در اغلب دانشگاه ها ی آمریکا، شما براى أخذ پذیرش در مقطع دکترا نیازى به مدرک کارشناسى ارشد ندارید! چیزى که “ما ” به آن دکتراى پیوسته میگوییم. این درحالیست که این لفظ در خود آمریکا مورد استفاده قرار نمیگیرد!!
پس از اتمام مقطع کارشناسى، شما میتوانید طبق هدفتان، مقطع ارشد و یا دکترا را براى ادامه تحصیل انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که اساتید تمایل دارند که پول و هزینه خود را بیشتر صرف دانشجویان دکترا کنند تا دانشجویان ارشد، زیرا دانشجویان دکترا زمان بیشترى در دانشگاه هستند و مقالات بیشترى چاپ میکنند و براى اساتید مفیدتر خواهند بود. پس براى افزایش شانس خود در گرفتن فاند، بیشتر دکترا اپلاى کنید تا ارشد!
مثلا اگر مجموعا براى ٨ دانشگاه اپلاى میکنید، ۶تا را دکترا و تنها ٢ تا ارشد اپلاى کنید!

یکى از بهترین راه ها براى دریافت بورسیه در مقطع کارشناسى ارشد در آمریکا، شناسایى و مکاتبه با دانشگاه هایى است که در رشته ى شما دکترا ندارند! یعنى فقط مقطع لیسانس و ارشد دارند! به علت نبود، دانشجوى دکترا در این دانشکده ها، تمام پوزیشن هاى TA و RA بین دانشجویان کارشناسى ارشد تقسیم میشود و این شانس شما را براى دریافت فاند چند بیشتر می کند.

پر کردن فرم هاى اپلیکیشن خود را حداقل یک ماه زودتر از ددلاینن شروع کنید. همیشه امکان دارد مواردى در لیست مورد نیاز دانشگاه ها باشد که شما انتظار آن را نداشته باشید! بعضی دانشگاه ها علاوه بر انگیزه نامه، از شما Personal history statement میخواهند. برخى دیگر ممکن است جزئیات دیگرى بخواهند که آماده کردنشان زمان زیادی لازم داشته باشد. به یاد داشته باشید که تعداد زیادى از دانشگاه ها در آمریکا از شما میخواهند که کارنامه ى رسمى خود را برایشان پست کنید. این اطلاعات را زودتر از ددلاین کسب کنید و خود را آماده کنید.

وضعیت مالى براى دوره هاى تحقیقاتى پس از دکترا مثل فرصت مطالعاتى، فوق دکترا و پژوهشگرى در آمریکا دو مدل است.
هارد مانى (hard money) زمانی است که موسسه یا دانشگاه به شما حقوق میپردازد و شما در قبال آن با تحقیق یا تدریس پرداخت میکنید.
سافت مانى (soft money) زمانی است که شما حقوق خود را با استفاده از گرنتى(grant) که از یک موسسه فدرال مانند NSF و یا NASA گرفته اید می پردازید.

تعداد زیادی از دانشجویانى که ازدانشگاه های آمریکا و یا کانادا پذیرش میگیرند، براى ترم اول فاند نمی گیرند. اما از ترم دوم و یا سال دوم به صورت هاى مختلف از جمله TA و RA ، براى خود کمک هزینه پیدا میکنند. این در حالیست که نداشتن فاند از ابتدا، ممکن است شانس شما را براى دریافت ویزاى دانشجویى آمریکا کاهش دهد. با این وجود افراد بسیارى که توانایى پرداخت هزینه هاى خود براى یک یا نهایتا دو ترم را دارند، از این موقعیت استفاده کرده و براى ادامه تحصیل آمریکا و کانادا را انتخاب میکنند.

بیشتر افراد منتظر میماند تا فارغ التحصیل شوند، بعد اپلاى را شروع میکنند! اپلاى ممکن تا حدود یک سال یا بیشتر طول بکشد! پس زمانتان را از دست ندهید و قبل از فارغ التحصیلى به فکر باشید!
شما براى اپلاى کردن نیاز به فارغ التحصیلى ندارید!! یعنى شما میتوانید و باید در ترم ٧-٨ کارشناسى و یا ٣-۴ کارشناسى ارشد اپلاى کنید.
قدم اول آمادگى براى امتحان زبان است که ممکن است بسته به سطح زبانتان شاید حدود یک سال طول بکشد.

