روند مکاتبات در کانادا به این ترتیب است که شما پس از ارسال ایمیل اول و بیان همسو بودن علایق خود با علایق استاد مربوطه و ضمیمه کردن رزومه، لینک وبسایت، و یا هردو، منتظر جواب استاد میمانید. در صورت علاقمندى استاد، معمولا از شما می خواهد تا ریز نمرات و مقالات خود را برایشان ارسال کنید. نکته ى حائز اهمیت در این مرحله پیگیرى مداوم از جانب شماست. اگر پس از ارسال ریز نمرات پاسخی دریافت نکردید، نا امید نشوید!! احتمال زیادى وجود دارد که استاد مربوطه اصلا ایمیل شما را ندیده باشد. حتما دوباره ایمیل بزنید و یادآورى کنید!

جمع اساتیدى خسته و کم حوصله اى را در نظر بگیرید که داخل یک اتاق براى ساعت ها نشسته اند تا صد ها اپلیکیشن مربوط به دانشجوهاى جدید رامطالعه کنند. هر پرونده یک انگیزه نامه ى ٢-٣ صفحه اى دارد. شروع انگیزه نامه ى شما باید به قدرى جذاب و گیرا باشد که خواننده جذب شود و بقیه ى آن را هم بخواند.
My name is … and I am applying to PhD program in computer science at Florida State University.
نمونه یک شروع ضعیف است! آن ها میدانند که نام شما چیست و اسم دانشگاه و رشته را هم میدانند! به احتمال زیاد ادامه ى این انگیزه نامه اصلا خوانده نمیشود!
I can vividly remember It was summer afternoon and we were on a family picnic on the foothills of Alborz when I found my fabulous magic rock! A few years later, I learnt that it was an Amonite.
نمونه ى یک شروع جذاب و گیرا ست! زیرا مخاطبین را که جمعى زمین شناس هستند به بهترین نحو درگیر میکند. بعید نیست خود آن ها هم چنین چیزى را در کودکى تجربه نکرده باشند.
پس مخاطبین خود را بشناسید و شروعى جذاب داشته باشید

پورتفولیو مجموعه اى از آثار شماست که نشانگر مهارت ها و ایده هایى است در طول یک بازه ى زمانى (دوران تحصیل و کار) کسب کرده اید. این مجموعه، خلاقیت، شخصیت و توانایى هاى شما را نشان میدهد و از آن جهت انتخاب شما براى ورود به مقطع بالاتر تحصیلى یا یک شغل جدید مورد استفاده قرار میگیرد.
۱٫ دانشگاه هاى مورد نظرتان را انتخاب کرده و ببینید هر کدام چه مواردى را در پورتفولیو از شما میخواهند.
۲٫ طراحى ها و آثار دستى شما از اهمیت بالایى برخودارند! نتایج پروژه هاى اتوکد به تنهایى کافى نیستند.
۳٫ آثارى با سبک ها، محیط ها ، ترکیب ها و تکنیک هاى مختلف در پورتفولیو داشته باشید که نشانگر توانایى شما در زمینه هاى مختلف باشد.
۴٫ یادتان باشد که ۴ اثر عالى خیلى موثرتر از ١٠ اثر متوسط هستند!
۵٫ یک پورتفولیوى ۴٠ صفحه اى شایدتا انتها دیده نمیشود! باید مختصر و موثر باشید.
۶٫ بهتراست دو اثر خود را در اول و آخر بیاورید که شروعى قدرتمند و پایانى تاثیرگذار داشته باشید!
۷٫ از همه مهمتر؛ صادق باشید!! ممکن است با آثار دیگران پذیرش بگیرید، اما در دوران تحصیل بسیار محتمل است که به نوعى لو برود!

١.حتما ابتدا توجه کنید که دانشگاه مورد جواب چه سوالاتى رو در انگیزه نامه خواسته است و مطالب متفرقه ننویسید!
٢.هدفتان از ادامه تحصیل در ارشد یا دکترا را شرح دهید.
٣.اگر برای مثال قصد خواندن رشته ى زمین شناسى را دارید، لازم نیست بگویید که از بچگى عاشق سنگ ها بوده اید!
۴.لطفا و لطفا و لطفا تمپلیت نخوانید! خودتان، از خودتان بنویسید!
۵.حتما از فردى وارد در خواست کنید که از لحاظ نگارشى نوشته ى شما را ویرایش کند.

