بیزنس اینسایدر- داشتن مدرک فوق لیسانس بیزنس (ام بی اِی MBA)، می‌تواند برای فارغ التحصیلان این رشته مزایایی چون افزایش حقوق، ساختن شبکه‌ای وسیع از روابط تجاری و فرصت‌های تازه به همراه داشته باشد، اما مدرسه‌ی اعطا کننده‌ی این مدرک نیز تأثیر چشمگیری بر مقدار این مزایا دارد. 

در ششمین رده بندی‌مان برای برترین مدارس عالی بیزینس، نگاهی داشته ایم به ۶۰ موسسه ی همواره تراز اول ارائه دهنده ی برنامه های ام بی ای، و آن‌ها را بر اساس آخرین داده های موجود در پنج شاخص روبرو ارزیابی کرده ایم: خوشنامی (که با بررسی سالانه ی نظرات خوانندگان‌مان تعیین شده)، حقوق فارغ التحصیلان در شروع کارشان، میزان اشتغال (درصد فارغ التحصیلان شاغل، تا پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ التحصیلی‌شان)، میانگین نمره ی آزمون جیمت (GMAT)، و شهریه و مخارج.
جدیدترین بازنگری در شیوه‌ی رده‌بندی باعث شد جابجایی های قابل‌توجهی در رتبه ها ایجاد شود و جایگاه صدر به مدرسه‌ی وارتون دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania’s Wharton School) برسد. در بین مدارس خارج از ایالات متحده نیز، مدرسه‌ی بیزنس لندن (London Business School) با رتبه ی ۱۲ بالاترین جایگاه را از آن خود کرد. 

در این قسمت ۲۵ رتبه برتر را برایتان آورده ایم.

۲۵. دانشگاه جورج‌تاون ـــ مدرسه‌ی بیزینس مک‌دونا (Georgetown University — McDonough School of Business)

hariri

موقعیت: واشینگتن، دی‌سی (Washington, DC)

میانگین حقوق شروع: ۱۰۸،۸۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۹۲

جرج‌تاون، قدیمی‌ترین دانشگاه کاتولیک و یسوعی آمریکاست که در سال ۱۷۸۹ پایه‌گذاری شده است. مدرسه‌ی بیزنس این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ افتتاح شد و برنامه‌ی ام بی ای اش در ۱۹۸۳ آغاز به کار کرد. در پی دریافت کمک ۳۰ میلیون دلاری از سوی رابرت امت مک‌دونا (Robert Emmett McDonough) ـــ یک بیزنسمن موفق و فارغ‌التحصیل مدرسه‌ی امور خارجه‌ی جرج‌تاون ـــ این اسم به مدرسه داده شد. برنامه‌ی ام بی ای این مدرسه، موردعلاقه‌ی استخدام‌کنندگان وال‌استریت است. ۸۶ درصد فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۵ پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شدند و ۳۳ درصدشان در بخش مالی مشغول شدند.

۲۴. دانشگاه نوتردام ـــ کالج بیزنس مندوزا (University of Notre Dame — Mendoza College of Business)
dome-aerial-1440x900

موقعیت: نوتردام، ایندیانا (Indiana)

میانگین حقوق شروع: ۱۰۸،۲۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۸۲

کالج بیزنس مندوزای نوتردام، دارای یکی از بزرگترین شبکه‌های فارغ‌التحصیلان در جهان است که باعث می‌شود دانشجویان با گستره‌ی وسیعی از فرصت‌های شبکه‌ای و روابط بیزنسی در تماس باشند. برنامه‌ی “فشرده و موقت (interim intensive)” ام بی ای این کالج، دانشجویان را به مدیران شرکت‌های مشهور معرفی می‌کند تا از آنان بیاموزند و به آنان در حل مسائل حقیقی بیزنس کمک کنند. مندوزا همچنین برای دانشجویان دچار اختلالات (exceptional students) که دارای مدرک لیسانس بیزینس یا دارای تجربه‌ی کاریِ مرتبط هستند، یک برنامه‌‌ی ام بی ای یک‌ساله و فشرده دارد.

