هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا سالانه ۲۸۰۰۰ الی ۴۰۰۰۰ هزار دلار می باشد ، اما با توجه به مقدار بودجه سرمایه گذاری شده توسط دولت آمریکا در زمینه علم و تحصیل و تحقق، اکثر دانشجویان مقطع دکترا در زمینه علوم و مهندسی مبلغ قابل توجهی از بودجه دریافت می کنند، که این مقدار بودجه می تواند ناشی از تدریس(استادیار) و یا تحقیق روی یک موضوع خاص باشد، این یک فرصت طلایی برای دانشجویان در مقطع دکترا می باشد زیرا که آنها نه تنها درآمد کسب می کنند بلکه آنها cvخود را نیز پیشرفته تر می کنند.

 

میزان اجازه کار برای دانشجویان دکتری :

دانشجویان در مقطع دکترا اجازه کار به صورت پارت تایم ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته را دارا هستند که در طول تعطیلات تبدیل به ۴۰ ساعت در هفته نیز می شود.

 

هدف از مقطع دکتری :

برای پذیرش در مقطع دکترا (مقطع پژوهشی) که بالاترین مدرک اعطایی در رشته تحصیلی پژوهش گرایی می باشد سعی در این دارد که دانشجو را برای تدریس و پژوهش دانشگاهی آماده سازد.

 

اخذ مدرک دکترا چند سال زمان می برد ؟

 اصولا مستلزم ۳ تا ۶ سال تحصیل به صورت مستمر بعد از مقطع کارشناسی ارشد می باشد ، بسته به رشته ی دانشجو و پایان نامه ای که دانشجو انتخاب می نماید ، رساله دکترا یک تحقیق فشرده می باشد که برای اخذ مدرک تکمیل شد.

 

شرایط پذیرش مقطع تحصیلی دکترا در کشور آمریکا چیست ؟

 

کمک هزینه  برای افراد بین المللی متقاضی  تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا به خصوص برای افرادی که دارای مدارک دانشگاهی مقاطع لیسانس  و فوق لیسانس ازدانشگاهای غیر از  کانادایی و آمریکایی هستند، آسان نیست.

برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا ، فرد حتما باید ابتدا دانشگاه و دانشکده محل تحصیل خود را انتخاب نماید زیرا که دیده شده بسیاری از پرونده های دانشجویان به دلیل عدم انتخاب محل تحصیلشان ، توسط هییت علمی رد شده است.

به منظور اینکه در مقطع دکترا تمرکز بیشتر روی فعالیت های تحقیقاتی می باشد، درس های آموزشی این دوره و فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و تخصصی اساتید عملا روی بخش های خاصی متمرکز می باشد، در نتیجه چنان چه پیشینه تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی و موضوع پژوهشی رساله مقطع دکترا که در برنامه ارایه می شودstatement of intrest مناسب با تخصص اساتید و دانشکده و همچنین اعضای هییت علمی دانشگاه قرار نگیرد، پرونده دانشجو مردود اعلام می گردد.

 

چه مدارکی برای برای پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور آمریکا مورد نیاز است ؟

مدرک کارشناسی ۴ ساله با معدل حداقل ۱۵

مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل ۱۶

حداقل ۳ توصیه نامه از استاید مقاطع قبلی(یک بیانیه تحقیق و یک رونویسی از دانشگاه اصلی)

تهیه statement of interest متناسب با رشته تحصیلی

(IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)مدرک زبان انگلیسی

مدرک GRE با نمره ۷۰۰ (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )

مدرک GMAT برای رشته های مالی، بیزنس و مدیریت و حسابداری

 

مرحله بعد از تهیه مدارک مورد نیاز چیست ؟

 در این مرحله دانشکده ها و کمیته های علمی پرونده های دانشجویان را در جلسات پذیرش دانشجویی بررسی می کنند و در مورد تک تک پرونده ها تصمیم گیری می نمایند، که در این مرحله به اندازه ظرفیت به بهترین و برترن متقاضیان پذیرش مقطع دکترا اعطا می شود ، البته این نکته قابل توجه می باشد که پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در آمریکا معمولا بین ۳ تا ۱۵ نفر می باشد، به دلیل اینکه دانشگاها امکان پذیرش تمامی متقاضیان مقطع دکترا را ندارند ، تنها پرونده هایی مورد توجه و پذیرش قرار می گیرد که دارای شرایط برتر و بهتری نسبت به سایر پرونده ها باشد، اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور آمریکا بدون داشتن مدرک زبان به صورت مشروط امکان پذیر نمی باشد.

 

چه عوامل دیگری به اخذ  پذیرش در مقطع دکترا در آمریکا به متقاضی کمک می کند؟

 

مقالات علمی منتشر شده در نشریات بین المللی

شرکت افراد  در کنفرانس ها، سمینارها بین المللی و ارایه کتاب یا مقاله

داشتن مقاله علمی ،پژوهشی به زبان انگلیسی

تالیف کتاب

دارا  بودن جایزه خوارزمی و …