بیشتر افراد منتظر میماند تا فارغ التحصیل شوند، بعد فرایند اپلاى را شروع میکنند! فرایند اپلاى ممکن تا حدود یک سال یا بیشتر طول بکشد! پس زمانتان را هدر ندهید و قبل از فارغ التحصیلى به فکر باشید! 
شما براى اپلاى کردن نیاز به فارغ التحصیلى ندارید!! یعنى شما میتوانید و باید در ترم ٧-٨ کارشناسى و یا ٣-۴ کارشناسى ارشد اپلاى کنید.
قدم اول آمادگى براى امتحان زبان است که ممکن است بسته به سطح زبانتان شاید حدود یک سال طول بکشد.

شمار زیادی از دانشجویانى که از آمریکا و یا کانادا پذیرش میگیرند، براى ترم اول فاند ندارند. اما از ترم دوم و یا سال دوم به صورت هاى مختلف از جمله TA و RA ، براى خود کمک هزینه پیدا میکنند. این در حالیست که نداشتن فاند از ابتدا، ممکن است شانس شما را براى دریافت ویزاى دانشجویى آمریکا کاهش دهد. با این وجود افراد بسیارى که توانایى تامین هزینه هاى خود براى یک یا نهایتا دو ترم را دارند، از این موقعیت استفاده کرده و براى ادامه تحصیل آمریکا و کانادا را انتخاب میکنند.


ساکنین در جنوب شرق آمریکا فرهنگ منحصر به فرد خود را دارند. از لحاظ سیاسى بیشتر جمهوریخواه هستند و تعلقات مذهبى بیشترى دارند. کم سوادتر و فقیرتر هستند و تمایلات نژادپرستانه ى بیشترى دارند. با این وجود بسیار خونگرم و خوش برخورد هستند. ایالت هاى مرکزى و شمال مرکز امریکا نیز فرهنگى نزدیک به فرهنگ جنوب شرق را دارند.
ایالت های جنوب شرقی(تگزاس-لوییزیانا-میسیسیپی-آلاباما-جورجیا-تنسی-کارولینا-آرکانسا-اوکلاهاما-کانزاس-کنتاکی)


اگر داراى مدرک کارشناسى حقوق هستید میتوانید در دوره ى یک ساله ى کارشناسى ارشد حقوق در آمریکا و کانادا شرکت کنید. نکته ى مهم این است که براى اخذ پذیرش، در اکثر موارد نیازى به شرکت در آزمون LSAT نیست. با این وجود نیاز است که نمره ى تافل قابل قبولى داشته باشید. نکته ى حائز اهمیت دیگر این است که گذراندن این دوره به شما اجازه میدهد که در برخى ایالت هاى آمریکا و یا استان هاى کانادا در آزمون “بار” شرکت کنید!
دانشگاه هاى آمریکا که بالاترین درصد دانشجویان خارجى در رشته ى حقوق را دارا هستند:
دانشگاه بوستون: جزو ده دانشگاه برتر آمریکا در بسیارى از گرایش هاى حقوق- میانگین حقوق اولیه ى فارغ التحصیلانِ مشغول در بخش خصوصى: ١۶٠ هزار دلار در سال.
دانشگاه سافولک: بیش از ١۵٠٠ دانشجوى خارجى در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند (١٨٪‏ از کل دانشجویان این دانشگاه). نکته ى مثبت در مورد این دانشگاه این است که بعد از فارغ التحصیلى از دوره ارشد و گذراندن کارآموزى، ممکن است شرایط لازم براى شرکت در آزمون بار در ایالت ماساچوست را کسب کنید! امکان گرفتن بورسیه براى دانشجویان خارجى نیز جهت کاهش مقدارى از شهریه در این دانشگاه وجود دارد.


یکى از سوالاتى که بسیار پرسیده میشود این است که در رشته ى تخصصى من کدام کشور بهترین دانشگاه هاى دنیا را دارد!؟
در اکثر رشته ها، اگر رنکینگ ١٠٠ دانشگاه برتر دنیا در آن رشته ى خاص را نگاه کنیم، مشاهده میکنیم که بیشتر آن دانشگاه ها در آمریکا قرار دارند.
این در حالیست که بسیارى از افراد اعتماد به نفس کافى براى اقدام جهت ادامه تحصیل در آمریکا را ندارند و یا از دادن آزمون جى ار اى میترسند. همین موضوع باعث هجوم متقاضیان به دانشگاه هاى مطرح کانادا، که معمولا گزینه ى بعدى میشود.
با این وجود علاوه بر امریکا و کانادا، کشورهاى زیادى هستند که شرایط مناسبى براى تحصیل دارند. آلمان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش و کشور هاى اسکاندیناوى از جمله کشورهاى مناسب براى ادامه ى تحصیل در مقاطع متفاوت هستند.


