مهاجرت استارتاپ به کانادا STARTUP VISA IMMIGRATION

دولت کانادا پس از یک دوره پنج ساله آزمایشی، مهاجرت Startup Visa Immigration را دائمی کرد. اکنون اداره مهاجرت کانادا مایل

است تا حد ممکن تعداد زیادی متقاضی در این گروه بپذیرد.

این روش مهاجرت بر آن است که افراد مبتکر و کارآفرین طرح های تجاری ای را در کانادا آغاز کنند که شامل این خصایص باشند:

 • مبتکرانه باشند
 • برای کانادایی ها ایجاد اشتغال کنند
 • در سطح جهانی قابل مطرح شدن باشند

 

مهم ترین و اصلی ترین بخش فرآیند مهاجرت از روش استارتاپ

 

قدم اول برای اقدام از این روش این است که فرد قصد راه اندازی یک واحد تجاری در کانادا داشته باشد که دارای خواص زیر است:

 • هر متقاضی مهاجرت باید حداقل ۱۰ درصد سهام شرکت را داشته باشد
 • در خصوص سهامی که حق رای دارند سهم متقاضیان مهاجرت از شرکت تأسیس شده در مجموع بیش از ۵۰ درصد باشد
 • متقاضی مهاجرت به کانادا نقشی اساسی در مدیریت واحد تجاری در داخل خاک کانادا داشته باشد
 • بخش اساسی فعالیت های این واحد تجاری/شرکت در داخل خاک کانادا باشد
 • این واحد تجاری در کانادا به صورت یک شرکت سهامی Incorporation ثبت شود

نکته بعدی و شاید مهم ترین و سخت ترین بخش کار این است که طرح این فعالیت تجاری باید توسط یک سازمان مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا مورد حمایت قرار بگیرد. سازمان های مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا به سه دسته عمده تقسیم می شوند و بسته به آنکه با کدام دسته کار کنید، انتظارات اداره مهاجرت متفاوت است.

 دسته اول این سازمان ها، (و سخت ترین گروهی که می توان با آنها کار کرد) در اصطلاح Venture Capital (ریسک-سرمایه) نام دارند. این دسته شامل سازمان های بزرگ مالی کانادایی است.

 اگر هر کدام از این سازمان ها حاضر بشوند در طرح متقاضی (یا متقاضیان) حداقل ۲۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنند، آن وقت می توان این طرح را به اداره مهاجرت معرفی کرد. سازمان های مورد تأیید اداره مهاجرت در گروه Venture Capital (ونچر کپیتال) شامل سازمان های زیر است.

دسته دوم این سازمان ها، که کمی کار کردن با آنها آسان تر است Angel Investor (سرمایه گذار-فرشته؟) نامیده می شوند. اعضای این دسته از سازمان ها باید حاضر شوند که در طرح متقاضی حداقل ۷۵ هزار دلار کانادا سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر سازمان های زیر در این دسته قرار می گیرند.

دسته سوم این سازمان ها، در اصطلاح انکوباتور تجاری Business Incubators نامیده می شوند. این سازمان ها طرح های جدید را بررسی می کنند و اگر از نظر آنها مورد تأیید باشند قبول می کنند که این طرح ها را حمایت و به رشد آنها کمک کنند. بر عکس دو گروه قبلی این دسته نه تنها در طرح متقاضی سرمایه گذاری نخواهند کرد بلکه ممکن است برای پذیرش طرح متقاضی مبالغ هنگفتی دریافت کنند. این مبالغ صرف خدماتی نظیر شرکت در دوره های آموزشی خاص، کمک به برنامه ریزی مالی شرکت، کمک به برنامه ریزی مارکتینگ و تبلیغات شرکت و … خواهد شد. نوع انتظارات انکوباتورها بستگی به خود انکوباتور و شرایط طرح ارائه شده توسط متقاضی خواهد داشت. در حال حاضر فهرست انکوباتورهای مورد تأیید اداره مهاجرت به شرح زیر است.

