ارز دانشجویی

پذیرش تحصیلی آمریکا – پذیرش تحصیلی کانادا – ویزای تحصیلی آمریکا – ویزای تحصیلی کانادا

معرفی به بانک برای دریافت ارز دولتی چگونه است؟ 
پس از ثبت درخواست ارز در سامانه و در صورت تائید درخواست یک کد رهگیری از طریق سامانه دریافت می نمائید و شما به عنوان دانشجوی مورد تایید وزارت برای بازه مشخصی از تحصیلتان می توانید ارز دولتی از بانک دریافت نمایید. یعنی وزارت علوم گواهی اشتغال به تحصیل شما را تایید می کند و قید می کند که شما برای بازه چند ماهه می توانید ارز دولتی دریافت نمایید. بطور مثال اگر در گواهی اشتغال به تحصیل ترم جاری شما که به تایید نمایندگی ایران در کشور محل تحصیلتان رسیده، قید شود شما در ترم جاری به مدت ۴ ماه اشتغال به تحصیل دارید، شما پس از تاییدیه این وزارت، با در دست داشتن نامه معرفی به بانک که این اداره در اختیار شما قرار می دهد، پس از مراجعه به بانک مورد نظرتان که تسهیلات ارزی در اختیار عموم قرار می دهد، به اندازه بازه ۴ ماهه می توانید ارز دولتی دریافت نمایید.

مراحل انجام کار چیست؟ 
دوست عزیز اگر متقاضی دریافت نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دولتی هستید. مراحل زیر را می بایست انجام دهید

 1.  ثبت نام در سامانه نشا و تشکیل پرونده 
  گام نخست برای شما تشکیل پرونده در سایت نشا می باشد. شما می توانید بصورت الکترونیکی ثبت نام را صورت دهید. برای ثبت نام شما می توانید وارد سایت http://nesha.saorg.ir شوید و از لینک ثبت نام که در بالای صفحه مشاهده می کنید استفاده نمایید پس از ثبت نام در سایت نشا، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به خاطر سپردن این موارد بسیار اهمیت دارد.
 2.  ورود به سامانه نشا و پروفایل شخصی خود و ثبت درخواست نامه معرفی به بانک 
  پس از تشکیل پرونده و دریافت نام کاربری و گذرواژه، شما می توانید از طریق لینک ورود به سامانه نشا، وارد پروفایل شخصی خود شوید. بنابرین پس از ورود به سامانه، از منوی مدیریت درخواست ها، گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت پر نمایید. برای تسهیل در دریافت نامه مورد نظر، از طریق بانک در سراسر کشور انتخاب شده اند. بنابرین نیازی به حضور در این اداره نمی باشد وشما می توانید نزدیک ترین موسسه را انتخاب نمایید. از طرفی شما می بایست تاریخ مطلوب خود را برای دریافت نامه، در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تایید درخواستتان در آن تاریخ به شعیه ی بانک انتخابی خود مراجعه نمایید. پس از ثبت درخواست، شما درخواست خود را در لیست درخواست ها خواهید دید که در وضعیت انتظار قرار گرفته است.