۲۳. دانشگاه امِری ـــ مدرسه‌ی بیزینس گویزوئِتا (Emory University — Goizueta Business School)
Jessica-Schneider-BusinessSchool-1

موقعیت: آتلانتا، جورجیا

میانگین حقوق شروع: ۱۱۳،۳۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۷۸

مدرسه‌ی بیزینس گویزوئِتا نام مرحوم روبرتو سی. گویزوئٍتا، مدیر ارشد اجرایی کوکاکولا در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۷ را بر خود دارد. این مدرسه که در سال ۱۹۱۹ پایه‌گذاری شد و برنامه‌ی ام بی ای خود را در ۱۹۵۴ آغاز کرد، در سال ۱۹۹۴ گویزوئِتا نام گرفت و پیاده کردن فلسفه‌ی بیزنس او ـــ پرورش افرادی حرفه‌ای که با ایجاد تغییر در روش بیزنس شرکت‌شان، ارزش آن را بالا می برند ـــ یکی از رسالت‌های اصلی آن است. از آمارها بر می‌آید که جدی گرفتن این رسالت، ارزشش را داشته: ۹۴ درصد دانشجویان این مدرسه‌ی بیزنس، پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند.

۲۲. دانشگاه کارنِگی ملون ـــ مدرسه‌ی بیزنس تِپِر (Carnegie Mellon University — Tepper School of Business)
482-main4

موقعیت: پیتسبورگ، پنسیلوانیا (Pittsburgh, Pennsylvania)

میانگین حقوق شروع: ۱۱۵،۳۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۸۷

فارغ‌التحصیلان تپر در یکی از این چهار بخش اصلی شرکتی مشغول به کار می‌شوند: بازاریابی، فاینانس، مشاوره، و عملیات. مرکز شغلی این مدرسه به  دانشجویان کمک می‌کند تا با شرکت‌ها در تماس باشند، با استخدام‌کنندگان بالقوه دیدار کنند، و شبکه‌ی روابط خود را بسازند. دانشجویان این مدرسه درشرکت‌های مهمی چون گلدمن ساکس، آی بی ام، گوگل، بنک آو اَمریکا (Bank of America) و ولز فارگو مستقیماً استخدام می‌شوند.

۲۱. دانشگاه تگزاس در آستین ـــ مدرسه‌ی بیزنس مک‌کومبس (University of Texas at Austin — McCombs School of Business)
mccombs2_767x400

موقعیت: آستین، تگزاس

میانگین حقوق شروع: ۱۱۳،۸۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۹۴

مدرسه‌ی بیزنس مک‌کومبس دارای تیمی از کارکنان است که همگی خود را وقف وصل کردن دانشجویان به استخدام کنندگان و کمک به آنان در ساختن شبکه‌ی خود کرده اند. فارغ‌التحصیلان این مدرسه در شرکت‌های سطح بالایی همچون اپل، جنرال الکتریک، مایکروسافت، ولز فارگو، و جی‌پی‌مورگان چیس شاغل می‌شوند. شایان ذکر است که دارندگان مدرک ام بی ای از دانشگاه تگزاس در آستین، وارد شبکه‌ای متشکل از بیش از ۹۲۲ هزار فارغ‌التحصیل این مدرسه در سراسر جهان می‌شوند.

۲۰. دانشگاه کارولینای شمالی ـــ مدرسه‌ی بیزینس  کِنَن فلَگلِر (University of North Carolina — Kenan-Flagler Business School)
UNC_Kenan-Flagler_Business_School_1

