلی).

 

 یک جمع بندی کلی در مورد نمره GRE که آورده اید و برای پذیرش دانشگاه ها، لازم دارید، می تواند یه صورت زیر باشد:

 

۱. GRE با مجموع زیر ۳۰۰: حتما دوباره امتحان بدهید.

 

۲. GRE بین ۳۰۰ تا ۳۱۰: می توانید ریسکش رو بپذیرید اما توصیه می شود که دوباره امتحان بدهید.

 

۳. GRE با مجموع مابین ۳۱۰ تا ۳۱۵: در محدوده معقولی هستید. احتمالا بر اساس نمره GRE بهانه ای برای رد کردن و ندادن پذیرش نداشته باشند. سعی کنید بقیه مدارک لازم مانند توصیه نامه ها یا CV  به بهترین شکل ممکن آماده شده باشد.

 

۴. GRE ۳۱۵ به بالا: شانس خوبی دارید و بالای میانگین قرار گرفتید. توصیه می شود حتما روی بقیه مدارک لازم با وسواس کار کنید چون امکان دارد پذیرش شما را ۲۰-۳۰ مرتبه از لحاظ Ranking دانشگاهی بهبود بخشد.