مقدار مبلغ پرداختى ماهانه در دانشکده هاى مختلف یک دانشگاه میتواند متفاوت باشد اما رنج کلى آن معمولا صرفا به مخارج ماهیانه ى در شهر مورد نظر وابسته است.
براى مثال اگر از دانشگاه Northeastern در شهر بوستون ماهیانه ٢۵٠٠$ دریافت کنید تقریبا معادل این هست که در دانشگاه Texas Tech در شهر لاباک ماهیانه ١٣٠٠$ دریافت کنید.


مننتظر معجزه نباشید!!
بسیارى از داوطلبین همیشه در انتظار معجزه هستند! مثلا می پرسند چگونه میشود بدون مدرک زبان از آمریکا فول فاند گرفت!؟ یا اینکه چطور بدون جى ار اى در مقطع ارشد و دکترا در امریکا بورسیه شوم یا اینکه چطور با معدل ١٢ لیسانس میتوان به برکلى رفت!
اعتماد به نفس بالا قطعا در موفقیت شما موثر است، با این وجود لازم است همه ى جوانب کار را در نظر بگیرید و حساب شده اپلاى کنید!
با افراد با تجربه مشورت کنید و انتظارات خود را مطرح کنید.
مثلا بدانید که داشتن مقالات براى گرفتن فاند ضرورى نیست اما نمرات تافل و در اکثر مواقع جى ار اى مناسب، براى گرفتن فاند ضرورى است


همانطور که میدانید؛ غیر از چند دانشگاه سراسرى تهران که ممکن است به شما در دریافت پذیرش و فاند در آمریکا کمک کنند، دانشگاه هاى دیگر تفاوت چندانى در این فرایند ندارند.
دلیل تاثیر مثبت دانشگاه هاى سراسرى تهران هم بیشتر به این خاطر است که تعداد بسیارى از فارغ التحصیلان این دانشگاه ها به خارج از کشور رفته و اساتیدشان به سبب آن ها با این دانشگاه ها آشنا شده اند.
پس اگر از دانشگاه خیلى معتبرى فارغ التحصیل نشده اید نگران نباشید! بیشتر اساتید در آمریکا دانشگاه هاى ایران را نمیشناسند و شما با معدل خوب میتوانید به گرفتن پذیرش و فاند امیدوار باشید.


با توجه به نزدیک شدن ددلاین ها دانشگاه هاى هلو را فراموش نکنید!
هلو بودن این دانشگاه ها این به این معنا نیست که این ها رنک پایینى دارند و یا گرفتن پذیرش از آنها آسان تَر است، بلکه فرایند اپلاى براى این دانشگاه ها ساده تَر است! مثلا اپلیکیشن فى ندارند! ( بیشتر از دانشگاه ها، خصوصا در آمریکاى شمالى بین ۵٠ تا ١٢٠$ اپلیکیشن فى دارند) یا اینکه تمامى مراحل اپلاى آنلاین بوده و نیازى به پست مدارک نیست. بدین ترتیب اپلاى براى این دانشگاه ها ارزانتر و راحت تَر میباشد.
به طور مثال، دانشگاه Tulane در لوویزیانا آمریکا، دانشگاه پلى تکنیک میلان و پلى تکنیک تورین در ایتالیا، و دانشگاه TUM و LMU مونیخ در آلمان ( در برخى رشته ها) از جمله دانشگاه هاى “هلو” به حساب مى آیند.


شهریه ى دانشگاه ها در آمریکا به مقطع تحصیلى و دولتى یا خصوصى بودن دانشگاه بستگى دارد که مشخصا دانشگاههاى دولتى ارزان تَر هستند اما خصوصى یا دولتى بودن دانشگاه ها در امریکا رابطه اى با خوب یا بد بودن دانشکاه ندارند.
شهریه سالانه براى مقاطع کارشناسى، ارشد و دکترا ١٢٠٠٠-٢۴٠٠٠ دلار
مدیریت اجرایى ١٢٠٠٠ تا ٣٠٠٠٠
پزشکى و دندانپزشکى و داروسازى پس از کارشناسى ٣۵٠٠٠ تا ۵٠٠٠٠
دوره هاى زبان ٢٠٠٠ تا ۴۵٠٠ براى هر ترم

هزینه های زندگی
کرایه ى منزل براى یک نَفَر ماهیانه ۴٠٠-١٣٠٠
براى دو نفر ۵٠٠-١۵٠٠
کرایه ى منزل شدیدا بستگى به شهر و ایالت مورد نظر دارد.
قبض آب و برق ۵٠-١۵٠
اینترنت ٢۵-۶٠
موبایل ٢۵-۶٠
هزینه خوراک ٢٠٠-۵٠٠
خرید اتومبیل از ١۵٠٠$ به بالا
این هزینه ها ممکن است با توجه به ایالت و شهر متغییر باشد.