موقعیت: چپل هیل (Chapel Hill)، کارولینای شمالی

میانگین حقوق شروع: ۱۰۸،۶۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۰۱

مدرسه‌ی بیزنس کنن فلگلر، در کنار دروس ضروری خود، فرصت‌های وسیع و گوناگونی برای یادگیری تجربی در بیزینس، فایننس و دیگر شاخه‌ها گنجانده است. این مدرسه به ویژه برای کسانی خوب است که می‌خواهند در بخش غیرانتفاعی تجربه‌اندوزی کنند. برنامه‌ی اعضای بُرد غیرانتفاعیِ (Nonprofit Board Fellows Program) کنن فلگلر، دانشجویان ام بی ای را برای شش ماه در بوردهای غیرانتفاعی مدیران قرار می‌دهد. دانشجویان در این شش ماه، فرصت شناخت رهبری‌های سطح بالا را می‌یابند. دانشجویان این مدرسه توانسته اند با سازمان‌هایی چون هبیتت فور هیومنیتی (Habitat for Humanity)، اُور چیلدرنز پلِیس (Our Children’s Place)، و اینوایرنمنتال ایجوکیشن فاند (Environmental Education Fund) همکاری کنند. 

۱۹. دانشگاه کمبریج، مدرسه‌ی تجارت جاج (University of Cambridge — Judge Business School)
2016_news_mbarankings-883x432

موقعیت: کمبریج، بریتانیا

میانگین حقوق شروع: ۱۰۸،۹۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۹۰

اگر چه ۸۹ درصد دانشجویان، پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند، اما ۹۵ درصدشان در این مدت پیشنهاد کار دریافت می‌کنند. برنامه‌ی یک ساله‌ی ام بی ای کمبریج، دانشجویان را در بیزینس سنتی، فایننس و دیگر شاخه‌های شرکتی غوطه‌ور می‌سازد. به علاوه، آنان را وارد جمعیت استارتاپ‌های تکنولوژی منطقه‌ی اطراف کمبریج ـــ معروف به سیلیکون فن (Silicon Fen) ـــ می‌کند. دانشجویان کلاس ام بی ای این مدرسه گوناگونند و از بیش از ۴۰ کشور در شش قاره به اینجا می‌آیند.

۱۸. اینسیَد (INSEAD)
Insead-Brand1-600x300

موقعیت: فونتنبلو (Fontainebleau)، فرانسه

میانگین حقوق شروع: ۹۴،۱۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۰۱

اینسید، دارای پردیس‌هایی در فرانسه، سنگاپور، و ابوظبی است و برنامه‌ی ام بی ای این مدرسه، به دانشجویانِ فرهنگ‌های مختلف، رهبری و نوآوری را می‌آموزد. اینسید با هزینه‌ی ۶۹،۷۰۰ دلاری برای شهریه و مخارج، یکی از به‌صرفه‌ترین مدارس بیزینس در جهان است. سال گذشته ۴۲۲٪ فارغ‌التحصیلان در بخش شرکتی مشغول به کار شدند و تعداد فزاینده‌ای از آنان در تکنولوژی مشغول شدند. آمازون و گوگل جزو ۱۰۰ استخدام‌کننده‌ی برتر آنان بودند.

۱۷. دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (یو سی ال ای) ـــ مدرسه‌ی بیزنس اندرسون (University of California at Los Angeles — Anderson School of Management)
img.php_

موقعیت: لس آنجلس، کالیفرنیا

میانگین حقوق شروع: ۱۱۴،۴۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۱۳

مدرسه‌ی بیزینس اندرسون یو سی ال ای به خود می‌بالد که «آینده را می‌نگرد و طبق آن برنامه‌ریزی می‌کند.» در راستای این هدف، این مدرسه وارد یک شراکت آکادمیک با گوگل شده تا دانشجویان بتوانند رویکرد پیشروی گوگل در ارزیابی مارکتینگ و بازگو کردن تجربیات شخصی (storytelling) را بشناسند. بیشتر فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۴ (۲۸،۳٪) در صنعت تکنولوژی مشغول شدند، صنعتی که فارغ‌التحصیلان معروفی از این مدرسه، چون سوزان وویچیتسکی (Susan Wojcicki) مدیر ارشد اجرایی یوتیوب، و شماری از مدیران اجرایی گوگل را در خود دارد.