 3. منتظر بمانید تا کارشناسان نظر خود را در مورد درخواست شما ارایه دهند 
  پس از ثبت درخواست و قبل از تاریخ انتخابی شما، درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از طریق ایمیل یا همان لیست درخواست ها، به شما نتیجه بررسی اطلاع داده خواهد شد. اگر درخواست شما مورد تایید قرار گرفته باشد که در تاریخ انتخابی خود می توانید به پس از تائید و صدور کد رهگیری به شعبه ی بانک انتخابی خود مراجعه نمایید و ارز خود را دریافت نمایید. ولی اگر به هر دلیلی درخواست شما مورد تایید قرار نگرفت، شما می بایست نسبت به ویرایش و رفع خظای قید شده قبل از اینکه نوبت اختصاص داده به شما فرا برسد اقدام نمایید.
 4.  هزینه ثبت درخواست برای ارز دانشجویی چقدر است و نحوه پرداخت چگونه است؟ 
  بنا بر دستورالعمل ابلاغ شده به این اداره، متقاضیان محترم بایستی مبلغ ۳۴ هزار تومان به صورت اینترنتی و از طریق درگاه بانکی موجود در سامانه پرداخت نمایند .قابل ذکر در صورتی که پرداخت از طریق شعبه و به صورت دستی انجام شود به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد و سازمان هیچ مسئولیتی را به عهده نمی گیرد.
 5. خیلی مهم: به اخبار سایت مرتبا مراجعه نمایید 
  به این دلیل که تنها پل ارتباطی و اطلاع رسانی ما با شما همین سامانه نشا می باشد. لذا اگر به هر دلیلی، تغییری در روند رسیدگی به درخواست های شما عزیزان رخ دهد. ما از طریق بخش اخبار کوتاه سایت آن را به شما اطلاع خواهیم داد. بطور مثال اگر آدرس موسسه تغییر نماید یا … ما به شما از طریق اخبار کوتاه سامانه خبر خواهیم داد. لذا تا قبل از مراجعه به موسسه از آخرین اخبار سایت آگاهی لازم را کسب نمایید.
 6. برای ثبت درخواست ارز و یا دریافت کد رهگیری و یا سایر مراحل نیازی به مراجعه ی حضوری نیست. 
  در صورتی که درخواست دانشجو تائید شود از طریق ایمیل به دانشجو اطلاع رسانی می شود و نیز دانشجو ویا والدین دانشجو ویا وکیل قانونی وی می توانند در پروفایل خود دانشجو در سامانه نشا در بخش لیست درخواستها وضعیت تائید و یا رد درخواست را مشاهده نمایند و در صورت تائید از همین بخش کد رهگیری خود را مشاهده و چاپ نمایند.
 7. در صورتی که درخواست رد شد چه کاری باید انجام داد؟ 
  باید توجه داشت که باید قبل از اینکه نوبت اختصاص یافته به دانشجو فرا برسد دانشجو باید پروفایل خود را در سامانه نشا در بخش لیست درخواستها چک نماید و در صورتی که درخواست ایشان رد شده بود گزینه ویرایش و رفع نقص را کلیک نماید و اقدام به ویرایش نماید.

