۱-در متن ایمیل به هیچ وجه غلط نگارشى نداشته باشید.
۲-مختصر و مفید بنویسید!
۳-نشان دهید که وبسایت استاد مورد نظر را خوانده اید و سعى کنید خیلى کوتاه در مورد مقالات اخیرش إظهار نظر کنید.
۴-ویرایش کنید! نوشتن اشتباه اسم استاد، نام دانشگاه و… واقعا غیر قابل قبول است.
۵-در مورد علاقمندى هایتان بنویسید.
۶-رزومه تان را در وبسایت شخصى خود بگذارید و لینکش را در ایمیل قرار دهید.

در اغلب دانشگاه ها در آمریکا و کانادا “کمیته پذیرش” که معمولا چند هفته تا یک ماه پس از ددلاین تشکیل میشود، براى اپلیکیشن شما تصمیم میگیرد. این کمیته شامل تعدادى از أعضاى هیئت علمى دانشکده میباشد و طى جلسات شان، بر اساس فاکتورهاى معدل، دانشگاه، نمرات زبان، توصیه نامه ها، و انگیزه نامه به هر فرد امتیازى تعلق میگرد. به افراد برتر با توجه به تعداد پوزیشن هاى موجود بورسیه تعلق میگیرد.
این به این معناست که ممکن است استادى که شما با او مکاتبه میکنید اصلا عضو کمیته ى پذیرش نباشد.
در دانشکده هاى کوچکتر معمولا تمامى اساتید براى تصمیم گیرى دور هم جمع میشوند و بدین ترتیب استادى که با او مکاتبه کرده اید راحت تر میتواند از اپلیکیشن شما دفاع کند.


این سوال بسیار مطرح میشود که برای گرفتن فاند یا بورسیه از دانشگاه های آمریکا ، کانادا و استرالیا ، چه نمره زبانی کافیست ؟؟؟
جواب ما همیشه این است که هر چه بیشتر بهتر !!! فراموش نکنید که تمامی فاکتور های موجود در سی وی شما در کنار هم بررسی میشوند . این فاکتورها شامل معدل ، نمرات زبان ، مقاله ، توصیه نامه ها و انگیزه نامه میباشد . پس بخاطر داشته باشید که داشتن مینیم مورد نیاز دانشگاه به هیچ وجه به این معنی نخواهد بود که شما قطعا پذیرش و فاند دریافت میکنید !!!


با اینکه مکاتبه با اساتید در آمریکا و کانادا بهترین روش پیدا کردن پوزیشن هاست، این روش در اروپا کمتر موثر است. براى پیدا کردن پوزیشن هاى دکترا در اروپا بهتر است از سایت هاى زیر استفاده کنید:
۱٫ PhDportal.com
۲٫ Academicpositions.eu
۳٫ Phdstudies.com
۴٫ Universitypositions.eu
۵٫ Eurosciencejobs.com


به طور معمول گرفتن خوابگاه در آمریکا براى شما گرانتر از اجاره آپارتمان یا خانه است. بزرگترین مزیت خوابگاه این است که داخل دانشگاه قرار دارد. با این وجود، بیشتر دانشجویان ارشد و دکترا، ترجیح میدهند که خارج از دانشگاه زندگى کنند و با قیمتى بهتر براى خود آپارتمان اجاره کنند. در شهرهاى دانشجویى معمولا هرچه از دانشگاه دورترباشیم، قیمت خانه کاهش میابد. به همین دلیل ممکن است ترجیح بدهید کمى دورتر از دانشگاه زندگى کنید و با دوچرخه، اتومبیل شخصى و یا سرویس رایگان دانشگاه (در برخى از دانشگاه ها) رفت و آمد کنید.


در رشته هاى علوم انسانى اهمیت نمرات بخش Verbal در آزمون GRE و همینطور آزمون تافل و آیلتس دوبرابر مى باشد. مهمترین دلیل این موضوع آن است که بیشتر متقاضیان در این رشته ها آمریکایى هستند.
نکته ى مهم دیگر این است که باید به دنبال دانشکده هایى گشت که در آن مطالعات خاورمیانه انجام میشود وَیَا دانستن زبان فارسى و یا عربى امتیاز مثبتى بشمار می آید. تاریخ بعد از اسلام در خاورمیانه و مطالعات زنان در خاورمیانه از جمله موضوعاتى هستند که پتانسیل بالایى در جذب فاند دارند.