۱۶. دانشگاه نیویورک ـــ مدرسه‌ی بیزینس استرن (New York University — Stern School of Business)
16-new-york-university--stern-school-of-business

موقعیت: نیویورک سیتی، نیویورک

میانگین حقوق شروع: ۱۱۲،۱۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۲۰

برنامه ی ام بی ای استرن تمرکز بسیاری بر روی استقلال دانشجو دارد، و دانشجویانش می‌توانند از بین گزینه‌هایی از بانکداری و املاک گرفته تا بازاریابی کالاهای لوکس،یک، دو یا سه مورد را انتخاب کنند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، در شرکت‌هایی شامل گروه مشاوره‌ی بوستون (Boston Consulting Group)، ان بی سی یونیورسال (NBCUniversal)، مورگان استنلی (Morgan Stanley)، و بربری (Burberry) مشغول به کار می‌شوند.
این مدرسه، نام خود را از میلیاردر بزرگ دنیای املاک، لئونارد استرن (Leonard Stern) که مدرک ام بی ای خود را در سال ۱۹۵۹ از همین دانشگاه دریافت کرده، و در ساخت بنای جدید مدرسه‌ی بیزینس دانشگاه، ۳۰ میلیون دلار کمک کرده است، دارد.

۱۵. دانشگاه کرنل ـــ مدرسه‌ی فوق لیسانس بیزنس جانسون (Cornell University — Johnson Graduate School of Management)
15-cornell-university--johnson-graduate-school-of-management

موقعیت: ایتاکا، نیویورک

میانگین حقوق شروع: ۱۱۸،۹۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۹۱

در دوره‌های یک و دو ساله ی ام بی ای این مدرسه، دانشجویان در برنامه‌ی غوطه‌خوری شرکت می‌کنند، که در آن، یک ترم را به واسطه‌ی دروس اختیاری، بازدید از مکان‌ها، و مطالعات موردیِ واقعی، صرفاً به تمرکز بر روی یک مسیر شغلی ویژه، از جمله تکنولوژی دیجیتال یا سرمایه گذاری بانکی می‌گذرانند.
این مدرسه نام خود را از اس. سی. جانسون (S.C. Johnson)، مؤسس شرکت جهانی کالاهای خانگیِ جانسون، دارد. اس. سی. جانسون، ۲۰ میلیون دلار به این مدرسه کمک کرد، که این مقدار در زمان خود یک رکورد بود.

۱۴. دانشگاه میشیگان ـــ مدرسه‌ی بیزنس راس (University of Michigan — Ross School of Business)
14-university-of-michigan--ross-school-of-business

موقعیت: ان آربر (Ann Arbor)، میشیگان

میانگین حقوق شروع: ۱۱۸،۳۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۰۴

مدرسه‌ی بیزنس راس می‌کوشد فرصت‌هایی برای پیشرفت در شغل را به دانشجویان ارائه ‌دهد و در این راه، از ۵۰ تیم دونفره از مربیان برای کمک به آنان استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۵ صدها شرکت معروف از این مدرسه دیدار کردند و بیش از چهارهزار مصاحبه با دانشجویان انجام دادند تا آنان را برای کارآموزی یا به طور تمام‌وقت استخدام کنند. این مصاحبه‌ها ثمربخش بود: کلاس ۲۰۱۵، در تعدادی از شرکت‌های برجسته از جمله دیلویت (Deloitte)، مک‌کنزی اند کمپانی، ولز فارگو، جنرال میلز (General Mills)، و مایکروسافت مشغول به کار شدند.

۱۳. دانشگاه دوک ـــ مدرسه‌ی بیزنس فوکوآ (Duke University — Fuqua School of Business)
DukeFuqua_Exterior_main2

موقعیت: دورهام (Durham)، کارولینای شمالی

میانگین حقوق شروع: ۱۱۹،۱۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۶۹۶

نود و چهار درصد دانشجویان تمام‌وقت ام بی ای مدرسه‌ی بیزنس دوک، پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شدند. پنج استخدام‌کننده‌ی برتر فارغ‌التحصیلان این مدرسه عبارتند از دیلویت، گروه مشاوره‌ی بوستون، مک‌کنزی اند کمپانی، مایکروسافت و پرایس واترهاوس کوپرز. دیلویت به تنهایی طی سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ پنجاه دانشجوی این مدرسه را برای کار و کارآموزی استخدام کرد.
فوکوآ همچنین تعدادی برنامه‌ی دوگانه شامل JD/MBA (با مدرسه‌ی حقوق دانشگاه دوک)، MD/MBA (با مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه دوک)، وMPP/MBA (با مدرسه‌ی سیاست عمومی دانشگاه دوک) ارائه می‌دهد.