با توجه به امکان دریافت ارز دانشجویی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برای متقاضیان عزیز در این مطلب به چگونگی دریافت ارز دانشجویی پرداختیم.

توجه داشته باشید که ارز دانشجویی فقط به افرادی تعلق می گیرد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند و دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در خارج از کشور تحصیل می کنند امکان استفاده از ارز دانشجویی را ندارند. همچنین ارز دانشجویی به ۲ صورت اعطا میشود:

۱- هزینه زندگی که ماهانه ۱۰۰۰ دلار است و معمولاً هر ۶ ماه یکبار می توانید ۶۰۰۰ دلار دریافت کنید.

۲- هزینه تحصیل که شامل هزینه ترم جاری و ترم های آینده می شود که بر اساس نامه اشتغال به تحصیل در دانشگاه که شامل مقطع و رشته تحصیلی، طول دوره و میزان شهریه است و به تایید سفارت ایران در آن کشور رسیده است محاسبه می شود. ( به یاد داشته باشید برای ثبت درخواست در سامانه نشا به این نامه نیاز دارید بنابراین قبل از مراجعه به این سامانه برای دریافت نامه مذکور به دانشگاه مراجعه کنید )

مراحل دریافت ارز دانشجویی

 • تشکیل پرونده دانشجویی در کشور محل تحصیل: در نظر داشته باشید که درخواست شما زمانی مورد بررسی قرار می گیرد که در سفارت ایران در کشور محل تحصیل تشکیل پرونده داده باشید به همین دلیل اگر تاکنون این کار را نکرده اید توصیه میکنیم هر چه زودتر برای تشکیل پرونده اقدام نمایید. برای این کار باید به سامانه تاک مراجعه نمایید و با ثبت مدارک خود ثبت نام کنید و کدهای رهگیری مربوطه را دریافت کنید سپس اسکن مدارک به همراه اصل مدارک و کدهای رهگیری را به کنسولگری مربوطه ارسال کنید و یا به صورت حضوری تحویل کنسولگری دهید.
 • ثبت نام در سامانه نشا متعلق به وزارت علوم: پس از تشکیل پرونده دانشجویی و دریافت کد مربوطه باید به سامانه نشا مراجعه کنید و اطلاعات خود را جهت دریافت گذرواژه و رمز ورود و همچنین شمار پرونده ثبت نمایید. سپس با ورود به سامانه از طریق پروفایل شخصی خود به قسمت مدیریت درخواست ها بروید و گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کنید و پس از تکمیل فرم مربوطه و انتخاب یکی از شعب بانک سامان یا تجارت در نزدیکی خود و تاریخ مطلوب برای مراجعه به بانک درخواست شما ثبت خواهد شد. پس از ثبت درخواست شما کارشناسان وزارت علوم درخواست شما را بررسی می کنند و نتیجه را از طریق ایمیل یا قسمت مدیریت درخواست ها به اطلاع شما می رسانند.

 

ورود به سامانه نشا

 • مراجعه به بانک جهت دریافت ارز دانشجویی: اگر با درخواست شما برای دریافت ارز دانشجویی موافقت شده باشد، خود دانشجو یا بستگان درجه یک و یا وکیل قانونی فرد می تواند با دریافت پرینت کد رهگیری از قسمت ” لیست درخواستها ” به شعب ارزی بانکهای تجارت یا سامان مراجعه کنند و ارز دانشجویی دریافت کنند.

نکته مهم: سامانه نشا تنها راه ارتباطی دانشجو با وزارت علوم برای دریافت ارز دانشجویی می باشد بنابرین همیشه اخبار مندرج در سامانه و تغییرات به وجود آمده در پرونده خود را در این سامانه چک نمایید.

شرایط دریافت ارز دانشجویی برای دانشجویان زیر شاخه پزشکی

۱- معتبر بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت

۲- دیپلم متوسطه در رشته علوم تجربی یا ریاضی و فیزیک

۳- گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی در رشته علوم تجربی یا ریاضی و فیزیک

تبصره ۱: دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای معتبر مشروط می بایست دارای دیپلم متوسطه و گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی در رشته های علوم تجربی یا ریاضی و فیزیک با مجموع معدلی ۱۶ به بالا باشند بشرط اینکه هر یک از معدل ها کمتر از ۱۴ نباشد

۴- کارت پایان خدمت یا معافیت برای دانشجویان ذکور

۵- فتوکپی اقامت دانشجویی

۶- فتوکپی کارت ملی

۷- فتوکپی صفحات گذرنامه

۸ – گواهی اشتغال به تحصیل سال تحصیلی جاری با ذکر رشته تحصیلی

۹- گواهی کالج و ریز نمرات آن برای دانشگاههایی که قبل از ورود به دانشگاه دارای دوره کالج میباشند.

 تبصره ۲: دانشجو می بایست مدارک مذکور را به سفارت و یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیلی خود ارائه و نسبت به تشکیل پرونده تسهیلاتی دانشجویی اقدام نماید.

 تبصره ۳: پس از ارسال پرونده دانشجو از طریق سفارت و یا کنسولگری به مرکز خدمات آموزشی و تائید آن توسط کارشناسی مربوطه سپس معرفی نامه جهت دریافت ارز صادر میگردد.

 تبصره ۴: دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تخصصی (Ph.D) و تخصصی می بایست مدارک قبلی خود را به سفارت یا کنسولگری ارائه نمایند.

 

