بهترین راه براى انجام یک اپلاى موفق و مؤثر انتخاب دانشگاه ها در کشورهاى مختلف است. این به این معنى است که خود را به یک شهر و یا یک کشور خاص محدود نکنیم. اگر هدف اصلى شما آمریکاست، حتما دانشگاه هایى در کانادا و اروپا را هم مد نظر بگیرید تا در صورت عدم أخذ ویزا پلن B و C هم داشته باشید.

 

براى افزایش شانس پذیرش و فاند باید به دنبال دانشکاه هایى باشید که استقبال کمترى دارند. این به این معنى نیست که لزوما دانشگاه هاى با رنکینگ پایین را انتخاب کنید. مثلا یک دانشگاه معمولى در یک کلان شهر با وجود اینکه از لحاظ علمى متوسط است اقبال عمومى بالایى دارد چون خارجى ها قبل از ورود به امریکا معمولا تصور میکنند شهرهاى بزرگ، إلزاما شرایط زندگى بهترى دارند در صورتیکه چنین نیست. به دنبال دانشگاه ها در شهرهاى کوچک دانشجویى باشید که جذابیت کمترى براى عوام دارند. براى مثال دانشگاه Auburn در ایالت Alabama گزینه اى بسیار خوب و دانشگاه جورجیا استیت در شهر آتلانتا گزینه ى چندان مناسبى به نظر نمیرسد.


در آمریکاى شمالى، شما نیاز به ارسال تعداد بسیار زیادى ایمیل دارید تا بتوانید اساتید و دانشگاه هاى مستعد براى دریافت بورسیه را پیدا کنید. نکته ى مهم این است که پس از اولین پاسخ اساتید در صورت امکان، مکاتبات با استاد مربوطه را به بهانه هاى مختلف ادامه دهید. البته لازم است بهانه ها و یا سوالات مناسبى براى ارائه داشته باشید. این تداوم مکاتبات، شما را فردى جدى و علاقمند به استاد، تحقیق و دانشگاه مربوطه نشان میدهد و در شانس شما براى دریافت پذیرش و فاند نقش موثری دارد.


فوق دکترا در آمریکا دوره اى مطالعاتى/تحقیقاتى است که معمولا در ابتدا یک ساله بوده و براى یک سال دیگر قابل تمدید می باشد (مجموعا دو سال). به دلیل اینکه این پوزیشن آکادمیک نوعى کار محسوب میشود و حقوق قابل ملاحظه ای هم دارد(حداقل دو برابر دانشجوى دکترا)، میبایست مانند دیگر شغل هاى مربوط به دانشگاه ها در سایت دانشگاه پست شود. به همین دلیل، بهترین روش یافتن پوزیشن هاى پُست داک، جستجو در وبسایت هاى معروف کار و همینطور وبسایت هاى دانشگاه هاست. به خاطر داشته باشید که پوزیشن هاى فوق دکترایى که سایت USAjobs.gov پست میشوند ویا در آزمایشگاه هاى ملى آمریکا وجود دارد، اغلب نیاز به داشتن اقامت دائم آمریکا هستند.


تغییر رشته در آمریکا و کانادا به مراتب راحت تَر از ایران است!! سهولت این موضوع زمانى افزایش میابد که رزومه ى خود را براى ادامه تحصیل در رشته ى هدف مهیا کرده باشید. براى مثال اگر مهندسى عمران خوانده اید و در ارشد قصد دارید علوم کامپیوتر بخوانید، یک یا چند مقاله در یکى از زمینه هاى علوم کامپیوتر چاپ کنید و یا به یکى از زبان هاى برنامه نویسى مسلط شوید. اگر کارشناسى مکانیک دارید و دوست دارید در ارشد روانشناسى بخوانید، باید انگیزه نامه اى قدرتمند تهیه کنید و نمره ى قسمت وربال شما در جى ار اى بالا شود.