ساکنین در جنوب شرق آمریکا فرهنگ خاص خود را دارند. از نظر سیاسى بیشتر جمهوریخواه هستند و تعلقات مذهبى بیشترى دارند. کم سوادتر و فقیرتر هستند و تمایلات نژادپرستانه ى بیشترى دارند. با این حال بسیار خونگرم و خوش برخورد هستند. ایالت هاى مرکزى و شمال مرکز امریکا نیز فرهنگى نزدیک به فرهنگ جنوب شرق را دارند.
ایالت های جنوب شرقی(تگزاس-لوییزیانا-میسیسیپی-آلاباما-جورجیا-تنسی-کارولینا-آرکانسا-اوکلاهاما-کانزاس-کنتاکی)

اگر مدرک کارشناسى حقوق را دارید ،میتوانید در دوره ى یک ساله ى کارشناسى ارشد حقوق در آمریکا و کانادا شرکت کنید. نکته ى مهم این است که براى اخذ پذیرش، دربیشتر موارد نیازى به شرکت در آزمون LSAT نیست. با این وجود نیاز دارید که نمره ى تافل قابل قبولى داشته باشید. نکته ى حائز اهمیت دیگر این است که تمام کردن این دوره به شما اجازه میدهد که در برخى ایالت هاى آمریکا و یا استان هاى کانادا در آزمون “بار” شرکت کنید!
دانشگاه هاى آمریکا که بالاترین درصد دانشجویان خارجى در رشته ى حقوق را دارا هستند:
دانشگاه بوستون: جزو ده دانشگاه برتر آمریکا در بسیارى از گرایش هاى حقوق- میانگین حقوق اولیه ى فارغ التحصیلانِ مشغول در بخش خصوصى: ١۶٠ هزار دلار در سال.
دانشگاه سافولک: بیش از ١۵٠٠ دانشجوى خارجى در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند (١٨٪‏ از کل دانشجویان این دانشگاه). نکته ى مثبت در مورد این دانشگاه این است که بعد از فارغ التحصیلى از دوره ارشد و گذراندن کارآموزى، ممکن است شرایط لازم براى شرکت در آزمون بار در ایالت ماساچوست را کسب کنید! امکان گرفتن بورسیه براى دانشجویان خارجى نیز جهت کاهش مقدارى از شهریه در این دانشگاه وجود دارد.

یکى از سوالاتى که بسیارمطرح میشود این است که در رشته ى تخصصى من کدام کشور بهترین دانشگاه هاى دنیا را دارد!؟
در اکثر رشته ها، اگر رنکینگ ١٠٠ دانشگاه برتر دنیا در آن رشته ى خاص را نگاه کنیم، مشاهده میکنیم که اکثر آن دانشگاه ها در آمریکا قرار دارند.
در حالی که بسیارى از افراد، اعتماد به نفس کافى براى اقدام جهت ادامه تحصیل در آمریکا را ندارند و یا از دادن آزمون جى ار اى میترسند. همین موضوع باعث هجوم دانشجویان به دانشگاه هاى مطرح کانادا، که معمولا گزینه ى بعدى میشود.
با این وجود علاوه بر امریکا و کانادا، کشورهاى زیادى هستند که شرایط مناسبى براى تحصیل دارند. آلمان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش و کشور هاى اسکاندیناوى از جمله کشورهاى مناسب براى ادامه ى تحصیل در مقاطع متفاوت هستند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا به چه عواملی بستگی دارد ؟
مقدار پرداختى ماهانه در دانشکده هاى مختلف یک دانشگاه میتواند متفاوت باشد اما رنج کلى آن معمولا صرفا به مخارج ماهیانه ى در شهر مورد نظر وابسته است.
براى مثال اگر از دانشگاه Northeastern در شهر بوستون ماهیانه ٢۵٠٠$ دریافت کنید تقریبا معادل این هست که در دانشگاه Texas Tech در شهر لاباک ماهیانه ١٣٠٠$ دریافت کنید.