خوابگاه در آمریکا، خوابگاه در کانادا، آب و هوا کانادا، آب و هوای آمریکا، شرایط کار آمریکا، شرایط کار کانادا، بیمه در آمریکا، بیمه در کانادا، هزینه تحصیل در آمریما، هزینه تحصیل در کانادا، هزینه زندگی در آمریکا، هزینه زندگی در کانادا، ویزای آمریکا، ویزای کانادا، پیکاپ ویزا،  وقت سفارت آمریکا، وقت سفارت کانادا، وجه سفارت آمریکا، وجه سفارت کانادا، ویزای توریستی آمریکا،ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی، ویزای دانشجویی، تاریخچه آمریکا ، تحصیل در آمریکا ، ویزای تحصیلی آمریکا ، ویزای دانشجویی آمریکا ، بورسیه دانشگاه آمریکا، تحصیل رایگان در آمریکا ، پذیرش تحصیلی آمریکا، تاریخچه کانادا ، تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای انشجویی کانادا ، بورسیه دانشگاه کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا، پذیرش تحصیلی کانادا،آمریکا ، کانادا ،اشتغال در آمریکا ، اشتغال در کانادا ،مسکن در آمریکا ،مسکن در کانادا ، شهریه دانشگاه های آمریکا ، شهریه دانشگاه های کانادا ، هزینه تحصیل در آمریکا ، هزینه تحصیل در کانادا ،  هزینه زندگی در آمریکا، هزینه زندگی در کانادا ،بیمه در آمریکا ، بیمه در کانادا ، وقت سفارت ،پیکاپ ویزا، آزمون های زبان ، نظام وظیفه، بهترین موسسه اعزام دانشجو، موسسه اعزام دانشجو با مجوز رسمی، مجوز رسمی، مجوز رسمی از وزارت علوم.انگیزه نامه، SOP، CV، توصیه نامه،APPLY

اعزام دانشجو ،دانشجو، پذیرش، پذیرش تحصیلی، آمریکا، کانادا، زبان ،مدرک زبان، GMAT،GRE، IELT، تافل، آیلتس، بورسیه تحصیلی، فاند تحصیلی، اشتغال در آمریکا، تحصیل در آمریکا، تحصیل در کانادا، اشتغال در کانادا، خوابگاه در آمریکا، خوابگاه در کانادا، آب و هوا کانادا، آب و هوای آمریکا، شرایط کار آمریکا، شرایط کار کانادا، بیمه در آمریکا، بیمه در کانادا، هزینه تحصیل در آمریما، هزینه تحصیل در کانادا، هزینه زندگی در آمریکا، هزینه زندگی در کانادا، ویزای آمریکا، ویزای کانادا، پیکاپ ویزا،  وقت سفارت آمریکا، وقت سفارت کانادا، وجه سفارت آمریکا، وجه سفارت کانادا، ویزای توریستی آمریکا،ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی، ویزای دانشجویی، تاریخچه آمریکا ، تحصیل در آمریکا ، ویزای تحصیلی آمریکا ، ویزای دانشجویی آمریکا ، بورسیه دانشگاه آمریکا، تحصیل رایگان در آمریکا ، پذیرش تحصیلی آمریکا، تاریخچه کانادا ، تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای انشجویی کانادا ، بورسیه دانشگاه کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا، پذیرش تحصیلی کانادا،آمریکا ، کانادا ،اشتغال در آمریکا ، اشتغال در کانادا ،مسکن در آمریکا ،مسکن در کانادا ، شهریه دانشگاه های آمریکا ، شهریه دانشگاه های کانادا ، هزینه تحصیل در آمریکا ، هزینه تحصیل در کانادا ،  هزینه زندگی در آمریکا، هزینه زندگی در کانادا ،بیمه در آمریکا ، بیمه در کانادا ، وقت سفارت ،پیکاپ ویزا، آزمون های زبان ، نظام وظیفه، بهترین موسسه اعزام دانشجو، موسسه اعزام دانشجو با مجوز رسمی، مجوز رسمی، مجوز رسمی از وزارت علوم،شرایط پذیرش ، شرایط ویزا، شرایط اقامت، شرایط کار، شرایط زندگی ، شرایط تحصیل، شرایط بورسیه، در آمد در آمریکا، در آمد در کانادا، کانادا، آمریکا، امریکا، بورسیه تحصیلی آمریکا، بورسیه تحصیلی کانادا، بورسیه تحصیلی ، بورسیه دکترا، بورسیه فوق لیسانس، زبان ، master، bachelor، phd، زبان در آمریکا،زبان در کانادا، دوره زبان انگلیسی، دوره زبان انگلیسی در آمریکا، دوره زبان انگلیسی در کانادا،

APPLY