بالاترین نمرات در مهارت اسپیکینگ آزمون هاى زبان افرادی کسب میکنند که جواب هاى خود را در قالب مشخص آماده کرده و آن را بارها تمرین میکنند. این قالب ها به شما کمک میکند مدیریت زمان بهترى داشته باشید و روان تر صحبت کنید.براى مثال در تافل، هر کدام از ۶ سوْال بخش اسپیکینگ قالب خاص خود را دارند. براى یادگیرى این قالب ها کافیست 
Ibt speaking Notefull toefl mastery  را در یوتیوب سرچ کنید.

اگر براى یکى از مقاطع ارشد، دکترا و یا فوق دکترا اپلاى میکنید، حتما دانشکده هاى مشابه را در نظر بگیرید! مثلا اگر رشته شما مهندسى برق است، با توجه به زمینه ى پایان نامه و تحقیقاتى که انجام داده اید، اساتید مهندسى کامپیوتر و علوم کامپیوتر را هم در نظر بگیرید. اگر عمران خوانده اید به اساتید زمین شناسى و معدن هم ایمیل بزنید. اگر لیسانس مهندسى دارید سعى کنید رشته هاى مرتبط در علوم پایه را هم در نظر بگیرید. در بسیارى موارد، داشتن زمینه مهندسى شانس شما را در گرفتن بورسیه در رشته هاى علوم پایه افزایش میدهد.


براى انتخاب صحیح کشور مقصد موارد زیادى را باید در نظر داشت. زبان و فرهنگ مردم در کشور مقصد، موقعیت هاى شغلى پس از فارغ التحصیلى، تعداد مهاجرین و میزان مهاجرپذیر بودن، کیفیت دانشگاه ها، سطح رفاه با درامد دانشجویى و خدمات اجتماعى از جمله موارد مهمى است که باید درانتخاب کشور هدف مورد توجه قرار گیرند. مثلا اگر به کشورى غیرانگلیسى زبان میروید و فقط انگلیسى میدانید، بدانید که ممکن است براى برقرارى روابط دوستانه عمیق با اهالى آن کشور دچار مشکل شوید. یا اگر به جایى مهاجرت میکنید که نرخ بیکارى بالایى دارد احتمالا پس از فارغ التحصیلى سخت تَر کار پیدا خواهید کرد.


نمرات خود را در هریک از دروس با استفاده از سیستم زیر تبدیل کرده و با توجه به تعداد واحد درس مربوطه، معدل کل را محاسبه کنید.
۱۶-۲۰=۴
۱۴-۱۵٫۷۵=۳
۱۲-۱۳٫۷۵=۲
۱۰-۱۱٫۷۵=۱
اگر درسى را مردود شده اید و در ترم دیگرى گرفته و قبول شده اید، نمره ى قبولى خود را تبدیل کنید 🙂
بدین ترتیب اگر همه ى نمرات شما ١۶ و بالاتر باشد، معدل شما ۴ خواهد بود.
در بیشتر دانشگاه ها حداقل معدل براى پذیرش ٣ است. با این وجود، حساسیت به معدل در آمریکا کمتر از کاناداست.


در نوشتن یک رزومه ى آکادمیک بایستى سعى کنید نقاط قوت خود را به خوبى نمایش دهید و نقاط ضعفتان را کمرنگ کنید. مثلا اگر معدل پایینى دارید، آن را تبدیل به GPA نکنید!! و همانطور از ٢٠ بنویسید. بیشتر اساتید امریکایى واقعا نمیفهمند ١۵ از ٢٠ خوب است یا بد! اگر معدلتان بالاتر از ٣.٢ از ۴ است آن را بنویسید وگرنه همانطور از ٢٠ بنویسید. با این کار حداقل وقتى استاد رزومه ى شما را بخواند نمیفهمد که خوب است یا نه :))
قسمت هاى دیگر رزومه مانند علایق، عضویت ها، کارگاه ها را فراموش نکنید!
در قسمت Awards and Honors، تمامى دستاوردهاى خود را چه در زمینه هاى علمى و چه غیر علمى بنویسید! آنها به دنبال روبات نیستند، اگر در یک رشته ورزشى مقامى کسب کرده اید، اگر فعالیت هنرى اى انجام داده اید، آن ها را هم بنویسید. شاید باور نکنید اما این موارد واقعا میتوانند تاثیرگذار باشند!