GRE چیست؟
دانشگاه‌های آمریکا و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشورهای دیگر ( اکثراً کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه ) نمره‌ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکترا و بالاتر ملاک قرار می دهند .
این آزمون به دو صورت ورقه‌ای “Paper base ” و کامپیوتری “Computer base” برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن هم در ایران در دفعات متعدد برگزار می‌شود و پاسخ دو قسمت از سه قسمت بلافاصله پس از اتمام ازمون بر روی نمایشگر ظاهر می شود.
نوع ورقه ای سالی سه بار برگزار می شود ، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه . تعداد شرکت کننده در این امتحان دارای محدودیت نبوده و ثبت نام در این آزمون می تواند از طریق سایت موسسه ETS انجام پذیرد .
نمرات این آزمون تقریبا ۴۵ روز پس از برگزاری آماده خواهد شد و لازم به ذکر است جهت ارسال نمرات به دانشگاه تا ۴ دانشگاه رایگان می باشد در صورت ماندن برای پس از برگزاری رایگان نخواهد بود .

‎ نوع عمومی آزمون جی آر ای “GRE General ” ورقه‌ای ” Paperbase ” شامل سه بخش می‌باشد:

۱٫ Quantitative ( ریاضیات )
۲ . Verbal ( واژگان )
۳ . Analytical Writing ( بخش نوشتاری )

بخش ریاضیات این آزمون بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست . شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد . نمره این بخش از ۸۰۰ ( ورژن جدبد ۱۷۰ ) می‌باشد که معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند .بیشترین نکته این بخش دقت زیاد و سرعت عمل می باشد .

‎توصیه به کسانی که به دنبال بورس‌های تحصیلی می‌باشند :
گرفتن نمره کمتر از ۱۷۰نشان می‌دهد که شما خیلی هم با دقت نیستید . لذا خواندن این بخش حتما توصیه می شود . حتما چند دوره از آزمون های قبلی را تست بزنید تا کاملا به نوع سوالات آشنا شوید و تعداد اشتباهات خود را کاهش دهید و سرعتتان در زدن تستها افزایش پیدا کند .
همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد ، برای مجموع نمره ریاضیات و واژگان حد نصابی مانند ۱۱۰۰ ، ۱۲۰۰ ، ۱۲۵۰ ، و حتی بیشتر یعنی ۱۳۵۰ نیز تعیین می شود . پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید . البته با تغییراتی که در آزمون GRE از August 2011 اعمال شد، پایه نمرات نیز تغییر کرده است ، ملاک جدید نمرات بین ۱۷۰ – ۱۳۰ می باشد . ولی کماکان نمره ها هم به صورت معیار قدیمی و هم به صورت معیار جدید در کارنامه ثبت می شود .

‎بخش ریاضیات ” Quantitative” :
• سوالات مربوط به آزمون جدید ۲ سری سوال ۲۵ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود.
بخش واژگان “Verbal” :
• سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.
بخش نوشتاری “Analytical Writing” :
• قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

نکته بسیار مهم :
‎دوستان، کلاً نوشتن یک انشاء خوب احتیاج به حرافی زیاد دارد که در تافل این کار بسیار خوب است که شما هر چه می توانید موضوع را بشکافید و با دلایل متفاوت عقیده خود را پشتیبانی کنید . مثلا اگر در تافل با دلایل خود ثابت کنید که سیگار کشیدن خوب است ، شما نمره را خواهید گرفت . ولی در این آزمون تحلیل صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با دقت موضوع را بشکافید . در غیر این صورت نمره ای بیشتر از ۳٫۵ کسب نمیکنید. ‎باز هم به کسانی که برای دکترا به دنبال بورس تحصیلی می گردند این بخش نیز بیشتر توصیه می شود . کسانی که این آزمون را به صورت موازی با تافل ( TOEFL ) یا آیلتس ( IELTS ) می خوانند و زمان نسبتا مناسبی نیز در اختیار دارند می توانند روی بخش نوشتاری GRE و بخش جای خالی و خواندن Verbal متمرکز شوند.
در آزمون بعد از بخش نوشتاری ، سوالات ریاضی و واژه در یک دفترچه داده می شود که به صورت یک در میان می باشند . ( یعنی بخش اول واژه و بعد ریاضی و مجددا بخش سوم واژه و بخش آخر ریاضی می باشد ) .
طبق قوانین آزمون که از سوی ETS تعیین شده است باید هر بخش را در زمان قانونی آن به پایان رساند و امکان بازگشت به عقب و یا رفتن به جلوتر وجود ندارد ؛ گرچه در حوزه های امتحانی در ایران نیز کم و بیش این قانون اجرا می شود اما در برخی از حوزه های امتحانی سخت گیری های مراقبین کمتر است. این را به خاطر داشته باشید که به هر حال هیچ وقت تقلب و قانون شکنی کار درست و پسندیده ای نیست.
مراکز برگزاری در ایران
در حال حاضر این آزمون در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار میشود.
فایل‌های مفید برای آزمون GRE:

