اگر می خواهید به دانشکده ى حقوق بروید، باید اول در آزمون LSAT شرکت کنید. این آزمون دارای بخش هاى منطق، منطق تحلیلى، درک مطلب و یک مقاله مى باشد. حداکثر نمره ای که در این آزمون باید بگیرید ١٨٠ و هزینه ى آن ١٧٠$ است. براى ثبت نام به سایت www.isac.org مراجعه کنید

یکی از اشتباهات رایج در نگارش انگیزه نامه صرفا تکرار موفقیت هایى است که در رزومه به آن ها اشاره شده است. از جمله ى این موفقیت ها میتوان به رتبه ى کنکور، معدل، نمرات بالا و تجربه هاى کارى میتوان اشاره کرد.
انگیزه نامه ى خود را شخصى کنید!! در آن داستان هایى مربوط به زندگى خود را بنویسید که شخصیت حال فعلی شما را شکل داده اند! برای مثال بگویید که کنکور چگونه شما را به فردى تلاشگر و با پشتکار بالا تبدیل کرد. چگونه یک تجربه ى کارى خاص شما را در کار گروهى یا مهارت هاى مدیریتى سوق داده است.
یادتان باشد که یک شروع قوى و یک پایان تاثیر گذار لازمه ى یک انگیزه نامه ى موفق است.
در پایان، یک شروع بسیار رایج و ضعیف دیگر را با هم دوره میکنیم:
With the advent of new technologies and undeniable role of computers in our day-to-day life, computer engineering has become one of the fastest growing areas with a tremendous potential and an increasing number of applications nowadays.
اساتید سال هاست که این مطالب را میدانند، پس در مورد خودتان بنویسید!

اساتید مرتبط با زمینه ی تحقیق خود راچگونه پیدا کنیم ؟
یکى از بهترین روش ها براى پیدا کردن اساتید مرتبط به زمینه ى تحقیق خاص ما استفاده از Google Scholar است. اگر در این سایت کلید واژه هاى زمینه تحقیق خود را وارد کنید، میتوانید جدیدترین مقالات در آن موضوع را دیده ، وارد صفحه ى شخصى نویسنده آن مقالات که معمولا اساتید دانشگاه هستند بشوید و به آن ها ایمیل بزنید. به خاطر داشته باشید که ایمیل اساتید در آمریکا پسوند edu دارند و پسوند gov مخصوص ارگان هاى دولتى است که مد نظر ما نمی باشد.

شاید فکر کنید که شما باید دانشگاه هاى هدف را انتخاب کنید درصورتیکه این کار شانس شما راپایین می آورد!! اجازه دهید دانشگاه ها و اساتید شما رو انتخاب کنند و شما انتخاب نهایى را انجام دهید! حتما میپرسید چطور!؟؟
براى این کار باید به تمامى اساتید و دانشگاه مرتبط را پیدا کرده و به همه ى آن ها ایمیل بزنید،! به همه ى آن ها!! فقط یادتان باشد که در هر دانشگاه فقط به یک نَفَر ایمیل بزنید و اگر جواب نداد به سراغ نَفَر بعدى برویدو ایمیل زنی کنید.
تعداد بسیار زیادى ایمیل بزنید! حداقل ٢٠٠ تا ۵٠٠ایمیل. با توجه به جواب ایمیل ها میتوان دانشگاه هاى مربوطه را انتخاب کرده و براى آن ها اپلاى کرد.

این سوالى است که ذهن تعداد زیادى ازدانشجویان را مشغول کرده است و اغلب، تصور با واقعیت فاصله ى زیادى دارد. جواب این سوْال به مسائل زیادی بستگى دارد! علاوه بر سن و سطح اولیه ى زبان انگلیسى، به میزان اجتماعى بودن شما و حضورتان در جمع هاى غیر ایرانى بسیار بستگی دارد. حقیقت این است که مهارت شنیدارى، نخستین مهارتى است که به سرعت پیشرفت میکند. با این وجود، ممکن است مدت ها طول بکشد تا مهارت گفتارى شما تقویت و به سطح مورد نظر برسد. مهارت خواندن با مطالعه ى کتب درسى و مقالات و مهارت نوشتارى با نوشتن مقالات و پایان نامه ها، کندترین نرخ پیشرفت را دارند.
واقع بین باشید و بدانید زبان انگلیسى شما سه ماهه به سطح عالى نمیرسد.

بسیارى از دانشجویان هستند که در فرایند اپلاى اعتماد به نفس کافى را ندارند، برخى دیگر از اعتماد به نفس کاذب رنج میبرند. یکى از مهمترین لازمه هاى موفقیت در این فرایند این است که واقع بین باشید.
اگر از دانشکاه ازاد مدرک خود را گرفتید و یا معدل پایینى دارید و یا نمرات زبان بالایى کسب نکردید، نگران نباشید و امیدتان را از دست ندهید، حتما دانشگاه هایى در کشور هاى توسعه یافته وجود دارند که مناسب شما باشند. همچنین اگر رزومه ى بسیار خوبى هم داشته باشید نمیتوان مطمئن بود که هاروارد یا ام اى تى به شما پذیرش و فاند میدهد.