۱۲. دانشگاه لندن ـــ مدرسه‌ی بیزینس لندن (ال بی اس) (University of London — London Business School)
12-university-of-london--london-business-school-lbs

موقعیت: لندن، بریتانیا

میانگین حقوق شروع: ۱۱۹،۲۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۰۱

دانشگاه لندن، بار دیگر بهترین دانشگاه خارج از ایالات متحده در لیست ماست. با در نظر گیری اینکه ۷۵٪ از ۵۰۰ شرکت جهانی برتر در لندن پایه‌گذاری شده است، این مدرسه برای شرکت‌های چندمیلیتی‌ای مانند گروه مشاوره‌ی بوستون و مک‌کنزی اند کمپانی، حکم یک معدن طلای استخدام و شبکه‌سازی را دارد.
علاوه بر کسب مدرک ام بی ای، دانشجویان باید از مدرن لنگوویچ سنتر (Modern Language Centre) در کینگز کالج لندن (King’s College London) نیز یک مدرک تسلط بر زبان دوم (از بین ۱۵۵ زبان ارائه شده) بگیرند.

۱۱. دانشگاه ویرجینیا، مدرسه‌ی بیزنس داردن (University of Virginia — Darden School of Business)

The Darden School of Business at the University of Virginia in Charlottesville, VA. Photo/Andrew Shurtleff

The Darden School of Business at the University of Virginia in Charlottesville, VA. Photo/Andrew Shurtleff

 

موقعیت: شارلوتزویل (Charlottesville)، ویرجینیا

میانگین حقوق شروع: ۱۱۹،۸۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۰۶

مدرسه‌ی بیزنس داردن، یکی از برترین برنامه‌های کارآفرینی ام بی ای را در بین مدارس بیزنس ارائه می‌دهد و سالانه یک میلیون دلار به بورس تحصیلی اختصاص می‌دهد و آموزش‌هایی بسیار ویژه مانند ونچر کپیتال بوتکمپ (Venture Capital Bootcamp)، که یک ورکشاپ سه روزه با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در کسب و کار‌های تازه‌تأسیس است، برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. نود و سه درصد فارغ‌التحصیلان پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند، و بیشترین درصد این اشتغال (۳۳٪) به شرکت‌های مشاوره‌ای چون بین اند کمپانی و ای. تی. کیارنی (A.T. Kearney) اختصاص داشت.

۱۰. دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ـــ مدرسه‌ی بیزینس هاس (University of California at Berkeley — Haas School of Business)
10-university-of-california-at-berkeley--haas-school-of-business

موقعیت: برکلی، کالیفرنیا

میانگین حقوق شروع: ۱۲۱،۸۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۱۵

هاس که پس از هاروارد قدیمی‌ترین مدرسه‌ی بیزینس جهان است، نام والتر هاس (Walter Haas) را بر خود دارد که مدرک لیسانسش را از برکلی گرفته بود و تا پیش از مرگش در سال ۱۹۷۹، شرکت لوی اشتراوس اند کمپانی (Levi Strauss & Co) را به بزرگترین تولیدکننده‌ی پوشاک در جهان تبدیل کرد. هاس از تنوع قابل‌توجهی در کلاس‌های ام بی ای خود برخوردار است. معمولاً ۳۰٪ از دانشجویان هر دوره، از زنان تشکیل می‌شود، سال گذشته ۳۷٪ دانشجویان، بین المللی بودند و ۳۶٪ آنان اقلیت (آمریکایی‌های دارای رگه‌ی آفریقایی، اسپانیولی، آسیایی یا بومی) بودند.