۱٫ Preparing for the GRE General Test
۲٫ ARCO s Analytical Writing Guide
۳٫ GRE ETS Practice General Test 2002
۴٫ Kaplan Gre.Verbal.Work.Book
۵٫ Verbal Advantage 10 easy steps to a powerful vocabulary
۶٫ practice book GRE pb revised general test
۷٫ GRE writing


آزمون SAT چیست ؟
اس‌ ای‌ تی به انگلیسی: SAT یکی از دو امتحان استاندارد برای ورود به دانشگاه در آمریکا می باشد که توسط شرکت کالج برد به انگلیسی: College Board) ) که شرکتی است غیر دولتی مدیریت می‌شود.کالج برد برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ شروع به کار کرد.

SAT که به وسیله گروه کالج ایجاد می شود یک آزمون ورودی است که به وسیله بیشتر دانشگاه ها و دانشکده ها برای پذیرش داشجو به کار می رود. این ایده (یا حداقل تئوری) ایجاد یک معیار معمولی برای مقایسه متقاضیان است.با این وجود می توان گفت که این یکی از فاکتورهای پذیرش است. ریز نمرات مدرسه، دانشگاه، توصیه نامه و معرفی، مصاحبه ها و مقالات روش های دیگر مورد ملاحظه در پذیرش میباشند.
مقدار اهمیت، تاکید بر SAT از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت نمرات SAT در دانشگاه مورد علاقه تان با دفاتر پذیرش مستقیما تماس بگیرید.

SAT هر ساله در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می و ژوئن ارائه می شوند.

شرح مختصر SAT
• دفعات: هفت بار در سال
• مدت: سه ساعت و ۴۵ دقیقه
• بخش ها: ریاضی، درک مطلب، نگارش
• هزینه: ۵۰ دلار
• حداکثر نمره: ۸۰۰ نمره در هر بخش
• میانگین نمرات:
۴۸۷ نمره در نگارش
۵۱۳ نمره در ریاضی
۴۹۷ نمره در درک مطلب

آزمون های SAT به طور اختصاصی چه کار می کنند؟
سه بخش در SAT وجود دارند: ریاضی، درک مطلب و نگارش. در بخش نگارش متقاضیان باید مقاله ای را به پایان برسانند که جزء عوامل نمره نهایی است. این آزمون سه ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد.

آزمون SAT چگونه ارزشیابی می شود؟
هر بخش از ۲۰۰ تا ۸۰۰ نمره امتیاز بندی می شود که بهترین نمره مجموعا ۲۴۰۰ نمره خواهد شد.
برای انجام فرآیند ثبت نام به وب‌سایت زیر مراجعه فرمایید:
https://collegereadiness.collegeboard.org/sat


همه چیز در مورد آزمون IELTS

[/tab] [/tabs]

TOFEL

تافل چیست؟
آزمون تافل (TOEFL) توسط سرویس سنجش تحصیلی(ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) برگزار می‌شود. این آزمون، مهارت در بخشهای شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب انگلیسی را مورد می آزماید و برای پذیرش در دانشگاههای آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمره کسب شده در این آزمون جهت پذیرش در این دانشگاهها به مدت دو سال معتبر می باشد.
تافل اینترنتی (iBT) چه تفاوتی با تافل کتبی و کامپیوتری دارد؟
آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار (Structure) که در آزمونهای کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به شکل غیرمستقیم در بخشهای دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی (note taking) نیز دیگر مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و بعنوان مثال از شرکت کنندگان در خواست می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کرده و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری دیگر الزامی است.