دقت داشته باشید که بدون تأیید توسط یکی از سازمان های فوق (تحت شرایط تعیین شده توسط اداره مهاجرت)، نمی توان برای مهاجرت از روش استارتاپ اقدام کرد. شاید ۸۰ درصد کل انرژی ای که در این روش صرف می شود، گرفتن تأییدیه فوق باشد. در ضمن فهرست های فوق مستقیم از وبسایت اداره مهاجرت دریافت شده است و هر زمان ممکن است تغییر کند.

 

مراحل روش مهاجرتی استارتاپ (استارت آپ)

به طور کلی مراحل به شرح زیر است:

 1. در نظر گرفتن یک طرح مناسب که پتانسیل شرایطی که در ابتدا گفتیم را داشته باشد و همین طور احتمال تأیید توسط یکی از سازمان های فوق را داشته باشد.
 2. تعیین شرکای طرح (چه متقضای مهاجرت و چه کسانی که در کانادا شریک این طرح خواهند بود).
 3. نگارش یک طرح تجاری (بیزینس پلن)جامع که طرح را از همه جوانب تشریح می کند
 4. ارائه این طرح به یکی از سازمان های مذکور که منجر به امضای توافق دوجانبه Commitment Certificate و دریافت تأییدیه از یکی از آنها Letter of Support بشود
 5. پر کردن فرم های مهاجرتی و ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت به منظور دریافت اقامت دائم Permanent Residency این کشور
 6. پذیرش تقاضا توسط اداره مهاجرت پس از قبول کردن طرح مورد نظر، انجام آزمایشات پزشکیو بررسی پیشینه متقاضی

شرط زبان و میزان سرمایه گذاری

متقاضیان مهاجرت از این روش باید به وسیله شرکت در آزمون های مورد تأیید اداره مهاجرت نشان بدهند که سطح زبان آنها حداقل معادل CLB 5 است. برای اثبات این مسأله باید طبق جدول زیر در حداقل یکی از آزمون های زیر شرکت کنند و حداقل نمره ایشان معادل ارقام ارائه شده در این جداول باشد.

 

صحبت کردن گوش دادن خواندن نوشتن نام آزمون
۵٫۰ ۵٫۰ ۴٫۰ ۵٫۰ IELTS General آیلتس جنرال
۵ ۵ ۵ ۵ CELPIP-G سلپیپ
۲۲۶ ۱۸۱ ۱۵۱ ۲۲۶ TEF تف

 

متقاضی باید هنگام ارائه مدارک به اداره مهاجرت نتیجه یکی از سه آزمون فوق را ارائه کند و در هر زیر گروه حداقل نمراتی که در بالا ملاحظه می کنید را آورده باشد. متأسفانه راه جایگزینی بجز شرکت در یکی از آزمون های آمده در جدول فوق وجود ندارد.

در این روش مهاجرتی متقاضی باید نشان دهد که در حساب بانکی خود حداقل مبالغی را دارد اما اگر کسی به شدت متمول نباشد، تقریباً غیر ممکن است که بتواند از این روش مهاجرت اقدام کند.

گرفتن ویزای کار

متقاضیان این روش مهاجرت می توانند حتی پیش از آنکه اقامتشان صادر شود به کمک ویزای کار Work Permit وارد کانادا بشوند و طرح خود را آغاز کنند.

 برای گرفتن ویزای کار این شرایط  الزامی است :

 1. در اداره مهاجرت پرونده کارفرما تشکیل بدهند و هزینه آن را پرداخت کنند (در حال حاضر ۲۳۰ دلار کانادا)
 2. به جز استان کبک می توانند در هر استان کانادا زندگی کنند .
 3. از طرف یکی از سازمان هایی که در بالا آمد نامه حمایتی Letter of Support دریافت کرده باشند و با آن سازمان قرارداد دوجانبه Commitment Certificate امضا کرده باشند
 4. به اندازه یک سال زندگی خود و خانواده خود در کانادا پول در حساب بانکی داشته باشند (یعنی حداقل دو برابر ارقام آمده در جدول پول مورد نیاز)