۹. دانشگاه ییل ـــ مدرسه‌ی بیزینس ییل (Yale University — Yale School of Management)
img0

موقعیت: نیوهیون، کنتیکت

میانگین حقوق شروع: ۱۱۹،۱۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۱۳

هر دانشجوی ام بی ای مدرسه‌ی بیزنس ییل باید یک دوره‌ی مطالعه‌ی جهانی (global studies) را بگذراند و می‌تواند دوره‌اش را از بین این موارد انتخاب کند: دوره‌ی تجربه‌ی بین‌المللی (International Experience course)، دوره‌ی شبکه‌ی جهانی (Global Network Courses)، هفته‌های شبکه‌ی جهانی (Global Network Weeks)، یا گذراندن یک ترم کامل در یک مدرسه‌ی پارتنر. به گزارش ییل، ۱۴.۲٪ دانشجویان کلاس ۲۰۱۵۵ در شرکت‌های خارجی استخدام شدند و ۳۰٪ همه‌ی فارغ‌التحصیلان در فایننس و حسابداری مشغول به کار شده اند. 

۸. کالج دارتموث ـــ مدرسه‌ی بیزینس تاک (Dartmouth College — Tuck School of Business)
8-dartmouth-college--tuck-school-of-business

موقعیت: هانوفر، نیوهمپشایر

میانگین حقوق شروع: ۱۲۳،۹۰۰ دلار

میانگین  نمره‌ی جیمت: ۷۱۶

۱۰۰٪ دانشجویان کلاس ۲۰۱۶ پس از گذراندن اولین سال خود در این مدرسه، کارآموز تابستانی شدند و تجربیات مستقیم به دست آوردند. ۹۵ درصد دانشجویان ۲۰۱۵۵ پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی در شرکت‌های مهمی مانند بین اند کمپانی، گلدمن ساکس، سامسونگ، دیلویت، و بارکلیز کپیتال (Barclays Capital) مشغول به کار شدند.

۷. دانشگاه کلمبیا ـــ مدرسه‌ی بیزینس کلمبیا (Columbia University — Columbia Business School)
7-columbia-university--columbia-business-school

موقعیت: نیویورک سیتی، نیویورک

میانگین حقوق شروع: ۱۲۷،۶۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۱۵

دانشجویان به محض ورودشان به کلمبیا شبکه و جامعه‌ی خود را در جهان بیزینس می‌سازند، و این تا حدی مرهون سیستم اجتماع (cluster system) این مدرسه است، که آنان را در اجتماع‌هایی از ۶۵ تا ۷۰ دانشجو قرار می‌دهد که همه‌ی واحدهای ضروری شان را با هم می‌گذرانند. همچنین در بین فارغ‌التحصیلان کلمبیا مغزهای فایننسی چون وارن بافت (Warren Buffett) مدیر ارشد اجرایی برکشایر هثوی (Berkshire Hathaway) و سلی کراچک (Sallie Krawcheck) مدیر سابق بنک آو اَمریکا به چشم می‌خورد.

۶. دانشگاه نورث‌وسترن ـــ مدرسه‌ی بیزینس کیلاگ (Northwestern University — Kellogg School of Management)
FE_2010_Graduates

موقعیت: اوانستون (Evanston)، ایلینوی

میانگین حقوق شروع: ۱۲۱،۵۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۲۴

مدرسه‌ی بیزینس نورث‌وسترن در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ پایه‌گذاری شد، اما در سال ۱۹۷۹ و پس از کمک ۱۰ میلیون دلاری جان ال. (John L.) و هلن (Helen) کلاگ ـــ وارثان خانواده‌ی کلاگ، صاحب شرکت معروف غلات ـــ این نام را گرفت.
تأکید این مدرسه بر تجربه‌ی بین‌المللی است. آزمایشگاه رشد بین‌المللیِ (International Growth Lab) این مدرسه، دانشجویان را در کنار دانشجویان اِساده‌ی بارسلونا و علم و صنعت هنگ کنگ جمع می‌کند تا راهکارهایی برای حل مسائل یک بیزینس بین‌المللی جهان واقعی خلق کنند. کلاگ همچنین یک برنامه‌ی فشرده‌ی یک ساله ی ام بی ای برای دانشجویانی که پیشینه‌ای در بیزینس دارند ارائه می‌دهد.