سیستم امتیازدهی در این آزمون چگونه است؟
سیستم امتیاز دهی در آزمون تافل اینترنتی (iBT) در جدول زیر نشان داده شده است:

۰-۳۰ Listening
۰-۳۰ Reading
۰-۳۰ Speaking
۰-۳۰ Writing
۰-۱۲۰ Total score:

بخشهای مختلف تافل (iBT)
بخش درک مطلب (Reading) :بخش درک مطلب در تافل iBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن(CBT)تفاوتی ندارد. این بخش شامل سه متن آکادمیک است که به دنبال هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. هر کدام از این متن‌ها حدوداً از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه تشکیل شده است. نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT) و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه گیری روایی را تکمیل نمایند. دو ویژگی اضافه شده به بخش درک مطلب (Reading)، یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر (review option) می‌باشد.
(فهرست لغات)این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابید و با (گزینه تجدید نظر (یا review option می‌توانید برگردید و در پاسخهایتان تجدید نظر کنید.
بخش شنیداری (Listening) :بخش شنیداری آزمون تافل توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی، آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود، ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسشهای متعدد تشکیل شده است.
بخش نوشتاری :(Writing) این بخش از آزمون، توانایی شما را در به کار گیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: یک قسمت تلفیقی (integrated) و یک قسمت مستقل (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفیقی شما باید در ابتدا متن کوتاهی را بخوانید (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهید. بعد از آن شما باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌اید به یک پرسش پاسخ دهید. به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسید. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد: به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شد که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص بنویسید.
بخش گفتاری (Speaking):این بخش جدید از آزمون تافل دارای شش تکلیف (task) می‌باشد که دو تکلیف آن به صورت مستقل (independent) و چهارتای آن به صورت تلفیقی است.
بطور دقیق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمتهای زیر است:
تکلیف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولی و آزاد. – شرکت‌کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد یک موضوع خاص موضع گیری کرده و آن را توضیح دهند.
تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن. – این تکالیف شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه می‌باشند. شرکت کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق بدست می‌آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود استفاده کنند.
تکلیف تلفیقی بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفتگوی کوتاه. – شرکت کنندگان باید نکات کلیدی موجود در آنچه که می‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هایشان ارائه دهند.
مدت پاسخ‌گویی به هر کدام از تکالیف از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغیر می‌باشد.
فایل های مفید جهت آزمون تافل
The official guide to the TOEFL test – 3rd edition
Basic skills for the TOEFL iBT – Reading
Speaking and Writing strategies for the TOEFL iBT
TOEFL words Chinese
Answers to All TOEFL Essay Questions
TOEFL Writing (TWE) Topics and Model Essays
Perfect Phrases for the TOEFL Speaking


GMAT چیست؟
GMAT که مخفف عبارت “Graduate Management Admission Test” است، امروزه به یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش بخشی از توانایی‌های متقاضیان شرکت در دوره‌های “MBA Master of Business Administration” و دوره‌های نزدیک و مشابه آن نظیر”MPA Master of Public Administration” مورد استفاده قرار میگیرد و تقریباً هیچ مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر برگزار کننده این دوره‌ها نیست که ارائه نمرهGMAT را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروس “Business” در دوره دکترا (PhD) آنها نظیر امور مالی، حسابداری و اقتصاد حوزه اصلی محسوب می‌شود نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد قرار می دهند.

این آزمون به طور مستقل هیچ توانایی خاصی را در فرد محاسبه نمی‌کند بلکه ترکیبی از توانایی‌ها و مهارت‌های متنوع که برای یک دانشجوی فعال در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی لازم است را بررسی می‌کند. به همین دلیل دارای هیچ میزانی به عنوان نمره رد یا قبول نیست و این مراکز آموزشی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام کنند لذا ممکن است فردی با داشتن یک نمره متوسط بتواند برای برخی از این مراکز تقاضای ثبت‌نام دهد و برای برخی دیگر خیر. مشخص است که هر مدرسه‌ای که دوره معتبرتری را ارائه می‌دهد نمره بالاتری را هم طلب می‌کند.

قسمت‌های مختلف آزمون:

این آزمون از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:
ارزیابی (Analytical)
نگارش (Writing)
تحلیلی ( Assessment )

که به اختصار AWA خوانده می‌شود، Verbal و Quantitative Sections. متقاضی باید در بخش نگارش بر روی دو متن essay کار کند که یکی برای تحلیل یک استدلال argument و دومی بررسی یک موضوع است. متقاضی برای هر یک ۳۰دقیقه زمان دارد و اینکه کدامیک اول ارائه شود مشخص نیست اما این بخش از آزمون همیشه اولین بخش آن است.