۱- متن ایمیل به هیچ وجه غلط نگارشى نداشته باشید.
۲-مختصر و مفید بنویسید!
۳-نشان دهید که وبسایت استاد مورد نظر را مطالعه کرده اید و سعى کنید خیلى کوتاه در مورد مقالات اخیرش إظهار نظر کنید.
۴-ویرایش کنید! نوشتن اشتباه نام استاد، نام دانشگاه و… غیر قابل قبول است.
۵-در مورد علاقمندى هایتان برای استاد مورد نظر بنویسید.
۶-رزومه تان را در وبسایت شخصى خود بگذارید و لینکش را در ایمیل قرار دهید.

در بیشتردانشگاه ها در آمریکا و کانادا “کمیته پذیرش” که تقریباچند هفته تا یک ماه پس از ددلاین تشکیل میشود، براى اپلیکیشن شما تصمیم میگیرد. این کمیته شامل تعدادى از أعضاى هیئت علمى دانشکده میباشد و طى جلسات شان، بر اساس فاکتورهاى معدل، دانشگاه، نمرات زبان، توصیه نامه ها، و انگیزه نامه به هر فرد امتیازى تعلق میگرد. به افراد برتر با توجه به تعداد پوزیشن هاى موجود بورسیه تعلق میگیرد.
این به این معناست که امکان دارد استادى که شما با او مکاتبه کرده اید اصلا عضو کمیته ى پذیرش نباشد.
در دانشکده هاى کوچکتر معمولا تمامى اساتید براى تصمیم گیرى دور هم جمع میشوند و بدین ترتیب استادى که با او مکاتبه کرده اید راحت تر میتواند از اپلیکیشن شما دفاع کند.

برای گرفتن فاند یا بورسیه از دانشگاه های آمریکا ، کانادا و استرالیا ، چه نمره زبانی کافیست ؟؟؟ این سوال بسیار مطرح میشود
پاسخ ما همیشه این است که هر چه بیشتر بهتر !!! به یاد داشته باشید که تمامی فاکتور های موجود در سی وی شما در کنار هم بررسی میشوند . این فاکتورها شامل معدل ، نمرات زبان ، مقاله ، توصیه نامه ها و انگیزه نامه میباشد . پس به یاد داشته باشید که داشتن مینیم مورد نیاز دانشگاه به هیچ وجه به این معنی نخواهد بود که شما قطعا پذیرش و فاند دریافت میکنید !!!

مکاتبه کردن با اساتید دردانشگاه های آمریکا و کانادا بهترین روش پیدا کردن پوزیشن هاست، این روش در اروپا کمتر موثر است. براى پیدا کردن پوزیشن هاى دکترا در اروپا بهتر است از سایت هاى زیر استفاده کنید:
۱٫ PhDportal.com
۲٫ Academicpositions.eu
۳٫ Phdstudies.com
۴٫ Universitypositions.eu
۵٫ Eurosciencejobs.com

معمولا گرفتن خوابگاه در آمریکا براى شما گرانتر از اجاره آپارتمان یا خانه است. بزرگترین مزیت خوابگاه این است که داخل دانشگاه قرار دارد. با این حال، اغلب دانشجویان ارشد و دکترا، ترجیح میدهند که خارج از دانشگاه زندگى کنند و با قیمتى بهتر براى خود آپارتمان اجاره کنند. در شهرهاى دانشجویى هرچه از دانشگاه دورترباشیم، قیمت خانه کمتر میشود. به همین دلیل ممکن است ترجیح بدهید کمى دورتر از دانشگاه زندگى کنید و با دوچرخه، اتومبیل شخصى و یا سرویس رایگان دانشگاه (در برخى از دانشگاه ها) رفت و آمد کنید.

در رشته هاى علوم انسانى اهمیت نمرات بخش Verbal در آزمون GRE و همینطور آزمون تافل و آیلتس دوبرابر مى باشد. مهمترین دلیل این موضوع این است که اغلب متقاضیان در این رشته ها آمریکایى هستند.
نکته ى مهم دیگر این است که باید به دنبال دانشکده هایى باشید که در آن مطالعات و تحقیقات خاورمیانه انجام میشود و یا دانستن زبان فارسى و یا عربى امتیاز مثبتى بشمار می آید. تاریخ بعد از اسلام در خاورمیانه و مطالعات زنان در خاورمیانه از جمله موضوعاتى هستند که پتانسیل بالایى در جذب فاند دارند.