اگر از بسیارى از اساتید در ایران توصیه نامه بخواهید، ممکن است بگویند خودت بنویس و بیاور تا ما امضا کنیم! اگر چنین موقعیتى دارید خوب دقت کنید!! به هیچ وجه اغراق نکنید و واقعى بنویسید. به یک یا دو نکته ى مثبت اشاره کرده و براى هر کدام یک مثال بیاورید. بگویید ایشان پشتکار زیادى دارند، مثلا در ترم سوم کارشناسى ارشد ایشان در عرض دو هفته، مدت زمان بسیارى را در آزمایشگاه صرف کرد و توانست تمام تست هاى خود را انجام داد…
از جمله نکات مثبت میتوان به زمان شناسى، پشتکار، توانایى کار در تیم و قدرت بیان اشاره کرد. به خاطر داشته باشید از لغات عجیب و غریب و غیر معمول استفاده نکنید! و نکته ى آخر اینکه هرگز و هرگز از تمپلیت ها استفاده نکنید!!


در میان ۴٠٠ دانشگاه برتر دنیا، حداقل ٢٠٠ دانشگاه آمریکایى وجود دارد. یعنى حداقل ۵٠٪‏ گزینه هاى موجود در آمریکاست. یعنى با دادن آزمون جى ار اى و اپلاى براى دانشگاه هاى آمریکا ۵٠٪‏ به شانس خود اضافه مى کنید. در ضمن مقدار سرانه تحقیقاتى امریکا در صدر کشورهاى دنیا قرار دارد و این به معناى بیشتر بودن فاند و بورسیه براى دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلى نسبت به دیگر کشورهاى دنیاست.


به غیر از آزمون هاى زبان تافل/آیلتس و جى آر اى، براى ورود به دوره هاى تخصص دندانپزشکى در امریکا که بین ٢ تا ۴سال طول میکشد، شما نیاز به قبولى در آزمون National Dental Board Examination دارید. این ازمون شامل دو مرحله است که گاها دانشگاه هاى تراز اول قبولى در هر دو مرحله را از شما میخواهند. پس از قبولى در این آزمون از طریق انجمن آموزش دندانپزشکى امریکا میتوانید براى دوره هاى تخصص اقدام نمایید.


اگر قصد رفتن به دانشکده ى حقوق را دارید، باید ابتدا در آزمون LSAT شرکت کنید. این آزمون شامل بخش هاى منطق، منطق تحلیلى، درک مطلب و یک مقاله مى باشد. حداکثر نمره در این آزمون ١٨٠ و هزینه ى آن ١٧٠$ است. براى ثبت نام به سایت www.isac.org مراجعه کنید.


براى ورود به دانشکده هاى دندانپزشکى در امریکا ابتدا آزمون در DAT شرکت کنید. این آزمون ۴ ساعته حاوی چهار بخش علوم، قابلیت ادراک، درک مطلب و استدلال کمى میباشد. هزینه ى آزمون ۳۸۵$ است و نمره ى آن بین ۱ تا ۳۰ میباشد. براى شرکت در این آزمون ابتدا باید از موسسه دندانپزشکان آمریکا شماره نظام دندانپزشکى دریافت کنید.


اگر قصد ورود به دانشکده ى پزشکى را دارید ابتدا باید در آزمون MCAT شرکت کنید!
این آزمون ٧ ساعته شامل فیزیک، استدلال کلامى، زیست شناسى، فیزیولوژى و أصول اجتماعى و زیستى میشود. هزینه ى این آزمون ٣٠٠$ بوده و ١۵ بار در سال برگزار میشود.


 

پیکاپ ویزا.ویزای موقت.پیکاپ ویزا آمریکا.پیکاپ ویزای کانادا.وقت سفارت آمریکا.وقت سفارت کانادا.بورسیه تحصیلی آمریکا.بورسیه تحصیلی کانادا.پذیرش تحصیلی آمریکا.پذیرش تحصیلی کانادا.ویزای دانشجویی.وقت سفارت.وفت سفارت آمریکا.وقت سفارت کانادا.ثبت نام تافل.ثبت نام آزمون های زبان.