۵. موسسه‌ی فناوری ماساچوست (ام آی تی) ـــ مدرسه‌ی بیزینس اسلون (Massachusetts Institute of Technology — Sloan School of Management)
5-massachusetts-institute-of-technology--sloan-school-of-management

موقعیت: کمبریج، ماساچوست

میانگین حقوق شروع: ۱۲۶،۳۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۱۶

موسسه‌ی فناوری ماساچوست نه تنها بهترین کالج آمریکاست، بلکه یکی از بهترین مدارس بیزینس را دارد. مدرسه‌ی بیزینس اسلون که سال گذشته صدمین سالگرد تأسیسش را جشن گرفت، سه شاخه را در ام بی ای ارائه می‌دهد: مدیریت کسب و کار، کارآفرینی و نوآوری، و فاینانس. به گزارش اسلون، ۹۳ درصد دانشجویان ۲۰۱۴، پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی در شرکت‌هایی مانند ادوبی (Adobe)، مایکروسافت، گوگل، و فیسبوک مشغول به کار شدند و ۷.۴٪ آنان کسب و کار خود را راه اندازی کردند.

۴. دانشگاه استنفورد ـــ مدرسه‌ی بیزینس استنفورد(Stanford University — Graduate School of Business)
102493309-481651505.530x298

موقعیت: پالو آلتو (Palo Alto)، کالیفرنیا

میانگین حقوق شروع: ۱۳۳،۴۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۳۳

استنفورد امسال برای اولین بار نتوانست اولین یا دومین مدرسه‌ی برتر بیزینس در لیست ما باشد، زیرا اشتغال فارغ‌التحصیلانش، اگرچه هنوز قابل ستایش است، با ۸۶ درصد، پایین‌تر از بسیاری از مدارس درجه یک بود و نسبت به سال گذشته‌ی خود ۶ درصد افت داشت. خود استنفورد دلیل این افت را «گلچین کردن بیش از پیش» دانشجویانش می‌داند.

فارغ‌التحصیلانی که شاغل شدند، حقوق‌هایی دریافت کردند که تمامِ ۱۳۲،۱۵۰ دلار پرداخت‌شده برای دوره‌ی دوساله را جبران می‌کند. استخدام‌کنندگان برترآنان عبارتند از فیسبوک، یاهو، یلپ (Yelp)، و شماری از دیگر شرکت‌های تأسیس شده در سیلیکون ولی.

۳. دانشگاه هاروارد ـــ مدرسه‌ی بیزینس هاروارد (اچ بی اس) (Harvard University — Harvard Business School)
hbs-hbx

موقعیت: کمبریج، ماساچوست

میانگین حقوق شروع: ۱۳۱،۶۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۲۵

قدیمی‌ترین برنامه‌ی ام بی ای جهان که در مدرسه‌ی بیزنس هاروارد، اغلب بهترین‌شان نیز هست. اما امسال، هزینه‌ی سنگینِ ـــ ۱۴۱،۹۰۰ دلار ـــ آن و درصد اشتغال عالی اما نه سرآمد ـــ ۹۱۱ درصد در سه ماه پس از فارغ‌التحصیلی ـــ دست به دست هم دادند تا این مدرسه رتبه‌ی اول و دوم لیست را از دست بدهد. میانگین حقوق شروع کار بالای فارغ‌التحصیلان، اعتبار استخدام کنندگان آنان، و شبکه‌ی فارغ‌التحصیلان زنده‌‌ی اچ بی اس با بیش از ۴۴ هزار نفر، همچنان آن را یکی از بهترین مدارس بیزنس برای دانشجویان می‌کند. کادر فارغ‌التحصیلان موفق اچ بی اس ـــ که پر است از سیاستمداران، مدیران ارشد اجرایی، و میلیاردرها ـــ کادری بی‌رقیب است: مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg) شهردار سابق نیویورک سیتی ، جرج دبلیو. بوش رئیس جمهور سابق ، جیمی دایمن (Jamie Dimon) مدیر ارشد اجرایی جی‌پی‌مورگان چیس، میت رامنی (Mitt Romney) فرماندار سابق ماساچوست ، شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg) مدیر ارشد عملیات فیسبوک، استیو شوارتزمن (Steve Schwarzman) مدیر ارشد اجرایی بلک‌استون (Blackstone)، و مگ ویتمن (Meg Whitman) رئیس اچ پی، همگی از فارغ‌التحصیلان این مدرسه اند.