این پرسش براى بیشتری از داوطلبین مطرح میشود که مقدار فاند ماهیانه دانشجویان کارشناسى ارشد و دکترا چه میزان است. میزان بورسیه به نوع آن بستگى زیادى دارد. اما به طور طبیعی این اندازه براى یک زندگى دانشجویى کافى است. برای مثال اگر از دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک فاند کامل دریافت کنید، ماهانه حدود ٢۶٠٠$ درامد خواهید داشت. این در حالیست که فاند شما در دانشگاه جورجیا در شهر آتنز که یک شهر کوچک دانشجویى است حدود ١۵٠٠$ خواهد بود.

همانطور که قبلا هم گفته شد، در بیشتر رشته های تحصیلی و دانشگاه ها در امریکا و کانادا، استادى که شما را از ابتدا میپذیرد وظیفه دارد که مقداری از فاند شما را تأمین کند. این موضوع بدین معناست که امکان دارد اساتید مرتبط با شما براى امسال فاند نداشته باشند یا اینکه گروه تحقیقاتى کاملى داشته باشند و دانشجوى جدید نپذیرند. در این صورت، اپلیکیشن شما با وجود سوابق خوب و نمرات بالا پذیرفته نخواهد شد.
در برخى رشته های تحصیلی کمیته ى پذیرش در مورد دانشجوهاى ورودى جدید تصمیم میگیرد. انجام مکاتبه در این رشته ها هم ضرورى است زیرا بسیارى از دانشگاه ها در این رشته ها یک سال در میان دانشجو قبول می کنند.

اینکه اساتید در دانشگاه های کانادا به ایمیل هاى شما پاسخ نمیدهند میتواند دلایل مختلفى داشته باشد. براى دریافت پاسخ هاى بیشتر به موارد زیر توجه کنید:

-متن ایمیلی که ارسال می کنید از نظر دستورى و املایى درست باشد.
-حتما سوال خاصى براى پرسیدن از اساتید داشته باشید.
-حتما یکى از مقالات استاد مربوطه را مطالعه کرده و نظر بدهید.
-یک وبسایت درست کنید و رزومه و مقالات خود را در آن قرار دهید.
-در صورت نداشتن وبسایت حداقل لینک صفحه ى لینکداین یا ریسرچ گیت خود را بگذارید.
-به نوعى نشان دهید که این ایمیل مخصوص آن استاد خاص است و تا می توانید یک ایمیل را براى همه ارسال نکنید.
-به اساتید بازنشسته (إمیرتس) و مدعو ایمیل ارسال نکنید. آن ها دانشجونمی پذیرند.
-پشتکار داشته و صبور باشید! شاید نیاز به زدن صدها ایمیل داشته باشید.
-چند ماه قبل از ددلاینشروع به ایمیل زدن کنید.

دیروز برایم انگیزه نامه اى فرستاد شد تا تصحیح کنم (یکى از دانشجویان دانشگاه کارشناسى خودم، دانشگاه تهران). شاید باورنکنید ولى بخشى از کلمات و جملات نامه “دقیقا” جملاتى بود که خودم ۵ سال پیش قبل از رفتن براى انگیزه نامه خودم نوشته بودم!! خدا میداند اساتید این متن و یا شبیه به این متن ها را چقد خوانده اند! این بود که به عمق فاجعه پى بردم و متن زیر را در اهمیت انگیزه نامه نوشتم.
افراد زیادی از اهمیت بسیار بالاى انگیزه نامه باخبر نیست. بیشتر دانشجویان، تمام وقت خود را صرف نمرات زبان و معدل و توصیه نامه ها میکنند و در اخر چند توصیه نامه دانلود کرده و یا از سال بالایى ها میگیرند و با کمى تغییر همان ها را براى دانشگاه ها میفرستند!!
هیچکس و مطلقا هیچکس نمیتواند مثل خود شما، براى شما انگیزه نامه بنویسد! پس خودتان شروع به نوشتن انگیزه نامه کرده و هرگز حتى به تمپلیت هاى موجود در اینترنت نگاه هم نکنید! هدف دقیقا این است که از آن ها حتى ایده هم نگیرید. اگر براى مهندسى کامپیوتر اپلاى میکنید، لازم نیست از بچگى عاشق کامپیوتر باشید! سعى کنید بیشتر از آینده حرف بزنید و نه گذشته. چرا میخواهید دکترا بخوانید؟ چرا آن کشور و دانشگاه خاص را انتخاب کردید؟ در مورد زمینه ى تحقیق خود بنویسید. استادهایی که علاقه دارید با آن ها کار کنید را نام ببرید.