اگر بخواهیم این بخش از آزمون را با نمونه‌های مشابه‌ای چون بخش نگارش در آزمون‌های استانداردی چون TOFEL یا ILETS مقایسه کنیم تفاوت‌ها در چند مورد است.
اول : در پرسش خود متون که به مراتب پیچیده‌تر از آزمون‌های عادی زبان است و تحلیل آنها صرف نظر از چگونگی نگارششان یک مسئله است و عموماً نگارش بحث به زبان مادری هم ساده نیست.
دوم : حجم آن است. مثلاً در آزمون تافل نگارش حجمی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ کلمه کفایت می‌کند در حالیکه در این آزمون حجمی کمتر از ۵۰۰ کلمه چندان مقبول نیست و بهتر است بالای ۶۰۰کلمه باشد.
هر متن توسط دو ممتحن ارزیابی می‌شود که اولی در واقع یک برنامه‌ی نرم‌افزاری خیلی پیشرفته است که به تحلیل نگارش خلاقانه و ارزیابی خطاهای دستوری و املایی می‌پردازد. ممتحن دوم که انسان است توانایی متقاضی را در نحوه دسته‌بندی و پرورش و نظم دادن به دیدگاه‌ها و چگونگی عرضه آنها می‌سنجد. هر دو ممتحن بر اساس یک درجه‌بندی بین ۰تا ۶ که می‌تواند تا نیم تقسیم شود نمره می‌دهند. اگر این دو نمره بیش از یک امتیاز فاصله داشتند یک انسان دیگر به عنوان ممتحن سوم نیز به کار نمره می‌دهد و سپس متوسط این نمرات به عنوان نمره نهایی این نگارش و متوسط دو متن مختلف به عنوان نمره نهایی این بخش اعلام می‌شود.

بعد از پایان زمان این بخش و یک وقت تنفس کوتاه اختیاری ( ۵ تا ۱۰ دقیقه) یکی از دو بخش دیگر آغاز می‌شود که هر دو به صورت پاسخ‌گویی به سوالات چند گزینه‌ای است. آزمون” Verbal” یا شفاهی دارای ۴۱سوال است و ۷۵دقیقه برای پاسخ به آن زمان وجود دارد. این بخش متشکل از سه گونه سوال Sentence Correction ، Critical Reasoning و Reading Comprehension ووظیفه آن در مجموع ارزیابی سطح دانش متقاضی در حوزه‌های مرتبط با فهم عمیق‌تر زبان انگلیسی نظیر مبحث دستور زبان، ارزیابی یک استدلال و درک مطلب است.

بخش Quantitative که در آن دو گروه از پرسش‌های مرتبط با Problem Solving و Data Sufficiency ارائه می‌شود مجموعاً ۳۷پرسش و ۷۵دقیقه زمان دارد. این آزمون همانطور که از نام آن و دو گونه سوالاتش پیداست به ارزیابی کیفی شیوه اندیشه و استدلال متقاضی می‌پردازد. نکته جالب، پرسش‌های گونه دوم Data Sufficiency (کفایت کردن داده‌ها) است که کاملا مختص این آزمون طراحی شده و مشابه ندارد. در این گونه پرسش‌ها بعد از هر پرسش دو عبارت اخباری حاوی اطلاعات آمده و آنگاه در یک ترکیب ۵ گزینه‌ای از حالات مختلفی از ارتباط بین این داده‌ها و پرسش مربوطه پرسیده می‌شود تا مشخص شود که آیا هر یک از آنها یا هر دو با هم یا هیچکدام برای پاسخ دادن به پرسش کفایت می‌کنند یا خیر.

شیوه ارزیابی و امتیازدهی به آزمون چگونه است؟

نمره این آزمون به صورت یک نمره تفکیکی برای سه بخش مجزا و یک نمره نهایی که در واقع ترکیب دو بخش غیرنگارشی آن است ارائه می‌شود که حداکثر می‌تواند ۸۰۰ باشد. بر اساس نتایج ۳سال اخیر میانه آن عدد ۵۳۵.۲ بوده است. حدود دو سوم نمرات عددی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰است و شیوه پیچیده محاسبه نمره به گونه‌ای ست که حدود ۶۸ درصد شرکت کنندگان نمره‌ای در این محدوده داشته باشند. همین نکته روشن می‌سازد که برای اخذ پذیرش در یک دوره خوب و معتبر MBA شما باید نمره‌ای به مراتب بالاتر از این و حداقل حدود ۷۰۰ داشته باشید که بتوانید از دیگران فاصله بگیرید و این ساده نیست.

نمره آزمون نگارش که در واقع متوسط نمره دو نگارش مستقل شماست عددی بین ۰تا ۶خواهد بود.

هر دو بخش دیگر نمره‌ای بین ۰تا ۶۰ دارند که پس از محاسباتی به نمره نهایی تبدیل می‌شود. در این بین آزمونVerbal سخت‌تر به نظر می‌رسد چرا که میانه ۳ ساله آن ۲۷.۸ از ۶۰بوده و نمرات بالای ۴۴ و زیر ۹ در آن به ندرت اتفاق افتاده در حالیکه در بخشQuantitative میانه ۳۵.۶ از ۶۰ بوده و نمرات بالای ۵۰و یا زیر ۷ ندرتاً اتفاق افتاده است.