۲. دانشگاه شیکاگو ـــ مدرسه‌ی بیزینس بوث (University of Chicago — Booth School of Business)
ProjectImage

موقعیت: شیکاگو، ایلینویز

میانگین حقوق شروع: ۱۲۵،۰۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۲۶

اگرچه مدرسه‌ی بیزینس بوث در بین گران‌ترین ام بی ای های لیست ما مکان دوم را دارد، اما یک شغل دلخواه را تضمین می‌کند: ۹۸درصد دانشجویان کلاس ۲۰۱۵، پیش از اتمام سه ماه نخست فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شدند ـــ که بیشترین درصد در بین تمام مدارس است ـــ و پنج استخدام‌کننده‌ی برترشان عبارت بودند از مک‌کنزی اند کمپانی، گروه مشاوره‌ی بوستون، بین اند کمپانی، آمازون، و بنک آو امریکا.
تمرکز برنامه‌ی تمام‌وقت ام بی ای بوث، بر روی آماده‌سازی دانشجویان برای کسب و کارهای جهان واقعی به واسطه‌ی آموزش تجربی و آزمایشگاه‌هاییاست که در آن‌ها دانشجویان با استارتاپ‌های واقعی همکاری می‌کنند. این مدرسه همچنین از میهمانانی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی (private-equity) و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برای سخنرانی دعوت می‌کند. بعضی از دانشجویان این مدرسه در شرکت‌ها کارآموز می‌شوند و به آنان در ارزیابی بازارهای جدید و فرصت‌های بیزنسی کمک می‌کنند.

۱. دانشگاه پنسیلوانیا ـــ مدرسه‌ی وارتون (University of Pennsylvania — The Wharton School)
1-university-of-pennsylvania--the-wharton-school

موقعیت: فیلادلفیا، پنسیلوانیا

میانگین حقوق شروع: ۱۲۷،۳۰۰ دلار

میانگین نمره‌ی جیمت: ۷۳۲

مدرسه‌ی وارتون به دلیل برتری همه‌جانبه اش، جایگاه صدر لیست ما را در اختیار دارد. هرچند شهریه‌ی ۱۴۴،۳۴۰ دلاری‌اش از همه‌ی مدارس آمریکا بیشتر است، اما اعتبار درخشان، میانگین حقوق شروع بالا، و ۹۵۵ درصد اشتغال در سه ماهه‌ی نخست فارغ‌التحصیلی، آن را به بهترین سرمایه‌گذاری برای دانشجویان تبدیل می‌کند. نمره‌ی جیمت دانشجویان وارتون تنها از استنفورد پایین‌تر است.
برترین مدرسه‌ی بیزنس آمریکا، وارتون، در سال ۱۸۸۱ و با هدیه‌ی صدهزار دلاری ژوزف وارتون (Joseph Wharton) سرمایه‌دار بزرگ صنعتی پایه‌گذاری شد. حال این موسسه دارای یکی از بزرگترین شبکه‌های فارغ‌التحصیلان در میان مدارس بیزنس است که شامل افراد نام‌آشنایی چون جان اسکالی (John Sculley) از اپل و پپسی، جف وینر (Jeff Weiner) مدیر ارشد اجرایی لینکدین، و رونالد پرلمن سرمایه‌دارِ میلیاردر است.

 

 

چنانچه شما به خدمات ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی آمریکا ، دریافت پذیرش  و ویزای دانشجویی نیاز دارید 

می توانید از پارسه بین الملل آتیه ویژن این خدمات را دریافت نمایید.