بورسیه تحصیلی از موادی است که اکثر دانشجویان بین المللی تلاش میکنند تا بتوانند آنرا دریافت کنند.

شرایط بورسیه (مقدار بورسیه و مزایای آن) برای هردانشگاه متفاوت است و دانشجو بسته به شرایط رزومه و دانشگاه محل تحصیل میتواند مقادیر متفاوتی از آن را در طول دوران تحصیل دریافت نماید. لازم به ذکر است بورسه تحصیلی بلاعوض بوده و دانشجو ملزم به پرداخت آن پس از اتمام دوران تحصیل نمی باشد .

 

شرایط بورسیه تحصیلی و بورسیه بین دالمللی در کانادا

 

معمولأ در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کمک هزینه بیشتری به دانشجویان اعطا می شود و علاوه بر نمرات تحصیلی دانشجو موارد دیگر نیز در رزومه دانشجو بررسی می شود. دانشگاههای ممتاز و دارای رتبه بالا مبالغ بالاتری برای بورسیه تحصیلی در نظر می گیرند. معمولأ موارد زیر برای اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی بررسی می شود:

 

شرکت در فعالیت های خاص علمی پژوهشی

شرکت در فعالیت های ورزشی

شرکت در برنامه های داوطلبانه بشر دوستانه و کمک به جامعه

کار در شوراهای دانشجویی

مقالات عملی و ثبت شده در نشریات بین المللی

 

در واقع هر چیزی که شما را از دانشجویان دیگر متمایز کند در بالا بردن شانس بورس و کمک هزینه تحصیلی مرثر است.

 

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا یا FELLOWSHIP

 

دستیار تدریس و یا TEACHING ASSISTANT

این کمک هزینه در واقع به عنوان دستمزد به دانشجویان در مقطع دکترا پرداخت می شود. دانشجویان به عنوان TA یا دستیار استاد معرفی می شوند و وظایفی مانند نمره دادن در امتحانات، اداره جلسات و کمک به دانشجویان را بر عهده دارند. سمت شما به عنوان TA به نظر استاد بستگی دارد و معمولأ در پروسه پذیرفته شدن به عنوان دستیار استاد تسلط به زبان انگلیسی و توانایی تدریس بررسی می شود.

 

دستیار تحقیق و یا RESEARCH ASSISTANT

در مواردی اساتید برای انجام پروژه های تحقیقاتی به ویژه در خصوص مهندسی و بیولوژی بودجه و درآمدی دریافت می کنند که که بخشی از این درآمد و بودجه را به دستیار خود اختصاص می دهند. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل می کنند می توانند به عنوان دستیار تحقیق یا RA کمک هزینه ای به مبلغ ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای هر رشته دریافت کنند.

 

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا

 

کشور آمریکا در سال های مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی خاصی را تحت عناوین مختلف در ایالت ها و دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان بین الملل یا دانشجویان بومی خود ارائه می شود. بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری از جمله: – بورس تحصیلی دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی – بورسیه تحصیلی غیر دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی – بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان آسیایی – بورس برای دانشجویان از کشور های در حال توسعه – بورسیه تحصیلی کالج Colby-Sawyer، کالج Columbia، کالج Concordia، دانشگاه Cornell، دانشگاه دولتی East Tennessee، دانشگاه illinois Wesleyan، دانشگاه نیویورک، دانشگاه Michigan و …

و از جمله فاندهای تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که شامل: – کمک هزینه تدریس Teaching Assisstantship (TA) – فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship (RA) به یاد داشته باشید که شرایط بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی هر دانشگاه یا استاد دقیقا در سایت رسمی آن دانشگاه یا سایت رسمی ارگان های وابسته در کشور آمریکا به طور دقیق نوشته شده است.

 

شرایط کسب بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط کسب بورسیه تحصیلی امریکا که در زیر می آید، کلی است و هرچند دانشجوی متقاضی موارد بیشتری از این شرایط را در رزومه خود داشته باشد، شانس بیشتری برای کسب بورسیه تحصیلی آمریکا به دست خواهد آورد:

 

*معدل بالا در دوره های تحصیلات تکمیلی یا آخرین مدرک تحصیلی.

*فارغ التحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر.

*داشتن مقالات علمی و پژوهش منتشر شده در نشریات بین المللی.

*ثبت اختراع.

*حضور در همایش های علمی و معتبر.

*حضور در مسابقات علمی.

*داشتن هر نوع رزومه علمی و تحقیقاتی متمایز کننده.