هر دو بخش چند-گزینه‌ای آزمون به صورت ارزیابی نتیجه پاسخ قبلی داوطلب عمل می‌کنند یعنی پرسش اول در حد متوسط است و سوال بعدی بر اساس نتیجه سوال اول انتخاب می‌شود. اگر به سوال اول پاسخ درست داده شود، سوال دوم مشکل‌تر خواهد بود و اگر پاسخ نادرست داده شود سوال ساده‌تری ارائه می‌شود. بدیهی است که در این سیستم ارزیابی، امتیاز سوالات یکسان نیست و هرچقدر فرد بتواند در مدت زمان آزمون سوالات درست بیشتری بزند (چون سوالات مرتباً مشکل‌تر شده و به ناچارامتیاز آنها افزایش می‌یابد) امتیاز کلی وی هم بیشتر می‌شود. یک دلیل تفاوت زیاد امتیازات هم در همین نکته است.
تفاوت دیگر این آزمون با اکثر آزمون‌های دیگر کاهش امتیاز در صورت بی‌پاسخ گذاشتن سوالات است. در واقع، برخلاف اکثر آزمون‌ها که در آنها پاسخ نادرست جنبه منفی زیادی دارد اینجا پاسخ ندادن مشکل‌ساز است. همچنین اگر داوطلب تعداد زیادی پاسخ نادرست پست سر هم داشته باشد (که معنای آن می‌تواند اجتناب از خالی گذاشتن پرسشنامه از طریق پاسخ دادن تصادفی به سوالات است) امتیاز وی باز هم کاهش می‌یابد.
نحوه ثبت نام در آزمون GMAT :
ثبت نام این آزمون از طریق سایت www.mba.com صورت میگیرد. ثبت نام در سایت رایگان است.
برای ثبت نام در آزمون باید در سایت فوق یک پروفایل ایجاد کرده و اطلاعات خود را شامل نام، نام خانوادگی، آدرس و … را وارد کنید.
هنگام وارد کردن نام و نام خانوادگی دقت کنید. این نام و نحوه نگارش آن باید با چیزی که در پاسپورت شما نوشته شده است یکسان باشد. این ۲ بخش از اطلاعات را بعد از save کردن پروفایل دیگر نمیتوانید تغییر دهید . تغییر نام یا تصحیح املای آن تنها با تماس با جیمک و اجازه آنها میسر است .

فرآیند انجام ثبت نام :
۱٫ ورود به سایت ( پرکردن پروفایل در اولین بار ورود )
۲٫ ورود به قسمت Register for the GMAT .
۳٫ پیدا کردن مرکز یا مراکز مورد نظر در لیست .
اگر میخواهید مراکز نزدیک به کشور خود را ببینید در اولین قسمت که نوشته شده است Find the closest مقدار آن را به ۲۰centers تغییر دهید تا لیست بهتری را به شما نمایش دهد. در صورتی که مرکز مورد نظر را نمایش نداد، کشور را تغییر دهید.
بعد از انتخاب مرکز یا مراکز مورد نظر ( حداکثر ۴ مرکز ) با زدن next به صفحه بعد بروید.
با انتخاب ایران ، مراکز کشور ترکیه به شما نمایش داده نخواهد شد.برای دیدن مراکز ترکیه باید کشور را از ایران، به ترکیه تغییر دهید.
۴٫ چک کردن ” خالی بودن ” یا ” جا داشتن ” مرکز مورد نظر در تاریخی که میخواهید.
در این قسمت ابتدا تاریخ مورد نظر را مشخص کنید. سپس بین مراکز انتخاب شده بگردید تا جای خالی پیدا کنید. روزهایی که هنوز جای خالی دارند در جدول به صورت پررنگ و برجسته نمایش داده میشوند.
اگر مرکز شما در تاریخ مورد نظرتان جا دارید، روی آن تاریخ کلیک کنید. در سمت راست جدول به شما زمانهای خالی در آن روز نمایش داده میشود. زمان برگزاری امتحان جیمت در مراکز متفاوت است. آزمون ممکن است در ساعت ۸ صبح یا ۲:۳۰ بعد از ظهر شروع شود. انتخاب ساعت با شماست.
بعد از انتخاب زمان مورد نظر روی دکمه Select exam appointment کلیک کرده و به صفحه بعد بروید.
۵٫ دریافت برنامه GMATprep :
در این صفحه از شما سوال میشود که به چه طریق میخواهید برنامه GMATprep را دریافت کنید. اگر ساکن ایران هستید، گزینه اول را انتخاب کنید وبرنامه را به صورت download directly دریافت کنید. دیسک این برنامه به ایران پست نمیشود.
۶٫ تایید و فاکتور :