روند مکاتبات در کانادا به این شکل است که شما پس از ارسال ایمیل اول و بیان همسو بودن علایق خود با علایق استاد مربوطه و ضمیمه کردن رزومه، لینک وبسایت، و یا هردو، منتظر پاسخ استاد میمانید. در صورت علاقمندى استاد، معمولا از شما درخواست میکنند تا ریز نمرات و مقالات خود را برایشان ارسال کنید. نکته ى حائز اهمیت در این مرحله پیگیرى مداوم از جانب شماست. اگر پس از ارسال ریز نمرات جوابى نگرفتید، نا امید نشوید!! احتمال زیادى وجود دارد که استاد مربوطه اصلا ایمیل شما را ندیده باشد. حتما دوباره ایمیل بزنید و یادآورى کنید!


پورتفولیو مجموعه اى از آثار شماست که نشانگر مهارت ها و ایده هایى است در طول یک بازه ى زمانى (دوران تحصیل و کار) کسب کرده اید. این مجموعه، خلاقیت، شخصیت و توانایى هاى شما را نشان میدهد و از آن جهت انتخاب شما براى ورود به مقطع بالاتر تحصیلى یا یک شغل جدید مورد استفاده قرار میگیرد.
۱٫ دانشگاه هاى مورد نظرتان را انتخاب کرده و ببینید هر کدام چه مواردى را در پورتفولیو از شما میخواهند.
۲٫ طراحى ها و آثار دستى شما از اهمیت بالایى برخودارند! نتایج پروژه هاى اتوکد به تنهایى کافى نیستند.
۳٫ آثارى با سبک ها، محیط ها ، ترکیب ها و تکنیک هاى مختلف در پورتفولیو داشته باشید که نشانگر توانایى شما در زمینه هاى مختلف باشد.
۴٫ یادتان باشد که ۴ اثر عالى خیلى موثرتر از ١٠ اثر متوسط هستند!
۵٫ یک پورتفولیوى ۴٠ صفحه اى احتمالا تا انتها دیده نمیشود! مختصر و موثر باشید.
۶٫ بهترین دو اثر خود را در ابتدا و انتها بیاورید که شروعى قدرتمند و پایانى تاثیرگذار داشته باشید!
۷٫ مهمتر از همه؛ صادق باشید!! ممکن است با آثار دیگران پذیرش بگیرید، اما در دوران تحصیل بسیار محتمل است که به نوعى لو برود!


جمع اساتیدى خسته و کم حوصله اى را در نظر بگیرید که در داخل یک اتاق براى ساعت ها دور هم نشسته اند تا صد ها اپلیکیشن مربوط به دانشجوهاى جدید را بررسى کنند. هریک از پرونده ها یک انگیزه نامه ى ٢-٣ صفحه اى دارد. شروع انگیزه نامه ى شما باید به قدرى جذاب و گیرا باشد که خواننده جذب شود و بقیه ى آن را هم بخواند.
My name is … and I am applying to PhD program in computer science at Florida State University.
این نمونه یک شروع ضعیف است! آن ها میدانند که نام شما چیست و اسم دانشگاه و رشته را هم میدانند! به احتمال زیاد ادامه ى این انگیزه نامه اصلا خوانده نمیشود!
I can vividly remember It was summer afternoon and we were on a family picnic on the foothills of Alborz when I found my fabulous magic rock! A few years later, I learnt that it was an Amonite.
و این نمونه ى یک شروع جذاب و گیرا ست! زیرا مخاطبین را که جمعى زمین شناس هستند به بهترین نحو درگیر میکند. بعید نیست خود آن ها هم چنین چیزى را در کودکى تجربه نکرده باشند.
پس مخاطبین خود را بشناسید و شروعى جذاب داشته باشید


١.حتما ابتدا ببینید که دانشگاه مورد جواب چه سوالاتى رو در انگیزه نامه خواستار شده و مطالب متفرقه ننویسید!
٢.هدفتان از خواندن ارشد یا دکترا را شرح دهید.
٣.اگر مثلا قصد خواندن رشته ى زمین شناسى را دارید، حتما لازم نیست بگویید که از بچگى عاشق سنگ ها بوده اید!
۴.لطفا و لطفا و لطفا تمپلیت نخوانید! خودتان، از خودتان بنویسید!
۵.حتما از فردى وارد خواهش کنید از لحاظ نگارشى نوشته ى شما را ویرایش کند.


۱-در متن ایمیل به هیچ وجه غلط نگارشى نداشته باشید.
۲-مختصر و مفید بنویسید!
۳-نشان دهید که وبسایت استاد مورد نظر را خوانده اید و سعى کنید خیلى کوتاه در مورد مقالات اخیرش إظهار نظر کنید.
۴-ویرایش کنید! نوشتن اشتباه اسم استاد، نام دانشگاه و… واقعا غیر قابل قبول است.
۵-در مورد علاقمندى هایتان بنویسید.
۶-رزومه تان را در وبسایت شخصى خود بگذارید و لینکش را در ایمیل قرار دهید.