ایالات متحده  از سپتامبر ۲۰۱۱سختگیری های ویژه ای را برای صدور انواع ویزا اعمال کرده به طوری که قبل از تمام اشخاص خارجی به کشور، ابتدا از تمکن مالی کافی او برای پوشش دهی هزینه تحصیل  را بررسی می کند و سپس از وجود شواهد کافی دال بر برگشت او به وطنش، اطمینان حاصل می کند.

در ایالات متحده، ویزا توسط وزارت امور خارجه (اختصارا DoS) و سفارت ها و کنسولگری های آن صادر میشود. (DHS) یا وزارت امنیت کشور بر آژانس های مهاجرتی و سازمان حفاظت از مرزها نظارت میکند. و سازمان مهاجرت (ICE) مسئول نظارت بر هر فردیست که از مرزهای آمریکا وارد خاک آن میشود.

 

ویزای F-1 : ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان بین المللی بعد از گرفتن پذیرش از موسسات آمریکا نیاز به ویزای F-1 (غیر مهاجرتی) یا همان ویزای تحصیلی آمریکا دارند که برای گرفتن آن ابتدا باید فرم های تقاضا را پر کنند ، هزینه آن را پرداخت کنند و مصاحبه های مورد نیاز را انجام دهند . در این صورت، سازمان مسئول، یک پروفایل (SEVIS = Student and Exchange Visitor Information System) I-20 صادر میکند که برای اخذ ویزای F-1 ضروری است.

در صورت داشتن  ویزای F-1 دانشجو می تواند ۲۰ ساعت در هفته در سال اول تحصیل خود کار نیمه وقت تنها در محدوده دانشگاه انجام دهد.

 بعد از یک سال ، اگر دانشگاه اجازه بدهد، می تواند کار خارج از حریم دانشگاه هم انجام دهد. البته این کار معمولا برای افرادی است که نیاز به دوره کارآموزی یا انترنی دارند. دانشجویان دارای ویزای F-1 آمریکا همچنین امکان بهره مندی از ۱۲ ماه آموزش عملی اختیاری را دارند(OPT).

 دانشجویان رشته های علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضی یا سایر رشته ها ممکن است تا ۲۹ ماه امکان آموزش عملی اختیاری را داشته باشند. ویزای F-2 مربوط به همسر دارنده ویزای F-1 بوده و اگر همسر دارنده F-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا بدهد. فرزندان با داشتن ویزای F-2 در صورتی که قصد تحصیل در مدارس K-12 را داشته باشند، نیازی به تغییر ویزا نخواهند داشت.

 

ویزای J-1 یا ویزای اقوام درجه یک دارندگان ویزای j1

افرادی هستند که مایل اند برای تبادلات فرهنگی به آمریکا مهاجرت کنند و  یا از طرف کشور مبدا از لحاظ مالی حمایت شده اند، این دسته از افراد برای ادامه تحصیل در آمریکا نیاز به ویزای توریستی J-1 دارند. دانشجویان با ویزای J1 واجد شرایط ۱۸ ماه آموزش دانشگاهی هستند (سه سال، در مواردی که رساله دکتری داشته باشند). ویزای J-2 مربوط به همسر یا فرزندان دارای ویزای J-1 بوده و با این ویزا آنها نیز میتوانند در آمریکا تحصیل کنند.

سازمان هایی مانند  DHS/ ICE در صورت وجود گرفتاری های مالی برای فرد می توانند اجازه کار خارج از محیط دانشگاه در آمریکا را بعد از یک سال  صادر کنند.

 

ویزای M-1

 

ویزای M-1 به دانشجویانی اعطا میشود که در دوره های کاری ثبت نام کرده باشند. با داشتن این ویزا اجازه کار کردن ندارید. ویزای M-2 نیز مربوط به همسر دارنده ویزای M-1 خواهد بود. اگر همسر یا فرزند دارنده M-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا را بدهد.

 

چند نکته مهم درباره آمریکا که باید بدانید  :

 

سومین کشور دنیا از نظر وسعت و جمعیت

بزرگترین اقتصاد جهان با پیشرفته ترین تکنولوژی

اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی

دارای وسیع ترین گزینه های تحصیلی شامل گزینه های عمومی، کاری و …

دارای برخی از با کیفیت ترین موسسات آموزشی