در این صفحه از شما خواسته میشود اطلاعات خود را یکبار دیگر چک کنید و مطمئن شوید که در پروفایل به درستی وارد کرده اید.
در صورتی که از voucher استفاده میکنید یا کد تخفیف دارید در پایین این صفحه وارد کنید.اگر میخواهید از credit card استفاده کنید به صفحه بعد بروید.
۷٫ پرداخت از طریق credit card :
در این صفحه اطلاعات کردیت کارد را وارد کنید .
توجه :
۱ . در این قسمت از شما Billing Adress سوال می شود . این آدرس به صورت خودکار، همان آدرسی است که در پروفایل خود وارد کرده اید . این آدرس باید برابر آدرسی باشد که ” رسید کردیت کارد ” به آن آدرس فرستاده می شود . اگر آدرس نوشته شده با آدرس کارت متفاوت است حتما آن را تغییر دهید .
۲ . دقت کنید در صورتی که از کارت اقوام ، دوستان یا هر شخصی غیر از خود شما ، استفاده می کنید ، حتما با آنها هماهنگ کنید و آدرس و اطلاعات دقیق کارت را از آنها بگیرید .
۳ . گاهی GMAC در صورتی که نام دارنده کارت یا credit card holder با نام شما متفاوت باشد، برای اطمینان از دزدی نبودن کارت و اطلاع داشتن صاحب کارت ، با آنها تماس می گیرد . پس حتما با صاحب کارت هماهنگ کرده و آنها را در جریان قرار دهید .
۸٫ تایید نهایی :
در نهایت به شما اطلاعات کردیت کارت (نحوه پرداخت)، تاریخ ثبت نام و … نمایش داده خواهد شد و در صورتی که تایید کنید، هزینه آزمون کسر شده و ثبت نام شما نهایی میشود.

هزینه های آزمون GMAT :

در حال حاضر هزینه های مختلف مرتبط با جیمت به صورت زیر است: (همه اعداد به دلار آمریکا هستند)
هزینه ثبت نام آزمون : ۲۵۰$
با ثبت نام در آزمون و پرداخت این هزینه، شما میتوانید در آزمون شرکت کرده، نمره خود را برای ۵ دانشگاه یا مرکز فرستاده و کارنامه رسمی خود را به صورت پستی دریافت کنید.
تغییر تاریخ یا محل ثبت نام : ۵۰$
در صورتی که بخواهید تاریخ آزمون خود را تغییر دهید (به دلیل عدم آمادگی یا ….) یا اگر بخواهید محل آزمون را تغییر دهید (به دلیل عدم دریافت ویزا یا …) با پرداخت این هزینه میتوانید آزمون خود را جابه جا کنید.
درخواست ارسال نمره اضافه : ۲۸$ ( هر نمره )
در صورتی که بخواهید نمره شما به دانشگاههای دیگری جز ۵ دانشگاه اولیه ارسال شود، باید برای هر مرکز یا دانشگاه اضافه، این مبلغ را بپردازید.
لغو کردن ثبت نام یا cancellation :
در صورتی که بیشتر از ۷ روز به تاریخ آزمون مانده باشد و امتحان خود را لغو کنید به شما ۸۰$ بازگردانده میشود. در صورتی که در طی ۷ روز مانده به امتحان، آزمون را کنسل کنید هیچ مبلغی به شما بازگردانده نمی شود.
مالیات :
برای امتحان دادن در برخی از کشورها، باید مقدار مالیاتی، طبق قانون آن کشور بپردازید.
این مالیات علاوه بر هزینه اصلی محاسبه می شود و به هزینه اصلی آزمون ، هزینه تغییر تاریخ / محل و هزینه نمره اضافه تعلق می گیرد . مراکز اطراف ایران ، بدون مالیات هستند .


۱٫ University of Illinois at Urbana-Champaign, Urbana-Champaign, Illinois
دانشگاه الینوى در إربانا چمپین که حدود ۴۴ هزار دانشجودارد، یکى از بهترین دانشگاه هاى آمریکا می باشد و رقابت سنگینى براى اخذ پذیرش و فاند از این دانشگاه وجود دارد.

۲٫ Tulane University, New Orleans, Louisiana
دانشگاه تولین دانشگاهیست خصوصی که در شهر نیواورلینز و در ایالت لوویزیانا واقع شده است.نایت لایف هیجان انگیز و خیره کننده ى این شهر آن را به یکى از بزرگترین مقاصد دانشجویان براى تحصیل تبدیل کرده است. در حالی که این شهر یکى از بالاترین آمار قتل را در ایالات متحده داراست.

۳٫ University of Iowa, Iowa City, Iowa
دانشگاه ایالتى آیووا با جمعیتی قریب به ٣٣ هزار دانشجو در آیووا سیتى واقع است . با توجه به جمعیت ۶٧ هزار نفرى این شهر و وجود دانشگاه هاى کوچک دیگر، بیشتر جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل میدهند.