دانشگاههایى که إقبال عمومى کمترى دارند، شانس بورسیه بیشترى را دارا هستند. غرب ایالت تگزاس را بیشتر دشت هایى بزرگ و مسطح پوشانده است. از دانشگاه هاى مهم در غرب تگزاس میتوان به دانشگاه تگزاس تک در لاباک و دانشگاه تگزاس در إل پاسو اشاره کرد که با وجود خوب بودن رنکینگ، شانس بهترى را براى دریافت بورسیه دارا میباشند.


این مطلب زیاد مطرح میشود که شما با داشتن دکترا در آمریکا برای بسیاری از شغل ها overqualified شده و به سختی کار پیدا خواهیدکرد .
اولا درسال ۲۰۱۳ در آمریکا ، نرخ بیکاری برای فارغ التحصیلان دکترا ۲٫۱% و برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ۳% بوده است .
دوما درست است که موقعیت های شغلی برای فارغ التحصیلان دکترا کمتر است ، اما به همان نسبت تعداد افراد دارای مدرک دکترا نیز پایینترهستند .
علاوه بر این فرایند دریافت ویزای آمریکا برای کارشناسی ارشد مجدد ممکن است مشکل زا باشد .


در بیشتر دانشگاه ها ی آمریکا، شما براى أخذ پذیرش در مقطع دکترا نیازى به مدرک کارشناسى ارشد ندارید! چیزى که “ما ” به آن دکتراى پیوسته میگوییم. این درحالیست که این لفظ در خود آمریکا مورد استفاده قرار نمیگیرد!!
پس از پایان مقطع کارشناسى، شما میتوانید بر اساس هدفتان، مقطع ارشد و یا دکترا را براى ادامه تحصیل انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که اساتید تمایل دارند که پول خود را بیشتر صرف دانشجویان دکترا کنند تا دانشجویان ارشد، زیرا دانشجویان دکترا مدت بیشترى در دانشگاه هستند و مقالات بیشترى چاپ میکنند و براى اساتید مفیدتر خواهند بود. پس براى افزایش شانس خود در گرفتن فاند، بیشتر دکترا اپلاى کنید تا ارشد!
مثلا اگر مجموعا براى ٨ دانشگاه اپلاى میکنید، ۶تا را دکترا و تنها ٢ تا ارشد اپلاى کنید!


یکى از بهترین راه ها براى گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسى ارشد در آمریکا، شناسایى و مکاتبه با دانشگاه هایى است که در رشته ى شما دکترا ندارند! یعنى صرفا مقطع لیسانس و ارشد دارند! به علت عدم وجود دانشجوى دکترا در این دانشکده ها، تمام پوزیشن هاى TA و RA بین دانشجویان کارشناسى ارشد تقسیم میشود و این شانس شما را براى دریافت فاند چند افزایش میدهد.


پر کردن فرم هاى اپلیکیشن خود را حداقل یک ماه زودتر از ددلاین آغازکنید. همیشه ممکن است مواردى در لیست مورد نیاز دانشگاه ها باشد که شما انتظار آن را نداشته باشید! برخى دانشگاه ها علاوه بر انگیزه نامه، از شما Personal history statement میخواهند. برخى دیگر ممکن است جزئیات دیگرى بخواهند که آماده کردنشان زمان بر است. یادتان باشد که همچنان تعداد زیادى از دانشگاه ها در آمریکا از شما میخواهند که کارنامه ى رسمى خود را برایشان پست کنید. این اطلاعات را زودتر از ددلاین کسب کنید و خود را آماده کنید.


وضعیت مالى براى دوره هاى تحقیقاتى پس از دکترا مانند فرصت مطالعاتى، فوق دکترا و پژوهشگرى در آمریکا دو نوع است.
هارد مانى (hard money) هنگامى است که موسسه یا دانشگاه به شما حقوق میپردازد و شما در قبال آن به تحقیق یا تدریس پرداخت میکنید.
سافت مانى (soft money) حالتى است که شما حقوق خود را با استفاده از گرنتى(grant) که از یک موسسه فدرال مانند NSF و یا NASA گرفته اید می پردازید.