نکاتی که برای اپلای آمریکا باید به آن توجه کنید:

۱رنکینگ دانشگاه‌ را به عنوان اصلی ترین عامل انتخاب دانشگاه در نظر نگیرید

ایالات متحده عموما فهرستی رسمی از بهترین دانشگاه‌های خود را منتشر نمی‌کند و در این میان برخی از سازمان‌های خصوصی لیستی از برترین‌ها‌ را ارائه می‌نمایند. این لیست رنکینگ با در نظر گرفتن عواملی همچون بودجه‌های تحقیقاتی دانشگاه یا انجام پروژه‌های علمی ارزشمند و کاربردی آماده می‌شودرنکینگ (رتبه‌بندیدانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آمریکا براساس کیفیت برخی شاخص‌های دیگر نیز  انجام می‌پذیرد. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به بورسیه‌ها، برآورد استادها، دانشجویان، داوطلبین ورود به دانشگاه و برخی موارد دیگر اشاره نمود.

در این میان سه رتبه برتر مربوط به دانشگاه‌های هاروارد، جانز هاپکینز و استنفورد است. در سال ۲۰۱۵، دانشگاه‌های پرینستون، هاروارد و  دانشگاه ییل رتبه‌های برتر را به خود اختصاص دادند. بنابراین اگر تحصیل در دانشگاههایی با رنکینگ بالا و عالی در ایالات متحده برای شما حائز اهمیت است باید حتما رتبه‌بندی دانشگاه مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید ولی همیشه این نکته را در نظر بگیرید که رنکینگ نباید به عنوان مهمترین عوامل انتخاب دانشگاه برای شما مطرح باشد.

۲برای از دست ندادن ترم تحصیلی به تاریخ ددلاین دانشگاه‌ها توجه کنید

ددلاین دانشگاه آخرین تاریخی است که شما در آن تاریخ باید مدارک خود جهت اپلای را به دانشگاه ارسال کنید، این تاریخ برای اپلای در  ایالات متحده، جزء اساسی‌ترین آیتم‌های شما در برنامه‌ریزی خواهد بود، چرا که ارسال درخواست برای اپلای در هر دانشگاه، باید در زمان اعلام شده دانشگاه باشد و با از دست دادن این زمان، ممکن است فرصت تحصیل در ترم مورد نظر خود را از دست بدهید.

فرآیند اپلای خود را حدود هشت ماه پیش از تاریخ ددلاین دانشگاه آغاز کنید، گرچه شما تا حدود دو ماه مانده به این  تاریخ نیز می‌توانید اقدام نمایید، اما توجه داشته باشید که هر چه زودتر شروع کنید، شانس موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود. بهترین راهکار برای دریافت تاریخ دقیق ددلاین‌ها، چک کردن سایت دانشگاه مورد نظرتان می‌باشد.

۳بحث تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را جدی بگیرید

تامین منابع مالی و پرداخت هزینه‌های تحصیل اهمیت بسزایی دارند، پس همواره برای انتخاب دانشگاه این موضوع را در نظر داشته باشید. چنانچه از دانشگاه مقصد فاند دریافت نمائید، بر مبنای ایالتی که آن را برای زندگی انتخاب می‌کنید، باید بتوانید باقی هزینه‌های زندگی مانند مسکن، خوراک و پوشاک و سایر هزینه‌ها را تقبل نموده و چنانچه بدون دریافت فاند برای اپلای اقدام می‌کنید، حتما در مورد شهریه دانشگاه  مقصد، اطلاعات کاملی کسب نمایید.

۴ایالتی را انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی آن سازگار باشید

ایالات متحده آمریکا کشوری پهناور و دارای اقلیم‌های آب و هوایی متنوعی است بنابراین در انتخاب دانشگاه به ایالتی که دانشگاه در آن قرار دارد توجه نمایید و در انتخاب خود مواجهه با اقلیم‌های سرد و گرم، جمعیت، وضعیت فرهنگی و اقتصادی و همچنین مسائل اجتماعی ایالت و محل اسکان خود را به خوبی ارزیابی نمائید و ایالتی را انتخاب کنید که از این جهات با روحیات شما سازگار باشد.

 

۵دانشجویان فعلی و سابق دانشگاه مقصدتان را پیدا کنید

به کمک انجمن‌های دانشجویی که غالبا در سایت دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند، دیدگاه‌های دانشجویان در حال تحصیل را در مورد برنامه‌ها، شرایط و فضاهای علمی و تحقیقاتی دانشگاه، جویا شوید. افراد در حال تحصیل می‌توانند ایده‌های خوبی در این موارد در اختیار شما بگذارند.

۶اینکه برای کدام مقطع تحصیلی اپلای می‌کنید در شرایط پذیرش شما موثر است

در زمان انتخاب دانشگاه دقت نمائید که همه دانشگاه‌های آمریکا مقطع دکترا ندارند و چنانچه  برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اپلای می‌نمایید و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را هم دارید، بهتر است دانشگاه‌هایی را انتخاب نمایید که در مقطع دکترا نیز دانشجو می‌پذیرند و یا سعی شما بر این باشد، برای دانشگاه‌هایی اپلای نمایید که جز دانشگاه‌های ممتاز ایالات  متحده آمریکا هستند تا برای مقطع دکترا نیز بتوانید در دانشگاهی در همین سطح تحصیل نمایید.

۷بر روی کسب معدل بالا تمرکز کنید

معدل از فاکتورهایی است که باید برای کسب پذیرش به آن اهمیت دهید. در زمان تحصیل تلاش کنید معدل‌تان بالای ۱۶ باشد، چرا که در سیستم آمریکایی این سطح از معدل در زمان اپلای، در انتخاب دانشگاه‌های برتر، کمک زیادی به شما می‌کند. در کل باید گفت، معدل بالای ۱۶ در ‌دانشگاههای سراسری و معدل بالای ۱۷ در سایر دانشگاه‌ها نقش موثری در فرایند اپلای دارد و در دوره کارشناسی ارشد نیز بهتر است معدل شما بالای ۱۸ باشد.

۸دانشگاه و موسسه مقصد را اعتبار سنجی کنید

برای انتخاب دانشگاه دقت کنید دانشگاه و مؤسسه آموزشی مورد نظر شما به تأیید وزارت آموزش ایالات متحده رسیده باشد و به رسمیت شناخته شده باشد. عدم داشتن تائیدیه وزارت علوم در مورد موسسات آموزشی و دانشگاهی سبب می‌‌شود برای اپلای در مقطع بعدی و یا کار در مراکز علمی، دچار مشکل گردید و موسسات معتبر، مدرکی را که از موسسات فاقد تائیدیه دریافت نموده‌اید، به رسمیت نشناسند.

چنانچه شما به خدمات ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی آمریکا ، دریافت پذیرش  و ویزای دانشجویی نیاز دارید 

می توانید از پارسه بین الملل آتیه ویژن این خدمات را دریافت نمایید.