۲۶ تا از دانشگاه های کانادا در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند که از این میان ۴ تا از آنها در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند و ۹ تا از آنها در رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. در اینجا وضعیت تعدادی از برترین ها را شرح میدهیم.

۱- University of Toronto

دانشگاه Toronto که به عنوان بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا شناخته می شود و در سال جاری جایزۀ سی و یکمین دانشگاه در جهان را دریافت کرده است. دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده و حدود ۸۸،۷۰۰۰ دانشجو در سه دانشگاه خود در تورنتو دارد و به نوآوری های تحقیقاتی خود مانند کشف انسولین و سلول های بنیادی مشهور است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

۲- McGill University

دانشگاه McGill در سال ۱۸۲۱ تاسیس شده است و حدود ۴۰،۵۰۰ دانشجو دارد که ۲۵۵ درصد آن‌ها بین‌المللی می‌باشند. این دانشگاه در مونترال واقع شده و دارای بیشترین تعداد دانش‌پژوه (۱۴۲) و برندگان جایزه نوبل (۱۲) در میان همه دانشگاه‌های کانادا است. همچنین در سال ۲۰۱۸ رتبه ۳۲ در جهان را کسب کرده است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

۳- University of British Columbia

دانشگاه British Columbia در سال جاری دارای شش مکان است و دارای رتبه ۵۱۱ در جهان رتبه بندی جهانی می‌باشد، اما در عین حال سومین دانشگاه در کانادا است. این دانشگاه در ونکوور و کلوونا در بریتیش کلمبیا واقع شده است و حدود ۶۲،۹۰۰ دانشجو دارد، که شامل ۱۴،۴۳۴ دانشجوی بین المللی از ۱۶۲ کشور است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

۴- University of Alberta

دانشگاه Alberta در سال ۱۹۰۸ تاسیس شد و در شهر ادونتن واقع شده است. این دانشگاه ۳۷۸۳۰ دانش آموز از ۱۴۳۳ کشور را ثبت‌نام می‌کند و سالیانه حدود ۱۲٫۳ میلیارد دلار در سرمایه گذاری اقتصاد آلبرتا تاثیر دارند. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

 

۵- Université de Montréal

در رتبه ۱۳۰ در جهان قرار دارد، دانشگاه ایالتی با بالاترین رتبه کانادا و یکی از ۱۰۰ کارفرمای برتر در منطقه مونترال است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ تاسیس شد و یکی از فعال‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که درآمد حاصل از تحقیقات این دانشگاه بیش از نیم میلیارد دلار دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

 

۶- McMaster University

دانشگاه McMaster ، در سال ۲۰۱۸ در ۹ مکان به رتبه ۱۴۰ در جهان رسیده، در ابتدا در سال ۱۸۸۷۷ در تورنتو تاسیس شد، ولی به همیلتون، انتاریو در سال ۱۹۳۰ نقل مکان کرد. مک مستر محل ۷۰ مرکز تحقیقاتی و موسسات است و به ویژه به‌خاطر مدرسه پزشکی خود مشهور است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

 

۷- University of Waterloo

همچنین دانشگاه University of Waterloo در Waterloo واقع شده است. این دانشگاه در سال جاری در رتبه ۱۵۲۲ در جهان قرار دارد و یکی از جوانترین دانشگاه های کانادا است و در سال ۱۹۵۷ درهای خود را باز کرد. امروزه ۳۶،۶۷۰ دانشجو دارد که ۳۷٪ فارغ التحصیلان خارج از کانادا می‌باشند. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

 

۸- Western University

دانشگاه وسترن در لندن واقع در انتاریو است. قبلا به عنوان دانشگاه وسترن انتاریو شناخته شده بود، دانشگاه در سال ۱۸۷۸۸ تاسیس شده و در حال حاضر حدود ۲۸،۸۰۰ دانش آموز دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

۹- University of Calgary

دانشگاه Calgary در سال ۲۰۱۸ رتبه ۲۱۷ در جهان را دارد، اما در سال گذشته جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر کانادا نبوده است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است و دارای پنج محوطه دانشگاهی است که یکی از آنها در قطر است و محل تولد انواع اختراعات قابل توجهی است که از جمله آنها نورچپی (Neurochip یک تراشه (مدار یکپارچه / ریزپردازنده) است که برای تعامل با سلول های عصبی طراحی شده است.) میباشد.
 ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

 

۱۰- Queen’s University

دانشگاه Queen’s در سال ۲۰۱۸ در رتبه جهانی در رتبه ۲۲۴ جهانی قرار دارد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا است که در سال  ۱۸۴۱ تاسیس شد(۲۶ سال پیش از تاسیس کانادا). امروز، Queen’s حدود ۲۲،۴۶۱ دانش آموز دارد که ۱۰٪ آنها بین المللی هستند. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )

باقی دانشگاه های کانادا تا رتبه ۲۵

۱۱- Simon Fraser University- رتبه ۲۴۵ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۲-Dalhousie University- رتبه ۲۷۹ در جهان را به خود اختصاص داده است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۳-University of Ottawa- رتبه ۲۸۹ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۴-University of Victoria-رتبه بندی مشترک ۳۴۶ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات)
۱۵-Laval University- رتبه ۳۷۸ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۶-Concordia University- در رتبه بندی ۴۳۱-۴۴۰ قرار دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۷-York University- در سطح جهان ۴۴۱-۴۵۰ قرار دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۸-University of Saskatchewan- در رتبه جهانی ۴۵۱-۴۶۰ قرار دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۱۹-University of Guelph- در سطح جهان ۴۹۱-۵۰۰ قرار دارد. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۰- Université du Québec- رتبه ۵۰۱-۵۵۰ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۱- university of Manitoba – رتبه ۵۵۱-۶۰۰ در جهان است. ( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۲-Université de Sherbrooke – دارای رتبه جهانی ۶۰۱-۶۰۵( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۳-University of Windsor – رتبه جهانی ۶۵۱-۷۰۰( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۴-Memorial University of Newfoundland- رتبه جهانی ۷۰۱-۷۵۰( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )
۲۵-Ryerson University- رتبه جهانی ۸۰۱-۱۰۰۰۰( مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات )